dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie Odprowadzenie deszczówki połączone z oczyszczalnią. Pomocy!

    Witam, chciałem was zapytać o rozwiązanie sporego problem którego sam jestem sprawcą... Mianowicie jakieś półtora roku temu prowadząc odprowadzenie wody deszczowej z dachu pod ziemią połączyłem ją z odprowadzeniem ścieków z przydomowej oczyszczalni biologicznej(które pełną rurą 160 biegnie 50 m do rowu za działką). Teraz już wiem że to był gruby błąd, rynny zasysają gazy z oczyszczalni a co za tym idzie śmierdzi na podwórku wokół domu... Wiem że najprościej byłoby odkopać połączenie rury od deszczówki z tą z oczyszczalni i je rozłączyć ale po pierwsze jest to jakieś 2 m pod ziemią (ciężkim sprzętem nie ma możliwości dojazdu), a po drugie nie mam pojęcia w który miejscu dokładnie jest to połączenie... Musiałbym zrujnować sporą część gotowego już trawnika, stąd moje pytanie do was, czy jest jakieś inne rozwiązanie tej sprawy niż odkopywanie połączenia tych rur i ich rozłączenie?? Myślałem nad zrobieniem jakichś syfonów w miejscach studzienek rewizyjnych ale w zimę by zamarzały. Dlatego bardzo was proszę o pomoc.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    A jak wygląda odpowietrzenie samej oczyszczalni ścieków ? Nie znam budowy tej Twojej konkretnej, ale POS ma zazwyczaj kilka komór które są dość hermetyczne a woda z ostatniej jest w zasadzie dość czysta i nie powinna wydzielać silnego zapachu - a to taka woda jak zakładam powinna się znaleźć w rurze zrzutowej. Przyjrzał bym się odpowietrzeniu samej oczyszczalni. A syfon być może dało by się zamontować w samej oczyszczalni ?

  3. #3

    Domyślnie

    dzabij ma rację, że skoro na odpływie z oczyszczalni coś śmierdzi, to trzeba się zająć poprawą jej działania.

    A co do syfonu - poniżej strefy przemarzania nie przemarznie.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    No właśnie nie ma żadnego odpowietrzenia, instalator twierdzi że nie trzeba. Koniec rury ze ściekami wychodzi nad rowem w powietrzu i pdobno to napowietrza. W oczyszczalni są 3 komory ale nie oddzielone od siebie hermetycznie. Syfonów poniżej przemarzania nie dam bo już rury położone są pod ziemią na pewnej głębokości.

    A oczyszczalnia to biologiczna oczyszczalnia Delfin pro
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 29-06-2017 o 08:35 Powód: Łączenie postów

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Na rysunkach producenta jest odpowietrzenie przy studni chłonnej. U Ciebie to odpowietrzenie "zrobiło" się rynnami. Zrobił bym tak - pomimo że instalator twierdzi że odpowietrzenie nie trzeba to bym je przy POS zrobił. Jak rozwiąże sprawę - jesteś w domu. Jak nie rozwiąże czeka Cię odkopywanie rury i albo odcięcie rynien albo montaż syfonu. Chyba warto zainwestować kilka złotych i nawet takie tymczasowe testowe odpowietrzenie POS zrobić.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Myślę identycznie jak ty tylko boję się czy z tego odpowietrzenia nie będzie śmierdzieć jeszcze bardziej a wychodziłoby to przy miejscu bardzo uczęszczanym bo przy wejściu do budynku gospodarczego

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Hmm, no ja mam tradycyjne szambo zaraz przy wjeździe na posesję. Ma odpowietrzenie, rura fi 110 z daszkiem. Wystaje ze 30cm nad powierzchnię terenu. Niepokojących zapachów brak. Oczywiście jeżeli zdejmiesz daszek i zaciągniesz nosem powietrze to coś tam czuć, ale w odległości kilku metrów zupełnie nic.

    I jeszcze jedno - odpowietrzenie pionów kanalizacyjnych w domu masz zrobione ?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał scouser88 Zobacz post
    Witam, chciałem was zapytać o rozwiązanie sporego problem którego sam jestem sprawcą... Mianowicie jakieś półtora roku temu prowadząc odprowadzenie wody deszczowej z dachu pod ziemią połączyłem ją z odprowadzeniem ścieków z przydomowej oczyszczalni biologicznej(które pełną rurą 160 biegnie 50 m do rowu za działką). Teraz już wiem że to był gruby błąd, rynny zasysają gazy z oczyszczalni a co za tym idzie śmierdzi na podwórku wokół domu... Wiem że najprościej byłoby odkopać połączenie rury od deszczówki z tą z oczyszczalni i je rozłączyć ale po pierwsze jest to jakieś 2 m pod ziemią (ciężkim sprzętem nie ma możliwości dojazdu), a po drugie nie mam pojęcia w który miejscu dokładnie jest to połączenie... Musiałbym zrujnować sporą część gotowego już trawnika, stąd moje pytanie do was, czy jest jakieś inne rozwiązanie tej sprawy niż odkopywanie połączenia tych rur i ich rozłączenie?? Myślałem nad zrobieniem jakichś syfonów w miejscach studzienek rewizyjnych ale w zimę by zamarzały. Dlatego bardzo was proszę o pomoc.
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.
    Wystarczy byś zrobił jeden syfon na rurze dochodzącej od rynien do rury odpływowej z oczyszczalni, ale.... oprócz tego powinieneś mieć pion wentylacji kanalizacji w domu, minimum jeden wyprowadzony na dach jak najwyżej. Przez rurę odpływową z oczyszczalni nic się nie odpowietrzy i nie pozbędziesz się smrodu z oczyszczalni. Część gnilna jest od strony domu.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    scouser88

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Wasilków
    Kod pocztowy
    16-010
    Posty
    206

    Domyślnie

    Oczywiście mam odpowietrzenie pionów kanalizacji wyprowadzone nad kominem i ono działa bo sztabani tam jak wchodziłem sprawdzać. Wydaje mi się jednak że moje rynny dają lepszy ciąg dla wszelkich gazów z oczyszczalni i całej kanalizy i ciągnie do rynien. Dlatego być może pomoże odpowietrzenie zaraz za oczyszczalnią ażeby rozszczelnić ten układ, ciąg do rynien i wtedy może pociągnie ta wentylacja pionów kanalizacyjnych nad komin?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony