dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Jak zrobić słupy pod legary pod taras??

    Chciałbym wybudować sobie taras, tylko utrudnieniem jest to że nie mam gruntu wyrównanego do poziomu takiego jak podłoga wewnątrz domu.
    Grunt jest niżej.
    Aby podłoga tarasu byłą na poziomie 0 z podłogą domu, to muszę taras zrobić na słupach 50-60 cm nad aktualnym poziomem ziemi koło domu.
    Jak to zrobić?

    Jak najłatwiej wykonać takie słupy betonowe? (gdyby miały być tylko na wysokośc gruntu to temat byłby łatwiejszy wykopać dziurę i zalać betonem a tutaj jak ma wystawać tyle wyżej to co zrobić?

    i jakiej średnicy mają być te słupy?

    już mi nawet przyszło do głowy aby najpierw zalać betonem do poziomu gruntu, później kupić rurę kanalizacyjną półmetrową fi160 położyć na tym betonie i zalać ją wewnatrz betonem (i wykonać np coś takiego x 30 (taras planowany 8 m x 4 m)

    Tylko nie wiem czy jeden beton zwiąże do drugiego i czy to ma sens co ja myślę czy jest całkiem bez sensu

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Pomysl z rura jest OK, tylko nie robisz tego na dwa razy, tylko na raz - wiercisz dotwor, wypełniasz betonem do poziomu gruntu, wkladasz rure fi20 na jakieś20cm w otwor i dolewasz reszte. Oczywiscie beton nie moze byc zupą, a w słupku przydałoby się jakieś zbrojenie

    Po drugie - chce ci sie tyle słupków robić ?
    Nie mozesz zastosowac legarów 20x20cm, na nie kontrlegary 10x6cm i na to deski ?
    Masz wtedy nizsze słupki i jest ich mniej:
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby
    Nie mozesz zastosowac legarów 20x20cm, na nie kontrlegary 10x6cm i na to deski ?
    Masz wtedy nizsze słupki i jest ich mniej:
    Przy tym układzie też trzeba robić słupki bo albo te legary opieramy na słupkach albo mamy tak przygotowane podłoże jak na zdjęciu któe zamieściłeś (u mnie jednak trzeba byłoby pod całym tarasem sporo utwardzić i podnieść teren żeby oprzeć legary jak na zdjęciu stąd też pomysł słupów z rury

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jak widac na powyzszym zdjeciu, ja tez robilem słupy, ale robisz ich wtedy mniej i mniej wystają ponad grunt.
    Twoj wybór.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    jak gęsto robiłeś słupy i jakich średnic?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Te legary 20x20cm maja 4m i sa podparte w 3 miejscach - co okolo 1,6m
    Rozstaw miedzy nimi to okolo 1,2m

    Doły pod słupy wierciłem świdrem 160mm, średnica otworu wychodzi zawsze większa, wiec bylo to 180mm
    Na otwor kladlem polowe plastikowej doniczki 20x20cm i i wysokosci 10cm (tyle musiałem podnieść sie ponad grunt) . W slupku pret gwintowany fi20

    Doniczki skurat miałem, bo zamawiałem sadzonki
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 08:03
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Hej fotohobby

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Doły pod słupy wierciłem świdrem 160mm, średnica otworu wychodzi zawsze większa, wiec bylo to 180mm
    To jeszcze ja jedno pytanie, na jaką głębokość wierciłeś świdrem?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Jak głeboko wierciłeś te otwory? Zakładając że wystaja tylko kilkanaście cm ponad ziemie? Czy legary 20x20 to nie przesada? Drzewo na legary takie same jak na deski tarasowe? Czym i jak impregnowane ?

  9. #9

    Domyślnie

    Ja robiłem na głębokość 100 cm świdrem.
    Fundament z rury kanalizacyjnej fi 20 cm.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras.jpg
Wyświetleń:	7126
Rozmiar:	94,8 KB
ID:	392366

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	photo 029.jpg
Wyświetleń:	6560
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	392367
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 04-07-2017 o 09:01

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Jak głeboko wierciłeś te otwory? Zakładając że wystaja tylko kilkanaście cm ponad ziemie? Czy legary 20x20 to nie przesada? Drzewo na legary takie same jak na deski tarasowe? Czym i jak impregnowane ?
    Wierciłem na 80cm
    Legary modrzewiowe, impregnowane Sadolin Base, na to jedna warstwa oleju.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 08:03
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    budowlany_laik, fotohobby

    Dzięki za opis i fotki to już wszystko wyjaśnia.

    Pozdro

  12. #12

    Domyślnie

    budowlany_laik miałeś otwór na rurę obsypałeś ją ziemią i tylko do środka zalałeś beton, czy rura najpierw była częściowo obetonowana a dopiero później uzupełniłeś środek rury betonem?

    kolejny temat niektórzy stosują takie kotwy: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotwa.jpg
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	392384
    Ty natomiast zastosowałeś szpilki - te legary wierciłeś na wylot w szpilce? (w sumie takie rozwiązanie pomaga wypoziomować legar) jeśli rury/szpilki nie były idealnej wysokości to zawsze można legar wyżej lub niżej "nabić" na szpilkę.
    Ostatnio edytowane przez pecet0 ; 04-07-2017 o 18:42

  13. #13

    Domyślnie

    Wierciłem otwory w ziemi świdrem, poszerzałem ręcznie by weszła wgłąb rura fi 20 cm. Wciskałem je w otwór na parędziesiąt cm i poziomując. Od góry lany beton z betoniarni, bez zbrojenia.

    Słupy były zalane betonem do góry. Później wiercone otwory w słupach (niestety SDS z udarem). W otwory mocowałem pręty gwintowane na kotwę chemiczną - kotwa trzyma lepiej niż beton. Później jak na zdjęciu - legar przewiercony, od dołu 2 nakrętki, od góry też nakrętka. Takie rozwiązanie, tak jak piszesz, pozwala na idealne wypoziomowanie legarów - zarówno od domu (spadek ustawisz jaki chcesz, ja mam 3%), jak i wzdłuż domu - kładziesz poziomicę i co do mm ustawiasz legary między sobą.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    Wierciłem otwory w ziemi świdrem, poszerzałem ręcznie by weszła wgłąb rura fi 20 cm. Wciskałem je w otwór na parędziesiąt cm i poziomując. Od góry lany beton z betoniarni, bez zbrojenia..
    Ok czyli rury były wstawione na wcisk a beton był tylko w środku rury, ok.

    Jakich wymiarów miałeś legary bo z zdjęcia wynika że na pewno znacznie mniejsze niż kolega fotohobby
    ile było u Ciebie 10 x 10 cm ? i słupy co ile co półtora metra? czy częściej?
    i ile mniej więcej były wypuszczone poza ostatni słup? np jak mamy słup narożny to legary były np dłuższe załózmy 20 cm po za słup czy legary się kończą podobnie jak słupy?
    Ostatnio edytowane przez pecet0 ; 05-07-2017 o 21:03

  15. #15

    Domyślnie

    Beton był wlany w rurę i oczywiście jeszcze w ziemię (-100 cm)!

    Legar 9x10 cm, kontrlegary 4,5x7 cm (chyba). Słupy w siatce 1,2 m. Legary mogą być lekko dłuższe od słupa ostatniego, musisz to ocenić sam, u mnie ok. 10-15 cm.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Wszystko zależy od załozen

    Ja na przyklad chciałem maksymalnie odsunac pierwszą linię slupow od sciany, by nie niszczyć zbyt blisko niej opaski przeciwwysadzinowej, mialem tam tez połozone rury kanalizacji deszczowej i przyłącze pradu.
    Grubsze legary, to możliwość zrezygnowania z jednego rzedu słupków, czyli bilans w PLN wychodzi na 0, pracy też trochę mniej.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  17. #17

    Domyślnie

    Ja znów na opasce p-wysadzinowej mam wylaną zbrojoną ławę - właśnie pod legary tarasu.

  18. #18

    Domyślnie

    Jaki świder lepiej kupić dla rury fi 200.
    świder o średnicy fi 170 i rurą rozbić ścianki aby weszła na ścisk do ziemi nieruszając się.
    czy świder o średnicy fi 200 żeby spokojnie wsunąć rurę fi200 do wykopu?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Filip80

    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Skąd
    Poznań
    Posty
    156

    Domyślnie

    Witam,

    czy konstrukcja pod drewniany taras składająca się z 5 położonych na sobie bloczków fundamentowych, będzie stabilna ?

    mam wysokość 65 cm nad gruntem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony