dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Murowanie pierwszej warstwy na gotowej zaprawie murarskiej

    Witam, czy to dobry pomysł aby wymurować pierwszą warstwę na gotowej zaprawie murarskiej? Ściany będą z betonu komórkowego . Proszę o opinie. Pozdrawiam.

  2. #2

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    byom

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    28

    Domyślnie

    Nie wiem jak do betonu, ale przy murowaniu ceramiki wykorzystuje się właśnie gotową zaprawę murarską (zaprawa wyrównująca moderowano). Bardzo dobry produkt, chociaż na pewno dobry fachowiec przygotuje równie dobrą zaprawę z kilku podstawowych składników i jeszcze wyjdzie taniej... Niemniej jednak takie zaprawy jak najbardziej istnieją i korzystanie z nich jest sensownym rozwiązaniem
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 18-08-2017 o 14:34 Powód: Lokowanie produktu.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak nie chcesz mieć na budowie kupy piasku, betoniarki i palety cementu to kup gotową zaprawę. Na pierwszą warstwę idzie niewiele zaprawy więc ma to sens jeśli resztę robisz na klej lub piankę. Jeśli cały dom murujesz tradycyjnie czyli na grubą spoinę to gotowa zaprawa nie ma sensu cenowo. Murarze się nie cackają z zaprawą ... chlas pas kielnią i już następny bloczek, trochę na bok, trochę na podłogę trochę na buty, czasem trzeba wypełnić jakąś dziurę, zrobić szlichtę pod wieniec, zalać ubytki. Tak więc zaprawy pójdzie sporo. Wtedy cement, piach, plastyfikator i woda ... mix w betoniarce
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafal.kaminski

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Balice
    Kod pocztowy
    32-083
    Posty
    17

    Domyślnie

    Pierwsza warstwa do systemu dryfix to jakieś 3-4 cm grubości. Rozrabianie takiej ilości w betoniarce to jak strzelanie z armaty do wróbla! Jeżeli nie ma się w planie murowania na mokrą zaprawę z betoniarki to trzeba robić pierwszą warstwę właśnie z czegoś takiego jak M50...

  6. #6

    Domyślnie

    Podłącze się pod temat.

    Mam do wymurowania około 95m2 ściany jako pierwsza warstwa. Materiał to BK (ytong). Ogólnie podłoże dość nierówne więc będą i momenty po około 2/3cm zaprawy.

    Dalsze prace będą wykonywane na kleju do BK.

    W opisach gotowych zapraw nie ma jako takiego dokładnie podanego zużycia piszą np 45kg/m2 ale przy jakiej spoinie ??

    Zastanawiam się czy pod względem ekonomicznym wyjdzie to dużo drożej niż mieszanie w betoniarce, ktoś może murował na gotowcu z wora i ma jakieś odniesienie ?

    Czy dla takiej ilości warto bawić się w ściąganie betoniarki, wywrotki piachu, wapna, cementu itd...

    Co wy na to ?

  7. #7

    Domyślnie

    gotowiec z wora zawsze wyjdzie 3-5 razy drożej (lub więcej)niż to samo z betoniarki.
    Plus to wygoda, przychodzi na palecie, już wymieszane w odpowiednich proporcjach, tylko wody dolać i wymieszać.


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _arek_ Zobacz post
    Podłącze się pod temat.

    Mam do wymurowania około 95m2 ściany jako pierwsza warstwa. Materiał to BK (ytong). Ogólnie podłoże dość nierówne więc będą i momenty po około 2/3cm zaprawy.

    Dalsze prace będą wykonywane na kleju do BK.

    W opisach gotowych zapraw nie ma jako takiego dokładnie podanego zużycia piszą np 45kg/m2 ale przy jakiej spoinie ??

    Zastanawiam się czy pod względem ekonomicznym wyjdzie to dużo drożej niż mieszanie w betoniarce, ktoś może murował na gotowcu z wora i ma jakieś odniesienie ?

    Czy dla takiej ilości warto bawić się w ściąganie betoniarki, wywrotki piachu, wapna, cementu itd...

    Co wy na to ?
    wydaje mi się ze producenci piszą o 1m2 dla muru z cegły która zazwyczaj ma 12 cm, np tak podaje castorama w opisie produktów.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak dla potomności gdyby ktoś szukał kiedyś, to na 100mb ścian 24cm pójdzie nam około 56 worków zaprawy a kładzione było czasem na bogato bo prawie 5cm, ale to rzadko głównie było 2/3cm. Także koszt to coś kolo 370zł (Atlas M5). Dużo mało nie wiem, na pewno wygodniej kiedy robi się po pracy kilka godzin dziennie. Przychodzę wlewam wody, wsypuje mieszam i tyle. Robię ile mi potrzeba po jednym wiaderku.

  10. #10

    Domyślnie

    czyli tak naprawdę można przyjąć worek na 2 mb ścian, w zależności od spoiny. W maju pewnie ruszę z 1 warstwą i potwierdzę taką informacje.

  11. #11

    Domyślnie

    Zaprawa , beton nie idzie tylko na pierwszą warstwę przy budowie domu.Robienie z worków nie ma sensu dojdą podlewki jakieś, kominy, nadlroża itp zabawy.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Jak nie chcesz mieć na budowie kupy piasku, betoniarki i palety cementu to kup gotową zaprawę. Na pierwszą warstwę idzie niewiele zaprawy więc ma to sens jeśli resztę robisz na klej lub piankę. Jeśli cały dom murujesz tradycyjnie czyli na grubą spoinę to gotowa zaprawa nie ma sensu cenowo. Murarze się nie cackają z zaprawą ... chlas pas kielnią i już następny bloczek, trochę na bok, trochę na podłogę trochę na buty, czasem trzeba wypełnić jakąś dziurę, zrobić szlichtę pod wieniec, zalać ubytki. Tak więc zaprawy pójdzie sporo. Wtedy cement, piach, plastyfikator i woda ... mix w betoniarce
    Czy taka zaprawa wykonana na budowie będzie miała właściwości i wytrzymałość zaprawy gotowej?

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    gotowiec z wora zawsze wyjdzie 3-5 razy drożej (lub więcej)niż to samo z betoniarki.
    Plus to wygoda, przychodzi na palecie, już wymieszane w odpowiednich proporcjach, tylko wody dolać i wymieszać.
    Cytat Napisał ovner Zobacz post
    czyli tak naprawdę można przyjąć worek na 2 mb ścian, w zależności od spoiny. W maju pewnie ruszę z 1 warstwą i potwierdzę taką informacje.
    Jak podaje strona Solbet, zużycie zaprawy murarskiej tradycyjnej 0.5 wynosi ok. 17,4 kg na 1m2, czyli ok. 4kg na 1 mb przy ścianie 24cm, czyli z jednego worka można zrobić ok 6mb. Wymagana jest warstwa ok 8-15mm. Ciekawe zatem, dla jakiej grubości warstwy przyjęli to zużycie? Mając 100 mb ścian, cena za całość zaprawy na pierwszą warstwę wychodzi ok. 150-200zł.

  13. #13

    Domyślnie

    odświeżam temat, potrzebuję około 300 litrów zaprawy aby wymurować pierwszą warstwę z betonu komórkowego i zastanawiam co wybrać:
    - atlas m5 około 22 worki po 12 zł = 257 zł
    - atlas m10 około 22 worki po 16 zł = 350 zł
    - kręcić samemu, mam piasek po zasypie potrzebuje około 4 worki cementu (65 zł) wapno dwa worki (80 zł) albo plastyfikator (15 zł) i sito budowlane bo nie mam 150 zł czyli 295 zł wersja z wapnem albo 230 wersja z plastyfikatorem

    jak widać różnice w cenie są bardzo małe więc zastanawiam się co będzie najlepsze? Czy gotowa zaprawa M5 wystarczy czy lepiej M10?

  14. #14

    Domyślnie

    tez sie chetnie dowiem czy m5 wystarczy na pierwsza warstwe , z tego co czytalem na google to tak , szczegolnie do betonu komorkowego ktory ma mniejsza wytrzymalosc na sciskanie od tej zaprawy , a nie sa wskazane duze roznice . Ja mam silikaty dlatego sie zastanawiam .

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adiš Zobacz post
    tez sie chetnie dowiem czy m5 wystarczy na pierwsza warstwe , z tego co czytalem na google to tak , szczegolnie do betonu komorkowego ktory ma mniejsza wytrzymalosc na sciskanie od tej zaprawy , a nie sa wskazane duze roznice . Ja mam silikaty dlatego sie zastanawiam .
    Ja buduje z silikatów i zdecydowałem się na m10. Różnica w cenie była niewielka ( koło 1 zł zaprawa Kreisel ). Dodatkowo stwierdziłem, że skoro klej na który będę murował ma wytrzymałość m10 wiec będę się już tego trzymał.

  16. #16

    Domyślnie

    M5 wystarczy. Zaprawa nie może być mocniejsza od cegły, a skoro dom z gazobetonu do tych trzech pełnych pięter można robić, to tym bardziej zaprawa m5 i do silikatów będzie odpowiednia

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał malagus Zobacz post
    Ja buduje z silikatów i zdecydowałem się na m10. Różnica w cenie była niewielka ( koło 1 zł zaprawa Kreisel ). Dodatkowo stwierdziłem, że skoro klej na który będę murował ma wytrzymałość m10 wiec będę się już tego trzymał.
    ile ci poszlo zaprawy i kleju , albo na ile obliczyles ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony