dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Budowa garażu - odległość od drogi gminnej

    Witam!
    Mam pytanie. Chcę wybudować u siebie na działce garaż wolnostojący. Działka posiada decyzję o warunkach zabudowy. Nie ma w niej jednak mowy o garażu. Decyzja była na budowę domu i jest w niej zaznaczona nieprzekraczalna linia zabudowy - 6 metrów od drogi gminnej (jest to droga gruntowa). Moje pytanie jest takie. Czy nieprzekraczalna linia z decyzji będzie obowiązywała mnie przy budowie garażu - w gminie powiedziano mi, że nie, ale Pani nie była do końca pewna. Ja chciałbym żeby odległość od drogi wynosiła ok. 4 metry.
    Jakby ktoś coś wiedział to proszę o pomoc.
    Pozdrawiam!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie za blisko? Staniesz samochodem przed garażem i zamkniesz bramę wjazdową?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał makiej Zobacz post
    Decyzja była na budowę domu i jest w niej zaznaczona nieprzekraczalna linia zabudowy - 6 metrów od drogi gminnej (jest to droga gruntowa). Moje pytanie jest takie. Czy nieprzekraczalna linia z decyzji będzie obowiązywała mnie przy budowie garażu -
    nieprzekraczalna linia zabudowy mówi Ci, ze robiąc jakakolwiek zabudowę, nie wolno przekroczyć Ci tej linii. Krótko mówiac wszystko co bedziesz budował na tej działce nie moze byc blizej drogi niż wskazuje ta linia, czyli w Twoim przypadku 6m.


  4. #4

    Domyślnie

    Brama garażowa będzie nie od frontu, bok budynku chciałbym mieć 4m od drogi.
    A z tą nieprzekraczalną linią to nie jest tak, gdyż decyzja była wydana jedynie na budowę domu. Ponadto w starostwie mówili, że jeżeli droga gminna jest np. wewnętrzna (cokolwiek to znaczy) to mogę 3/4 metry w zależności od otworów okiennych.

  5. #5

    Domyślnie

    nie ma znaczenia na co były wydane WZ, nie ma znaczenia jak budowla będzie stała względem drogi. Nieprzekraczalna to znaczy nieprzekraczalna. Dotyczy wszystkich jakichkolwiek budowli(oprócz płotu i altany śmietnikowej).

    Nieprzekraczalna linia zabudowy z kolei, oznacza, że budynki nie mogą być poza tą linią zlokalizowane [por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 kwietnia 2000 r., sygn. SA/Sz 41/99]. Nieprzekraczalna linia zabudowy wyznacza zatem usytuowanie ściany zewnętrznej budynku (lica budynku) w określony sposób. Lico budynku to elewacja frontowa wraz z wszystkimi elementami. Jeżeli ani z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani z decyzji o warunkach zabudowy nie wynika, że owa linia może zostać przekroczona przez części dodatkowe lub drugorzędne budynku, jak balkony, schody zewnętrzne, wykusze itp., to należy stwierdzić, że usytuowanie takich elementów poza nieprzekraczalną linią zabudowy nie jest dopuszczalne.


  6. #6

    Domyślnie

    No chyba, że administrator drogi (w tym przypadku gmina) wyda zgodę na umiejscowienie bliżej drogi.Tylko wtedy przed zgłoszeniem muszę wystąpić do gminy otakową zgodę.

  7. #7

    Domyślnie

    administrator drogi, nawet jeśli to jest gmina, nie ma nic do gadania, to zupełnie inny wydział.


    edit:
    kombinujesz jak koń pod górę. są pewne przepisy które to regulują i niestety ograniczają Twoje prawo własności. jedynym wyjściem jest uzyskanie nowych Warunków Zabudowy w których bedzie zmieniona nieprzekraczalna linia zabudowy.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 06-07-2017 o 13:36


  8. #8

    Domyślnie

    No zaraz ale ustawa o drogach publicznych mówi jasno "W szczególnie uzasadnionych przypadkach usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze, o której mowa w ust. 1 lp. 3 tabeli, w odległości mniejszej niż określona w ust. 1, może nastąpić wyłącznie za zgodą zarządcy drogi, wydaną przed uzyskaniem przez inwestora obiektu pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem budowy albo wykonywania robót budowlanych"

  9. #9

    Domyślnie

    Nie napisałeś najważniejszego - na jakiej podstawie została wydana w decyzji o pozwoleniu na budowę linia zabudowy dla Twojej działki. Jeśli na podstawie planu miejscowego to nie ma dyskusji i pola do manewru.
    Jeśli linia zabudowy w pozwoleniu na budowę była wydana na podstawie WZ to możesz wystąpić na garaż o nowe WZ. Ma to sens tylko w przypadku o ile istnieją przesłanki, że urząd w analizie urbanistycznej zmieni położenie linii zabudowy.

    Ponadto ktoś namieszał Tobie w pojęciach. Droga gminna to taka, która została zaliczona do kategorii dróg gminnych i ona jest publiczna. Droga wewnętrzna może być paskiem terenu należącym do gminy ale w myśl ustawy o drogach publicznych nie można jej nazwać gminną.

  10. #10

    Domyślnie

    a Ty myślisz, ze Twój garaż i Twoje widzi mi się to jest szczególny przypadek?

    Wydaje mi się, ze na forum nie uzyskasz żadnej informacji, bo jedynym miejscem, gdzie powinieneś załatwić te sprawy i uzyskać decyzje oraz pozwolenia jest odpowiedni wydział w urzędzie gminy. Przepisy swoje, ale każda gmina ma swoje ustalenia.
    Ja twierdze, ze jest tak, jak w warunkach zabudowy obecnych. Moze się mylę, choć na 99,9% nie.
    Napisz podanie, ze Twój przypadek jest szczególny(zresztą jak każdego polaka ) udokumentuj i bardzo dokładnie uzasadnij i wtedy będziesz wiedział.
    Tu nie ma nikogo kompetentnego w Twojej sprawie.


  11. #11

    Domyślnie

    Tak też zrobię, spróbuję najpierw w gminie coś zadziałać, a jeżeli nie da rady garaż będzie 6 m. od drogi gminnej i tyle w temacie.
    A z tą drogą publiczną i wewnętrzną doczytałem i rzeczywiście w starostwie źle mi powiedzieli (nic nowego).
    Dziękuję wszystkim za pomoc!
    Pozdrawiam!

  12. #12

    Domyślnie

    Więc po wszystkim jest tak.
    Decyzja o warunkach zabudowy dla domu mnie nie dotyczy, ponieważ garaż nie był planowany na etapie wydawania decyzji. Co się z tym wiąże nieprzekraczalna linia zabudowy nie dotyczy garażu.
    Droga gminna jest wewnętrzna (niepubliczna) więc mogę śmiało 3 lub 4 metry od drogi budynek stawiać.
    Pani ze starostwa jednak miała rację W gminie też to potwierdzili.
    Od jutra mogę zacząć budować garaż.
    Pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony