dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Question Sciany zewnetrzne z SILKI a przegrzewanie budynku

    Drodzy forumowicze,

    jestem na etapie finalizacji zakupu dzialki, koncepcja budynku siedzie w mojej glowie od kilki lat, jestem zdecydowany postawic sredniej wielkosci parterowa stodole i jako glownego budulca, wykorzystac SILKE 18cm (ew. 24cm - projekt powstanie wkrotce).

    Czytajac o roznych materialach natrafilem na wiele opinii fachowcow, ze silikaty sa swietne jesli chodzi o akumulacje ciepla, wytrzymalosc, akustyke jednak ich pieta achillesowa jest wlasnie slaba izolacyjnosc cieplna.

    Jak to jest z potencialnym przegrzewaniem domu z silikatow w lecie. Zakladam, ze domek bedzie ocieplony min 22-25 dobrego styropianu (grafit?) a w domu bedzie chodzila wentylacja mechaniczna.

    Pytania:
    1. czy faktycznie w lecie moze dochodzic do nadmiernej akumulacji ciepla przez sciany zewnetrzne i nic oprocz klimy tego nie wypedzi az do wrzesnia?
    2. czy zwiekszenie grubosci scian zewnetrzncych z 18 na 24cm pomoze czy bardziej przeszkodzi w przegrzewaniu domu,

    Teorie juz znam, teraz prosze o wypowiedzi ludzi ktorzy faktycznie posiadaja dom wybudowany w takiej technologii od kilku lat i spotkali (albo i nie) sie z takim problemem.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Mam pelne 18cm, 20cm grafitu, WM i przegrzewanie nie wystepuje.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja bym jeszcze dodał ich ogromną wadę....kruchość.
    Do mnie na 3200 bloczków połowa ma mniejsze lub większe uszkodzenia.Ale to nie dotyczy wszystkich partii poprostu podobno są słabsze partie jak moja która trafiła się z zakladu w Kluczach.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ja mialem uszkodzonych kilkanascie szt. No, jeśl silikat jest kruchy, to co moźna powiedzieć o ceramice z porami, czy betonie komórkowym ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    niestety chyba ja walcze z usunięciem nagromadzonego ciepła - wydaje mi się, że za późno ogrzewanie wyłączyłem i teraz nie mogę ochłodzić domu - nieważne co bym robił - wietrzenia, przeciągi zasłonięte okna - nie mogę zejść poniżej 24 stopni na dole i 26 na poddaszu.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Rolety masz ?
    Poddasze, to ciezka sprawa.

    Ja mam dziś 23C salon, 21.5 sypialnia , na zewnatrz jest 18 i patrzac na zachmurzenie pewnie wiele wiecej dziś nie bedzie to calkiem komfortowy rozkład temperatur
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    nie mam rolet i bardzo żałuje - ale jak słońce daje to okna zasłonięte. rano jak wychodziłem to 24 było na dole - 25 na poddaszu - czyli u mnie standard - mam nadzieje, że przez te ochłodzenie spadnie u mnie temp do 20.

    a tak na marginesie: ściana silka 24, styropian grafit 20 cm, poddasze 30 cm wełna plusz stryszek 15cm. w podłodze 15 cm, wentylacja mechaniczna, okna 3 szybowe - dosyć ciepłe - więc ciepło za bardzo nie ma gdzie uciekać

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedzi, szczerze mowiac to ciezko wyciagnac jednoznaczne wnioski. Obecnie mieszkam na poddaszu domu pietrowego, wybudowanego z suporexu 24cm i ocieplonego zwyklym bialym styropianem 14cm. Na poddaszu jest 16cm welny + wrzucilem welne rowniez na strychu. Obecnie na poddaszu mam w pokojach po 21st, to samo na dole. Owszem, ostre slonce sprzed 2-3 tygodni potrafilo mi nagrzac gore do 26-27stC i ratowalem sie klima ale jesli przy takich warunkach jak obecnie kolega jak_kolwiek zdarzyl zakumulowac cieplo w scianach to zaczynam sie troche martwic...

    fotohobby czy grzejesz cala plyte czy masz dylatacje miedzy plyta a wylewka / podlogowka? Rozumiem, ze piszac rolety masz na mysli rolety antywlamaniowe a nie zaluzje fasadowe?

  9. #9

    Domyślnie

    źle mnie zrozumiałeś - ja nie napisałem, że w takich warunkach zakumulowałem - chodziło mi o to, że wyłączyłem ogrzewanie za późno i całe ciepło, które mi weszło w ściany zimą teraz nie miało warunków do tego aby uciec - zauważ, że do niedawna mieliśmy dość ciepłą aurę na zewnątrz.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Fantazjujesz, to ciepło które było w ścianach po okresie grzewczym uciekło dawno dawno temu.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_kolwiek Zobacz post
    źle mnie zrozumiałeś - ja nie napisałem, że w takich warunkach zakumulowałem - chodziło mi o to, że wyłączyłem ogrzewanie za późno i całe ciepło, które mi weszło w ściany zimą teraz nie miało warunków do tego aby uciec - zauważ, że do niedawna mieliśmy dość ciepłą aurę na zewnątrz.
    Jak mogles "wyłączyć zbyt późno" ?

    Mam na sterowniku 21.8C i póki trzeba kociol grzał utrzymując tą temperaturę, jak nie trzeba, to przestał. Mialem w kwietniu wyłączyć i w 20C siedzieć ?

    Ty po prostu wpuszczasz zbyt wiele energii do domu - czy to przez izolację poddasza, ktora xzesto bywa słabym ogniwem domu, czy przez okna. Przyslanianie ich od wewnatrz niewiele daje, bo energia przechodzi przez szybe, zatrzymuje sie na tkaninie zasłony i jest przekazywana do wewnatrz pomieszczenia.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 09:52
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    Dzieki za odpowiedzi, szczerze mowiac to ciezko wyciagnac jednoznaczne wnioski. Obecnie mieszkam na poddaszu domu pietrowego, wybudowanego z suporexu 24cm i ocieplonego zwyklym bialym styropianem 14cm. Na poddaszu jest 16cm welny + wrzucilem welne rowniez na strychu. Obecnie na poddaszu mam w pokojach po 21st, to samo na dole. Owszem, ostre slonce sprzed 2-3 tygodni potrafilo mi nagrzac gore do 26-27stC i ratowalem sie klima ale jesli przy takich warunkach jak obecnie kolega jak_kolwiek zdarzyl zakumulowac cieplo w scianach to zaczynam sie troche martwic...

    fotohobby czy grzejesz cala plyte czy masz dylatacje miedzy plyta a wylewka / podlogowka? Rozumiem, ze piszac rolety masz na mysli rolety antywlamaniowe a nie zaluzje fasadowe?
    Jak zbiles temperature klimą, to nawet nie porównuj...
    Mnie bezwładność akumulacji bardzo odpoeiada - jak bylbokrex upału nagrzewalo sie powoli, a teraz trzyma fajbą temperaturę. Jskbym mial 21C, to by mi się kocioł właczyl, a na pewno musislbym dogrzać łazienkę.

    Msm izolacje między płytą a wylewką. Rolewy okienne, zewnętrzne
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 09:45
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak moglesc"wyłączyć zbyt późno" ?

    Mam na sterowniku 21.8, póki trzeba kociol grzeł, jak nid trzeba, to nie przestał. Mialem w kwietniu wyłączyć i w 20C siedzieć ?
    mam nastawione na 21,5 w dzień i w nocy. trochę się zagapiłem i ogrzewanie wyłączyłem w połowie/pod koniec maja. w normalnych warunkach dom podczas nocy i zimniejszych dni by się stopniowo wychładzał. mój nie miał takiej okazji bo zaraz w czerwcu przyszły rekordowo wysokie temperatury. dlatego uważam, że to ciepło ze ścian z okresu grzewczego.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No to sie mylisz. Wyedytowalem i uzupełnilem mojego poprzedniego posta.

    Ja utrzymywalem caly czas 21.8-22C i kotla nie wyłaczylem do tej pory.
    Poki temp nie spadnie do poniżej 21.8 to grzać jie bedzie. Ostatnio dogrzewal trochę w maju.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-07-2017 o 09:56
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    e tam - po prostu masz słabiej dom izolowany i ciepło Ci szybciej ucieka

    Dodatkowo nie masz stropu monolitycznego oraz masz cieńszą ścianę dlatego nazbierałeś mniej ciepła

  16. #16

    Domyślnie

    zobacze jak będzie się zachowywał budynek jak trochę się wychłodzi - jak okaże się, że później będzie temp utrzymywała się na niższych poziomach to oczywiście nie omieszkam się pochwalić moją racją.

    jeżeli natomiast będzie znowy 24-26 to się nie odezwę i będę w ciszy i pokorze szukać rolet

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar anemonek
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    183

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Ja bym jeszcze dodał ich ogromną wadę....kruchość.
    Do mnie na 3200 bloczków połowa ma mniejsze lub większe uszkodzenia.Ale to nie dotyczy wszystkich partii poprostu podobno są słabsze partie jak moja która trafiła się z zakladu w Kluczach.
    Rozmawiałam z hurtownikiem, który na moje pytanie o silikaty odpowiedział, że zrezygnował ze współpracą z Kluczami ze względu na wiele reklamacji. Polecał Silpro z Oławy, podobno mają nową linię produkcyjną i silikat jest dobrej jakości. Czy to prawda - nie wiem, piszę, co mi powiedział.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    Dla ścisłości, używałem klimy owszem ale nastawiam na temp 24-25stC I to na kilka h wieczorem. Zakładam, że jeśli w ścianach jest ogromna ilość ciepła zakumulowana to dmuchając po kilka h dziennie klima, nie dam rady skutecznie pozbyć sie nadmiaru ciepła ze ścian? Analogicznie go gotowania jajka na twardo - po ugotowaniu mogę je wrzucić do zimnej wody i po minucie wyjąć a jajko i tak zaraz zrobi się cieplej od energii cieplnej zakumulowanej w jego wnętrzu.
    Ostatnio edytowane przez wally666 ; 06-07-2017 o 11:13

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Greg_81

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Skąd
    Lublin
    Posty
    467
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_kolwiek Zobacz post
    nie mam rolet i bardzo żałuje - ale jak słońce daje to okna zasłonięte. rano jak wychodziłem to 24 było na dole - 25 na poddaszu - czyli u mnie standard - mam nadzieje, że przez te ochłodzenie spadnie u mnie temp do 20.

    a tak na marginesie: ściana silka 24, styropian grafit 20 cm, poddasze 30 cm wełna plusz stryszek 15cm. w podłodze 15 cm, wentylacja mechaniczna, okna 3 szybowe - dosyć ciepłe - więc ciepło za bardzo nie ma gdzie uciekać
    jak_kolwiek masz ocieplenie bardzo zbliżone do tego co planuje, silka w scianach 24 cm, jeszcze usytuowanie domu względem stron świata ma znaczenie i jak duże są okna itd ,jaki posiadasz projekt i jaki typ ogrzewania ?
    U mnie od południa planuje rolety, jedynie tam gdzie zadaszenie nad tarasem odpuszczę , jedna roleta 1560zŁ...
    Ostatnio edytowane przez Greg_81 ; 06-07-2017 o 11:16
    Dom 150m2 + 20m2 garaż ogrzewany PC 7,2 kw HCT + 380m spiralnego Sciany silka +20 Grafit, Poddasze 2x15 Wełna, Podłoga 3x5cm. _ Reku Domekt R 400 H + C6.1 Okna 3szyby z taśmami
    Z cyklu ciekawe strony https://www.windytv.com
    Jakość powietrza - Sprawdź https://airly.eu/map/pl/
    Coś do fotowoltaniki https: www.suncalc.org

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Grzesiulla Zobacz post
    jak_kolwiek masz ocieplenie bardzo zbliżone do tego co planuje, silka w scianach 24 cm, jeszcze usytuowanie domu względem stron świata ma znaczenie i jak duże są okna itd ,jaki posiadasz projekt i jaki typ ogrzewania ?
    U mnie od południa planuje rolety, jedynie tam gdzie zadaszenie nad tarasem odpuszczę , jedna roleta 1560zŁ...

    mój projekt to Promień Słońca wersja lustrzana - wejście mniej więcej w kierunku północnego zachodu. ogrzewanie gazowe - 100% podłogowej.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony