dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Strop lany gęstrożebrowy - rozszerzalność

    Mam pytanie.
    Czy strop gęstożebrowy przy nagrzewaniu się zmienia swoje wymiary?
    Choćby z racji ilości drutu którym jest upakowany.
    Pytanie bierze się stąd, iż w jednym domu którego dach stanowi lana płyta własnie,
    bez tradycyjnego dachu, ściany pod stropem są pęknięte w pewnych miejscach i jako przyczynę tego
    podejrzewam fakt, o który pytam. No ale nie jestem pewien a i informacji żadnych na ten temat nie znalazłem.
    W innym domu gdzie na strychu z takim stropem jest w lecie mocno ciepło, ściana pod stropem również ma
    pionowe pęknięcie. Coś jest na rzeczy widocznie.
    Proszę o własne obserwacje, doświadczenia i opinie.

  2. #2

    Domyślnie

    Nic nadzwyczajnego, też mam płytę nad garażem i pęknięcia są. Inaczej pracuje konstrukcja płyty stropowej a inaczej konstrukcja nośna ścian. Wszystko zmienia swoje wymiary pod wpływem zmian temperatury (jedne mniej drugie bardziej), co do prętów zbrojeniowych w stropie to na pewno kurczą się i rozszerzają pod wpływem zmian temperatury, gdzieś widziałem tabelkę z wydłużeniami cieplnymi na każdy metr długości.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Konstrukcje betonowe czy żelbetowe jak najbardziej pracują termicznie i to jest normalne zjawisko, w domu jednak nie powinny być od tego widoczne rysy, bo domki są zwyczajnie za małe. Rysy od pracy termicznej to najczęściej rysy poziome. Pionowe rysy raczej od obciążeń na budynek

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Pionowe rysy raczej od obciążeń na budynek
    No ale akurat ta ściana, która ma pionowe pęknięcie jest bardzo mało obciążona. Nad nią jest tylko płyta o gr. ok . 10cm...a na tej płycie nic...pusty strych.

  5. #5

    Domyślnie

    A ta rysa biegnie przez całą ścianę?. Czy po spoinach?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    A ta rysa biegnie przez całą ścianę?. Czy po spoinach?
    W przybliżeniu tak to wygląda jak poniżej zaznaczyłem czerwoną krzywą. Nad górnym stropem jest dach kopertowy.



    I jest to ściana nośna, ale w środku domu, nie zewnętrzna. Biegnie w połowie szerokości domu.
    Ostatnio edytowane przez pawellukasz ; 14-07-2017 o 23:22

  7. #7

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że płyta rozszerza się na tyle, że ściana w najsłabszym miejscu uległa tym naprężeniom od płyty.
    Ściana oczywiście nie jest jednorodna, materiały z lat 80-tych, wykonanie również.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony