dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Rury PP stabilizowane aluminium - prośba o pomoc

    Witam. Mam prośbę do instalatorów i kolegów układajacych sobie instalacje z rur PP stabilizowanych aluminium. Około dwadzieścia lat temu robiłem w swoim domu instalacje z rur PP i wszystko poszło gadko, instalacja działa do tej pory. Ostatnio zaczem zakładać CO i wodę w domu mojej córki. Kupiłem system PP z wkładka aluminiowa. Producent zaleca przed zgrzaniem rury i złaczki, wyżłobienie na czole rury rowka specjalnym narzędziem (gradownik) i w czasie zgrzewania rowek ma się zasklepić i odciać dopływ wody do warstwy aluminium. W przeciwnym razie woda będzie penetrowała warstwę między PP i aluminium i producent nie udziela wtedy gwarancji. Robię wszystko tak jak zaleca producent, używam jego zgrzewarki. Niestety rura 40 nie zasklepia się a 32 nie zawsze. Zgrzewanie rury głębiej lub przy wyższej temperaturze powoduje zmniejszenie średnicy rury w miejscu zgrzewu. Zalewa się. W załaczniku zdjęcie mojej porażki. Czy ktoś z kolegów spotkał się z takim problemem? Albo robię jakiś głupi bład albo..... No brak mi już pomysłów.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170719_092348.jpg
Wyświetleń:	295
Rozmiar:	32,1 KB
ID:	393359  

  2. #2

    Domyślnie

    Czy naprawdę nikt z forumowiczów jeszcze nie zgrzewał rur PP stabilizowanych aluminium?

    Baaaaardzo proszę o pomoc.

  3. #3

    Domyślnie

    Rura 40 to do hydrantu?
    W domu wystarczy 20 spokojnie.

    Moim zdaniem ładnie jest zagrzana (choć się nie znam).
    Ewentualnie zagrzewaj dłużej - widać masz tam spory margines przed zmniejszeniem przekroju w wyniku gluta. Szczególnie przy tak wielkich rurach.

  4. #4

    Domyślnie

    Do hydrantu? Nie. Ona ma 40 na zewnątrz a w środku to "ledwie" jeden cal i trochę. 40-tką jedziemy od pompy do pierwszej kondygnacji. Potem już 32 i 25. Zgrzana jest ładnie, zgoda. Problem jest gdzie indziej. Ta rura składa się z trzech elementów. Rur PP zewnętrznej i wewnętrznej i rury aluminiowej między nimi. Po ucięciu rury trzeba na końcu rury wyżłobić rowek, wydłubując warstwę aluminium. Potem w procesie zgrzewania rura zewnętrzna i wewnętrzna powinny się zespolić odcinając wodzie dostęp do aluminium. Jeśli nie, to woda będzie rozwarstwiać te elementy i po jakimś czasie będzie wodospad z sufitu. W sumie system do d...... . Problem w tym, że już go kupiłem.
    Mądry Piotrek po szkodzie. Tam gdzie kupowałem to coś, mówili, że nic lepszego w tej kategorii nie ma i poza materiałem i zgrzewarką nie trzeba żadnych narzędzi. W praniu wyszło inaczej.
    Ostatnio edytowane przez PiotrekMi ; 21-07-2017 o 09:52

  5. #5

    Domyślnie

    Duzy nieporozumieniem jest zastosowanie rury 40 do cieplej wody w prywarnym domu. Bedziesz musial spuscic 10litrow zanim woda doleci do wanny czy prysznica na pietrze. Dodatkowo rury sa tak grube i masywne ze beda pochlanialy momentalnie ieplo. O dolaniu goracej wody do wanny po 10 min przerwy zapomnij. Przekroj ktory proponujesz jest niczym nieuzasadniony. Wyrzuc te rury i nie przekraczaj pp 20. Im mniejsze przekroje tym lepszy komfort cwu

  6. #6

    Domyślnie

    Zaszło pewne nieporozumienie. 40 do CO. Wszystko będzie w podłogówce + 2 drabinki w łazienkach. Do drabinek rury 20-tki, do podłogówki 40 do pierwszego rozdzielacza na parterze potem 32 na piętro, tam będą dwa rozdzielacze. W sumie 10 obwodów na dole i 12 na górze + 3 w piwnicy. Do ciepłej wody 25 do parteru potem 20 i recyrkulacja 20.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony