dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Domyślnie Okna z dobrą izolacyjnością akustyczną

    Witajcie!

    Przeprowadziłam się niedawno do zabytkowej kamienicy przy bardzo ruchliwej ulicy w centrum miasta. Samo mieszkanie ociera się o mój ideał, jedynym jego minusem jest dochodzący zza okien hałas samochodów i tramwajów. I postanowiłam z tym hałasem zawalczyć poprzez wymianę okien.

    Mam nadzieję, że to pomoże, bo sam budynek ma grube mury z cegły, ok. 60 cm, więc wydaje się, że przy właściwych oknach, osiągnę oczekiwany efekt. W ofertach, które otrzymałam od firm wstawiających okna jest podawany parametr Rw szyby i niewiele więcej informacji, a z tego co czytałam na forum, widzę, że sam parametr Rw niewiele da, jeśli zastosowane są niewłaściwe profile okienne, zwykłe nawiewniki, nieumiejętny montaż itp. A i konstrukcja szyby, grubość tafli, rodzaj gazu podobno mają do tego znaczenie.

    Podpowiedzcie, na co powinnam w mojej sytuacji zwrócić uwagę i czego dopilnować, żeby wybrane okna faktycznie dobrze wygłuszały hałas, a nie tylko sprzedawca wcisnął mi jakiś magiczny parametr Rw, który dobrze prezentuje się na papierze.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Przede wszystkim powinna Pani ustalić poziom hałasu obciążającego, czyli tego... na zewnątrz. Trudno kupić wygodne buty jak nie znamy właściwego rozmiaru. Jeśli już ustali Pani poziom hałasu obciążającego proszę pytać sprzedawców o wartość izolacyjności akustycznej właściwej okna RA2. Pożądany wynik: Hałas uliczny - RA2 = 30 dB. To tak w telegraficznym skrócie na etap poszukiwań.
    PRO QUALITY

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wentylacja pewnie grawitacyjna i konieczne nawiewniki w oknach. Do sprawdzenia, czy są jakieś "dźwiękoszczelne" ale wątpię, by dało się pogodzić to z wydajnością wentylacji i nawiewniki zepsują cały efekt dźwiękoszczelności super profili i pakietów szybowych.

  4. #4

    Domyślnie

    Kwestia budżetu, im wyższe parametry, tym cena wkładu i waga rośnie gwałtownie.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Na mapie akustycznej widzę hałas drogowy LDWN w przedziale 65-70dB, LN 55-60dB. Nie znam się na interpretacji tych wskaźników, ale słyszę, że na pewno jest głośno.

    Co do nawiewników, to zastanawiam się czy wszędzie będą niezbędne. Od strony ulicy mam kuchnię i salon, od strony podwórka sypialnie. Tak sobie wymyśliłam, że w salonie i kuchni wstawię okna bez nawiewników, za do dam je od podwórka, bo przecież i tak z reguły drzwi wewnętrzne w mieszkaniu mam otwarte. Poza tym co jakiś czas te okna od ulicy otworzę, żeby porządnie przewietrzyć mieszkanie, ale jak zamknę, to chciałabym mieć większy komfort i ciszę.

    Co o tym myślicie?

  6. #6

    Domyślnie

    Masz wentylacje grawitacyjna w mieszkaniu ? Jeśli tak, to dałbym sobie spokój z wywietrznikami, przez nie stracisz tylko dźwiękoszczelność okna, a mieszkanie i tak trzeba codziennie wietrzyć.

    Wybierz się do sprzedawców w okolicy i sprawdź oferty.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał joankaa Zobacz post
    Co o tym myślicie?
    Okna bez nawiewników. Opcja 1 nawiewnik od strony mniej obciążonej hałasem w tzw. pomieszczeniu czystym. Izolacyjność akustyczna właściwa
    o k i e n 40 dB < RA2 ≤ 45 dB
    PRO QUALITY

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do sprawdzenia, czy są jakieś "dźwiękoszczelne" ale wątpię, by dało się pogodzić to z wydajnością wentylacji i nawiewniki zepsują cały efekt dźwiękoszczelności super profili i pakietów szybowych.
    Też byłem zdziwiony, ale już blisko 10 lat temu miałem okazję stosować nawiewnik dźwiękoszczelny (nie tylko z nazwy). Sprawdził się.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał joankaa Zobacz post
    Tak sobie wymyśliłam, że w salonie i kuchni wstawię okna bez nawiewników
    Masz w kuchni gaz? To nie przejdzie.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz w kuchni gaz? To nie przejdzie.
    Nie wystarczy w tym przypadku kratka wentylacyjna? (o ile autorka ma taką w kuchni, a jeśli nie, to pytam czysto teoretycznie)

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Pan Kaizen w oczywisty sposób wprowadza joankaa w błąd. Mam w kuchni gaz i nie mam nawiewników. Przechodzi bez kłopotów każdego roku podczas przeglądów kominiarskich.
    PRO QUALITY

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Odradzam w tym przypadku nawiewniki okienne. Lepiej zastosować ścienne o jak najlepszej izolacyjności akustycznej.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Pan Kaizen w oczywisty sposób wprowadza joankaa w błąd. Mam w kuchni gaz i nie mam nawiewników. Przechodzi bez kłopotów każdego roku podczas przeglądów kominiarskich.
    3.W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
    4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.


    Wiesz, z czego to cytat?

    Zajmujesz się chyba oknami? To powinieneś znać te przepisy lepiej, niż wademekum złośliwości i wycieczek osobistych?

    Wiesz co dalej wynika z przywołanej normy, w przypadku wydzielonej kuchni z kuchenką gazową?

    Powoływanie kominiarza jako autorytet to ma być żart? Ile razy na forum były historie, jak domagali się wentylacji grawitacyjnej do kominka gdy w stał on w pomieszczeniu z wentylacją mechaniczną.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-07-2017 o 20:56

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    3.W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.
    4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.


    Wiesz, z czego to cytat?
    § 155 ust. 3 i 4 warunków technicznych. Dla mnie bzdurny nieco i niespójny z wymaganiami załącznika nr 2, ale jak się Panu podoba, to super. A co do stosowania nawiewników w oknach, to mam w poważaniu kto, gdzie i w jaki sposób zniszczy sobie okno kierowany dobrymi radami FM.
    PRO QUALITY

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Test, mam pytanie: czy robi się pakiety trzyszybowe energooszczędne np. Ug=0,6 czy 0,5? o Ra2 np. 36 dB lub wyżej?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Robi się. Pod ręką mam jedną, parametry poniżej.

    8 PLT XN - 12 KR SWS - 4 PLC - 12 KR SWS - 44.1 SI PLT XN Ug =0,5 Lt=72% g=0,52 Rw45 (-2; -6) dB grubość pakietu 44mm
    PRO QUALITY

  17. #17

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, powoli staję się coraz bardziej świadomym klientem.

    Mam w kuchni gaz i co do wentylacji, to w kuchni okap jest to czegoś podłączony, w łazience jest jakaś kratka z wentylatorem i poza tym nie widzę niczego więcej.

    Czy lepsze będą okna PCV czy drewniane? Czy akustyczna pianka montażowa faktycznie robi różnicę?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Robi się. Pod ręką mam jedną, parametry poniżej.

    8 PLT XN - 12 KR SWS - 4 PLC - 12 KR SWS - 44.1 SI PLT XN Ug =0,5 Lt=72% g=0,52 Rw45 (-2; -6) dB grubość pakietu 44mm
    Parametry zacne.
    A czy da się zrobić to na argonie? Grubość pakietu bez problemu może wzrosnąć. Czy zastosowanie kryptonu ( przy takim pakiecie) znacząco podnosi takiego zestawu? Jaka byłaby procentowa różnica w cenie gdyby zamienić krypton na argon?
    Uff! I na koniec, ostatnie pytanie - taki zestaw ile razy jest droższy od standardowego,nie "dźwiękoszczelnego", takiego zrobionego na szybach 4mm ( Ug=0,5. g= ok.0,5)?
    Czekają mnie przyszłościowo takie zakupy więc wolałbym mieć czas na przetrawienie takiej wiadomości.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Cytat Napisał joankaa Zobacz post
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, powoli staję się coraz bardziej świadomym klientem.

    Mam w kuchni gaz i co do wentylacji, to w kuchni okap jest to czegoś podłączony, w łazience jest jakaś kratka z wentylatorem i poza tym nie widzę niczego więcej.

    Czy lepsze będą okna PCV czy drewniane? Czy akustyczna pianka montażowa faktycznie robi różnicę?
    Jeżeli kamienica jest zabytkowa to trzeba zapytać miejskiego konserwatora zabytków, albo zobaczyć po elewacji czy dopuszcza się zastosowanie okien PVC.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    Jeżeli kamienica jest zabytkowa to trzeba zapytać miejskiego konserwatora zabytków, albo zobaczyć po elewacji czy dopuszcza się zastosowanie okien PVC.
    OK, zorientuję się. Ale wszystkie oferty, jakie dostałam były na oknach PVC. Które w rzeczywistości lepiej powstrzymują hałas - drewniane czy plastiki?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony