dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie nowy dom prośba o krytykę

    Witam

    Niedługo rozpoczynam budowę domu. Na razie mam koncepcję lada chwila będzie robiony projekt indywidualny.
    Bardzo proszę o krytykę tego co planuje wykonać.

    dom parterowy z poddaszem nieużytkowym przeznaczonym na instalacje i graciarnie ~135 m2 po podłogach (145 bez ścian działowych)

    podstawowe założenia:
    • budżet 330-350k
    • dobrze ocieplony (U przegród max 0,15) i szczelny, z dużą pojemnością cieplną
    • 4 (małe) sypialnie, duża (relatywnie) spiżarnia, największy salon jaki się da uzyskać, salon z otwartą jadalnią i kuchnią, minimalna powierzchnia korytarza, łazienka minimum 10m2, duże (relatywnie) pomieszczenie gospodarcze, wiatrołap
    • dom ma być grzany piecem na drewno
    • korzystne usytuowanie na działce względem stron świata oraz rozłożenie przeszkleń
    • dom najprostsza bryła, dach dwuspadowy 30st najprostszy kształt; 0 balkonów, podcieni, wykuszy, okien dachowych, murków, słupków, dupereli itp.


    technologia wykonania:
    • pod fundamentem kanalizacja, kanał z powietrzem do pieca
    • fundament płyta ocieplona xps
    • brak instalacji pod podłogą, panele bezpośrednio na płycie lub wylewka i panele
    • ściany silikaty z zewnątrz ocieplone styropianem + tynk
    • tynki wewnętrzne gliniane lub cementowo wapienne
    • w ścianach przewody elektryczne i sygnałowe oraz hudraulika
    • okna 3 szybowe zamontowane w izolacji + rolety zewnętrzne aby chronić się przed słońcem
    • sufit podwieszany do dolnego pasa wiązarów
    • wiązary prefabrykowane bez okapu
    • na strychu podłoga z najtańszych płyt lub desek
    • ocieplenie dachu nakrokwiowo płytami z PIR/PUR lub wełną + blacha lub płytami warstwowymi; bez mostków termicznych, ciągłość izolacji z izolacją ścian
    • ogrzewanie piec akumulacyjny
    • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (centrala na strychu, kanały poprowadzone 'po podłodze' na strychu)
    • cwu pompa ciepła powietrze woda postawiona na strychu + mały wymiennik z pieca; 2 zasobniki 150l na strychu (żeby zabezpieczyć się na wypadek awarii i ułatwić instalacje i serwis - zmniejszyć gabaryty i ciężar wielkiego pojedyńczego zasobnika)
    • na dachu instalacja fotowoltaiczna (~3-4kW)
    • elektryka i inne kable rozprowadzona w korytkach na strychu
    • chce zrobić kanał zintegrowany z kominem do poprowadzenia instalacji solarnej i przewodów do anteny satelitarnej
    • wyłaz na dach na zewnątrz nie poprzez połać dachu
    • na działce będzie oczyszczalnia
    • garażu nie będzie w bryle budynku



    Będę wdzięczny za wszelkie komentarze.

    ------------------
    Edit: zrezygnowałem z GWC i solarów, dołożyłem instalację fotowoltaiczną
    Ostatnio edytowane przez MhUser ; 04-07-2017 o 11:34

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba byla conajmnjej roczna lektura forum☺
    Ten dach na termano przy nieuzytkiwym poddaszu, to tak na bogato.
    Cwu na poddaszu i reku. Przemysl. Ja bym nie docieplal dachu a z tymi gratami zszedl w przestrzeń użytkową.
    Pompa do cwu. Twoj wybor. Przez 7 miesiecy i tak sluży mi jako bojler.
    GWC, raz, w ogóle przemysl a dwa, nie pod fundamenty. Wszystko zalezy też od reku.

  3. #3

    Domyślnie

    dam instalacje na strychu żeby:
    1. wykorzystać tam miejsce - będzie tam duża kubatura której na pewno nie wykorzystam samym magazynem gratów
    2. pompa ciepła powinna działać sprawnie ponieważ będzie tam zawsze ciepło a kubatura wystarczy żeby pobierała powietrze z tego pomieszczenia gdzie stoi
    3. jeśli umieszczę rekuperator centralnie na strychu to skróci się długość kanałów wentylacyjnych - będzie taniej i ciszej ('mniejsze' wentylatory + koszty budowy)

    dachu mam ~180m2 widze w sieci zintegrowane płyty warstwowe dachowe (U < 0,15) za ~100zł/m2 do tego (niski) koszt robocizny - powinno wyjść 45k za wiązary + ocieplenie i pokrycie dachu

    docieplenie dachu nakrokwiowo da mi prostszy system w którym trudniej coś zepsuć i łatwiej mi będzie przypilnować wykonawców więc szanse na dobrą szczelność i ciągłość izolacji oraz nie będę musiał izolować instalacji na strychu oraz wszystkich przepustów do lamp, gniazdek, wyłazu dachowego i nie wiem czego jeszcze

  4. #4

    Domyślnie

    dom będzie z wentylacja mechaniczną więc musi być szczelny

    zastanawiam się jak to najłatwiej rozwiązać bez uszczelniania 10000 detali, połączeń, gniazdek itp. taśmą

    pomyślałem, że można obić dom (na więźbę dachową oraz ściany murowane, ze wszystkich stron) z zewnątrz płytą OSB, połączenia płyt uszczelnić taśmą
    potem na płytę styropian i tynk a na dach ocieplenie i pokrycie
    będzie jednolita szczelna warstwa, a od środka będzie można robić dowolne poprawki, przeróbki, odwierty w ścianach, sufitach itp. bez konieczności każdorazowego martwienia się o szczelność powietrzną
    wydaje mi się że takie rozwiązanie da lepszą szczelność niż standardowe oraz łatwiej będzie 'przypilnować' wykonawcę w trakcie budowy

    koszt płyty OSB 5-6 k + taśma + robocizna

    czy to jest realne, dobre rozwiązanie?
    jeśli tak to czy tanie w porównaniu do standardowego uszczelniania wszystkiego folią od środka (uwzględniając robociznę)?

    może ktoś zna inny dobry sposób uszczelnienia domu bez oklejania wszystkiego taśmą przez 2 tygodnie?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    pomyślałem, że można obić dom (na więźbę dachową oraz ściany murowane, ze wszystkich stron) z zewnątrz płytą OSB, połączenia płyt uszczelnić taśmą potem na płytę styropian i tynk a na dach ocieplenie i pokrycie
    Przekombinowane, nie widzę sensu. Co/ile zyskasz na 100% szczelności? Czy to wartość sama w sobie?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Kombinacje alpejskie, założenia co najmniej dziwne.Płyta OSB na ściany bez sensu. Ocieplenie połaci, tez sesnu nie ma ale kto bogatemu zabroni. Cena za wiązary i ocieplenie 45 tyś wydaje mi się mocno zaniżona.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Przekombinowane, nie widzę sensu. Co/ile zyskasz na 100% szczelności? Czy to wartość sama w sobie?
    według http://eko.org.pl/energia/heatmaster/heatmaster.php różnica między standardową 'nieszczelnością' budynku a szczelnościa w standardzie pasywnym to ponad 2 x większe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania
    w moim przypadku to ~1400zł rocznie

    myślę że inwestycja w szczelność zwróci się szybko

    komfort użytkowania trudno wycenić
    Ostatnio edytowane przez MhUser ; 04-07-2017 o 13:22

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Kombinacje alpejskie, założenia co najmniej dziwne.Płyta OSB na ściany bez sensu. Ocieplenie połaci, tez sesnu nie ma ale kto bogatemu zabroni. Cena za wiązary i ocieplenie 45 tyś wydaje mi się mocno zaniżona.
    Interesuje mnie rozwiązanie bez mostków termicznych, szczelne powietrznie oraz możliwe do wykonania bez błędów oraz możliwe do realnego skontrolowania w trakcie budowy. Dlatego sposób polegający na uszczelnianiu 10000 elementów folią i taśmą wydaje mi się wątpliwy.

    Nie upieram się przy żadnej technologii. Szukam rozwiązania - dlatego pytam.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Może po prostu zaplanuj dom ze styropianu M3 System? Nie masz tam żadnych mostków ani przerw w izolacji.
    Na forum ktoś z nimi budował.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    według http://eko.org.pl/energia/heatmaster/heatmaster.php różnica między standardową 'nieszczelnością' budynku a szczelnościa w standardzie pasywnym to ponad 2 x większe zapotrzebowanie na energię do ogrzewania
    w moim przypadku to ~1400zł rocznie
    Wklepałem tam swój dom i różnica w szczelności standardowej i pasywnej wyszła 80 zł rocznie. Coś nie gra.
    Swoją drogą inne wyniki z tego kalkulatora nie mają pokrycia w rzeczywistości. Przez samą podłogę z tradycyjnym fundamentem i 15 cm izolacji ma mi rzekomo uciekać 1400 zł rocznie, a realnie płacę 900-1000 zł za całe CO. Podłoga to może 300 zł z tego, czyli mamy wartość wielokrotnie przeszacowaną.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Hej, niby pytasz ale na każdą sugestie masz swoje gotowe "racje". Nie wiem czy jakakolwiek rada będzie dla Ciebie nie do obalenia Co do założonego budżetu to raczej mało

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Wklepałem tam swój dom i różnica w szczelności standardowej i pasywnej wyszła 80 zł rocznie. Coś nie gra.
    Swoją drogą inne wyniki z tego kalkulatora nie mają pokrycia w rzeczywistości. Przez samą podłogę z tradycyjnym fundamentem i 15 cm izolacji ma mi rzekomo uciekać 1400 zł rocznie, a realnie płacę 900-1000 zł za całe CO. Podłoga to może 300 zł z tego, czyli mamy wartość wielokrotnie przeszacowaną.
    ja wprowadziłem swoje dane bardzo pecyzyjnie i to co pokazuje kalkulator wygląda wiarygodnie

    np. zmiana fundamentu z płyty na ławy zmienia zapotrzebowanie z 2300 na 2800 kWh/mc (-20 stopni w styczniu)
    koszty ogrzewania za ten miesiąc wylicza na 350 zł

    wyniki z tego kalkulatora pokrywają sie z innymi z sieci
    podają też wzory wszystkie i zasady obliczeń

    jakie źródło ciepła ustawiłeś?

    BTW
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogrzewanie-rok.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	392383  
    Ostatnio edytowane przez MhUser ; 04-07-2017 o 18:34

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Hej, niby pytasz ale na każdą sugestie masz swoje gotowe "racje". Nie wiem czy jakakolwiek rada będzie dla Ciebie nie do obalenia Co do założonego budżetu to raczej mało
    zgodnie z sugestia przemyślałem zasadność robienia GWC i zrezygnowałem
    sugeruj
    nie mam gotowych racji
    sugerujesz że powinienem zapytać: "hej chce zbudować dom, nie wiem jaki i jak ma działać, podajcie szczegóły"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Może po prostu zaplanuj dom ze styropianu M3 System? Nie masz tam żadnych mostków ani przerw w izolacji.
    Na forum ktoś z nimi budował.
    Potrzebuje masy akumulacyjnej. Czy ten system zawiera mury? Jaki koszt bo podejżewam że cena zaporowa.

  15. #15

    Domyślnie

    budżet 330-350k i PV, ocieplenie nakrokwiowe, okna w izolacji i grubo XPS pod płytą(skoro na płycie ma już nie być). No nie wiem
    I skoro dom ma być ciepły i szczelny, to po co ten kocioł na drewno?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Planujesz nieduży dom, o prostej bryle, szczelny i dobrze ocieplony. Zapotrzebowanie na ciepło będzie prawdopodobnie znikome.
    Piec ma to do siebie, że dostarcza dużo energii w krótkim czasie. Żeby ją zgromadzić i wykorzystać, będziesz potrzebował duuużego bufora, co komplikuje niepotrzebnie ogrzewanie i parę innych rzeczy. Ja bym zrezygnował z pieca na rzecz jakiegoś źródła ciepła, którym da się sensownie sterować - wszystko jedno, czy to będzie prąd, czy gaz, czy pompa ciepła, wszystko się sprawdzi. Potencjalnie możesz też zaoszczędzić na kominie - to nie tylko koszty przy budowie, ale potem problemy z podmakaniem, obróbkami, czyszczenie i przeglądy komina.
    Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na klimatyzator, taki dom będzie trudniej schłodzić niż ogrzać.

    Fotowoltaikę bym zostawił jako opcję, po pierwszym sezonie czy dwóch będziesz wiedział, ile płacisz za prąd i czy dokładanie takich urządzeń ma jakikolwiek ekonomiczny sens. Podobnie GWC.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    budżet 330-350k i PV, ocieplenie nakrokwiowe, okna w izolacji i grubo XPS pod płytą(skoro na płycie ma już nie być). No nie wiem
    I skoro dom ma być ciepły i szczelny, to po co ten kocioł na drewno?
    'PV' jeśli chodzi o instalacje fotowoltaiczną to szukam taniego źródła energii do wytworzenia cwu poza sezonem grzewczym; instalacja ~3,5kW kosztuje ~16k zł
    okna proste, razem z roletami i montażem max 20k zł
    xps i inne materiały do ociepleń sa tanie w stosunku do kosztu całej inwestycji a planowy U<=0,15 przegród to raczej standard niż ekstrawagancja
    na drewno będzie piec a nie kocioł. piec niewielki dopasowany do zapotrzebowania. ogrzewanie drewnem jest tanie, ekologiczne i przyjemne + opcja gotowania + grzanie cwu + uniezależnienie od zaniku zasilania prądem

    na mojej działce gazu nie ma i nie będzie, kanalizacji raczej również przez długi czas jeszcze

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Planujesz nieduży dom, o prostej bryle, szczelny i dobrze ocieplony. Zapotrzebowanie na ciepło będzie prawdopodobnie znikome.
    Piec ma to do siebie, że dostarcza dużo energii w krótkim czasie. Żeby ją zgromadzić i wykorzystać, będziesz potrzebował duuużego bufora, co komplikuje niepotrzebnie ogrzewanie i parę innych rzeczy. Ja bym zrezygnował z pieca na rzecz jakiegoś źródła ciepła, którym da się sensownie sterować - wszystko jedno, czy to będzie prąd, czy gaz, czy pompa ciepła, wszystko się sprawdzi. Potencjalnie możesz też zaoszczędzić na kominie - to nie tylko koszty przy budowie, ale potem problemy z podmakaniem, obróbkami, czyszczenie i przeglądy komina.
    Zaoszczędzone pieniądze przeznacz na klimatyzator, taki dom będzie trudniej schłodzić niż ogrzać.

    Fotowoltaikę bym zostawił jako opcję, po pierwszym sezonie czy dwóch będziesz wiedział, ile płacisz za prąd i czy dokładanie takich urządzeń ma jakikolwiek ekonomiczny sens. Podobnie GWC.
    dzięki za odpowiedź
    bardzo dobry pomysł żeby poczekać z fotowoltaiką sezon i ewentualnie dopasować instalację do rzeczywistego zużycia prądu
    piec chce mieć też dla tego że mi sie podoba
    piec będzie akumulacyjny więc 'z buforem' i nie będzie się energia marnować; 1 palenie dziennie
    o schładzaniu myślę; poczekam też chyba 1 sezon i ewentualnie coś zamontuje
    Ostatnio edytowane przez MhUser ; 04-07-2017 o 20:20

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    zgodnie z sugestia przemyślałem zasadność robienia GWC i zrezygnowałem
    sugeruj
    nie mam gotowych racji
    sugerujesz że powinienem zapytać: "hej chce zbudować dom, nie wiem jaki i jak ma działać, podajcie szczegóły"
    Mocno zweryfikuj założenia co do budżetu... Powiem Ci tak ja planuje 106m2 kanadyjke i 350k to mało ;( też tak zakładałem i NIE DA RADY. No chyba że sam będziesz budowa. Oczywiście zakładam że cene podałeś do zamieszkania?

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Mocno zweryfikuj założenia co do budżetu... Powiem Ci tak ja planuje 106m2 kanadyjke i 350k to mało ;( też tak zakładałem i NIE DA RADY. No chyba że sam będziesz budowa. Oczywiście zakładam że cene podałeś do zamieszkania?
    do zamieszkania ale tylko podstawowe meble, żadnych zbędnych elementów wykończenia wnętrz oraz z zewnątrz
    dom jest projektowany tak żeby był tani nie na zasadzie robie to co ma sąsiad

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony