dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Tak jak napisal Andrzej, murowanie niedokładne tzn niedostatecznie odpylone bloczki przed położeniem na zaprawe, dodatkowo co im zaprawy bylo szkoda na pierwsza warstwe ze srodku jej nie ma ?
    Sprawdz czy projekcie jest jakis rdzen zelbetowy, przydalby sie...

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Jak dla mnie to wina zaprawy...
    Zobacz że dosłownie wszystko się rozmontowało na elementy pierwsze...
    Nawet na wieńcu widać że zaprawa trzymała się tylko do betonu a do bloczków wcale...
    To że padły obydwie na raz lub w przeciągu jednej burzy to tylko taki traf...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #23
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Zdjęcia dużo wyjaśniły. Słusznie kolega wspomniał o rdzeniach, u mnie oprócz rdzeni w szczytach, mam dodatkowy wieniec. Na szczęście ściany poddały się przed budową konstrukcji dachu i nic nikomu się nie stało. Ciekawy jestem opinii kierownika budowy.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamGo

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Zdjęcia dużo wyjaśniły. Słusznie kolega wspomniał o rdzeniach, u mnie oprócz rdzeni w szczytach, mam dodatkowy wieniec. Na szczęście ściany poddały się przed budową konstrukcji dachu i nic nikomu się nie stało. Ciekawy jestem opinii kierownika budowy.
    Dzień wcześniej przyjechała więźba - chyba całe szczęście, że nie zaczęli jeszcze robić bo szkody mogły by być większe i jeszcze ktoś mógł ucierpieć.
    Kierbud poinformowany i jest w szoku, ma podjechać na oględziny, zobaczymy co powie.

    W projekcie znalazłem taki akapit H :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tekst.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	391762
    Nie za bardzo wiem jak to interpretować - w każdym razie rdzeni na ścianach szczytowych nie było.
    Ostatnio edytowane przez AdamGo ; 24-06-2017 o 09:43

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamGo Zobacz post
    Zdjęcia zwałów z jednej i drugiej strony oraz zbliżenie na sposób posadowienia ściany.
    Załącznik 391744
    Specjalnie zaprawa na górze wieńca była nie na całej szerokości wieńca ?

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Pewnie wiatr . Przy przybijaniu nadproża mogła ściana zerwać się z zaprawy na dole (jak jest ciepło i zaprawa sucha to siporeks się nie trzyma, trzeba murować na bardzo plastyczną zaprawę i czyste cegły)
    Jak ktiśby pomagał to ścianu wypchałby na zewnątrz bo do środka to samobojstwo
    Co to znaczy ". Przy przybijaniu nadproża mogła ściana zerwać się z zaprawy na dole "
    O co chodzi z "przybijaniem nadproża" ?
    Zaprawa faktycznie nie trzymała.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamGo

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Specjalnie zaprawa na górze wieńca była nie na całej szerokości wieńca ?
    Nie mam pojęcia czy specjalnie - trzeba by zapytać ekipy.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdamGo Zobacz post
    Dzień wcześniej przyjechała więźba - chyba całe szczęście, że nie zaczęli jeszcze robić bo szkody mogły by być większe i jeszcze ktoś mógł ucierpieć.
    Kierbud poinformowany i jest w szoku, ma podjechać na oględziny, zobaczymy co powie.

    W projekcie znalazłem taki akapit H :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tekst.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	391762
    Nie za bardzo wiem jak to interpretować - w każdym razie rdzeni na ścianach szczytowych nie było.
    Są takie krótkie trzpienie między górnym wieńcem ściany kolankowej a wieńcem stropowym. Widać je na zdjęciu nr 3.
    Jednak nie ma ich w ścianach szczytowych.
    W drugim akapicie opisu jest info o trzpieniach w ścianach szczytowych - takich an wysokość całej ściany szczytowej. Tego nie ma w twoim budynku.
    Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i z opisem muszą być!

    Czyli błąd wykonawcy i kierownika budowy.

    Trzpienie w ścianach szczytowych należy wykonać kotwiąc w wieńcu stropowym i przechodząc przez wieniec kolankowy (należy rozkuć).
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 24-06-2017 o 09:52

  9. #29

    Domyślnie

    Siporeks jest bardzo chłonnym materiałem dlatego nieco inaczej trzeba robić niż zalecenia producentów zaprawy czy kleju. Kiedyś jak do zaprawy dodawano wapno ta zaprawa dzięki wapnu bardzo dobrze spajała cegły, wolno stojącą ściankę trudno było ruszyć, teraz przy plastyfikatorze i pulpie (piasek drobny "ze ściany" jest dużo lepszy) zaprawa jest kiepskiej jakości . Przy murowaniu siporeksu dodaje się duzo więcej wody niz normalnie siporeks jak postawisz na zaprawie musi nasiaknąć wodą z niej (to widać na siporeksie po postawieniu) wtedy masz pewność że zaprawa ma w sobie jeszcze wodę potrzebną do wiązania. Tak samo i klej klej do siporeksu musi być bardziej plastyczny niż zaleca producent, bo analogicznie jak przy zaprawie woda z kleju szybciej zostanie odciągnięta przez siporeks niż zacznie wiązać (tak prosto mówiąc wysycha szybko).

    To co widać na zdjęciach zaprawa nie związała z siporeksem z przyczyn pewnie zbyt suchej i bloczki nieoczyszczone z pyłu co widać po pozostałych warstwach bo klej trzyma sie tylko dolnej warstwy, czyli był nałożony na gęsto potem nieodpylony bloczek na to .

    Murować na "wałkach" można łatwiej jest ustawiać bloczek tak duzy jak siporeks, przy pełnej spoinie cegła "pływa" i ustawienie bloczka dla mało doświadczonego murarza jest ciężkie. Łączna szerokość spoiny musi wynosić minimum 18 cm

    Na ścianach szczytowych ...tej tutaj...rdzenie nie są potrzebne, potrzebny jest wieniec idący z nadproża okiennego do boku i następnie skosem do stropu. Pozostały trójkąt nad oknem można zrobić bez wieńców pod warunkiem prawidłowego murowania. Jeżeli rdzenie to powinny iść na przedłużeniu okien (to rozwiązanie jest sporadycznie stosowane.

    Przybijanie nadproża...przy ścianach wiotkich czy też robiąc nadproża nad filarkami miedzy okiennymi czy drzwiowymi należy szalunek skręcać na wkręty lub wstawiać całe. Nie należy robić najpierw denek a potem napierdzielać młotkiem aby przybić boczki bo to kończy się zazwyczaj zerwaniem ścianki.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    AdamGo

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Ciechanów
    Kod pocztowy
    06-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Wygląda na to, że po interwencji kierbuda nastąpiła zmiana koncepcji konstrukcji ścian i pojawią się 2 rdzenie w każdej.
    Strop nie ucierpiał po uderzeniu - szczęście w nieszczęściu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nowa.jpg
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	391835

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony