dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 31 z 31
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał vendea Zobacz post
    dzięki john.

    rzeczywiście nie da się tego pożenić - zrobię rekuperację i osobno klimatyzację.

    jeśli cena będzie akceptowalna to kanałówkę. jeśli nie to dwa splity i z tego korytarza coś do tych sypialni na pewno doleci. regulacja będzie przez zamykanie drzwi ha ha ha.

    wydawało mi się, że skoro izoluje się kanały na poddaszach od rekuperatorów to i od klimy można i nie płacąc jak za zboże - może znajdę rozsądnego zleceniobiorcę.

    a propos wymysłów - ma być podobno na rynku zaraz pompa ciepla połączona hybrydowo z piecem gazowym kondensacyjnym i z jednostka chłodniczą zewnętrzną która obsłuży dwa splity nowy model firmy Altherma. ale pewnie to będzie kosztowało około 30,000
    Pojedyncza jednostka w korytarzu całkiem dobrze chłodzi przyległe otwartymi drzwiami pomieszczenia.
    Natomiast.
    W naszym klimacie standardowy dom, ma za niskie zapotrzebowanie na ciepło by opłacalne byłą łączenie gazu i pompy powietrznej.


    Cytat Napisał vendea Zobacz post
    nie w powietrze to promieniowanie IR celuje, ale w rzeczy z masą czyli ludzi, sprzęty - napromieniowuje. i to dodatkowo grzeje poza oczywistym grzaniem na styku, i to jest ta wartość dodana w stosunku do zwykłego kabla.
    Promieniuje każdy materiał, który ma wyższą temperaturę od powietrza które go otacza.
    W domu promieniują ściany, podłogi, sufit.
    Nie elementy typu kable czy rury z ciepłą wodą, które zatopione są w wylewce.
    Cytat Napisał vendea Zobacz post
    jeszcze oglądałam PC samsunga te TDM - całkiem fajne i cenowo od 16,000 netto, ale tam też powietrze-woda grzanie niskotemperaturowe, czyli podłogówkę obsłuży, ale CWU nie...
    W TDM Samsunga jedyną fajną rzeczą jest to, że instalacja miedziana do jednostek powietrznych jest tańsza niż instalacja wodna do klimakonwektorów.
    Dzisiaj wszystkie pompy są rewersyjne, więc mogą grzać chłodzić i przygotować CWU.
    Jeśli system grzewczy wykona się w całości w oparciu o wodę, to w przyszłości wymieniamy jedynie źródło ciepła/chłodu.
    Aby wymienić takiego Samsunga, raczej na pewno trzeba pruć całą instalacje freonową.
    Bo to się czynniki zmienią, a to jednostki wewnętrzne rozszczelnią itp. itd.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pojedyncza jednostka w korytarzu całkiem dobrze chłodzi przyległe otwartymi drzwiami pomieszczenia.
    Natomiast.
    W naszym klimacie standardowy dom, ma za niskie zapotrzebowanie na ciepło by opłacalne byłą łączenie gazu i pompy powietrznej.



    Promieniuje każdy materiał, który ma wyższą temperaturę od powietrza które go otacza.
    W domu promieniują ściany, podłogi, sufit.
    Nie elementy typu kable czy rury z ciepłą wodą, które zatopione są w wylewce.

    W TDM Samsunga jedyną fajną rzeczą jest to, że instalacja miedziana do jednostek powietrznych jest tańsza niż instalacja wodna do klimakonwektorów.
    Dzisiaj wszystkie pompy są rewersyjne, więc mogą grzać chłodzić i przygotować CWU.
    Jeśli system grzewczy wykona się w całości w oparciu o wodę, to w przyszłości wymieniamy jedynie źródło ciepła/chłodu.
    Aby wymienić takiego Samsunga, raczej na pewno trzeba pruć całą instalacje freonową.
    Bo to się czynniki zmienią, a to jednostki wewnętrzne rozszczelnią itp. itd.
    co do folii z podczerwienią - no, dlatego tam jest ta warstwa włókien węglowych po całości a nie żaden kabelek - powierzchnia promieniowania zmaksymalizowana - ale to jest off topic. potrafię zrozumieć waszą nieufność.

    co do klimatyzacji - akurat chcę wykorzystać atut domu parterowego z nieużytkowym poddaszem i wszystkie instalacje freonowe poprowadzę w warstwie ocieplenia stropu drewnianego. bardzo łatwy dostęp w przypadku awarii czy wymiany. zrobiłam tak już w jednym domu 6 lat temu, nic się nie dzieje do dziś dnia ale jakby co łatwy dostęp jest.

    rozumiem twój argument o jednym medium do grzania i chłodzenia, ale po pierwsze zimno dużo lepiej podawać od góry a po drugie klimakonwektory są szkaradne a jak rozumiem, to twoja propozycja wykonania systemu grzewczego/chłodzącego w oparciu wyłącznie o wodę oznacza właśnie klimakonwektory dodatkowo, bo podłogówką chłodzić naprawdę bym nie chciała chyba, że znasz jeszcze jakiś inny sposób?

    a jak oceniasz mój pomysł na ekologię chociaż w obrębie CWU - zamiast samego pieca kondensacyjnego (mam gaz tuż obok i podłączenie będzie tanie) zrobiłabym tanią PC do CWU ze zbiornikiem do którego podłączany byłby w okresie zimowym piec kondensacyjny? oczywiście w okresie zimy piec ten grzałby też podłogówkę. budżet 10,000 czyhli piec około 5,000 i pompka ze zbiornikiem 5,000. fajniejsza byłaby oczywiście prawdziwa hybryda myśląca altherma na przykład ale ona kosztuje od 23,000 i to bez zbiornika CWU

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Promieniuje każdy materiał, który ma wyższą temperaturę od powietrza które go otacza.

    Gwoli ścisłości, to promieniuje każdy materiał o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego. Różnica temperatur potrzebna jest do przewodzenia ciepła.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vendea Zobacz post
    co do folii z podczerwienią - no, dlatego tam jest ta warstwa włókien węglowych po całości a nie żaden kabelek - powierzchnia promieniowania zmaksymalizowana - ale to jest off topic. potrafię zrozumieć waszą nieufność.
    Znasz jakieś opracowania, o rozchodzeniu się promieniowania cieplnego w ciałach stałych (najlepiej w betonie)? AFAIK promieniowanie nie przechodzi przez beton. Jest zamieniane na ciepło i dopiero powierzchnia ciała stałego promieniuje. Niezależnie od tego, jak została wcześniej ogrzana.

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz jakieś opracowania, o rozchodzeniu się promieniowania cieplnego w ciałach stałych (najlepiej w betonie)? AFAIK promieniowanie nie przechodzi przez beton. Jest zamieniane na ciepło i dopiero powierzchnia ciała stałego promieniuje. Niezależnie od tego, jak została wcześniej ogrzana.
    kaizen, podczerwień to jest fala, nie zwykłe promieniowanie cieplne. przechodzi przez ściany czego najlepszym dowodem jest kamera termowizyjna. ale może nie kontynuujmy tutaj, bo tutaj jest o klimatyzacji a nie o foliach grzewczych, ja ciebie nie przekonam, rozumiem, położysz zwykłe kable, też będziesz zadowolony. dla każdego coś miłego.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vendea Zobacz post
    kaizen, podczerwień to jest fala, nie zwykłe promieniowanie cieplne. przechodzi przez ściany
    A "wykłe promieniwanie cieplne" to nie jest fala?

    Kamera termowizyjna pokazuje temperaturę powierzchni która właśnie promieniuje. Więc nie może pokazać inaczej, jak jest ta sama temperatura powierzchni.
    No i jeżeli miałoby przechodzić przez ściany, to ja nie chcę. Wolę, żeby ciepło zostało wewnątrz domu, niż ma mi dom promieniować na zewnątrz.

    Chyba za bardzo wierzysz w papkę marketingową, a za mało w fizykę.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar vendea
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    285

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A "wykłe promieniwanie cieplne" to nie jest fala?

    Kamera termowizyjna pokazuje temperaturę powierzchni która właśnie promieniuje. Więc nie może pokazać inaczej, jak jest ta sama temperatura powierzchni.
    No i jeżeli miałoby przechodzić przez ściany, to ja nie chcę. Wolę, żeby ciepło zostało wewnątrz domu, niż ma mi dom promieniować na zewnątrz.

    Chyba za bardzo wierzysz w papkę marketingową, a za mało w fizykę.
    a wracając do klimatyzowania lub chłodzenia czymś WPIĘTYM do rekuperacji - czy znalazłeś kogoś kto ma tak zrobione i kto jest zadowolony z efektu?

    i jeszcze pytanie o tego aristona PC do CWU - ile szacujesz że w okresie letnim miesięcznie będzie kosztowało CWU tak produkowane?
    Ostatnio edytowane przez vendea ; 20-07-2017 o 12:40

  8. #28

    Domyślnie

    Witam,

    Nawiązując do tematu na forum, jeżeli są Państwo zainteresowani zastosowaniem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, zachęcam do zapoznania się z oferta marki Junkers. Znajduje się w niej rekuperator AerastarComfort, który jest dostępny w trzech rozmiarach przystosowanych do nominalnych przepływów powietrza wynoszących: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła - nawet do 90%. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/rekup...arcomfort.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.
    W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dlatego pisałem, że jak chłodu będzie za mało to doinstaluję splita.

    Z różnych względów montaż klimy jest teraz niemal pewny. A to powoduje, że raczej nie będę kombinował z Aristonem Nuos.
    Ale jeszcze raz szukam sposobu na montaż klimy kanałowej bez specjalnego rozbudowywania instalacji.

    Namierzyłem taki artykuł na pro-vent a w nim:



    A gdyby to jeszcze bardziej uprościć. Nad kozą mam przepust, który zastanawiam się, jak wykorzystać. A gdyby tak na stropie pod warstwą wełny zamontować klimatyzator kanałowy a z tego przepusty zrobić czerpnię do klimy i schłodzone latem (a ogrzane zimą) powietrze skierować do rozdzielacza wentylacji mechanicznej?
    Dodatkowo klima mogłaby w trybie wentylacji (kanałówki chyba też mają taki tryb mieszania powietrzem, przy wyłączonej sprężarce?) wymusić obieg powietrza robiąc za DGP z rozgrzanego salonu.

    Czyli tak obrazowo, przy klimie mielącej 300m3/h i wentylacji 100m3/h to 100m3 z 400m3 powietrza przy włączonej klimie chodziłaby w obiegu zamkniętym wewnątrz domu, a 100/400 by była wymieniana przez wentylację.
    Pewnie proporcje w każdym nawiewie wyglądałyby inaczej niż te 3/4 powietrza z klimy, ale i tak byłoby lepiej, niż przy umieszczeniu zwykłego splita w salonie.

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Też kombinuję, co b tu zrobić żeby jednak nie zawiesić w salonie klimatyzacji nawiewnej a jedynie schładzać powietrze z reku. Mozliwe, ż będę wymieniał reku to od razu wziąłbym odpowiednio większe np 850m3/h
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  11. #31

    Domyślnie

    Cały czas zapominacie, że klimatyzatory mają zupełnie inne wydajności przepływu powietrza i co równie ważne nie posiadają sprężu większego niż 100 Pa.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony