dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Question Pytanie o izolację ścian

    Dzień dobry!

    Jestem nowy na tym forum, za jakiś czas będę miał mały drewniany domek i w związku z tym pewnie zadam tu wiele pytań

    Jedno z nich już teraz - będę chciał docieplić w nim ściany (w konstrukcji są po prostu gołe deski drewniane grubości 5 cm). Naczytałem się w internecie różnych mądrości, i według nich narysowałem sobie jak to powinno wyglądać:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	proponowany_przekroj_sciany_ocieplenie.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	373177

    Proszę o ocenę tego pomysłu - czy tak to powinno być, czy jednak inaczej? Czy wszystkie elementy są potrzebne (dylatacje z dwóch stron?).
    I dodatkowo - czy wełnę 15 cm kłaść jako jedną warstwę czy dwie np. 10+5cm ?

    Z góry dziękuję za odpowiedzi!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Dom drewniany czy całoroczny? Ja bym dylatację wewnątrz olał, czemu ona ma służyć?

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Letniskowy czy całoroczny?

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    dylatacja od wewnątrz nie ma sensu. Jeśli jest taka możliwość to zrób konstrukcję oraz izolację z przesunięciem lub na krzyż, żeby mostki termiczne ograniczyć

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Warto użyć wełny o grubości 75 mm w dwóch warstwach, prostsza i szybsza robota. W takiej grubości oferowane są płyty ze skalnej wełny SUPERROCK, które występują również w szerokości 565 mm. Taka szerokość pasuje w rozstawie osiowym słupków drewnianych co 600 mm.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek W Zobacz post
    Warto użyć wełny o grubości 75 mm w dwóch warstwach, prostsza i szybsza robota. W takiej grubości oferowane są płyty ze skalnej wełny SUPERROCK, które występują również w szerokości 565 mm. Taka szerokość pasuje w rozstawie osiowym słupków drewnianych co 600 mm.
    tak? To nowość, bo ja od kiedy pamiętam to w rozstaw stojaków co 60cm pasuje wełna 575mm. W Państwa instrukcji montażu jest napisane aby wełnę ucinać z 1,5cm naddatkiem? To ciekawe co Pan pisze.

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie!

    Dom rekreacyjny ale całoroczny - chciałbym w nim w zimę też poprzebywać, czasem weekend, czasem dwa tygodnie.

    Czyli dylatacja wewnętrzna nie ma sensu. OK, rozumiem.
    Czy dylatacja wewnętrzna 10mm wystarczy, czy dać więcej?
    Rozumiem, że te rodzaje folii (parozolacyjna, paroprzepuszczalna) są w odpowiednich miejscach ?

    Co do proponowanej wełny - będę chciał wziąć inną, albo Knaufa Classic 033 albo Isover Super Mata. Jeśli ktoś ma lepsze propozycje - chętnie posłucham.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    AntonKon

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    85-690
    Posty
    6

    Domyślnie

    Isover Super Mata to bardzo dobry materiał. Nie tylko doskonale chroni drewno. Moim zdaniem jest to materiał idealny także do konstrukcji stalowych czy opartych o cegłę. Ja z niej korzystam i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony.
    Dlatego ja znając ten materiał w pełni podpisuję się pod informacją, którą zawarł jeden z poprzednich użytkowników.
    Budowa domów ze stali - [reklamy są niezgodne z regulaminem forum]

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Grubość dylatacji zależy od wysokości ściany. Musisz od dołu i od góry zrobić otwory dla swobodnego przepływu powietrza.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    dylatacja od wewnątrz nie ma sensu. Jeśli jest taka możliwość to zrób konstrukcję oraz izolację z przesunięciem lub na krzyż, żeby mostki termiczne ograniczyć
    zależy od rodzaju foli paroizolacyjnej, ale dobrze piszesz druga warstwa wełny na 'krzyż"

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    Grubość dylatacji zależy od wysokości ściany. Musisz od dołu i od góry zrobić otwory dla swobodnego przepływu powietrza.
    Ściana jakieś 270 cm... zwiększyć dylatację?

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    zależy od rodzaju foli paroizolacyjnej, ale dobrze piszesz druga warstwa wełny na 'krzyż"
    A jakie są rodzaje folii paroizolacyjnej? Albo raczej dla jakich folii paroizolacyjnych wełna na krzyż a dla jakich nie?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał jarekpolak Zobacz post
    tak? To nowość, bo ja od kiedy pamiętam to w rozstaw stojaków co 60cm pasuje wełna 575mm. W Państwa instrukcji montażu jest napisane aby wełnę ucinać z 1,5cm naddatkiem? To ciekawe co Pan pisze.
    Daje się z naddatkiem, przynajmniej tę z rolki, jak utniesz mniej to będziesz miał dziurę = mostek.

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Cytat Napisał budolaik Zobacz post
    Dzięki za zainteresowanie!

    Dom rekreacyjny ale całoroczny - chciałbym w nim w zimę też poprzebywać, czasem weekend, czasem dwa tygodnie.

    Czyli dylatacja wewnętrzna nie ma sensu. OK, rozumiem.
    Czy dylatacja wewnętrzna 10mm wystarczy, czy dać więcej?
    Rozumiem, że te rodzaje folii (parozolacyjna, paroprzepuszczalna) są w odpowiednich miejscach ?

    Co do proponowanej wełny - będę chciał wziąć inną, albo Knaufa Classic 033 albo Isover Super Mata. Jeśli ktoś ma lepsze propozycje - chętnie posłucham.
    Ja nie jestem fanem supematy z jednego powodu, jest mega droga. Na etapie budowy też o niej myślałem, ale po kalkulacji wyszło mi, że dopłacę ponad 20 zł za metr, a będę miał zimniej niż dając więcej tańszej wełny.

    Swoją drogą 15 cm to trochę mało, w lato będzie się nagrzewać, a w zimę szybko chłodzić. Chociaż na dach daj więcej, bo jak od blachy się na grzeje, to na poddaszu będzie sauna.

    Dylatacja 10 mm wystarczy, ale tak jak mówił kolega wyżej, pamiętaj, żeby był tam ruch powietrza

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    dylatacja od wewnątrz ( jako szczelina powietrzna ) faktycznie nic nie daje, ALE taka dodatkowa warstwa wełny od wewnątrz ( zakryta płytami g.k. lub drewnem ) daje dużo, ponieważ jest to przestrzeń na prowadzenie np. instalacji, bez ingerencji w konstrukcję ściany nośnej, tj. słupków drewnianych. Nie ma sensu ich tak po prostu osłabiać, ale też konstruktorem nie jestem i może taką ingerencję da się wykonać ? wszystko zależy od ich grubości, a grubość od obliczeń statycznych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Wełna na "krzyż" zawsze, nie można dać wełny do konstrukcji od razu, trzeba przekładkę zrobić min 50mm choć lepiej 10cm.
    Paroizolacja jak najbliżej wnętrzna.

    faktycznie nic nie daje, ALE taka dodatkowa warstwa wełny od wewnątrz (
    daje pod warunkiem- że będzie odpowiednia folia paroizolacyjna.
    Jest to zysk dodatkowej 1,5-2cm warstwy izolacji.

    Dylatacja 10 mm wystarczy, ale tak jak mówił kolega wyżej, pamiętaj, żeby był tam ruch powietrza
    od środka nie musi być ruchu powietrza, ba nawet szkoda aby tam powietrze krążyło.
    Od zewnątrz 10mm jest stanowczo za mało, zaczynamy od 25mm / 32 /38 /45 .jak standardowe łaty ..
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 17-11-2016 o 21:11

  16. #16

    Domyślnie

    Powtórzę pytanie do מרכבה :
    Cytat Napisał budolaik Zobacz post

    A jakie są rodzaje folii paroizolacyjnej? Albo raczej dla jakich folii paroizolacyjnych wełna na krzyż a dla jakich nie?
    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Ja nie jestem fanem supematy z jednego powodu, jest mega droga. Na etapie budowy też o niej myślałem, ale po kalkulacji wyszło mi, że dopłacę ponad 20 zł za metr, a będę miał zimniej niż dając więcej tańszej wełny.
    Nie chcę dawać więcej wełny, bo za bardzo zmniejszę sobie wnętrza

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Swoją drogą 15 cm to trochę mało, w lato będzie się nagrzewać, a w zimę szybko chłodzić.
    Może i tak, ale to nie powinno mi przeszkadzać. Jeśli będzie przeszkadzać - będę kombinował.
    Z drugiej strony - jeśli w zimie będzie szybko się chłodzić, to i szybko się będzie nagrzewać

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Folia paroizolacyjna refleksyjna o taką chodzi. Każda folia PE grubości np 0,2mm jest paroizolacyjna, czarna budowlana, folia ogrodnicza itp.
    Z drugiej strony - jeśli w zimie będzie szybko się chłodzić, to i szybko się będzie nagrzewać
    to tak nie działa..
    to jest jak dziura w dętce od roweru .. mała dziura .. małe schodzenie .. duża dziura i nie zdążył byś dobijać ciśnienia ..bo jest ciągły upływ powietrza.
    Nie chcę dawać więcej wełny, bo za bardzo zmniejszę sobie wnętrza
    ale chcę mieć folię paroizolacyjną raz nad wełną raz nad belką konstrukcyjną = problem. Belka konstrukcyjna jest zimniejsza i temperatura powierzchni foli paroizolacyjnej w tym miejscu będzie niska, na tyle niska że obawiam się tam kondensacji. Stąd druga warstwa w poprzek - która jest konieczna i nie ma co tu się rozwodzić. ... te minimu 5cm robi wielką różnicę.
    widzisz jak kolor zielony wcina się w wnętrze domu ..tu jeszcze jest z warstwą 5cm .. widzisz jak na niej kolor czerwony się pięknie ładnie rozchodzi i tylko minimalne załamanie izoterm następuje...
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zły detal1.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	373428  

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    .
    to tak nie działa..
    to jest jak dziura w dętce od roweru .. mała dziura .. małe schodzenie .. duża dziura i nie zdążył byś dobijać ciśnienia ..bo jest ciągły upływ powietrza.
    No nie przekonuje mnie to porównanie, ale zostawmy to.
    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    .
    ale chcę mieć folię paroizolacyjną raz nad wełną raz nad belką konstrukcyjną = problem.
    Nie chcę mieć nic nad wełną i nad belką. Mówię o ścianie (albo nie rozumiem przesłania).

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    .
    .. te minimu 5cm robi wielką różnicę.
    widzisz jak kolor zielony wcina się w wnętrze domu ..tu jeszcze jest z warstwą 5cm .. widzisz jak na niej kolor czerwony się pięknie ładnie rozchodzi i tylko minimalne załamanie izoterm następuje...
    Mały rysunek, niewiele widzę, a szczególnie nie widzę grubości warstw ściany.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    izolacja 140mm + 50mm nad belkami ..
    jak z domu szybko ucieka ciepło to trzeba to ciepło równie szybko dostarczać ..= kłopot z nagrzaniem ..ponieważ trzeba mieć wydajniejsze źródło .. a zresztą
    przeczy takie pojęcie nawet zdrowej logicie ..jak coś się szybko chłodzi - to też i ciężko się ogrzewa i nie ma tu jakiś innych rzeczy .. typu..
    szybko się chłodzi to i szybko nagrzewa..

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    270cm wysokości ściany, więc dylatacja minimum 2cm skłaniałbym się ku łatom calówkom.
    Od dołu i na górze powinna być dylatacja najlepiej o takich samych prześwitach jak w ścianie.
    Wełna na przekładkę najlepiej w połowie izolacji
    Jeśli szkoda Ci miejsca na izolację to kup taką z najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła (nie koniecznie "super mata" ona tylko z nazwy jest taka super )

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony