dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jak opomiarować samą podłogówkę ?

    Witam,

    Zakupiliśmy mieszkanie 65m2 w domu wielorodzinnym (4 mieszkania), budynek stary z lat 60.

    Ogrzewanie całego budynku z sieci miejskiej. Rozliczanie na zasadzie pomiaru zużycia na wejściu do budynku a potem proporcjonalnie według metrażu poszczególnych mieszkań. Nie da się opomiarować poszczególnych mieszkań ponieważ idą piony z piwnicy.

    Podczas gruntownego remontu zrobiłem ogrzewanie podłogowe w łazience, aneksie kuchennym oraz przy drzwiach wejściowych (ogrzewanie jest tylko w miejscach gdzie są płytki) razem 17 m2.

    Pytałem kilku fachowców i opinie są różne a konkretnie chodzi o to czy podłogówka zwiększy zużycie energii cieplnej w znaczący sposób.
    Chcę podejść do sprawy uczciwie i jeśli na moje mieszkanie pójdzie więcej energii przez podłogówkę chcę dopłacać różnicę.
    Tylko jak to wyliczyć ?

    Inną opinię zasłyszałem taką, że jak będzie działać podłogówka to będziemy przykręcać kaloryfery bo będzie za gorąco i jedno wejdzie w drugie.

    Tej zimy podłogówka nie była jeszcze podłączona i wiem ile przypadło zużycia na moje mieszkanie bez podłogówki.
    Czy propozycja typu: na nadchodzący sezon podłączam podłogówkę i na zakończenie porównuję z kosztami w sezonie bez podłogówki będzie OK ?
    Są dane temperaturowe z całego roku które też będzie można jakoś uwzględnić.

    Jesteśmy nowymi lokatorami i nie chciałbym zaczynać od niesnasek z sąsiadami .

    Wszelkie porady pomogą bo chciałbym zaznaczyć, że sąsiedzi to starsi ludzie i ciężko będzie im to wytłumaczyć.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi

    Tomasz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A z czym chcesz porównać tę podłogówkę? Opomiarować możesz łatwo - ciepłomierz (mierzy przepływ w obwodzie, temperaturę na wejściu i wyjściu i oblicza GJ/kWh).

    Jak to technicznie? Chyba nie chcesz wpuszczać w podłogę wody o temperaturze takiej, jak do kaloryferów?

    A prawnie masz zgodę wszystkich współwłaścicieli? Bo instalacja CO całego budynku to część wspólna.

  3. #3

    Domyślnie

    Oczywiście nie zamierzam wpuszczać wody o tak wysokiej temperaturze jak w grzejnikach.

    Czyli jeśli założę miernik na podłogówce to będę płacił ryczałtowo za ogrzewanie całego mieszkania czy od metrażu odjąć m2 gdzie jest podłogówka czyli wg takiego wzoru ?
    mieszkanie 65 m2, podłogówka na powierzchni 17m2
    65 - 17 = 48 - tyle z ryczałtu
    48m2 z ryczałtu + odczyt z licznika podłogówki = opłata za CO

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Koval78 Zobacz post
    Witam,

    Zakupiliśmy mieszkanie 65m2 w domu wielorodzinnym (4 mieszkania), budynek stary z lat 60.

    Ogrzewanie całego budynku z sieci miejskiej. Rozliczanie na zasadzie pomiaru zużycia na wejściu do budynku a potem proporcjonalnie według metrażu poszczególnych mieszkań. Nie da się opomiarować poszczególnych mieszkań ponieważ idą piony z piwnicy.

    Podczas gruntownego remontu zrobiłem ogrzewanie podłogowe w łazience, aneksie kuchennym oraz przy drzwiach wejściowych (ogrzewanie jest tylko w miejscach gdzie są płytki) razem 17 m2.

    Pytałem kilku fachowców i opinie są różne a konkretnie chodzi o to czy podłogówka zwiększy zużycie energii cieplnej w znaczący sposób.
    Chcę podejść do sprawy uczciwie i jeśli na moje mieszkanie pójdzie więcej energii przez podłogówkę chcę dopłacać różnicę.
    Tylko jak to wyliczyć ?

    Inną opinię zasłyszałem taką, że jak będzie działać podłogówka to będziemy przykręcać kaloryfery bo będzie za gorąco i jedno wejdzie w drugie.

    Tej zimy podłogówka nie była jeszcze podłączona i wiem ile przypadło zużycia na moje mieszkanie bez podłogówki.
    Czy propozycja typu: na nadchodzący sezon podłączam podłogówkę i na zakończenie porównuję z kosztami w sezonie bez podłogówki będzie OK ?
    Są dane temperaturowe z całego roku które też będzie można jakoś uwzględnić.

    Jesteśmy nowymi lokatorami i nie chciałbym zaczynać od niesnasek z sąsiadami .

    Wszelkie porady pomogą bo chciałbym zaznaczyć, że sąsiedzi to starsi ludzie i ciężko będzie im to wytłumaczyć.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi

    Tomasz
    W sumie, to rozklad temperatur przy podłogówce jest korzystniejszy, niź przy grzejnikach, co powoduje, że ustawienie niższej o 1C temperatury w pomieszczeniu daje podobny komfort, co w powieszczeniu z grzejnikami, gdzie ustawiona jest temp wyższa.
    A nizsza o 1C temperatura zadana to jakieś 6% oszczędnosci na rachunkach.

    Ciekawi mnie, jak masz to rozwiązane technicznie - bo przecież nie wpuścisz w podłogę wody o tej ssmej temp, so sąsiedzi w grzejniki
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Koval78 Zobacz post
    Czyli jeśli założę miernik na podłogówce to będę płacił ryczałtowo za ogrzewanie całego mieszkania czy od metrażu odjąć m2 gdzie jest podłogówka czyli wg takiego wzoru ?
    To już pytanie do wspólnoty, czy/jak zmienicie uchwałę. Tak długo jak przyjmuje rozliczanie ciepłego z metra i nie przewiduje wyjątków, tak musicie się rozliczać.
    A jeżeli zechcecie zmienić - to metoda rozliczania musi być zgodna z prawem energetycznym.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A w sumie - grzejesz te te 65m2, potrzebujesz okresloną ilosc energi, zeby ją ogrzac, nie ma znaczenia, czy robisz to grzejnikami, czy podlogowka.
    Jeśliby brac juz pod uwage aptekarskie różnice, to stawiałbym na to że dzięki podlogówce zużyjesz tej energii mniej, niż gdyby były tam grzejniki
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 17-07-2017 o 11:44
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Technicznie planuję na wyjściu podlogowki wstawić miernik temp. Polaczony z zaworem na wejsciu ktory będzie dopuszczał cieplej wody gdy temp spadnie poniżej zadanej .

    A gdybym zdemontował np. po 2 żeberka z kaloryferów ? Da się przeliczyć żebro kaloryfera na metr kwadratowy podłogówki ?

    Grzejniki w pokojach zostały natomiast podłogówka jest dodatkowo na 17m2.

    Wspólnoty jeszcze jako takiej nie ma - planujemy zarejestrować dopiero.

    Zależy mi na tym aby sąsiedzi nie mieli poczucia, że przez to, że mam podlogowke oni płacą więcej.

    Tomasz

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Koval78 Zobacz post
    Technicznie planuję na wyjściu podlogowki wstawić miernik temp. Polaczony z zaworem na wejsciu ktory będzie dopuszczał cieplej wody gdy temp spadnie poniżej zadanej .
    Czyli jednak chcesz wpuścić te 60 czy nawet więcej stopni w posadzkę i dopiero na powrocie sprawdzać, ile wystygła? I zatrzymać, jak będzie posadzka za gorąca?

    Musisz dać pompę i mieszacz mieszający chłodną wodę z powrotu z gorącą z zasilania kaloryferów. W skrajnym przypadku będzie pompowała tylko "zimną" wodę w kółko (gdy przygrzeje słoneczko albo odpalisz piekarnik czy inaczej ogrzejesz pomieszczenie), ale zazwyczaj będzie mieszała część wody z powrotu, z częścią gorącej.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Koval78 Zobacz post
    Technicznie planuję na wyjściu podlogowki wstawić miernik temp. Polaczony z zaworem na wejsciu ktory będzie dopuszczał cieplej wody gdy temp spadnie poniżej zadanej .

    A gdybym zdemontował np. po 2 żeberka z kaloryferów ? Da się przeliczyć żebro kaloryfera na metr kwadratowy podłogówki ?

    Grzejniki w pokojach zostały natomiast podłogówka jest dodatkowo na 17m2.

    Wspólnoty jeszcze jako takiej nie ma - planujemy zarejestrować dopiero.

    Zależy mi na tym aby sąsiedzi nie mieli poczucia, że przez to, że mam podlogowke oni płacą więcej.

    Tomasz
    Na wejsciu do podlogowki musisz miec mieszacz.
    I zrozum, nikt nie zaplaci wiecej, bo Ty sobie zrobisz 17m2 podlogowki.

    Grzałeś 17m2, bedziesz grzal 17m2.
    Po co chcesz jakies żeberka demontować ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony