dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wentylacja mechaniczna / rekuperacja - obawy laika

    Cześć,

    W dużym skrócie, jestem na etapie stanu zerowego, "za chwilę" zaczynam budowę ścian i na moje "nieszczęście" zacząłem zgłębiać temat WM / rekuperacji

    Na podjęcie decyzji nie zostało mi już nie za wiele czasu, ponieważ w projektowanym budynku mam zaplanowaną wentylację grawitacyjną i jeśli mam ją zamienić na mechaniczną, to muszę na tym etapie zrezygnować z większości kominów wentylacyjnych.

    Na WM jestem zdecydowany w 74,7% Niestety, pomimo rozmów z wieloma wykonawcami, wciąż mam trochę "obaw". Mam też kilku znajomych z WM w swoich domach, są zadowoleni, ale użytkują ją dopiero 1-2 lata, więc nie są w stanie odpowiedzieć na moje pytania. Dlatego zwracam się z prośbą do Forumowiczów o rady. Moje obawy budzą przede wszystkim 2 kwestie:

    1. CZYSZCZENIE KANAŁÓW

    Temat rzeka. Słyszałem już tyle opinii, że "wiem, że nic nie wiem" Co najlepsze, opinie te całkowicie się nawzajem wykluczają. Z jednej strony (od pewnego "eksperta", który montuje WM niemalże od Bitwy pod Grunwaldem słyszę, że kanałów wentylacyjnych nie trzeba czyścić nigdy i w ogóle - w co akurat ciężko mi uwierzyć.

    Z drugiej strony czytam dramatyczne posty o grzybie i niemal całej tablicy Mendelejewa w kanałach wentylacyjnych po paru latach używania i konieczności wymiany tych kanałów po 10 latach (kucie ścian, stropu, itd.).

    Z trzeciej strony słyszę o tym, że kanały można czyścić. I tu również brak spójności. Jedni piszą, że można czyścić tylko kanały sztywne, a flex już nie, inni, że na odwrót.

    2. SUCHE POWIETRZE

    Tu trochę kwestia jak wyżej. Z jednej strony słyszę o super świeżym powietrzu, łące w domu, o zasypianiu i wstawaniu bez zaduchu oraz o super atutach WM dla alergików. Z drugiej, że WM wysusza powietrze jak diabli (szczególnie zimą) i dla dróg oddechowych jest to jeszcze gorsze. Wiadomo, że zbyt wysoka wilgotność jest niezdrowa, ale tak samo zbyt niska.

    Znajomy posiada WM, mówi, że często zimą czuję po przebudzeniu "suche gardło" (i nie chodzi tu o skłonność do alkoholu . Podał też przykład, że gdy w domu z WG pozostawi na kilka dni nadgryzioną brzoskwinię, to ona zgnije, natomiast w domu z WM, ona się wysuszy na wiór.

    Z góry dzięki za wszelkie obiektywne głosy, szczególnie od osób, które używają WM ładnych parę latek.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Ja użytkuję wentylację mechaniczną od jedenastu lat i nie bardzo wiem o czym ty piszesz...
    Że przesusza...?
    Tylko w niewietrzonych norach podczas niskich temperatur zewnętrznych jest duża wilgotność a co za tym idzie tablicę Mendelejewa w pomieszczeniach...
    Podstawowa rzecz to jeżeli masz WM to należy jej używać, bajeczki o pleśni w kanałach są z powodu NIE używania wentylacji...

    Ale jest jedną prosta zasada do wszystkiego...
    Masz wątpliwości to nie rób i tyle, przecież zawsze możesz sobie wietrzyć oknami jak już poczujesz że siekierę można zawiesić w powietrzu...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3

    Domyślnie

    Witam,

    wkrótce:
    - [B]czyszczenie kanałów wentylacyjnych nie jest konieczne. Jeżeli z jakiegoś powodu jest ono potrzebne to czyszczenia kanałów zależy od typów kanałów jak Pan i napisał, można czyścić kanały sztywne typu SPIRO, ale jak są tam redukcji, trójniki to nie da się do końca wyczyścić. Kanały elastyczne typu PE-FLEX (z tworzywa sztucznego) łatwiej wyczyścić, ponieważ nie mają kolan i tp., aczkolwiek nie można czyścić kanały z giętkiej stali - łatwo ich uszkodzić. Zalecam elastyczny system PE-FLEX jeżeli jest 2 kondygnacji użytkowe.
    Odnośnie tabl. Mendelejwa to zgadzam się z jasiek71.

    - wysuszone powietrze. Jak Pan pisał, w okresie zimowym kiedy powietrze zewnętrzne jest zimne i suche, a system grzewczy dosusza powietrze w pomieszczeniach, spotykamy się z efektem niskiego poziomie wilgoci zwłaszcza przy stosowaniu rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowo-przeciwprądowym, ponieważ ma wysoki odzysk ciepła i szczelne kanały przez co nie odzyskujemy wilgoci z powietrza.
    Jest kilka rozwiązań tego problemu: 1) Nawilżacz pokojowy elektroniczny lub zwykły grzejnikowy z biedronki 2) Zakup dodatkowego entalpicznego wymiennika ciepła który się stosuje tylko zimą, on zrobiony z celulozy która przepuszcza cząstki paty wodnej, dzięki czemu odzyskujemy wilgoć i ciepło, wadą tego rozwiązania jest cena, na rynku kosztuje około 3500 zł netto bez rabatów, ale będzie służyć min. 10 lat i nie będzie problemu z wilgocią. Piszą w internecie że na tym wymienniku rozwijają się bakterie - kłamstwo, materiał pokryty antybakteryjnymi cząstkami. 3) To zakup rekuperatora z obrotowym wymiennikiem ciepła który, według mnie, ma swoi wady i ja bym nie polecał go. 4) zostawiać Łazienke po prysznicu otwartą i suszyć rzeczy po praniu w przedpokoju

    Mam nadzieje że dostępnie wyjaśniłem Pana obawy. W razie dodatkowych pytań zapraszam to kontaktu prywatnego.
    Ostatnio edytowane przez aENE ; 13-07-2017 o 16:10

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,

    Kanały wentylacyjne systemu wentylacji mechanicznej można czyścić mechanicznie poprzez wprowadzenie do kanału specjalnej szczotki połączonej z wentylatorem wyciągowym. Poprzez obracanie się zbiera ona nieczystości zalegające na ściankach kanału. Są one następnie wysysane przez wentylator do worka na kurz. Taka metoda jest zalecana jedynie do przewodów stalowych, ponieważ w przypadku aluminiowych rur elastycznych istnieje możliwość uszkodzenia powierzchni rury poprzez wirującą szczotkę. Z tego powodu przewody tego rodzaju należy wymieniać na nowe raz na kilka lat. Poziom wilgotności w budynku można regulować odpowiednim ustawianiem wydajności powietrza nawiewanego przez centralę. Do rekuperatora można dokupić czujnik wilgotności umożliwiający automatyczną pracę wentylacji.
    Przy okazji, jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego rekuperatora, polecam centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 marki Buderus. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła wynosząca nawet do 90% jednocześnie przy bardzo cichej pracy. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/rekuperacja/.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuje za wszystkie odpowiedzi,

    Cytat Napisał Konsultant marki Buderus Zobacz post
    Witam,

    w przypadku aluminiowych rur elastycznych istnieje możliwość uszkodzenia powierzchni rury poprzez wirującą szczotkę. Z tego powodu przewody tego rodzaju należy wymieniać na nowe raz na kilka lat.
    Zastanawiam się, co w przypadku, gdy te elastyczne rury idą np. w stropie (w styropianie, zalane betonem) - fizycznie przecież nie da się ich wymienić (trzeba rozkuć cały strop). Zresztą nawet w przypadku poprowadzenia rur w suficie podwieszanym, to również "rozwala" nam skutecznie mieszkanie, Czy jest ktoś na forum, kto już wymieniał rury elastyczne? Jeśli faktycznie trzeba to robić, to taki system rekuperacji jest - jak dla mnie - zupełnie pozbawiony sensu

    ps. widziałem gdzieś sposób na czyszczenie kanałów elastycznych poprzez wyciąganie mocnym odkurzaczem nawilżonej w płynie specjalnej piłeczki, Co o tym sądzicie?
    https://www.youtube.com/watch?v=opiSZfzMoJI
    Ostatnio edytowane przez gothic ; 02-08-2017 o 11:35

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    Dlatego warto zainwestować w bardziej trwałe rozwiązanie, jak kanały z tworzyw sztucznych. W ofercie marki Buderus znajdują się kanały płaskie lub okrągłe pozwalające na prosty montaż bez taśmy uszczelniającej. Połączenie gwarantuje wysoką szczelność. Wnętrze przewodu posiada antystatyczną oraz antybakteryjną powłokę. Więcej informacji o kanałach powietrznych znajduje się na stronie internetowej:
    http://www.buderus.pl/produkty/kateg...-powietrznych/.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony