dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Inwerter czy on/off - pomoc w wyborze pompy gruntowej

    Witam,

    Proszę o pomoc przy wyborze pompy gruntowej glikolowej.
    Mam do wyboru pompę Inwerterową - Smartheat Classic 008i i on/off - Stiebel Eltron WPC 07. Cena zbliżona.

    Opis domu:
    Dom wykonany z ytonga ocieplony styropianem grafitowym 15 i 20 cm. Dodatkowo piana na całym dachu 20 cm. Stropy 10cm i 8 cm styropianu.
    Wylewki 6-7 cm grubości. W całym domu tylko podłogówka bez grzejników. Piwnica częściowo zasypana, a częściowo otwarta (garaż w piwnicy.
    Wentylacja grawitacyjna. Zapotrzebowanie na ciepło ok 6kW łącznie z grzaniem wody.
    Projekt:
    https://www.domoweklimaty.pl/pl/proj...-na-stoku-nf40.

    Zalety Smartheat:
    - nowoczesna technologia inwerterowa
    - nowocześniejszy sterownik z częstymi aktualizacjami softu
    - dużo opcji monitorowania
    - dłuższa żywotność sprężarki

    Zalety Stiebel:
    - Serwis w całej Polsce (nie będzie problemu po gwarancji)
    - Urządzenie All-in-one
    - Chyba lepsza do grzania w drugiej taryfie tu nie jestem pewien,(do zweryfikowania)

    Proszę o opinie osób zorientowanych w temacie. Rozważam tylko te dwie pompy. Kolektor poziomy już mam położony.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam,
    Czy brał Pan pod uwagę pompy ciepła Viessmann z rodziny Vitocal? Pompy ciepła marki Viessmann stosowane są w nowych budynkach oraz do modernizacji i mogą być eksploatowane wraz z instalacjami solarnymi oraz wspólnie z istniejącym ogrzewaniem olejowym lub gazowym w układzie wielosystemowym. Dzięki temu można doskonale zrealizować indywidualne pomysły.
    Zapraszam do skorzystania z usługi bezpłatnej wyceny - szczegóły TUTAJ

    Zachęcam do skorzystania z kompletnej oferty firmy Viessmann. Nasza oferta to:
    – niezawodne i efektywne urządzenia grzewcze
    – kompletne rozwiązania systemowe: „od kotła po grzejniki”,
    – 24 – godzinne doradztwo techniczno–serwisowe

    W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar domelek
    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Posty
    317
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam,
    Czy brał Pan pod uwagę pompy ciepła Viessmann z rodziny Vitocal? Pompy ciepła marki Viessmann stosowane są w nowych budynkach oraz do modernizacji i mogą być eksploatowane wraz z instalacjami solarnymi oraz wspólnie z istniejącym ogrzewaniem olejowym lub gazowym w układzie wielosystemowym. Dzięki temu można doskonale zrealizować indywidualne pomysły.
    Zapraszam do skorzystania z usługi bezpłatnej wyceny - szczegóły TUTAJ

    Zachęcam do skorzystania z kompletnej oferty firmy Viessmann. Nasza oferta to:
    – niezawodne i efektywne urządzenia grzewcze
    – kompletne rozwiązania systemowe: „od kotła po grzejniki”,
    – 24 – godzinne doradztwo techniczno–serwisowe

    W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji!
    Panie Wieśman - umie Pan czytać ze zrozumieniem?!

    cytat''Proszę o opinie osób zorientowanych w temacie. Rozważam tylko te dwie pompy. Kolektor poziomy już mam położony.''
    185m2+30m nieogrzewany garaż i kotłownia, pompa gruntowa 10kW On/Off , 2x300m DN40 w ziemi (kolektor poziomy spiralny)
    Rekuperator Ventilus 400

    Instalacja PV 9,9Kwp +falownik Huawei 8kW - samemu robione

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    (...)Zalety Stiebel:
    - Serwis w całej Polsce (nie będzie problemu po gwarancji)
    - Urządzenie All-in-one
    (...).
    1. To spróbuj się umówić z serwisantem Jak już odbierze telefon, hłe hłe hłe
    2. Jesteś pewien że to zaleta?

    Nie, to nie atak na Stiebla, tej drugiej jeszcze nie naprawiałem więc się nie wypowiem.
    Osobiście wybrałbym chyba Stiebla mimo że jest na R410a, z bólem serca.
    Mam wrażenie że dłużej pociągnie.
    Pomijam że to traktor.
    (jakbym miał wybierać tylko spośród tych dwu producentów z nożem przystawionym do gardzieli)
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    1. To spróbuj się umówić z serwisantem Jak już odbierze telefon, hłe hłe hłe
    2. Jesteś pewien że to zaleta?

    Nie, to nie atak na Stiebla, tej drugiej jeszcze nie naprawiałem więc się nie wypowiem.
    Osobiście wybrałbym chyba Stiebla mimo że jest na R410a, z bólem serca.
    Mam wrażenie że dłużej pociągnie.
    Pomijam że to traktor.
    (jakbym miał wybierać tylko spośród tych dwu producentów z nożem przystawionym do gardzieli)
    No i pojawiały się 3 pytania
    1. Co to jest R410a i dlaczego to jest wada?
    2. Jeśli chodzi o all-in-one to też raczej wada, dlaczego? Faktycznie czytałem, że później części droższe jak coś się zepsuje. Zaletą kompaktu jest mała powierzchnia potrzebnej kotłowni, ale ja i tak mam sporą; Więc w tym przypadku faktycznie all-in-one nie będzie zaletą.
    3. Stiebel to traktor? Tak głośno chodzi?
    4. Czemu jednak Stiebel? Piszesz, że traktor, że serwis słaby? To jak słaby musi być Smartheat, że mimo wszystko wybrałbyś Stiebla?

  6. #6

    Domyślnie

    Pewnie chodzi o to, że wihajster "jako kumaty chłodnik" umiałby naprawić każdego on-off. Ale jeszcze bardziej, że poza ghs nikt nie sprzedaje tych pomp. A czy są złe? Masz cały wątek zadowolonych użytkowników. Dostałeś może buderusa do porównania?

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Pewnie chodzi o to, że wihajster "jako kumaty chłodnik" umiałby naprawić każdego on-off. Ale jeszcze bardziej, że poza ghs nikt nie sprzedaje tych pomp. A czy są złe? Masz cały wątek zadowolonych użytkowników. Dostałeś może buderusa do porównania?
    Każda obecnie sprzedawana powietrzna jest inwerterowa więc "kumaty chłodnik" da spokojnie radę.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Każda obecnie sprzedawana powietrzna jest inwerterowa więc "kumaty chłodnik" da spokojnie radę.
    W przypadku SmartHeata na plus przemawia elektronika i inwertor Carela więc nie powinno być problemu z częściami zamiennymi w razie jakiejś awarii.
    Co do głośności SmartHeat-a to muszę powiedzieć że domu szkieletewym w nocy nie słychać jak pracuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Pewnie chodzi o to, że wihajster "jako kumaty chłodnik" umiałby naprawić każdego on-off. Ale jeszcze bardziej, że poza ghs nikt nie sprzedaje tych pomp. A czy są złe? Masz cały wątek zadowolonych użytkowników. Dostałeś może buderusa do porównania?
    Dostałem jeszcze ofertę na buderusa, ale wychodzi drożej, a to podobna klasa do stiebel. Cały czas nie wiem, która pompę wybrać. Szukam argumentów za i przeciw.

  10. #10

    Domyślnie

    Przy wyborze pompy ciepła bardzo istotne jest " kumaty serwisant " blisko domu , aby nie trzeba czekać parę dni na jego wizytę
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał drza Zobacz post
    Dostałem jeszcze ofertę na buderusa, ale wychodzi drożej, a to podobna klasa do stiebel.
    Moim laickim okiem buderus ma lepszy sterownik, dwa obiegi grzewcze i parę drobiazgów więcej.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    ja mam Smartheata, ale wersję kompakt
    i sobie chwalę - nie mam jednak porównania z SE, bo go po prostu nie mam
    mam małą kotłownię, więc kompakt dla mnie był ok

    mam znajomych z SE, z Buderusem, z Nibe.... i każdy swoje chwali, ale jak się włączy faza marudy to na swoje narzeka
    po 3 latach używania wciąż jestem zadowolony, nie wiem jak będzie za np. kolejne 7 mam nadzieję że też dobrze
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  13. #13

    Domyślnie

    Dzięki wszystkim za opinie.
    Na razie wnioski mam takie:
    - Dwóch zadowolonych użytkowników Smartheat i żadnej opinii od użytkowników Stiebel, co jest zastanawiające. Czyżby nikt na forum nie miał doświadczeń Stiebla WPC?
    - Wihajster z dużą wiedzą na temat pomp stwierdził, że Stiebel działa jak traktor, a Smartheata nie zna.
    - Na pewno więcej punktów serwisowych i bliżej ma Stiebel, ale podejrzewam, że osoba znająca się na pompach da radę naprawić pompę inwerterową w razie awarii.

    Na razie wygrywa Smartheat nieznacznie Może jeszcze znajdzie się osoba, która użytkuje Stiebla i coś podpowie.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Jeśli cena i funkcjonalność zbliżona brałbym inwerterową bo to jest o klasę lepsze rozwiązanie.
    Ja mam on-off IVT ale tylko dlatego że wersje inwerterowe pojawiły się miesiąc po jej kupnie.
    Cena podobna, a funkcjonalność na korzyść Smartheat. Na tą chwilę wygrywa jednak Smartheat. Dowiedziałem się także, że pompę inwerterową można ustawić tak żeby działała jak on/off, ale odwrotnie się nie da. No i z tego co piszecie, dodatkowa zaleta Smartheat - cichsza praca.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Przy wyborze pompy ciepła bardzo istotne jest " kumaty serwisant " blisko domu , aby nie trzeba czekać parę dni na jego wizytę
    Czyli nieznający się na pompach ciepła inwestor ma nie wiadomo skąd wiedzieć który serwisant jest kumaty i zapytać serwisanta co serwisuje, bo nie wie co kupić?

    Łatwiej to chyba pogodę za miesiąc przepowiedzieć...
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  16. #16

    Domyślnie

    Nieznający się na pompach ciepła inwestor , ma przede wszystkim , przed inwestycją poznać się na pompach, dużo czytać, nasiąkać wiedzą, pytać , uczyć się aby nie obudził się " z ręką w nocniku "
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Nieznający się na pompach ciepła inwestor , ma przede wszystkim , przed inwestycją poznać się na pompach, dużo czytać, nasiąkać wiedzą, pytać , uczyć się aby nie obudził się " z ręką w nocniku "
    Jeśli chodzi o pompy to bardzo dużo czytam. Zaczynałem z pomysłem na powietrzną pompę, a potem wymyśliłem, że w moim przypadku lepsza będzie gruntowa z kolektorem poziomym. Byłem przekonany do Stiebla, a później znalazłem w podobnej cenie inwerter Smartheat i bardzo dobre opinie na forum.
    Jest wątek o smartheat 23 strony, jest wątek o Buderusie 14 stron, a Stiebel ma chyba 2 strony (ogólnie mało użytkowników na forum). Potwierdza się opinia o Stiebel, że jest głośna.

  18. #18

    Domyślnie

    drza . Kolego , polecam poczytaj temat , nasiąkaj wiedzą ; " Dobór pompy wg OZC " http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page17 .
    W stopce u Ciebie - brak danych odnośnie budynku i OZC
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonej gruntowej pompy ciepła, zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Junkers z rodziny Supraeco. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
    W sprawie doboru oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 900 810.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  20. #20

    Domyślnie

    Po analizie wszystkich wypowiedzi i materiałów, które udało mi się znaleźć wybieram jednak Smartheat. Doradźcie mi proszę jeszcze czy warto dopłacić ok 3tys do wersji kompaktowej, czy dać sobie spokój i wziąć z osobnym zasobnikiem. Wersja kompaktowa ma zbiornik ze stali nierdzewnej. Miejsce w kotłowni nie ma znaczenia bo mam go dużo.
    Dom na stoku: Ytong 24+15,20cm grafitowego 0,032, dachówka czarna braas cisar, 20cm piana pur, 10 cm 0,036 styro na podłogę, pow.zabudowy 88m2, powierzchnia podłóg grzanych 119m2, powierzchnia użytkowa 106 m2, kolektor poziomy spiralny 3x150m PE40, pompa ciepła gruntowa - Smartheat Classic 008i

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony