dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie Badania geofizyczne (warstwa wodonośna) - czy jest sens?

    Witam,

    Zastanawiam się nad wykonaniem badać geofizycznech, dokładnie elektrooporowych aby określi gdzie najlepiej wywiercić studnię.

    Pytanie do bardziej doświadczonych, czy przy działce 40x35m ma to sens i faktycznie potrafi być różnica poziomów warstw wodonośnych na takim obszarze?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Witam,

    Zastanawiam się nad wykonaniem badać geofizycznech, dokładnie elektrooporowych aby określi gdzie najlepiej wywiercić studnię.

    Pytanie do bardziej doświadczonych, czy przy działce 40x35m ma to sens i faktycznie potrafi być różnica poziomów warstw wodonośnych na takim obszarze?
    Oczywiście że ma sens. Najpierw popytaj sąsiadów jak głębokie mają studnie. Jak usłyszysz podobne i powtarzajace się głębokości to bym sobie odpuścił. Jak nie masz takich sąsiadów lub wartości są różne ja bym zrobił badanie.

    Ja mam dosyć głęboką studnie. Ale wcześniej miałem 2 nieudane wiercenia. Panom się rury skończyły na 40m, ale przebąkneli że na 20m było 2m piachu i tam można sprobować. ale nie byli w stanie włożyć rury bo im się w jakimś ekspresowym tempie odwiert zasypywał.
    Druga ekipa wierciła bez płuczki w rurze osłonowej żeby problemu z wkłądaniem rury się pozbyć, ale wiercili 5m dalej i tam z tej 2metrowej warstwy wodonośnej zostało raptem z 50cm piachu.
    Badanie pokazało że woda będzie od 60-90m głębokości. I tak ma większość sąsaidów. Jeden się zatrzymał na 40m w jakiejś lokalnej warstwie wdonosnej i ma braki wody jak za długo podlewa trawnik.

    Badanie da Ci odpowiedź jakie są te warstwy wodonosne. Trafiają się różne warstwy wodonośne. Lokalne ciągnące się po parę metrów, i takie ciągnące się kilometrami.Czasem warto przebić się przez pierwsza lokalna mała warstwe i wywiercic pare metrów głębiej gdzie zaczyna się główna warstwa wodonośna w której wody nigdy nie zabraknie. Studniarz który wierci dużo na danym terenie też często wie gdzie jest ta główna warstwa.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Dwie działki ode mnie (najbliższy sąsiad) ma na 18m wywierconą wodę, ale nie wiadomo jak z wydajnością, w ciąż jeszcze tam nie mieszka.

    Ile takie badania powinny mniej więcej kosztować? Znalazłem w sieci że jakieś 600-800zł ale posty z 2005 roku.
    Inna firma krzyknęła 1400zł za 3 sondowania do 60m łącznie z archiwami z archiwum geologicznego.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Pogadaj z lokalnym studniarzem, oblookaj badania geologiczne swoich terenów.
    Może być tak, że w miarę jednorodna struktura na dużych obszarach i nie ma dużych różnic. A może być zawijas z warstwami jak świąteczny makowiec i trzy metry dalej zupełnie inna sytuacja.
    Teoretycznie legalnie bez formalności możesz wiercić do 30m. Taki odwiert próbny mnie kosztował 450zł. Więc jakbym nawet upierał się na szukanie i na małej działce zrobił 3 takie odwierty, to dopiero bym się zbliżył do ceny badania oporowego. A choćbym chciał, to nie mogłem sobie na to pozwolić - miałem praktycznie jedno miejsce do dyspozycji przez strefy ochronne.
    Więc sprawdź też, gdzie możesz mieć studnię i określ, jak duży obszar masz do dyspozycji. Jak mały, to IMO lepiej zrobić odwiert próbny. Jak będziesz miał kilkanaście czy kilkadziesiąt arów do ulokowania studni, to zaczynają IMO mieć sens badania, jeżeli teren nie jest jednorodny.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Dwie działki ode mnie (najbliższy sąsiad) ma na 18m wywierconą wodę, ale nie wiadomo jak z wydajnością, w ciąż jeszcze tam nie mieszka.

    Ile takie badania powinny mniej więcej kosztować? Znalazłem w sieci że jakieś 600-800zł ale posty z 2005 roku.
    Inna firma krzyknęła 1400zł za 3 sondowania do 60m łącznie z archiwami z archiwum geologicznego.
    Może same archiwum geologiczne starczy? Ja do takich map nie potrafiłem dotrzeć kiedyś, ale to bylo 10lat temu i tego typu zasoby nie były zdygitalizowane chyba powszechnie. Jesli w mapach miałbyś równo biegnącą główna warstwe to faktycznie szkoda zachodu na badania. Ja te 10 lat temu płaciłem koło 500PLN za pojedyńczy pomiar.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar ADI-mistrzu
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Legionowo
    Kod pocztowy
    05-119
    Posty
    109

    Domyślnie

    Działka ma 12 arów, budynek u podstawy 170m^2, więc powiedzmy że te 10 arów na szukanie pozostaje.
    W tyg. podejdę do archiwum geologicznego i postaram się sprawdzić co mają bo widzę że wgląd na miejscu jest za darmo.
    Musze tylko jeszcze zobaczyć jakie to papiery trzeba wypełnić...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Działka ma 12 arów, budynek u podstawy 170m^2, więc powiedzmy że te 10 arów na szukanie pozostaje.
    Nie koniecznie masz dużo miejsca. Ważne też, co jest na sąsiednich działkach (np. czy ktoś nie ma dosyć blisko rozsączenia POŚ).
    Poczytaj o wymaganych odległościach studni od różnych urządzeń i granic działki.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar c32bud
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał ADI-mistrzu Zobacz post
    Witam,

    Zastanawiam się nad wykonaniem badać geofizycznech, dokładnie elektrooporowych aby określi gdzie najlepiej wywiercić studnię.

    Pytanie do bardziej doświadczonych, czy przy działce 40x35m ma to sens i faktycznie potrafi być różnica poziomów warstw wodonośnych na takim obszarze?
    Na potrzeby studni przy domu to faktycznie przeszedłbym się po sąsiadach co maja studnie i sprawdził co mają w archiwum geologicznym dla twojego terenu.
    Są też studniarze którzy biorą kasę za studnie w pełnej wysokości tylko jeżeli jest woda a jeżeli nie to tylko jakąś część pokrywającą koszt wiercenia.
    Zresztą polecam przedzwonić do kilku lokalnych studniarzy i powiedzieć że interesuje cię studnia na takim a takim terenie, podejrzewam że dowiesz się więcej niż w archiwum.
    Powodzenia, acha w temacie było pytanie wiec odpowiem: moim zdaniem nie ma sensu.
    Drogo, a jakość wyników takich sondowań pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy zapytać czy jeżeli nie będzie wody tam gdzie wskażą to oddają pieniądze
    buduję C32b Ustronny - wariant II (podpiwniczony) lustro, płyta fundamentowa

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony