dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 10
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 194
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeśli ktoś budował by dom letniskowy i mieszkał w nim w weekendy to silikat byłby bardzo złym rozwiązaniem,zanim by dom się nagrzał to już się wyjeżdza i grzeje puste powietrze.
    Za to silikaty długo będą trzymać ciepło nawet jak wyłączy się ogrzewanie.
    Jedynie czego się boje to faktu jak w lecie dom wchłonie gorąco z upalnego dnia i będzie chciało to oddawać do środka w nocy.Po to mi potrzebna WM która to trochę ogarnie.

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tinjap

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-900
    Posty
    200

    Domyślnie

    a pomijając silikat (nie wiem jak ekipa sie na to zapatrzy) to BK czy ceramika poryzowana (konkretnie wienerberger 25p+w 18kg)?

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ekipa Ci będzie materiał wybierać ?
    Weż może kartkę, napisz co jeśli chodzi o cechy materiału konstrukcyjnego muru jest dla Ciebie ważne i można wtedy dyskutować....
    Mieszkałem trzy lata w domu z Porothermu, był nieszczelny i wiało z gniazdek. Może innym nie wieje, ale ja ten materiał skreśliłem, jako pierwszy
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Mam porotherm - nie polecam. Chyba głównie dla tego że dziurawy i silikat ma lepszą akumulacyjność.

    Budowałem z porothermu 30 + 20grafitu. Pierwsze "lato" w domu i do tej pory nigdy temperatura nie przekroczyła 22*C na parterze, w największe upały wieczorem na poddaszu miałem 24*C (kiedy na dworze było ponad 30*C)
    Ostatnio edytowane przez link2jack ; 21-07-2017 o 14:15
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  5. #45
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tinjap

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-900
    Posty
    200

    Domyślnie

    Weż może kartkę, napisz co jeśli chodzi o cechy materiału konstrukcyjnego muru jest dla Ciebie ważne
    materiał konstrukcyjny ma być trwały na min 100lat. Do tego taki aby nie generował wyższych rachunków za ogrzewanie względem innego dostępnego materiału ściennego. To tylko tyle.

    fotohobby jaki koszt za ogrzewanie generuje Twój "system" ?

    link2jack 22*C to moja żona chciała by dogrzewać pokoje.
    A przy betonie komórkowym jak szybko temperatura przechodzi przez ściany z izolacją?

    Czyli wychodzi, że ceramika gorsza od BK? W BK doczytałem że można bez straty ciepła umieścić okna w ścianie
    Ostatnio edytowane przez tinjap ; 21-07-2017 o 15:03

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Co do nieszczelności porothermu nie zauważyłem. Jednak teraz wybrałbym silke ze względu na akumulację zwłaszcza że za X lat planuję przejść na PC lub grzałę.
    Jak dla mnie
    1 silka
    2 ceramika
    3 gazobeton

    To nie cegła odpowiada za ciepłochronność lecz ocieplenie(głównie).
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 21-07-2017 o 14:59
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał tinjap Zobacz post
    materiał konstrukcyjny ma być trwały na min 100lat. Do tego taki aby nie generował wyższych rachunków za ogrzewanie względem innego dostępnego materiału ściennego. To tylko tyle.
    Przecież to materiał izolacyjny, a nie konstrukcyjny "generuje" wyższe rachunki lub nie. Zapytałeś o materiał i dostałeś odpowiedź, ale wygląda na to, że oczekujesz innej i czekasz aż Ci ktoś ją poda.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tinjap

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-900
    Posty
    200

    Domyślnie

    Zapytałeś o materiał i dostałeś odpowiedź
    przepraszam za te pytania ale ściana to nie kuchenka czy prysznic, że się wymieni po czasie. Chciałbym uniknąć w miarę możliwości powiedzenia, że "pierwszy dom buduje się dla wroga... "

    To że silikat naj to juz uzyskałem odpowiedz więc planuję N18 + np 30 cm styropianu. Tylko nie wiem jak z oknami czy w takiej ścianie jak sie zamontuje to będzie ok względem mostków termicznych. Chciałbym tego uniknąć ale i nie brrnąc w koszty wstawiania okien w ocieplenie

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tinjap Zobacz post

    fotohobby jaki koszt za ogrzewanie generuje Twój "system" ?
    e
    Jakieś 900-1000zł
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    To nie cegła odpowiada za ciepłochronność lecz ocieplenie(głównie).
    Taaa, a potem kombinacje z pierwszą warstwą ceramiki zasypywaną perlitem i koszmarnie drogi montaż okien w warstwie ocieplenia. Bo na okna ani pomiędzy ścianę konstrukcyjną a fundament nie da się dać ocieplenia.

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A masz w Polsce z dnia na dzień skoki temperatury z +5 do -10? Myślałem, że tylko Kaizen potrafi wymyślać takie teorie...
    No i tutaj bym polemizował bo niedaleko sięgać jak tej wiosny albo przełom zimy/wiosny tak właśnie było. Jednego dnia było na plusie kilka stopni a na drugi dzień był spory mróz, na trzeci dzień lekko odpuścił, spadł deszcz i dosłownie zamarzał w locie, auto miałem jak bryłę lodu, no i tak było przez kilka dni. Tak więc pogoda płata figle coraz częściej i mocniej.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    No i tutaj bym polemizował bo niedaleko sięgać jak tej wiosny albo przełom zimy/wiosny tak właśnie było.
    Znajdź mi taki dzień i stację meteo z takimi danymi.
    Amplituda dzienna 15* to nic niezwykłego - choćby przedwczoraj zabrakło zaledwie 0,01* do pełnych 15* (http://www.meteo.waw.pl/hist.pl)
    Ale nie -10 +5.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-07-2017 o 18:07

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znajdź mi taki dzień i stację meteo z takimi danymi.
    Znalazłem amplitudę z -12 do +2 czyli 14 stopni, dołączam zrzut.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	temp.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	75,0 KB
ID:	393586
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  14. #54

    Domyślnie

    Co wy z ta kumulacją? Przecież to nie jest perpetuum mobile , a tak do tego podchodzicie. materiały (przegrody) są od typu lekkiego do ciężkiego im więcej masy tym większa chłonność ciepła że tak powiem (chociaż to nie do końca tak).

    Przykład

    są trzy domy o takiej samej izolacyjności ścian.
    1,z silikatów
    2, z BK
    3, Z samego styropianu

    Aby ogrzać dom o wymiarze 10/10/10 m w każdym przypadku potrzeba identycznej ilości ciepła i nie ma znaczenia materiał.

    Mając dom z samego styropianu kubatura do ogrzania jest bez materiałów dodatkowych, ściany z cegieł muszą wygrzać najpierw te cegły.
    Przy ciągłym utrzymywaniu temperatury w chacie na określonym poziomie,

    ( co jest coraz częstsze bo ludzie używają coraz więcej elektroniki, czujek, GWC czy tym podobnych (oczywiście globalny efekt energooszczędności jest żaden, bo wyprodukowanie tych zabawek pochłania tyle energii że nawet nie ma mowy o oszczędzaniu energii, ale ludzie patrzą tylko na siebie, więc te bzdury o energooszczędności są powielane))

    kumulacja ciepła nie ma najmniejszego znaczenia,

    Kumulacja ma znaczenie właśnie przy okresowym grzaniu nagrzewasz dom (powietrze i ściany) robisz imprezę i nie grzejesz, przy silikacie ciepło w miarę miarę utrzyma się przez jakieś 6 h (ciągle będzie spadać rzecz jasna) , przy styropianie ciepło wcale się nie utrzyma i nad ranem nocnik do podłogi przymarznie.


    Ogrzewanie podłogowę tworzy tzw. kurtynę powietrzną i w zasadzie jest to najlepsze ogrzewanie jakie wymyślono

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tinjap

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-900
    Posty
    200

    Domyślnie

    teraz to juz nie wiem nic a mój KB tym bardziej-wszystko mu jedno-mój wybór

  16. #56
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Popatrz od drugiej strony. Osob ktore mieszkaja w domu z bk i sa niezadowolone jest naprawde sporo, Takie osoby mieszkajace w domu z porothermu jest malo ale sie zdarzaja. Silikatowca nie widzialem ani jednego ktory powiedzialby cos negatywnego o tym materiale.

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Co Wy z tym ciężarem silikatów i związanym z tym drogim transportem - myślałby kto, że ołowiane są te bloczki. Mocny i sprawny HDS?? mocna nawierzchnia drogi???? Koszt transportu materiałów budowlanych zależy od objętości ładunku - czy przyjedzie jedne zestaw, dwa czy trzy. To że BK jest lekkie to co? I tak nie transportuje się go z paletami ułożonymi w dwóch warstwach. A że jest grubszy więc zajmie większą powierzchnię i być może dojdzie nam z tego tytułu kolejny transport (a może nie).
    Ale każda, zaiste każda naczepa, która nadaje się do przywiezienia nam BK nada się też i do przywiezienia silikatów i każdy kto zajmuje się transportem materiałów budowlanych ma (jeżeli ma go w ogóle) HDSa, który poradzi sobie z ciężarem silikatów.

    A co do meritum sprawy. Jeżeli robimy ścianę dwuwarstwową to izolacyjność termiczna warstwy konstrukcyjnej odgrywa tu drugorzędną rolę bo od tego jest ocieplenie - wystarczy dołożyć kilka cm styropianu żeby zniwelować różnicę między silikatami a BK. Dostajemy za to materiał o rewelacyjnych w porównaniu do BK parametrach akustycznych, w którym na zwykłym kołku rozporowym możemy powiesić ciężką szafkę. Potężna pojemność cieplna (zwłaszcza w porównaniu do BK) przełoży się na komfort mieszkania - nie nagrzewają i nie wychładzają się nam tak szybko pomieszczenia co jest bardzo przyjemne zwłaszcza w upały (ogrzewanie ma każdy, a chłodzenie nieliczni).

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Co wy z ta kumulacją? Przecież to nie jest perpetuum mobile , a tak do tego podchodzicie. materiały (przegrody) są od typu lekkiego do ciężkiego im więcej masy tym większa chłonność ciepła że tak powiem (chociaż to nie do końca tak).

    Przykład

    są trzy domy o takiej samej izolacyjności ścian.
    1,z silikatów
    2, z BK
    3, Z samego styropianu

    Aby ogrzać dom o wymiarze 10/10/10 m w każdym przypadku potrzeba identycznej ilości ciepła i nie ma znaczenia materiał.
    No to dziwna rzecz, że zmiana konstrukcji domu na ciężką w programie OZC powoduje niewielki, acz zauważalny spadek zapotrzebowania w stosunku do konstrukcji lekkiej...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #59
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Co wy z ta kumulacją? Przecież to nie jest perpetuum mobile , a tak do tego podchodzicie. materiały (przegrody) są od typu lekkiego do ciężkiego im więcej masy tym większa chłonność ciepła że tak powiem .....
    Pierwsze nagrzanie oczywiście potrwa dłużej, bo ściany mają większą pojemność. Nie ma to jednak znaczenia w domu, w którym staramy się stale utrzymywać przyjemną do życia temperaturę - tu akumulacja pomaga, bo "wygładza" te wahania.

    Oczywiście w motelu z pokojami wynajmowanymi rzadko i na godziny odradzałbym silikaty - no chyba że z uwagi na akustykę

  20. #60
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    ...Ogrzewanie podłogowę tworzy tzw. kurtynę powietrzną i w zasadzie jest to najlepsze ogrzewanie jakie wymyślono
    Nie ma róży bez kolców - niestety. Ciepła podłoga nie wszystkim pasuje fizjologicznie - trzeba to lubić. Ja tam na przykład jak się zaczytam wiecie gdzie to trochę denerwuje mnie to ciepło (ogrzewanie podłogowe mam tylko w łaziankach i pralni). I tu śpieszę z wyjaśnieniem, że mam prawidłowo zaprojektowane i wykonane to ogrzewanie - po prostu taki jestem. Żona i dzieciaki nie narzekają. W pozostałych pomieszczeniach mam ogrzewanie ścienne i na nie nie narzekam, co więcej bardzo je chwalę.

Strona 3 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony