dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20

Temat: Wycinanie drzew

 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  JanuszH

  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Posty
  2

  Domyślnie

  Spotkałem się już z kilkoma wersjami przepisów na temat możliwości wycinania drzew na działce należącej do osoby fizycznej. Jedne podają, że można wycinać wszystko na własnej działce, inne podają ograniczenia obwodu dzrewa. Jak jest naprawdę?

 2. #2

  Domyślnie

  Pod koniec roku 2001 weszła w życie nowa ustawa o ochronie środowiska. Według tej ustawy na własnej działce nie jest wymagane zezwolenie na wycinanie drzew i krzewów owocowych bez względu na wiek czy obwód pnia. WYCINANIE DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH O WIEKU POWYŻEJ 5 LAT - WYMAGA UZYSKANIA ZEZWOLENIA prawdopodobnie ustawodawca nie widział 5 letniego drzewa (patyk z liśćmi o wysokości około 120cm PARANOJA)

  <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: zugajm dnia 2002-01-11 08:50 ]</font>

 3. #3
  Guest

  Domyślnie

  Słyszałem też, ża za wycięcie bez zezwolenia grożą wysokie kary -- coś jak 1000 PLN za każdy rok drzewa, czyli nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku 40-50 letnich.

 4. #4
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  Bez pozwolenia można usuwać drzewa owocowe.
  Wysokość opłat reguluje: ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie kar pieniężnych za naruszanie wymagań ochrony środowiska oraz rejestru decyzji dotyczących tych kar (Dz.U.98.162.1138 z dnia 30 grudnia 1998 r.) § 10. 1.

  Karę pieniężną za:
  1) usunięcie drzewa lub krzewu bez wymaganego zezwolenia, 2) zniszczenie terenu zieleni lub drzew i krzewów, powodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności, - ustala się w zależności od rodzaju i powierzchni zieleni, a w odniesieniu do drzew - od ich rodzaju, gatunku, odmiany i obwodu pnia.

  STAWKI KAR PIENIĘŻNYCH ZA USUWANIE BEZ ZEZWOLENIA LUB ZNISZCZENIE DRZEW LUB KRZEWÓW ORAZ ZNISZCZENIE TERENÓW ZIELENI

  Stawki jednostkowe w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości ścięcia*)
  Lp. Rodzaj i gatunek (odmiana) drzew przy obwodzie do 25 cm
  1 Topola, olsza, klon jesionolistny, czeremcha, wierzba,gro hodrzew 13,0
  2 Klon (gatunki i odmiany szybko rosnące), kasztanowiec, morwa,jesion, świerk pospolity, sosna, daglezja, choina, modrzew, brzoza gruczołowata i omszona 35,5
  3 Dąb, grab, buk, lipa, głóg - forma drzewiasta, jarząb, klon (gatunki i odmiany wolno rosnące), gatunki i odmiany ozdobne jabłoni, śliwy, wiśni i orzecha, leszczyna turecka, brzoza (gatunki i odmiany pozostałe), jodła zwyczajna, świerk (gatunki i odmiany pozostałe), żywotnik, platan klonolistny, wiąz 89,0
  4 Jodła (pozostałe gatunki i odmiany) tulipanowiec, magnolia, korkowiec, miłorząb, metasekwoja, cis, cyprysik 444,0

  *) W przypadku uschnięcia drzewa lub usunięcia drzewa wraz z korzeniami, wysokość kary ustala się na podstawie pomiaru wykonanego na wysokości szyi korzeniowej (podstawy pnia).
  W przprzy większych obwodach opłaty są odpowiednio większe.

  Stawki jednostkową kar pieniężnych za 1 m2 w zł
  Krzewy 148
  Trawniki 30
  Kwietniki 296 5. #5

  Domyślnie

  Sanipro dał bardzo wyczerpującą odpowiedź. ja tylko sprostuję wypowiedź Zugajma. Ustawa o ochronie środowiska z kwietnia 2001r. nie reguluje kwestii wycinania drzew. Ta ustawa zajmuje się jedynie kwestią emisji, no. gazów czy substancji do środowiska. O wycince drzew stanowi inny akt prawny - a jaki dokładnie - poszuam i dam znać.
  pozdrowienia
  Agnicha

 6. #6

  Domyślnie

  Agnicha zgadzam się z tobą ale wraz z wejściem w życie ustawy znieniły się przepisy dotyczące wycinania drzew. Dotychczas można było wycinać na własnej działce drzewa ozdobne w wieku do 30 lat a obecnie do 5 lat jednocześnie zezwolenie wymagane jest zezwolenie na wycinanie krzewów ozdobnych w wieku powyrzej 5 lat. Pozdrawiam

 7. #7

  Domyślnie

  Zgadzam się z Tobą i dziękuję za uwagę. Napisałeś skrótowo i Cię nie do końca zrozumiałam
  pozdrowienia
  Agnicha

 8. #8
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  JanuszH

  Zarejestrowany
  Jan 2002
  Posty
  2

  Domyślnie

  Na działce mam przeznaczone do kasacji brzozy i akacje. Czy zaliczmy je do kategorii drzew ozdobnych? Czy ktoś może mi podać aktualnie obowiązujący przepis prawny (Dziennik Ustaw)?
  Pozdrawiam

 9. #9

  Domyślnie

  Wszystkie drzewa i krzewy - poza owocowymi zaliczane są do ozdobnych i jeśli ich wiek przekracza 5 lat wymagają zezwolenia na wycięcie.

 10. #10
  DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
  sanipro

  Zarejestrowany
  Dec 2001
  Posty
  784

  Domyślnie

  Wycinanie chorych drzew i krzewów jest bezpłatne.

 11. #11

  Domyślnie

  On 2002-01-18 09:38, sanipro wrote:
  Wycinanie chorych drzew i krzewów jest bezpłatne.
  W tym przypadku również potrzebne jest zezwolenie

 12. #12
  Guest

  Domyślnie

  Ale jest sposób jak załatwić trudne sprawy.

 13. #13

  Domyślnie

  Odświeżę trochę temat. A co w przypadku gdy właścicielami danej działki (w tym przypadku droga gdzie każdy ma swój udział - a jest to 22 osoby). Czy muszę mieć pozwolenie na wycinkę od każdego udziałowca działki/drogi czy tylko o większości? Zwłaszcza ze droga dzięki tym samosiejkom jest nieprzejezdna ... a drzewka wyrosly spore. Da się jakośc obejść ten temat aby wszystkich nie pytać o zgodę (a podobno jest ona potrzebna aby uzyskać pozwolenie w gminie na wycinkę). Z góry dzięki za odpowiedz.

 14. #14

  Domyślnie

  sam droga i pobocze to raczej jest teren gminy i oni powinni się zając wycięciem tych drzew cyba że to nie jest ubita droga.

  A co do z pozwoleniem czy bez to u mnie w gminie jest tak że mamy młody las a w związku z tym można bez zezwolenia wyicnać w nim drzewa chore czy te które nie mają szans urosnąc bo za gęsto się przyjeły to się nazywa przycinka czy jakoś tak.

 15. #15

  Domyślnie

  Do jest droga prywatna i kazdy z włascicieli ma w niej udział, wiec na wycinkę musi się kazdy zgodzić (potrzebne to jest do pozwolenia do gminy która wydaje zgode na wycinkę). Moje pytanie co zrobić jak toś się nie zgodzi i bede miał drzewo w drodze które blokuje mi wjazd na działkę. Czy sa jakieś przepisy na które można się powołać i usunąć to drzewo bez zgody wszystkich właścicieli drogi? Słyszałem że drzewa poniżej 20 lat w wdrodze można wycinać bez pozwolenbia - czy to prawda?

 16. #16

  Domyślnie

  tego niestety nie wiem w przypadku prywatnej własnośi każdy sobie panem więc najprawdopodobniej bedzie problem jak ktoś się nie zgodzi zarządzić takie wycięcie bez zgody właśiciela pewnie może gmina w sytuacji kiedy takie drzewo zagrażą bezpieczeństwu (jakiś przepis musi to regulować) proponuję żebyś zadzwonił do urzędu gminy i zapytał najprędzej tam dostaniesz dobre informacje albo inaczej do nadleśnictwa będzie lepiej myślę że oni Ci pomogą.

  pozdrawiam

 17. #17

  Domyślnie

  zrobilem tak - jak się nie zgodzi - pozostaje sąd ...

 18. #18

  Domyślnie

  Ja też właśnie będe składał taki wniosek - u mnie wymagają aby wszyscy byli wnioskodawcami a nie tylko ich zgoda na wycinkę.
  Jak się ktoś nie zgodzi zostaje sąd - argumanty są mocne - u mnie w planie zagospodarowania jest wyraźnie, że to droga więc realizuje tylko plan gminy i potrzebe dotarcia do własnej działki, ponadto jak już będzie sąd opierając sie na powyższym można rządać udziału finansowego każdego ze współwłaścicieli - nie chcieli po dobroci - niech płacą za wycinkę.
  Tak jak z remontami budynków wielorodzinnych - jak sie ktoś nie zgadza a remont niezbędny to można drogą sądową zmusić go do zapłaty swojej cześci.

 19. #19

  Domyślnie

  tez tak planuje w przypadku braku zgody. w czwartek mam spotkanie z prawnikiem to jak się coś nowego i ciekawego dowiem to napiszę

 20. #20

  Domyślnie

  własnie pomyślałem o przepisie że każda działka musi mieć dojazd ale przypomniałem sobie że gmine to obchodzi tylko jeśli teren nie jest prywatny no cóż w tej sytuacji tylko powodzenia życzę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony