dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Czy deski szalunkowe nadają się na dach

    Dzień dobry. Panowie czytam i czytam i mam całkowity mętlik w głowie odnośnie deskowania dachu deskami z szalunków. Desek 25mm używałem do fundamentów a teraz będą użyte do stropu. Pomyślałem że użył bym ich do zadeskowania dachu jednak wiele osób twierdzi że takie deski nie nadają się na dach. Kolejni twierdzą że muszą być wyczyszczone i zaimpregnowane a jeszcze inni że impregnacja jest niepotrzebna bo beton wniknął w nie na tyle że już są zabezpieczone.
    Teraz jestem w kropce. Czy tylko z grubsza je oczyścić i nie impregnowane dać na dach czy może czyścić i impregnować albo w ogóle kupić nowe dechy lub płyty OSB? Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie?
    Jestem jeszcze ciekaw czy deski z oflisem lub widoczną korą wystarczy przyciąć czy może takie dechy lepiej odrzucić i nie używać na dach?
    Ostatnio edytowane przez hudy8 ; 19-07-2017 o 19:21

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    bracki88

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Morawica
    Kod pocztowy
    32-084
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał hudy8 Zobacz post
    Kolejni twierdzą że muszą być wyczyszczone i zaimpregnowane
    Nadają się Do czyszczenia desek z betonu najlepiej się sprawdza tarczy typu "donica". Wszelkie papiery ścierne są mało wydajne. Do ściągania kory najlepszy zwykły ośnik. Ja na deskowanie biłem nowe deski calówki a z szalunkowych zrobiłem podłogę na jętkach (do szalowania miałem deski 32 mm.)
    Ostatnio edytowane przez bracki88 ; 19-07-2017 o 21:57

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie deski szalunkowe to calówki. Mam nadzieje uratować jak najwięcej po rozszałowaniu stropu i przeznaczyć je na deskowanie dachu. Zawsze parę tys zł do przodu niż jak bym musiał kupić nowe deski lub płyty OSB. Rozmawiałem ostatnio ze znajomym "budowlańcem" który odradzał mi używania desek z szałunku na dach. Jak twierdził nie nadają się gdyż będą pouszkadzane, podziurawione no i nie da się ich zaimpregnować gdyż będą pokryte betonem.
    Tak sobie myśle że przecież uszkodzonych na dach nie dam, podziurawione mogą być bo przecież deski nie mają mi dać szczelności - to daje papa. A to że są pokryte betonem to tu na forum wielu twierdzi że to jest nawet zaleta a nie wada gdyż nie ma potrzeby impregnować.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie pokrycie betonem jest wg wielu zaletą, a to, że "wypiły" mleczko z betonu

  5. #5

    Domyślnie

    A co zrobić z drugą stroną która nie miała kontaktu z betonem? Zaimpregnować czy zostawić?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nie pokrycie betonem jest wg wielu zaletą, a to, że "wypiły" mleczko z betonu
    A to nie opinia z czasu, gdzie zaprawa była cementowo-wapienna i to wapno konserwowało?

    Teraz chyb nie ma wapna w betonie?

  7. #7

    Domyślnie

    Mówią na to mleczko cementowe. Ale szczerze mówiąc nie wiem co to jest. Tak czy inaczej widziałem takie deski na dachu i betonem pokryte nie były

  8. #8

    Domyślnie

    Oczyszczone szlifierką kątową deski z szalunków impregnowałem z dwu stron, i poszły na dach

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Mleczko cementowe - to alkaiczny impregnat - w skrócie... tylko żeby tego impregnatu nie było za wiele .. tj za grubo...

  10. #10

    Domyślnie

    Oczywiście, ze dechy z szalunku się nadają. Oczyść je szpadlem z grubsza jak będzie za grubo ''impregnatu'' usuń oflis jak jakiś jest i na dach.
    Oczywiście gwoździe powyciągać, zadziory usunąć itp. ale to pewnie wiesz

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Pod krycie docelowe np. gontem bitumicznym nie, natomiast jako poszycie pod krycie wstępne wykonane papą jak najbardziej tak (nawet popękane). Czyszczenie polega na ostukaniu młotkiem. Korę usunąć koniecznie. Montaż oflisem zawsze do spodu. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony