dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zubo
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Rogowo
    Kod pocztowy
    88-420
    Posty
    17

    Domyślnie Czy 5cm chudziaka wystarczy?

    witam wszystkich,
    czy moglibyscie podzielic sie opinia czy 5cm chudziaka wystarczy? bo moj wykonawca twierdzi ze tak i nie ma sensu dawac wiecej( podloga na gruncie) i druga sprawa chudziak nie licuje sie z poziomem fundamentow , a wiec izolacja wilgociowa nie bedzie stykac sie na jednym poziomie z izolacja pozioma fundamentow.Czy tak wylany chudziak jet ok? czy moj wykonawca wciska mi kit?
    z gory dziekuje za opinie

  2. #2

    Domyślnie

    Te 5 cm to w sumie nie była by jeszcze tragedia jakby pospółka była dobrze ubita, ale nie wyobrażam sobie jak chcesz zaizolować sciany fundamentowe i zrobic pożądną i najważniejszą izolację, czyli poziomą, jak chudziak bedzie niżej od nich. Słaby pomysł. Zresztą co to za koszty zrobic 10 zamiast 5cm i mieć spokój. W każdym nowym projekcie jest 10cm

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zubo
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Rogowo
    Kod pocztowy
    88-420
    Posty
    17

    Domyślnie

    prosze kogos kto zna sie na rzeczy o odpowiedz, mam powazny problem na budowie i nie wiem czy moge to tak zostawic, moj wykonawca wylal tylko 5 cm chudziaka i to 5 cm ponizej izolacji poziomej fundamentow ( twierdzi ze to jest ok bo fundamenty maja izolacje, podloga na gruncie) rowniez planuje polozyc tylko 5cm styropianu i 5 cm wylewki ( czy taka podloga dobrze bedzie izolowala przenikanie ciepla do gruntu i od wilgoci?) dodatkowy problem to ze wysokosc otworow drzwiowych jest taka ze jak wyleje sie chudziaka na poziomie izolacji poziomej fundamentow i po dodaniu styropianu i wylewki, wysokosc skrzydla drzwiowego bylaby 185 cm.
    Prosze o odpowiedz

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.219

    Domyślnie

    Twój wykonawca chyba pomylił poziom zero i poziom chudziaka, teraz dorabia dziwne teorię.
    O ile 5 cm chudziaka to licho, ale może zostać o tyle 5cm styropianu to już w dzsisjszych czasach mało. 10 cm sytopianu to taki teraz standart. Wylewka 5 cm jeżeli nie masz podłogówki, z podłogówka to 6-7cm minimum. Drzwi 185 ? do poprawy nadproża niech podnos. Jak takie kwiatki z drzwiami to zmierz na jakiejs wyskości masz planowany parapet w oknach i strop. Jeżeli masz schody to tam też może być problem.
    Dźwigary deskowe /projekt/ do samodzielnego wykonania. Zainteresowany ? Pisz na priv.

  5. #5

    Domyślnie

    Raczej na pewno ktoś się gdzieś pomylił, tak jak jajmar wspomniał dziś standard to min. 10cm styropianu plus wylewka, tak ze minimalnie powinieneś mieć 15cm zostawione. Mógłbyś zwiększyć wysokośc kondygnacji na parterze, ja u siebie obniżyłem o 10 cm bo mi projektant za wysoko zrobił, trzeba pamiętać o schodach, aby dobrze obliczyć wysokość stopni. A jeżeli już strop jest to jedynie tak jak jajmar wspomniał podnoszenie nadproży zostało.Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Zobacz w projekcie na przekrój, powinieneś wszystko już wiedzieć czy jest to błąd wykonawcy czy błąd w projekcie

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    BCS

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Żelazowa Wola
    Posty
    454

    Domyślnie

    Te 5cm to nie problem - pytanie jak ZAGĘŚCIŁ pod chudziakiem, jeśli dobrze to wytrzyma- duży problem to ilość ocieplenia TYLKO 5cm i te drzwi na 185- tu szukaj lepszych rozwiązani.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BiG35
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dobra
    Kod pocztowy
    72-003
    Posty
    321

    Domyślnie

    5 cm chudziaka - jeżeli grunt dobrze zagęszczony może wytrzyma, pewności nie ma nawet przy 10 cm jak zagęszczenie słabe lub glina namoczona pod nim.
    chudziak i ściana fundamentowa na różnych poziomach - błąd. Izolacja powinna leżeć na jednym poziomie "jak strzelił"
    5cm styro - mało, dzisiaj daje się nawet 40 cm zamiast zasypu.
    Drzwi 185 - to jakieś kpiny wykonawcy. Zmień go zanim więcej narobi knotów.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    inż.Trix

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    66

    Domyślnie

    Dla mnie to największym błędem nie jest sama grubość chudziaka ale sytuacja w której do spodu fundamentu od góry chudziaka jest mniej niż 50cm a taka jest u Ciebie sytuacja jeśli dobrze zrozumiałem. Jeżeli od spodu ławy do góry chudziaka nie ma 50 cm może to spowodować wyciskanie gruntu z spod ławy, pękaniu posadzki i osiadaniu budowli. Niby szczegół z tym chudziakiem Prawda?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zubo
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Rogowo
    Kod pocztowy
    88-420
    Posty
    17

    Domyślnie

    ja wiem ze teraz sie daje nawet 40 cm styro, ale moje pytanie bylo czy 5 cm wystarczy, a chudziak jest wylany na dobrze zageszczonej podsypce, czy ktos moze mi powiedziec czy to wystarczy ?

  11. #11
    Banned
    wodnikszuwarek

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Radomsko
    Kod pocztowy
    97-500
    Posty
    30

    Domyślnie

    Minimum 10 cm!!!

  12. #12
    Banned
    argentyńczyk

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-005
    Posty
    25

    Domyślnie

    Moim zdaniem to zdecydowanie za mało! 10 cm

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał argentyńczyk Zobacz post
    Moim zdaniem to zdecydowanie za mało! 10 cm
    Z powodu ?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar zubo
    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Rogowo
    Kod pocztowy
    88-420
    Posty
    17

    Domyślnie

    ja wiem że dzisiaj 10cm chudziaka to minimum, ale ja chcialbym wiedziec czy 5 cm wystarczy i czy 5 cm styro moze byc?
    Czy moglby sie wypowiedziec ktos kompetentny i jakos to uzasadnic ale nie tak ze dzisiaj sie daje minimum 10 cm.
    pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał zubo Zobacz post
    ja wiem że dzisiaj 10cm chudziaka to minimum, ale ja chcialbym wiedziec czy 5 cm wystarczy i czy 5 cm styro moze byc?
    Czy moglby sie wypowiedziec ktos kompetentny i jakos to uzasadnic ale nie tak ze dzisiaj sie daje minimum 10 cm.
    pozdrawiam
    5 cm chudego - nic się nie stanie. Ważne aby podłoże pod spodem było dobrze zagęszczone. 5 cm styropianu to mało, powinno być co najmniej 10 cm 2 dwóch warstwach po 5 cm z przesunięciem spoin.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał zubo Zobacz post
    ja wiem że dzisiaj 10cm chudziaka to minimum, ale ja chcialbym wiedziec czy 5 cm wystarczy i czy 5 cm styro moze byc?
    5cm podkładu jest wystarczające. Ale tak jak napisali koledzy jest to tylko warstwa pomocnicza - do równego ułożenia papy oraz styropianu. Teoretycznie można by wszystko położyć wprost na piasku, ale byłoby to kłopotliwe. 5cm styropianu jest dyskusyjne. Z jednej strony to twoje pieniądze i ty decydujesz czy chcesz mieć duże straty ciepła w podłogę czy nie. Ale z drugiej strony są przepisy, a te mówią, że masz mieć U < 0,45 W/(m2·K). Czyli dopiero 8cm spełni wymagania.

  17. #17

    Domyślnie

    Wykonawca prawdopodobnie wymurował za nisko ściany, masz za niskie nadproża i stąd jego parcie na cienki chudziak i tylko 5cm styro.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 05-11-2012 o 18:27
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  18. #18

    Domyślnie

    Odkopię temat, bo aż strach i niech potomni nie popełnią tego samego błędu.

    Pytanie zasadnicze - ile masz styropianu w projekcie? Jeżeli szukasz teraz usprawiedliwienia dla wykonawcy, to styro możesz nie dawać wcale, najwyżej będzie pi**ić od podłogi.

    Temperatura 50cm pod ziemią w mazowieckim przy -20 kształtuje się na poziomie 1-2 stopni o ile dobrze pamiętam wskazania z termometru, jeśli się nie odizolujesz od tego styropianem, to będziesz miał podobnie "ciepłą" podłogę.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_G ; 30-11-2012 o 12:45

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał BiG35 Zobacz post
    5 cm chudziaka - jeżeli grunt dobrze zagęszczony może wytrzyma, pewności nie ma nawet przy 10 cm jak zagęszczenie słabe lub glina namoczona pod nim.
    chudziak i ściana fundamentowa na różnych poziomach - błąd. Izolacja powinna leżeć na jednym poziomie "jak strzelił"
    5cm styro - mało, dzisiaj daje się nawet 40 cm zamiast zasypu.
    Drzwi 185 - to jakieś kpiny wykonawcy. Zmień go zanim więcej narobi knotów.
    akurat rozny poziom chudziaka i sciany fund to nie problem o ile miedz sciana fund amentowa i sciana papa zostala pozostawiona z tzw języczkiem aby połączyc ją/zgrzać z izolacja poziomą podłogi.
    co do grubosci chudziaka to wszystko zalezy od podłoża. Ja wyłożyłem podloze plytami betenowymi o grubosci ok 5-6 cm inadlalem wszystko 5cm chudziaka, zatem cala grubosc to ok 10cm

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    Te 5 cm to w sumie nie była by jeszcze tragedia jakby pospółka była dobrze ubita, ale nie wyobrażam sobie jak chcesz zaizolować sciany fundamentowe i zrobic pożądną i najważniejszą izolację, czyli poziomą, jak chudziak bedzie niżej od nich. Słaby pomysł. Zresztą co to za koszty zrobic 10 zamiast 5cm i mieć spokój. W każdym nowym projekcie jest 10cm
    przy 130m2 powierzchni zabudowy te "co to za koszty" to ok 2000pln. Jezeli z taka lekka ręką podchodzisz do wszystkich etapów budowy to łaxnie Cie ten domek bedzie kosztował...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony