dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1

    Domyślnie Starszy dom ocieplenie Strychu

    Witam. Potrzebuję porady. mieszkam na piętrze w domu w sumie ok 145m2. mam niestety problem z temperaturami. w zimie nie mogę dogrzać a w lecie jak już sie nagrzeje to trzyma.
    Dom jest z końca lat 80tych i początku lat 90tych. Strop to beton żużel beton. Dach dwuspadowy deski do krokwi i na tym papa. dach po remoncie ok 4 lata temu. wymieniona część desek i cały dach pokryty nowa papą + nowe okucia na całym dachu. W zimei na strychu jest mróz. dach ma wiele prześwitów a latem jest taki piekarnik że pranie się suszy w 30min.

    jako że nosiłem się z zamiarem ocieplenia domu w okół i elewacji lepiej będzie pierwsze wziąśc się za strych.

    Czy lepiej jest wziąść firme i ocieplić pianą ? czy może iść w wełne . Czy ocieplać tylko dach czy lepiej i dach i strop ? w sumie dachu będzie ok 300m2 w najwyższym punkcie dach moze miec ok 2,2m a w najniższym czyli przy brzegach ma może z 50cm czyli ejst dosyć niski wiec pożądna izolacja powinna dać dobry efekt. Bo zimą mam naprawde mega problem. dół domu mam mega temperature i w lecie chłód a u mnie wyżej jest 100% na odwrót.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Rozważyłbym nasypanie na strop grubej warstwy perlitu.
    Na tym folia, siatka zbrojąca z marketu i wylewka betonowa, cienka, "strong".
    Ocieplanie połaci ma mniej sensu, jak mi się wydaje.
    Piana jest palna.
    Wata mało skuteczna.
    Styropian mięknie już w 60stC... A latem masz tam piekarnik.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Rozważyłbym nasypanie na strop grubej warstwy perlitu.
    Na tym folia, siatka zbrojąca z marketu i wylewka betonowa, cienka, "strong".
    Ocieplanie połaci ma mniej sensu, jak mi się wydaje.
    Piana jest palna.
    Wata mało skuteczna.
    Styropian mięknie już w 60stC... A latem masz tam piekarnik.

    Adam M.
    a nie chodzi o to żeby własnie wyizolować to co przedostaje się dachem ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    PO CO?
    Przecież dach to potężny solar!
    Ja bym się pod niego starał podpiąć tanią powietrzną pompą powietrze-woda.
    Będziesz mieszkał na tym strychu?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Nie będe tam mieszkać . max jakiś magazyn na graty .
    Solary już mam i faktycznie tym połączeniem daje ognia.

  6. #6
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Cytat Napisał Heniek22 Zobacz post
    Nie będe tam mieszkać . max jakiś magazyn na graty .
    Solary już mam i faktycznie tym połączeniem daje ognia.
    To w takim wypadku tylko i wyłącznie ocieplaj strop czyli podłogę na strychu , będzie zdecydowanie lepiej oczywiście pod warunkiem że zimno nie poleci drzwiami i schodami na dół , ocieplenie dachu to dobre rozwiązanie ale mimo wszystko mimowolnie musisz tą powierzchnię ogrzać czy chcesz czy nie a docieplając tylko podłogę na strychu odcinasz się od tego .
    przerabiałem temat bo docieplałem dach 30 cm wełną a ten sam efekt ba nawet lepszy miałby jak bym tylko docieplił podłogę strychu
    przykład na dworze -17 w domu plus 24 na strychu plus 14 bez kaloryferów , jak myślisz z czego bierze się to plus 14 st ? niepotrzebnie grzana kubatura

  7. #7

    Domyślnie

    W takim razie faktyczmie wezme się za strop . A z perlitem troche kiepsko bedzie bo sie zniekształci chodźby od samego chodzenia po foli. nie lepiej styropian ? Wełna i legary raczej odpadaja bo mam sporą powierzchcnie wiec płyty osb na to też wyjdą nie mało. jaką grubość styropianu polecacie ?

  8. #8

    Domyślnie

    Wysypany perlit można wyłożyć kartonami, na to folia i przy chodzeniu na pewno nic się nie odkształci . Jak przyjdzie wylewka, to może odrobinę osiąść.
    Perlit ma cudowną właściwość, że niweluje wszelkie nierówności stropu- a o to w nowych i starych budynkach nietrudno,

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał strusp Zobacz post
    Wysypany perlit można wyłożyć kartonami, na to folia i przy chodzeniu na pewno nic się nie odkształci . Jak przyjdzie wylewka, to może odrobinę osiąść.
    Perlit ma cudowną właściwość, że niweluje wszelkie nierówności stropu- a o to w nowych i starych budynkach nietrudno,
    ale jeżeli zdecyduje sie na styropian to też spoko ? jaką grubość polecacie najlepiej z zapasem żebym nie musiał się martwić

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Rób jak chcesz.
    Możesz to wymościć starymi gazetami i też jakoś tam będzie.
    Boisz się perlitu, bo go nie znasz.
    Kup wysyłkowo worek i pobaw się nim, to go poznasz.
    Wszelkie drewno opatulone perlitem uznawane jest za... niepalne!

    Po plaży czasem chodziłeś to piasek znasz.
    Perlit to taki piasek "pusty w środku".
    Szkło wulkaniczne.
    Termoizolacja z atestem od -200stC do +800stC.
    Coś tu wypisujesz o styropianie co mięknie już w 60stC...

    Chcesz drożej, gorzej i bardziej pracochłonnie - rób jak chcesz, bo to TWOJE jest.

    Wysypany perlit można wyłożyć płytami karton-gipsowymi.
    Najcieńszymi jakie są i najtańszymi , zamiast OSB.
    Gips-karton też jest niepalny.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Właśnie perlit to idealny materiał na takie eksperymenty możesz nawet zrobić perlitobeton i masz twarde podłoże bez legarów , ja kupowałem 3 kubiki perlitu to dawałem 12 zł za worek 125 litrów

  12. #12

    Domyślnie

    jak grubo sypać tym perlitem ? zabezpieczać jeszcze czymś od góry ?
    pójdę raczej w legary i miedzy nimi wysypie perlit i na to OSB

  13. #13

    Domyślnie

    a mozna taki strop zasypac perlitem z gipsem zrosić wodą i na to wylewka betonowa?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Rób jak chcesz.
    Możesz to wymościć starymi gazetami i też jakoś tam będzie.
    Boisz się perlitu, bo go nie znasz.
    Kup wysyłkowo worek i pobaw się nim, to go poznasz.
    Wszelkie drewno opatulone perlitem uznawane jest za... niepalne!

    Po plaży czasem chodziłeś to piasek znasz.
    Perlit to taki piasek "pusty w środku".
    Szkło wulkaniczne.
    Termoizolacja z atestem od -200stC do +800stC.
    Coś tu wypisujesz o styropianie co mięknie już w 60stC...

    Chcesz drożej, gorzej i bardziej pracochłonnie - rób jak chcesz, bo to TWOJE jest.

    Wysypany perlit można wyłożyć płytami karton-gipsowymi.
    Najcieńszymi jakie są i najtańszymi , zamiast OSB.
    Gips-karton też jest niepalny.

    Adam M.
    Nie ma problemu z kupieniem zapraw posadzkowych z wypełniaczem perlitowym. Ostatnio musiałem zredukować zbyt duży spadek wysięgnikowej płyty balkonowej, przed ułożeniem właściwej termoizolacji z płyt PIR i skorzystałem z tego rozwiązania aby nie obciążać nadmiernie.
    Problemem perlitu jest mały opór konwekcyjny w przypadku perlitu o większej kalibracji. Dlatego należy go zastosować łączony z dwóch lub najlepeij trzez frakcji aby uzyskać pełny "stos okruchowy". Inaczej wskazane byłoby zastosowanie membran ograniczających konwekcję.
    Pozdrav
    SM
    Ostatnio edytowane przez mat3006 ; 09-07-2017 o 13:25

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mat3006

    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    podkarpackie
    Kod pocztowy
    35-205
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawka38 Zobacz post
    a mozna taki strop zasypac perlitem z gipsem zrosić wodą i na to wylewka betonowa?
    A po co wylewka? Wystarczy wyprowadzić pasy poziomujące z zaprawy perlitowej, pomiędzy wypełnić perlitem sypkim i na to ułożyć płyty np. lignocementowe gr.2,5 cm lub drewnopochodne.
    Pozdrav
    SM

  16. #16

    Domyślnie

    Jak dajesz perlit, to po co ci legary????
    Twoja kasa i praca- zrobisz jak uważasz. Może jednak posłuchasz
    Zrób sobie doświadczenie - na jakiejś powierzchni wyrównaj warstwę perlitu i na kartonach/folii poukładaj OSB.
    To się nie przemieści, legary są na inne systemy potrzebne!

  17. #17

    Domyślnie

    Cześć!

    Pozwólcie że odgrzeję wątek, bo mam niemal identyczne pytanie jak autor, tzn. ocieplenie stropu w ~15 letnim budynku.
    Oryginalnie jest betonowy strop + warstwa trocinobetonu (czy to w ogóle ma jakieś właściwości termoizolacyjne?).
    Poddasze mam bardzo użytkowe - kilka razy w tygodniu się tam chodzi, podłogę muszę mieć więc stabilną.

    Podoba mi się pomysł użycia perlitu, ale mam kilka pytań:
    1) Jaką warstwę perlitu powinienem zastosować? 10 / 20 cm ? A może wystarczy mniej?
    2) Czy trzeba na beton położyć folię/inny podkład? Jaki?
    3) Czy wykonanie ocieplenia polega tylko na rozsypaniu kupionego perlitu z worka i wyrównaniu?
    4) Nie jestem przekonany czy karton + płyty drewnopochodne, ułożone luzem na perlicie będą stabilne. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania legarów?
    5) Czy w przypadku legarów trzeba stosować przerwę dylatacyjną? Jak dużą?
    6) Gdzie najlepiej zamawiać perlit? Czy istnieje perlit różnej jakości?

    Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam!

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Ktoś wyżej pisal już ze legary zbędne.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał agamemnon91 Zobacz post
    Ktoś wyżej pisal już ze legary zbędne.
    No tak, czytałem że można pominąć lub zrobić pasy poziomujące z zaprawy perlitowej i będzie to spełniało taką samą funkcję. Ten temat to już "szczegół".
    Czy mógłbyś jakoś skomentować pozostałe moje pytania? Szczególnie jeśli chodzi o grubość warstwy. Jest mi to niezbędne do ruszenia sprawy...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Sprecyzuj co chcesz osiągnąć.
    Na tym etapie odpowiedź na wszystkie pytania brzmi - albo tak, albo nie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony