dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Rozstaw miedzy wiązarami/krokwiami

    Witam
    Zbieram oferty na wiązary. W zebranych projektach rozstaw wiązarów mam co 105-110 cm, dach będzie kryty blachą. Spotkałem się z opiniami, że taki duży rozstaw skutkuje tym, ze później trzeba dawać grubsze łaty, bo się wyginają, że max to 90 cm. Faktycznie tak jest, jak macie szeroko rozstawione krokwie pod blachę?
    Czy pod fotowoltaikę trzeba jakiś szczególnie wzmacniać więźbę?
    Pozdrawiam?

  2. #2

    Domyślnie

    Mam rozstaw osiowy przeważnie 110 cm i to pod dachówką. Przeważnie, bo omijaliśmy komin i w jednym przypadku rozstaw się zwiększył do 115, a w wielu zmniejszył. Łaty standardowe. Gdybym wcześniej wyczytał że wskazane by były grubsze, to pewnie bym je dał, ale ani projektanci dachu o tym nie wspominali, ani wykonawcy, ani kierownik, a sam nie trafiłem na taką informację.
    Dach stoi 5 lat i nic się szczególnego nie dzieje, łaty się nie falują, wyginają, czy cokolwiek takiego. Jest równa płaszczyzna.

    Jeśli chodzi o fotowoltaikę to zadzwoniłem niedawno do firmy od wiązarów, w 3 minuty odnaleźli projekt, przeliczyli obciążenia, powiedzieli co w którym miejscu najlepiej mocować i że jest bezpiecznie z dużym zapasem. Gdybym zamocował je w najgorszym miejscu to też by było ok, chyba że przez ponad dwa tygodnie nie odgarniałbym ogromnego śniegu.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Przyjmuje się, że standardowy rozstaw krokwi czy wiązarów dachowych nie powinien przekraczać 90 cm. Przekroczenie tego wymiaru może (choć nie musi) skutkować tzw. "lódkowaniem" dachu. Szczególnie bywa to widoczne właśnie w przypadku więźby wykonanej z prefabrykowanych wiązarów. Rodzi to również problemy z podłogą na strychu. Prawda jest taka, że producenci wiązarów chcąc konkurować ceną zmniejszają ilość wiązarów zwiększając ich rozstaw. Oczywiście więźba taki manewr wytrzyma ale łaty już nie koniecznie. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Właśnie dokładnie o czymś takim słyszałem i się właśnie zastanawiałem na ile to "urban legend" a na ile prawda. W moim przypadku osiągnięcie rozstawu 90 cm, to w sumie dołożenie dwóch wiązarów, więc może się skusze.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Widać to czasami na dachach pokrytych karpiówką (ciężkie pokrycie). Miałem kiedyś taki przypadek, że rozstaw wiązarów wynosił 2 m. Projektant twierdził, że wiązary wytrzymają. Gdy spytałem go jaki przewiduje przekrój łat szybko przeprojektował więźbę. Innym razem po mimo moich ostrzeżeń inwestor skusił się na tańszą ofertę więźby (2 wiązary mniej). W pięciu polach rozstaw wynosił 125 cm. Efekt był taki, że pod krycie dachu dachówką karpiówka w koronkę (2 rzędy dachówek na jednej łacie) na całym dachu (600 m2) musiałem zastosować łaty o przekroju 8x8 cm. Różnica w koszcie łat przekroczyła zysk z więźby. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    BigSack

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Piastów
    Kod pocztowy
    05-820
    Posty
    35

    Domyślnie

    Tak duży rozstaw krowi pod dachówkę? Ciekawe jaki jest ich przekrój ,kąt spadku dachu ? Podobnie jak przedmówca miałem taki przypadek gdzie stwierdziłem że
    więźba budzi moje obawy i sugeruje jej wzmocnienie w uzgodnieniu z projektantem .Z uwagi że Inwestor miał inne zdanie rozwiązałem umowę gdyż nie chciałem przyczynić się do katastrofy.
    Posiadam 25-letnie doświadczenie w branży dekarskiej. Moje atuty to jakość i wiedza.

    Jeżeli chcesz kontynuować temat uczestnicz w dyskusji.

    BigSack

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Pawel Sowinski

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    164

    Domyślnie

    Cytat Napisał BigSack Zobacz post
    Tak duży rozstaw krowi pod dachówkę? Ciekawe jaki jest ich przekrój ,kąt spadku dachu ? Podobnie jak przedmówca miałem taki przypadek gdzie stwierdziłem że
    więźba budzi moje obawy i sugeruje jej wzmocnienie w uzgodnieniu z projektantem .Z uwagi że Inwestor miał inne zdanie rozwiązałem umowę gdyż nie chciałem przyczynić się do katastrofy.
    TO nie krokwie a wiązary dachowe. stąd możliwy sporo rozstaw

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony