dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Promyka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    5

    Domyślnie sprzeciw do zgłoszenia POŚ różna wysokością wód gruntowych w pozwoleniu i badaniu geo

    Prośba o pomoc.
    W lutym złożyłem wniosek o pozwolenie na budowę
    W marcu otrzymałem decyzję
    W maju złożyłem zgłoszenie na budowę POŚ z drenażem rozsączającym.
    W maju otrzymałem pismo o uzupełnienie zgłoszenia
    Uwaga dotyczyła wysokości wód gruntowych – w treści zgłoszeniu 1,6 metra i na przekroju 2,5 metra (pomyliłem się w tekście zgłoszenia – powinno być wszędzie 2,5 metra)
    „zatem zgłaszany wniosek należy doprowadzić do zgodności w zakresie wskazania jednoznacznej wysokości wód gruntowych”
    Ponadto urząd wskazał, ze w projekcie na budowę jest napisane „ woda gruntowa na poziomie 1,6m do 1,8 metra”
    Przegapiłem to, a architekt wpisał mi to z ręki, aby było poniżej fundamentów.
    W piśmie było dalej : „Ponadto zgodnie z załączoną mapą w pobliżu planowanej lokalizacji POŚ zlokalizowane są wody stojące, organ ma wątpliwości, czy nie dojdzie do zakażenia wód ściekami pochodzącymi z POŚ; zatem należy przedłożyć wyniki badań geotechnicznych określających warunki gruntowe”
    Więc poprawiłem wysokości (te same w treści i na szkicu – 2,5m) wody gruntowej i wykonałem badania geotechniczne (3 odwierty w miejscu drenażu – o głębokości 3 metrów - nie stwierdzono wody gruntowej
    W odpowiedzi otrzymałem decyzję odmowną – „organ wnosi sprzeciw do zgłoszenia”
    Na podstawie:
    „Ponadto (ponadto bo miejscowy plan mówi o kanalizacji , a co czasu powstania kanalizacji do zbiorników szczelnych – ale to inny problem – myślałem, ze jedyny i wtedy bym poszedł dalej do NSA bo takie sprawy się wygrywa. POŚ lub studnie zakazuje mpzp a sąd uchyla – ale kontynuując) inwestor zgłoszeniu (w treści oraz przekroju) z dnia 25 kwietnia 2017 podał różne wysokości wód gruntowych, które były niezgodne z wysokością wód gruntowych podaną w zatwierdzonym decyzją Starosty nr … z dnia …7 marca 2017 projekcie budowlanym dotyczącym budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, z instalacją gazową i urządzeniami na działki nr ew. .. z ob.®ebi .. w jednostce ew. . Inwestor w uzupełnieniu przedłożył sporządzoną w maju 2017 „opinię geologiczną dla potrzeb projektowania oczyszczalni dla wolnostojącego budynku mieszkalnego przy ul. ..” , w której stwierdzono, że „na omawianym obszarze wody gruntowej nie stwierdzono” oraz „odwiercono 3 otwory badawcze o głębokości 3,0 m”. Organ stwierdza, iż przedstawione wyniki badań geologicznych różnią się od wyników przedstawionych w projekcie budowlanym , gdzie „na podstawie badań geologicznych (…) woda gruntowa na poziomie 1,6 do 1,8 m”. Różnica może wynikać z pory roku wykonania badań. Zatem organ administracji architektoniczno-budowlanej ma wątpliwość , czy w okresie roztopów nie dojdzie do skażenia wód gruntowych (w przypadku występowania wody na wysokości 1,6 do 1,8 m) z powodu niezachowania minimalnej wymaganej odległości drenażu od wody gruntowej (1,5m)
    Z związku z powyższym tutejszy organ wnosi sprzeciw…”
    Dodam , ze kupiłem 2 działki.
    Pozwolenie obejmuje 1 działkę tam gdzie jest dom
    Zgłoszenie POŚ dotyczy dwóch działek , ponieważ na 1 się nie mieszczę z drenażem (drenaż jest na granicy dwóch działek)
    Na pustej działce nie mogę zrobić drenażu bo muszę się odsunąć 25 m od działki niezabudowanej sąsiedniej (bo jak jakaś Pani powiedziała ktoś może sobie studnie chcieć wybudować – ale dodam , ze ten sam mpzp zakazuje studni – jak i POŚ – który później zapis chcę zaskarżyć w sądzie NSA)
    Myślę o paru rozwiązaniach
    - usypanie 0,4m nasypu nad drenażem i wstawienie pompy (aby dostosować się to jest wysokości wód z pozwolenia 1,6 d 1,8m)– nie preferuje tego rozwiązania i ponowne zgłoszenie
    - zrobienie zgłoszenia tylko na drugą działkę, której nie dotyczy pozwolenie na budowę (więc i niefortunnego wpisu w pozwoleniu o głębokości wód gruntowych 1,6 do 1,8m) ,ale wtedy automatycznie musze odsunąć się od swojej granicy i nie zachowam odległości od przeciwległej granicy niezabudowanej działki sąsiada - dla ew. studni, która i tak jest niezgodna z mpzp. Dodatkowo urząd może podważyć ten „kosmetyczny zabieg” bo POS dotyczy domu na działce obok , który ma w pozwoleniu 1,6-1,8 m.
    - i takie najgłupsze – wykonać badania geologiczne na wiosnę ale mogą powiedzieć ze tydzień wcześniej były roztopy
    Proszę, może ktoś ma pomysł ?

  2. #2

    Domyślnie

    Ja nie mam pomysłu, ale nieco słaby wydaje mi się opis zawarty w opinii geologicznej. Skoro ją już musiałeś robić na potrzeby zgłoszenia oczyszczalni to trzeba było od razu to podkreślić geologowi, że wnioski z badań, czy uwagi powinny uwzględniać - tłumaczyć różnicę w stosunku do wartości z pozwolenia. Nie wiem, czy się daje tak ogólnie zrobić - wytłumaczyć. Nie widzę sensu robienia badań na wiosną, bo w sumie płacisz drugi raz za to samo, a łatwiej zrobić wykop, zabezpieczyć go i jak Pani urzędnik znów coś powie, to zaprosić i pokazać - udokumentować, że jest to potwierdzenie dodatkowe badań geologicznych. Z drugiej strony, zawsze Ci może powiedzieć, że akurat tej wiosny mało padało - wiem, wiem, to nie jest śmieszny żart

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar c32bud
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    ....................... Nie widzę sensu robienia badań na wiosną, bo w sumie płacisz drugi raz za to samo, a łatwiej zrobić wykop, zabezpieczyć go i jak Pani urzędnik znów coś powie, to zaprosić i pokazać - udokumentować, że jest to potwierdzenie dodatkowe badań geologicznych. Z drugiej strony, zawsze Ci może powiedzieć, że akurat tej wiosny mało padało - wiem, wiem, to nie jest śmieszny żart
    Albo zakopać rurę na głębokość 2,5 - 3 m i co jakiś czas mierzyć poziom wody. Potem pieczątka geologa i do Urzędu.
    buduję C32b Ustronny - wariant II (podpiwniczony) lustro, płyta fundamentowa

  4. #4

    Domyślnie

    Witam

    A można wiedzieć w jakiej skali ma być mapka z projektem oczyszczalni na działce?
    1:1000 czy 1: 500?

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszszpak Zobacz post
    Witam

    A można wiedzieć w jakiej skali ma być mapka z projektem oczyszczalni na działce?
    1:1000 czy 1: 500?

    Pozdrawiam
    Oczywiście skala 1:500. Jednak to tyle teorii, bo bywają rejony gdzie mapy są dostępne w skali 1:1000, a do zgłoszenia klient nie ma potrzeby robić mapy, bo to np. stary budynek do modernizacji - bez rozbudowy. Trzeba sobie wówczas jakoś radzić i zrobić bogaty opis o budowie oczyszczalni, wymiarach np. drenażu oraz o zachowaniu wymaganych odległości.
    Przydadzą się też rysunki z katalogu, na których ewentualnie poprawisz wymiary, np. długości ciągów, czy szerokość całości. Jednak to tylko przykład i czasem samemu trzeba przetrzeć ścieżkę - najlepiej z 1:500

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Promyka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    5

    Domyślnie

    I złożyłem wczoraj jeszcze raz ale tym razem z kopcem filtracyjnym i przepompownia Zobaczymy . Jeśli będzie ok to sprzeciw będzie tylko w związku z mpzp i pójdę z tym do 2 instancji i pózniej do NSA

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Promyka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    5

    Domyślnie

    Niestety nie dostałem decyzji negatywnej, z którą mógłbym coś zrobić.
    Ponownie otrzymałem postanowienie z - napiszę skrótami myślowymi "nakładam obowiązek uzupełnienie zgłoszenia, poprzez: - doprowadzić do zgodności zgłaszana budowę poś z uchwałą rady miejskiej dot. mpzp z wraz z rozstrzygnięciem nadzorczym który stanowi iz "plan opuszcza szambo do czasu kanalizacji, zatem zgodnie z zapisami planu do czasu kanalizacji można odprowadzać jedynie do szamba . ponadto organ informuje że kwestię odprowadzenia ścieków na przedmiotowej działce rozstrzygnięto ostateczną decyzją pozwolenia na budowę nr...zgodna z zapisami mpzp. "
    co robić - jak to ogryźć, zeby wydali negatywną decyzję?
    nie mam możliwości doprowadzenia zgłoszenia do mpzp, bo właśnie ten mpzp chcę zaskarżyć - bo zakasuje POŚ
    Ostatnio edytowane przez Promyka ; 09-08-2017 o 14:11

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Promyka

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-494
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,
    Jestem Wam winny zakończenie tej historii. Sprawa koniec końców trafiła do NSA i sąd oddalił sprzeciw starosty i wojewody - przychylił się do mojej argumentacji
    tj. w npzp brak zakazu pos , jest tylko ze do czasu kalalizacji dopuszcza szmba
    plus w mpzp zakaz odprowadzania ścieków do grunktu tyczy się śnieków nieoczyszczonych a w pos drenazowym są to ścieki podczyszczone w pierwszym etapie beztlenowych w osadniku
    teraz tylko sąd kasacyjny i skończy się 240pln co 3 tygodnie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony