dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Urzędnicze widzi "misie".

    Wniosłem o odstępstwo od MPZP przy budowie garażu. Zamiast 3m od granicy, prosiłem o 1m. Niestety, ministerstwo po 3 miesiącach "myślenia" nie wyraziło zgody. Nie mogę się odwołać, bo nie ma takiej możliwości. W innym miejscu na działce nie mogę postawić garażu, bo nie ma na to miejsca. Zaś robienie trzymetrowego "wybiegu" dla psa za garażem to dla mnie strata terenu. Nie chce się już z nimi (patrz: ministerstwo) użerać, bo znowu będą myśleć długi czas a i tak nic dobrego nie wymyślą. Pytanie jest takie: jak sobie poradzić w zaistniałej sytuacji i wybudować garaż w odległości 1m od granicy działki. Mam pisemne zgody wszystkich zainteresowanych sąsiadów.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że w zgodzie z prawem nic nie wykombinujesz. Zgody sąsiadów nie mają tu nic do rzeczy. Przerabiałem temat przy poszukiwaniu działki, miałem na oku działkę w fajnej lokalizacji i dobrych pieniądzach, ale dość małą, i odpuściłem, bo jakbym postawił garaż dwustanowiskowy to byłoby ciasno.

    Możesz pokombinować w kierunku wiaty - bo wiatę możesz nawet w granicy. Nie może być to jednak wiata do postoju samochodu (miejsce postojowe musi być 3 m od granicy) tylko np. na drewno - przynajmniej w teorii. Najwyżej za jakiś czas dołożysz ściany z OSB i będziesz miał "prawie" garaż.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #3

    Domyślnie

    Nie podoba mi się wiata. Chciałbym mieć normalny garaż. Słyszałem o opcji, że występuje się i dostaje zgodę na budowę zgodnie z MPZP, a potem buduje "niezgodnie" z planem. Tyle, że nigdy nie zgłasza się budynku do odbioru .... .

  4. #4

    Domyślnie

    A czym to rozwiązanie jest lepsze od samowolki, bez żadnego PNB?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    W
    Możesz pokombinować w kierunku wiaty - bo wiatę możesz nawet w granicy. Nie może być to jednak wiata do postoju samochodu (miejsce postojowe musi być 3 m od granicy) tylko np. na drewno - przynajmniej w teorii. Najwyżej za jakiś czas dołożysz ściany z OSB i będziesz miał "prawie" garaż.
    materiałów łatwo palnych (drewna) też nei można trzymać legalnie przy granicy.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    A w granicy działki nie można...?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał infantasy Zobacz post
    Nie podoba mi się wiata. Chciałbym mieć normalny garaż. Słyszałem o opcji, że występuje się i dostaje zgodę na budowę zgodnie z MPZP, a potem buduje "niezgodnie" z planem. Tyle, że nigdy nie zgłasza się budynku do odbioru .... .
    Mieszkanie na budowie to kara 10 tyś. Co kilka lat to sprawdzają gminy.

    Edit: Sprawdzają również granice czy to co stoi pasuje do map. Zresztą teraz to on line można sprawdzić.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał infantasy Zobacz post
    Nie podoba mi się wiata. Chciałbym mieć normalny garaż. Słyszałem o opcji, że występuje się i dostaje zgodę na budowę zgodnie z MPZP, a potem buduje "niezgodnie" z planem. Tyle, że nigdy nie zgłasza się budynku do odbioru .... .
    To postaw wiatę, jak ci odbiorą, to dołożysz ściany z OSB i bramę - będziesz miał garaż w technologii szkieletowej, Jak cię nikt nie podkabluje (a piszesz że sąsiedzi nie mają nic przeciwko) to będzie ok. W razie czego taką konstrukcję można szybko rozebrać ...
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A czym to rozwiązanie jest lepsze od samowolki, bez żadnego PNB?
    Wydaje się, że jest o tyle lepsze, że masz urzędową zgodę na budowę. A samowolka nie masz żadnej zgody.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał infantasy Zobacz post
    Wydaje się, że jest o tyle lepsze, że masz urzędową zgodę na budowę. A samowolka nie masz żadnej zgody.
    No właśnie. Wydaje Ci się. Masz pozwolenie na konkretny obiekt w konkretnym miejscu. A jak Ci pewnego dnia przyjedzie do głowy w miejscu garażu wybudować blok, to też uznasz, że Ci wolno, bo w końcu miałeś zgodę na garaż 3m dalej?

  11. #11

    Domyślnie

    Nie fantazjuj. Jest konkretny problem i szukam rozwiązania. Jak chcesz mieć garaż na środku podwórka to sam go sobie tak wybuduj.

  12. #12

    Domyślnie

    To ja właśnie Ci mówię, że twój pomysł to fantazjowanie i nie ma nic wspólnego z rozwiązaniem twojego problemu.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Samowolka to nie jest dobre rozwiązanie- sąsiedzi niby ok, ale jak się okaże, że jednak nie do końca? Kary są spore +rozbiórka, ja bym nie ryzykowała.
    Może Nurek_ dobrze podpowiada?

  14. #14

    Domyślnie

    a może zbuduj garaż 3m od granicy a te 3 metry wykorzystaj na wiatę na drewno do kominka albo zrób tam ogródek warzywny 3x5 metrów

  15. #15

    Domyślnie

    Ludzie, przytaczacie zagadnienie samowoli budowlanej, o której gdzieś ktoś coś z was słyszał i tyle. Tłumaczę: przy pozwoleniu na budowę NIE MA samowoli. A że wystąpi odstępstwo od przepisu (co do odległości od ogrodzenia) to już jest określone jako samowola. Ale można to stwierdzić dopiero wtedy, kiedy zgłosi się budynek do odbioru! Byłbym wdzięczny, gdybyście nie snuli domysłów. A pana "agb" proszę już o niepisanie w tym wątku czegokolwiek. Potrzebne mi realne doświadczenie osób, które miały taki sam lub podobny problem. Pozdro.

  16. #16

    Domyślnie

    1. Realnie ww Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu, które są gminami, ale realizują także zadania powiatów. Razem 380. A wraz z nimi tyle różnych opinii PINB na ten same temat.
    2. Realne doświadczenie mówi, że budowa niezgodna z pozwoleniem jak i bez pozwolenia jest samowolą. A nie jak to sobie ładnie nazwałeś "odstępstwem od przepisu". I brak zgłoszenia do odbioru nic tu nie zmienia.
    3.Najbardziej realnym doświadczeniem to, że jesteś kolejnym typowym tu człowiekiem, który sobie coś wymyślił i będzie tu jęczał tak długo, aż ktoś ci powie "zrób tak jak myślisz, będzie dobrze!". Jak wiesz, że będzie to po co w ogóle ci to pozwolenie?

    Więcej pisał nie będę. Niech mu ktoś napisze, że to genialny pomysł, niech wybuduje, ktoś go podpierdzieli, rozbierze i będzie spokój.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał infantasy Zobacz post
    Ludzie, przytaczacie zagadnienie samowoli budowlanej, o której gdzieś ktoś coś z was słyszał i tyle. Tłumaczę: przy pozwoleniu na budowę NIE MA samowoli. A że wystąpi odstępstwo od przepisu (co do odległości od ogrodzenia) to już jest określone jako samowola. Ale można to stwierdzić dopiero wtedy, kiedy zgłosi się budynek do odbioru!
    Rozumiem że jak mam pozwolenie na parterówkę a machnę trzy pietra, to też będzie "tylko" odstępstwo od przepisu, i jak nie zgłoszę odbioru to będzie git?

    Cytat Napisał infantasy Zobacz post
    Potrzebne mi realne doświadczenie osób, które miały taki sam lub podobny problem. Pozdro.
    Jak pisałem - wgryzałem się w temat dość dogłębnie w czasie poszukiwania działki, i nie ma na to zgodnego z prawem sposobu, przynajmniej ja go nie znalazłem. Jeśli nie dostaniesz zgody z ministerstwa, to jedyną furtką jest kombinowanie w kierunku wiaty. Rozumiem, ze twoja działka ma więcej niż 16m szerokości, bo wtedy możesz budować w granicy.

    Swoją drogą prawdopodobnie źle wnioskowałeś - jeśli chcesz budować bliżej niż 3 metry, to przepisy określają odległość na minimum półtora metra albo bezpośrednio w granicy - nie ma możliwości odległości pośrednich. Ale nie sądzę żeby to było powodem odrzucenia, zresztą dostałeś może jakieś uzasadnienie?
    Z tego co słyszałem jest bardzo trudno dostać pozwolenie na odstępstwa, trzeba mieć naprawdę mocne argumenty.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony