dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Retarded Ninja

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-000
    Posty
    1

    Domyślnie Nowe przepisy budowlane 2021

    Od 1 stycznia 2021 wejdą nowe, jeszcze bardziej rygorystyczne przepisy budowlane pod względem wymogów energooszczędności domów. Moje pytanie dotyczy tej właśnie daty - co ona oznacza. Aby wybudować dom według obecnie panujących przepisów, z czym muszę zdążyć przed tą datą? Czy dotyczy to daty złożenia podania o pozwolenie na budowę, daty otrzymania pozwolenia na budowę, daty rozpoczęcia lub zakończenia budowy? Nie znalazłem nigdzie konkretnej odpowiedzi na to pytanie, i choć najlogiczniejsza odpowiedzią byłoby "data przyznania pozwolenia na budowę", moja wiara w logiczne rozwiązania już dawno umarła
    Ostatnio edytowane przez Retarded Ninja ; 10-07-2017 o 18:30

  2. #2

    Domyślnie

    Data uzyskania pozwolenia na budowę.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie. Data złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.194

    Domyślnie

    Nic nie rozumiem!

    ONI robią Ci dobrze, a Ty chcesz narobić im w brew?
    Czemu?
    Piszą, ze masz mieć LEPSZY dom!
    Nie chcesz mieć lepszego?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nowy122

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    143

    Domyślnie

    On che po prostu być wolny i sam wybrać... i ja to bym szanował...

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nic nie rozumiem!

    ONI robią Ci dobrze, a Ty chcesz narobić im w brew?
    Czemu?
    Piszą, ze masz mieć LEPSZY dom!
    Nie chcesz mieć lepszego?

    Adam M.
    Cytat Napisał 6591 Zobacz post
    Raczej on ma rozdwojenie jaźni. Chciały zostać w unii ale tez z niej wyjść. Przecież te wszystkie przepisy wynikają z prawa unijnego.
    Niektórzy (j.w.) mają problem ze wszystkim.
    Byle coś napisać.
    Ważne jest pozwolenie na budowę.
    Głupimi postami nie przejmuj się.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja uzyskałem Pozwolenie na Budowę w tym roku (2018 ), ale okazało się że mój projekt spełnia Warunki Techniczne 2021. Zwykłe ściany 2-warstwowe: 30 cm ceramiki poryzowanej + 15 cm styropianu grafitowego i przepisy na 2021 spełnione. Pytałem pani z WIOŚ w sprawie "czyste powietrze", przejrzała mój projekt (ściany, okna, drzwi, ogrzewanie) i powiedziała, że spełniam.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 16-12-2018 o 21:13

  8. #8

    Domyślnie

    Sztuką jest nie spełnić w nowym budynku WT2021 dla ścian.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nic nie rozumiem!

    ONI robią Ci dobrze, a Ty chcesz narobić im w brew?
    Czemu?
    Piszą, ze masz mieć LEPSZY dom!
    Nie chcesz mieć lepszego?

    Adam M.

    Owszem pewnie chce. Ale nie każdego będzie stać na taki dom ... A na trochę mniej energooszczędny już tak. I co?
    Z odchodzenie od węgla itp wszystko fajnie. Szkoda tylko, że zaczynają od Kowalskiego, a nie od dużych przedsiębiorstw które to są głównymi trucicielami. Albo chociaż od zmiany sposobu palenia itp. Lepiej marchewką niż kijem...

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    frredy

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Rusocice
    Kod pocztowy
    32-071
    Posty
    3

    Domyślnie

    Podsumowując:

    Czy aby wydubować się wg WT2017 liczy się data złożenia wniosku czy data przyznania pozwolenia?

  11. #11

    Domyślnie

    Data złożenia wniosku

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    jw
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13

    Domyślnie

    Data złożenia wniosku.
    Mój architekt złożył w grudniu 2017 i Wydział Architektury zaczął szukać dziury w całym, czepiać się słusznie i niesłusznie (nieznajomość i nierozumienie przepisów przez urzędników - a w wypadku nierozumienia lub niewiedzy - blokada pozwolenia na budowę). Więc, z architektem wycofaliśmy wniosek i złożyliśmy od nowa w styczniu 2018, od kiedy wchodziły nowe Warunki Techniczne - znacznie jaśniejsze w wielu paragrafach i korzystniejsze dla inwestora. Co ciekawe - ja przez cały 2017 rok śledziłem dyskusję publiczną i opinie 211 podmiotów i instytucji (no może nie wszystkich) i od ponad roku dokładnie z architektem wiedzieliśmy jakie zmiany są wprowadzane i dlaczego i o co się nie musimy już martwić, a urzędnicy dopiero jak złożyłem wniosek najpierw czepiali się po staremu - na podstawie przepisów z 2017, a potem dopiero na spotkaniu z kierownictwem musieliśmy wyjaśniać im o co chodzi w nowych przepisach, aby raczyli puścić budynek według nowych przepisów, bo nie chcieli.
    W najbliższą sobotę 19 września 2020 wchodzi nowe Prawo Budowlane. Wszystkie zmiany od ponad roku były szeroko wałkowane w mediach. Niestety nie występuję o pozwolenie na budowę w tym roku i nie będę miał przyjemności udowadniać urzędnikom w PINB czy w Wydziale Architektury i pokazywać w przepisach (których założę się że jeszcze nie przeczytali), że łamią prawo stawiając kłody pod nogi po staremu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    [U]W najbliższą sobotę 19 września 2020 wchodzi nowe Prawo Budowlane. Wszystkie zmiany od ponad roku były szeroko wałkowane w mediach.
    i co z tego ? skoro do tej pory ( 17 września 2020 ) BRAK !!! kluczowego dla opracowywania projektów : Rozporządzenia do Ustawy " w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego ".

    https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12334553
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 17-09-2020 o 17:14
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Skłaniam się do ogrzewania gazem i właściwie mocno się zastanawiam czy próbować zdążyć złożyć wniosek do 31 12 2020. Jednak na internecie czytam:

    Nowe wymagania obowiązywać będą przede wszystkim tych inwestorów, którzy uzyskają pozwolenie na budowę i rozpoczną inwestycję po 31 grudnia bieżącego roku. Na tym jednak nie koniec.

    Rozpoczęte wcześniej i nie zrealizowane projekty, a za moment realizacji przyjmuje się w tym przypadku formalne zamknięcie procesu budowy, będą musiały być dostosowane do wymogów nowych przepisów.


    Co więcej, wymogowi temu podlegać będą również budynki już użytkowane, jeśli dokonana zostanie ich rozbudowa lub modernizacja.
    źródło: https://alebank.pl/od-2021-roku-budo...nowe-przepisy/

    jak to rozumieć?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Skłaniam się do ogrzewania gazem i właściwie mocno się zastanawiam czy próbować zdążyć złożyć wniosek do 31 12 2020. Jednak na internecie czytam:



    źródło: https://alebank.pl/od-2021-roku-budo...nowe-przepisy/

    jak to rozumieć?
    A co to ma do rzeczy skoro i tak przepis działa wstecz, jak wynika z artykułu. ja bym się zastanowił nad tym gazem bo to na pewno z perspektywie kilku lat stanie się drogie na ogrzewanie elektryczne za darmo z PV bez wody w rurach

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Neutral
    " Rozpoczęte wcześniej i nie zrealizowane projekty, a za moment realizacji przyjmuje się w tym przypadku formalne zamknięcie procesu budowy, będą musiały być dostosowane do wymogów nowych przepisów. "

    - ktoś się mocno zagalopował ! to oczywiście nieprawda, że " za moment realizacji przyjmuje się w tym przypadku formalne zamknięcie procesu budowy "
    - WT_Warunki Techniczne określają DATĘ zmiany wymagań dot. np. wskaźnika EP, czy też Wartości współczynnika przenikania ciepła Uc przegród budowlanych na
    " od 31 grudnia 2020 r. ".
    wg jw dla Projektu Budowlanego składanego do Urzędu wraz z wnioskiem o uzyskanie Decyzji o Pozwoleniu na Budowę przed tą datą obowiązują wymagania techniczne obecne.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  18. #18

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi.

    Dlaczego gaz stanie się drogi w perspektywie kilku lat?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Neutral Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedzi.

    Dlaczego gaz stanie się drogi w perspektywie kilku lat?
    Ponieważ jest źródłem co2, w UE już obecnie np w Austrii jest zakaz stosowania gazu ziemnego w ogrzewaniu nowych domów, w Niemczech doliczana jest opata emisyjna do spalania gazu, jeżeli komuś to nie przeszkadza to OK. Poza tym gaz nigdy nie będzie za darmo i zawsze ma opłaty serwis+kominiarz i to nie stanieje , zamaist tego można mieć prąd za darmo lub prawie za darmo nawet jak zasady rozliczeń z PV stana się mniej korzystne od obecnych, i ogrzewanie przy użyciu tej energii.

    Gaz powodował efekt WOW w pod koniec ubiegłego wieku, obecnie to już przeżytek w gospodarstwie domowym. Nawet elektrownie gazowe oparte są na turbinach gazowych o wysokiej sprawności i niskiej emisji, ogrzewanie wody gaze nawet na herbatę to też już przeżytek.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Poza tym gaz nigdy nie będzie za darmo i zawsze ma opłaty serwis+kominiarz i to nie stanieje , zamaist tego można mieć prąd za darmo lub prawie za darmo nawet jak zasady rozliczeń z PV stana się mniej korzystne od obecnych, i ogrzewanie przy użyciu tej energii.
    Wszystkie inne urządzenia też mają serwis. A jaki kominiarz przy Wentylacji Mechanicznej?
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony