dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 101
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalgosc Zobacz post
    Nie wiedziałem ze temat mostków jest az tak drażliwy, z drugiej strony patrząc to sciana zewnetrzna też jest mostkiem procentowo na drugim miejscu zaraz po wentylacji (w moim przypadku), dom na tradycyjnym fundamencie , straty przez w/w mostki można a nawet trzeba minimalizować mój nieszczęsny balkon jest obłożony z każdej strony styropianem10cm to samo słupy a lukarny to w sumie 25cm styropianu U0,31. Może na początku budowy sie nie popisalem tezaz za to nadrabiam grubością ocieplenia o najlepszych współczynnikach. Zachowana jest też ciągłość izolacji poza nieszczęsnym fundamentem ale tam jest 16cm styro do głębokości 1,2m.
    Nie wszystko da się idealnie zaizolować. Jak jest po ptokach to nie da się wyeliminować mostków konstrukcyjnych. Można dać i pół metra izolacji, a wiele to nie da. Temu ważne jest aby domek od początku był projektowany jako pasywny czy nawet energooszczędny.

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Przepraszam, że nie do końca w temacie, ale co sądzicie o ciepłych łącznikach balkonowych? Warto się w to bawić?

    Również planuję podobny mebel - kozę, tyle, że dom daleki od pasywnego, czy energooszczędnego. Mimo wszystko chciałbym zniwelować mostek cieplny związany z kanałem dymowym (powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz - rura kanalizacyjna pod płytą fundamentową). W jaki sposób najlepiej to zrobić?
    Jeżeli nie planujesz domku pasywnego czy mocno energooszczędnego to po co się szczypać z mostkami cieplnymi? Mostek tą czy w tą nie zrobi Ci wyraźnej różnicy. Lepiej zrobić to normalnie i kasę którą byś przeznaczył na te ulepszacze (a mało by to nie było) przeznaczyć na pompę ciepła do ogrzewania a rachunki za to będą tak niskie jak w mocno energooszczędnym domu. Ktoś tu na forum stosował te łączniki balkonowe ale raczej nie jest to jakieś super mega.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    Nurtuje mnie pytanie co z kominkiem ?
    W domu energooszczędnym jeszcze rozumiem ale czy w pasywnym stosuje się kominek ?
    Przecież on wychładza jak diabli ?
    Stosuje się kominki w tych domach czy nie ?
    Pytam bo przymierzam się do budowy i chciałbym energooszczędny lub pasywny.
    I jakoś nie mogę wyobrazić sobie domu bez kominka
    Witaj, sporo Ci już doradzono w kwestii kominka - ja być osobiście nie bawił się w kominek.. tym bardziej, że jeśli się już bardzo chce, to można tradycyjny kominek zastąpić dzisiaj innymi elementami bardziej ozdobnymi niż grzewczymi. Mam jednak pytanie - jak planujesz rozwiązać kwestię ogrzewania/dogrzewania twojego budynku?
    Może jakaś pompa ciepła? Może mógłbym coś doradzić?
    Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jeżeli nie planujesz domku pasywnego czy mocno energooszczędnego to po co się szczypać z mostkami cieplnymi? Mostek tą czy w tą nie zrobi Ci wyraźnej różnicy. Lepiej zrobić to normalnie i kasę którą byś przeznaczył na te ulepszacze (a mało by to nie było) przeznaczyć na pompę ciepła do ogrzewania a rachunki za to będą tak niskie jak w mocno energooszczędnym domu. Ktoś tu na forum stosował te łączniki balkonowe ale raczej nie jest to jakieś super mega.
    Dokładnie, nie popadać w paranoję. Ja mam 2 kominy, lukarne, wykusz i taras nad nim. Dom ocieplony starannie w miare możliwości. 165m2 powierzchni grzanej + nie ogrzewany garaż w bryle. Sezon zamykam co+cwu w 2300zl za gaz.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał m&m0123 Zobacz post
    Dokładnie, nie popadać w paranoję. Ja mam 2 kominy, lukarne, wykusz i taras nad nim. Dom ocieplony starannie w miare możliwości. 165m2 powierzchni grzanej + nie ogrzewany garaż w bryle. Sezon zamykam co+cwu w 2300zl za gaz.
    A ile drewna spalonego?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    A ile drewna spalonego?
    Nie wiem...może z 1m3. W 1szy sezon palilem częściej. Ten sezon juz raczej sporadycznie. Napewno nie dla oszczędności. W domu jest non stop 22 stopnie z podlogowki takze po rozpaleniu robi się za ciepło w salonie. Mimo wszystko z kominka bym nie zrezygnował bo wygląda świetnie no i alko smakuje lepiej jak się świeci

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iso2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Do domów energooszczędnych i "pasywnych" stosuje się paleniska :
    - szczelne ze 100% poboru powietrza do spalania z poza domu
    .
    No i właśnie tutaj jest pies pogrzebany bo jak ma być rozwiązany pobór powietrza z zewnątrz ?
    Tradycyjnie ciągnie się kanał pod podłogą co wychładza jak cholera.
    To się raczej nie da pogodzić z domem "pasywnym".
    Jestem byłym pracownikiem firmy Jawar. Wszystkie moje dotychczasowe wpisy były reklamą firmy Jawar.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    No i właśnie tutaj jest pies pogrzebany bo jak ma być rozwiązany pobór powietrza z zewnątrz ?
    Tradycyjnie ciągnie się kanał pod podłogą co wychładza jak cholera.
    To się raczej nie da pogodzić z domem "pasywnym".
    Przecież może być tak odizolowany, że nie będzie wychładzać.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    No i właśnie tutaj jest pies pogrzebany bo jak ma być rozwiązany pobór powietrza z zewnątrz ?
    Tradycyjnie ciągnie się kanał pod podłogą co wychładza jak cholera.
    To się raczej nie da pogodzić z domem "pasywnym".
    Tradycyjnie się ciągnie kanał pod izolacją poziomą. To nie wychładza prawie wcale jak masz ze 20cm styropianu na rurze.

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Oj pasywologia dogmatyczna.. kominek nie, bo coś tam wychładza ... pasywny prosty- jak najprościejszejszejszeszy..
    ale dobrze jest wydać i na izolację i na okna i na pompy ciepła.. każdy będzie zadowolony - że każdemu inwestor dał zarobić..

  11. #31
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Mam 22kWh/m2 i kominek. Malutki, podwójna szyba, bufor kombinowany. W pierwszym sezonie nie zdążyłem odpalić kabli i na cały sezon CO + cwu spaliłem 4m3 drewna, dom 143m2. Średnio 1 rozpalenie na dzień. Przy największych mrozach 8 polan na dobę. 1 tankowanie (ogromna taczka) na tydzień. Jak ktoś twierdzi, że kominek to kotłownia w salonie to nie wie o czym mówi. Nic nie zastąpi żywego ognia w salonie w piątkowy zimny wieczór z grzanym winem!

    Mam trochę doświadczenia bo w poprzednim domu miałem też kominek ale dom większy i słabiej ocieplony. Paliłem przez 5 lat, 12m3 drewna na sezon przerzucić przez salon (a miałem dosłownie 1 krok od drzwi) nikomu nie polecam! Chodzi o ilość pracy jaką trzeba w to włożyć bo jeszcze składowanie tego drewna na 2 sezony i sprzątanie po każdym wnoszeniu drewna. A jak ktoś ma to drewno jakoś daleko nosić, po schodach czy coś, albo rzeczywiście palić 2x w sezonie to niech lepiej nie robi. Ja mimo złych wspomnień z pierwszego domu (2 lata przerwy wystarczyły, żeby zapomnieć niedogodności ) polecam kominek ale podkreślam, mały i zrobiony z głową

    Aha i jeszcze jedno. Miałem ciągnąć do 15kwh/m2 ale jak policzyłem ile tanich kWh dostarczy mi kominek przy okazji rekreacyjnego palenia to wyszło na to, że nijak się nie opłaca. Tak samo jak się nie opłaca żadna pompa ciepła. Teraz zrobiłbym tylko bufor z dużą grzałką albo jakiś przepływowy elektryczny (mam kable), wodna podłogówka i do tego kominek z płaszczem. Przy dobrze ocieplonym i dokładnie wykonanym domy nie potrzebne żadne regulacje na pokoje osobno.
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 08-08-2017 o 07:28
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  12. #32
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Kominek z płaszczem wodnym dedykowany do domów pasywnych
    2 szyby w tym jedna IR tzw samoczyszcząca
    Mała emisja ciepła przez szyby !
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Krbova-vlozka-Romotop-Dynamic-KV-025W-01-foto07.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	73,5 KB
ID:	395138  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 20-08-2017 o 07:33
    Darek B

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    Mam 22kWh/m2 i kominek. Malutki, podwójna szyba, bufor kombinowany. W pierwszym sezonie nie zdążyłem odpalić kabli i na cały sezon CO + cwu spaliłem 4m3 drewna, dom 143m2. Średnio 1 rozpalenie na dzień. Przy największych mrozach 8 polan na dobę. 1 tankowanie (ogromna taczka) na tydzień. Jak ktoś twierdzi, że kominek to kotłownia w salonie to nie wie o czym mówi. Nic nie zastąpi żywego ognia w salonie w piątkowy zimny wieczór z grzanym winem!

    .
    W piątkowy wieczór - owszem.
    Ale to nie jest
    Średnio 1 rozpalenie na dzień
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #34

    Domyślnie

    Widziałem takie domy z pełnym grzaniem kominkowym. Zero przyjemności z użytkowania, niedogrzanie po powrocie z pracy, w salonie kotłownia. Samo czyszczenie kominka z rana i kolejne palenie dobiłoby mnie. 2 zimy spędziłem na kombinowanym nowym osiedlu na Rudzie. Widok maszerujących o 7 rano , od ogrodzenia swoich szeregówek mieszkańców, z naręczem drewna był kuriozalny. Z miasta ciepło drogie ale bez przesady. Zresztą prawo sie zmieni i ograniczone zostanie palenie w kominkach tak jak teraz prawo do palenia w bezklasowych kotłach , w śląskim.

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Przecież może być tak odizolowany, że nie będzie wychładzać.
    No ale w pewnym momencie to zimne powietrze dojdzie do kominka a dalej po całym domu. Chyba ze jakies podgrzewanie tego kanału się planuje.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 31-08-2017 o 17:13

  15. #35
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post



    No ale w pewnym momencie to zimne powietrze dojdzie do kominka a dalej po całym domu. Chyba ze jakies podgrzewanie tego kanału się planuje.
    Ciekawe jak wytłumaczysz że w domach pasywnych są jeszcze DRZWI otwierane na ZEWNĄTRZ ?
    Darek B

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Tylko dom bez drzwi jest raczej trudny w użytkowaniu...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #37
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Widziałem takie domy z pełnym grzaniem kominkowym. Zero przyjemności z użytkowania, niedogrzanie po powrocie z pracy, w salonie kotłownia. Samo czyszczenie kominka z rana i kolejne palenie dobiłoby mnie. 2 zimy spędziłem na kombinowanym nowym osiedlu na Rudzie. Widok maszerujących o 7 rano , od ogrodzenia swoich szeregówek mieszkańców, z naręczem drewna był kuriozalny. Z miasta ciepło drogie ale bez przesady. Zresztą prawo sie zmieni i ograniczone zostanie palenie w kominkach tak jak teraz prawo do palenia w bezklasowych kotłach , w śląskim.


    No ale w pewnym momencie to zimne powietrze dojdzie do kominka a dalej po całym domu. Chyba ze jakies podgrzewanie tego kanału się planuje.
    Albo mało wiesz albo ktoś miał coś skopane albo to nie był dom energooszczędny a o takim przecież mowa. Ja w poprzednim domu nigdy nie paliłem rano nawet w największe mrozy i gwarantuję, że nie było zimno, są przecież bufory itp, Aha, żeby nie było, nikomu nie polecam kominka jako jedynego i źródła ciepła.
    Moja żona jest pedantką czystości więc na pewno nie zgodziłaby się drugi raz na kotłownię w salonie. Są separatory popiołu, teraz zrobiłem sobie rurę bezpośrednio z garażu, nie będę musiał go nawet wnosić do domu. Jedyny problem to bałagan przy wnoszeniu drewna, tego nie da się uniknąć ale to raz w tygodniu, robię to zawsze w sobotę przed sprzątaniem.
    Jak twierdzisz, że powietrze z kominka pójdzie po domu to nie wiesz co to kominki ze szczelną komorą. Kanał nawiewny trzeba zamknąć, żeby nie było tam konwekcji/wychładzania przy wygaszonym kominku.
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    na cały sezon CO + cwu spaliłem 4m3 drewna
    no i to powinno położyć kres..dyskusji nad celowością.. takich rozwiązań.
    4mp czy pewnie .. bo 4m3 to 6,4mp drewna.. ale to szczegół .. do czego innego zmierzam.. chodzi że taka ilość opału..i zgromadznie jej
    to z nudów.. można pozyskać.. teraz budują gazociąg... za 40 volt można mieć opału pewnie do końca życia tylko systemowo go
    przygotować ... właśnie po to się tu dyskutuje .. aby odkurzyć stare rozwiązania .. dodać szczyptę techniki.. rozwiązań np rura na popiół..
    a jeszcze można i parę innych rzeczy uczynić Co innego przewalanie .. 30m3

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    odświeżę trochę temat - niedługo ruszam z budową domu mocno energooszczędnego i chciałabym mimo wszystko wstawić malutki kominek czysto w celu palenia "dla nastroju". kominek jest oczywiście z zamkniętą komorą, tylko 3 kW mocy, bardzo szczelny i niby "polecany do domów energooszczędnych". komin będzie systemowy izolowany poprowadzony przez nieużytkowy strych nad dach. mam problem z doprowadzeniem powietrza - jak to sprytnie zrobić - mój kominek ma możliwość zasilenia od dołu lub od strony pleców rurą z powietrzem z zewnątrz - będzie stał przy ścianie zewnętrznej ale lepiej chyba puścić ten kanał pod płytą fundamentową?

  20. #40

    Domyślnie

    Puść pod płytą.

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony