dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 71
  1. #21

    Domyślnie

    W CTM-ie wygląda to mniej więcej w taki sposób (czerwona strzałka - to droga spalin):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obieg spalin.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	393757
    Czyli można w dużym stopniu zrobić by-pass spalin (umożliwić im bezpośrednią ucieczkę w komin), ale ma to nadal ograniczoną skuteczność, bo woda w płaszczu nadal się grzeje: z tyłu bezpośrednio, a nad spaleniskiem przez promieniowanie bijące od żaru. Poza tym sama przepustnica znajduje się we wnętrzu wkładu, więc podpinanie CTM do akumulacji ceramicznej wydaje się dość karkołomne

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    W CTM-ie wygląda to mniej więcej w taki sposób (czerwona strzałka - to droga spalin):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obieg spalin.jpg
Wyświetleń:	51
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	393757
    Czyli można w dużym stopniu zrobić by-pass spalin (umożliwić im bezpośrednią ucieczkę w komin), ale ma to nadal ograniczoną skuteczność, bo woda w płaszczu nadal się grzeje: z tyłu bezpośrednio, a nad spaleniskiem przez promieniowanie bijące od żaru. Poza tym sama przepustnica znajduje się we wnętrzu wkładu, więc podpinanie CTM do akumulacji ceramicznej wydaje się dość karkołomne
    Karkołomne i bez sensu...W celu nie marnowania energii, dodatkowy, małej mocy wymiennik wodny na wylocie dymu, albo spowolnione palenie drewna (czytaj: wędzenie).

  3. #23

    Domyślnie

    OK, dzięki za wszystkie sugestie, mam trochę do przemyślenia
    Na razie to wygląda tak, że mniej więcej w połowie sierpnia będziemy rozbierać obudowę CTM-a i zobaczymy w jakim jest stanie. Wtedy dam znać jak się sprawa rozwija

  4. #24

    Domyślnie

    Na razie wszystko po staremu - CTM stoi jak stał, sprawa się przedłuża, bo trudno znaleźć terminy.
    Ale rozmawiałem ze zdunem o połączeniu piecokominka z grzaniem wody do CO. On widzi sprawę trochę inaczej niż przełączniki opisywane przez Krakersa: zintegrowany wkład, grzejący równocześnie masę akumulacyjną i wodę do bufora. Jest on "podzielony" w ten sposób, że ciepło z paleniska (z dolnej, powiedzmy, połowy wkładu) idzie do szamotu, zaś ze spalin (czyli z górnej części wkładu) ogrzewa wodę. Dzięki temu w spalenisku jest utrzymywana wysoka temperatura, bo nie jest wychładzane przez płaszcz wodny. Zaś spaliny na wylocie do komina są już mocno wychłodzone przez wodę, a więc i efektywność odzysku ciepła jest duża.
    To rozwiązanie nie jest może tak elastyczne, jak "przełączniki Krakersa", ale też mi - laikowi - się podoba. Pewnie jest też tańsze w budowie (choć szczegółów finansowych na razie jeszcze nie znam), bo nie ma tak dużo kombinowania z nasadkami, przepustnicami itd. W zasadzie wydaje mi się podobne do tych Romotopów z płomieniówkami na górze, z tą różnicą, że dorzuca się do tego masę akumulacyjną wokół wkładu.
    Co sądzicie o takiej opcji?

  5. #25
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Budowałem takie układy z wkładem piecowym + blok wodny + masa akumulacyjna.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KV-025N_nasada.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	39,7 KB
ID:	395210  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 21-08-2017 o 06:08
    Darek B

  6. #26

    Domyślnie

    Co to za nasadka? Wygląda prawie jak z filmu SF
    Ostatnio edytowane przez fajnytoster ; 23-08-2017 o 14:01

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    _papa_

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Sierpc
    Kod pocztowy
    09-200
    Posty
    50

    Domyślnie

    A może autor tematu zainteresuje się kominkiem na pellet. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem.

  8. #28

    Domyślnie

    Raczej odpada. Grzeję drewnem przede wszystkim z powodów ekonomicznych, zaś pellety wychodzą kosztowo blisko gazu ziemnego (jeśli nawet nie drożej). Nie mówiąc o kosztach kominka na pellet z płaszczem wodnym - tu same wkłady są od kilkunastu tysięcy. Ponieważ oprócz kominka mam też kocioł gazowy, robienie pelletów jest pozbawione sensu - jak chcę bezobsługowo, to odpalam gaz i po problemie. Jednak mi chodzi mniej o komfort użytkowania, bardziej o ekonomiczność i wydajność grzania. Dlatego staram się pójść w stronę podniesienia efektywności palenia samym drewnem.
    Ale dzięki za sugestię, dzięki niej trochę poczytałem też o tym rozwiązaniu, co zawsze ma jakąś wartość dodaną
    Ostatnio edytowane przez fajnytoster ; 02-09-2017 o 22:31

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    _papa_

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Sierpc
    Kod pocztowy
    09-200
    Posty
    50

    Domyślnie

    To żeby się*nie okazało, że po podliczeniu kosztów inwestycji jaką musisz ponieść, mógłbyś się*kilka lat gazem ogrzać. To już lepiej zainwestować w docieplenie mieszkania i nie piep***ć się w grzanie kominkiem.
    Ja też mam kominek w domu, a nie wyobrażam sobie, że miałbym się*tym ogrzewać na co dzień.

  10. #30

    Domyślnie

    Liczę, że różnica między gazem a kominkiem to u mnie jakieś 4-5 tys. za sezon. Więc nawet inwestycja rzędu 20 tys. zwróci się w miarę szybko, nie mówiąc o pewnych korzyściach psychologicznych (już tak mam, że wolę wydać raz większą kwotę, niż się pieklić co 2 miesiące płacąc 2,5 tysiąca za gaz zimą), no i mimo wszystko raczej lubimy palić.
    Docieplenie budynku byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale wspólnota jest jaka jest. Cały czas próbuję to wywalczyć, kto wie, może się uda, ale na razie słabo to widzę. Nie mówiąc o tym, że kamienica jest zabytkiem, więc i koszty takich prac też są odpowiednio większe...

  11. #31

    Domyślnie

    Ja użytkuję PW+bufor ciepła w postaci pół tony kanałów akumulacyjnych oraz pewnie drugie tyle masy w zabudowie kominka. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  12. #32
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    Liczę, że różnica między gazem a kominkiem to u mnie jakieś 4-5 tys. za sezon. Więc nawet inwestycja rzędu 20 tys. zwróci się w miarę szybko, nie mówiąc o pewnych korzyściach psychologicznych (już tak mam, że wolę wydać raz większą kwotę, niż się pieklić co 2 miesiące płacąc 2,5 tysiąca za gaz zimą),
    Zawsze możesz z góry posmarować gazowni te 20 klocków, to pewnie przez 4 lata nic nie będziesz płacić. BPNMSP

    Możesz przedstawić te wyliczenia z których wynika 4-5 tys. zł zysku z palenia drewnem? Jak miałbym strzelać, to nie uwzględniłeś po prostu sprawności kotła i stąd takie różnice wyszły. Tak samo bowiem myśleli moi rodzice. 3 lata pogrzali drewnem bo miało być tanio i fajnie. W końcu sobie do grzania klimatyzatory zainstalowali, bo wyszło że sprawność w ich kominku wynosi nie więcej niż 40%, przy tym połowa chaty była przegrzana, druga połowa niedogrzana.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    Liczę, że różnica między gazem a kominkiem to u mnie jakieś 4-5 tys. za sezon. Więc nawet inwestycja rzędu 20 tys. zwróci się w miarę szybko, nie mówiąc o pewnych korzyściach psychologicznych (już tak mam, że wolę wydać raz większą kwotę, niż się pieklić co 2 miesiące płacąc 2,5 tysiąca za gaz zimą), no i mimo wszystko raczej lubimy palić.
    Docieplenie budynku byłoby najlepszym rozwiązaniem, ale wspólnota jest jaka jest. Cały czas próbuję to wywalczyć, kto wie, może się uda, ale na razie słabo to widzę. Nie mówiąc o tym, że kamienica jest zabytkiem, więc i koszty takich prac też są odpowiednio większe...
    Niewiele jest kominków / kotłów, które spełnią oczekiwania wynikające z Twoich obliczeń. Niestety - idiotyczna moda na robienie kotłowni w salonie, spowodowała, że każdy producent wkładów kominkowych ma ambicje posiadania "tego czegoś" w swojej ofercie. Nawet Buderus nie wytrzymał, i sprzedaje pod swoim szyldem, jakieś badziewie spawane dość prymitywnie w Polsce. Nie znam jeszcze dobrej polskiej konstrukcji wodnej, mimo szczerych chęci kilku manufaktur....

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Zawsze możesz z góry posmarować gazowni te 20 klocków, to pewnie przez 4 lata nic nie będziesz płacić. BPNMSP
    I za te 3-4 lata dać im kolejne 20 tys., potem kolejne i tak dalej... Za kilkanaście lat mógłbym sobie za to drugie mieszkanie kupić, na zimę
    Wolę jednak wydać raz, a potem ekonomicznie grzać drewnem.

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Możesz przedstawić te wyliczenia z których wynika 4-5 tys. zł zysku z palenia drewnem? Jak miałbym strzelać, to nie uwzględniłeś po prostu sprawności kotła i stąd takie różnice wyszły. Tak samo bowiem myśleli moi rodzice. 3 lata pogrzali drewnem bo miało być tanio i fajnie. W końcu sobie do grzania klimatyzatory zainstalowali, bo wyszło że sprawność w ich kominku wynosi nie więcej niż 40%, przy tym połowa chaty była przegrzana, druga połowa niedogrzana.
    Hm, ty masz wyliczenia oparte na jakichś założeniach, a ja realne doświadczenia: po pierwsze ogrzewałem przez jakiś czas to mieszkanie gazem, a po drugie wiem jakie rachunki przychodzą sąsiadom, którzy mają mieszkania o takim podobnym rozkładzie w tym samym budynku. 6-7 tysięcy za sezon nie należy do wyjątków, raczej standard - i to przy utrzymywaniu niezbyt wysokiej temperatury, na pewno nie wyższej niż mam teraz (tzn. zimą) u siebie.
    Jeżeli czytałeś ten wątek w całości, to wiesz, że spalam rocznie ok. 10-12 metrów dobrego drewna, zwykle grabowego. Licząc 700 kg na metr i 4,2 kWh/kg to daje wartość opałową rzędu 30-35 tys. kWh rocznie. Gdybym miał spalanie przy sprawności - jak sugerujesz - 40%, to oznaczałoby że moje mieszkanie ma zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu 12-14 tys. kWh rocznie, a zatem nieco ponad tysiąc metrów gazu. Sorry, ale to się ma nijak do rzeczywistości...
    Może więc rozważ raczej zrewidowanie swoich założeń? Bo ja nie mam mocy zmieniania faktów

  15. #35
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał _papa_ Zobacz post
    A może autor tematu zainteresuje się kominkiem na pellet. Wydaje się to najlepszym rozwiązaniem.
    Przecież pellet to tylko DREWNO które zostało sprasowane . Co do ceny to jest 2 lub 3 razy droższe niż DREWNO które jest już porąbane i przywiezione do klienta .
    Kominek z płaszczem wodnym ?
    Pytasz i masz .
    Spełnia normy czystości spalin na rok 2022 , zakazy niegroźne.... jak ma się dobry produkt.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Slajd28.JPG
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	396446  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 10-09-2017 o 16:50
    Darek B

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    Gdybym miał spalanie przy sprawności - jak sugerujesz - 40%, to oznaczałoby że moje mieszkanie ma zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu 12-14 tys. kWh rocznie, a zatem nieco ponad tysiąc metrów gazu. Sorry, ale to się ma nijak do rzeczywistości...
    Przy okazji zajrzałem sobie do świadectwa energetycznego mojego mieszkania - roczne zapotrzebowanie na energię cieplną jest tam oszacowane na niecałe 210 kWh na metr kw., co dla całego mieszkania daje ok. 28,5 tys. kWh rocznie. Czyli jak w punkt tyle zużywam, jeżeli założy się 75-80% sprawność kominka. I tyle mniej więcej ma.
    c.b.d.u.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał MD. Zobacz post
    Ja użytkuję PW+bufor ciepła w postaci pół tony kanałów akumulacyjnych oraz pewnie drugie tyle masy w zabudowie kominka. Zdecydowanie polecam takie rozwiązanie
    I w tym mniej-więcej kierunku pewnie chciałbym pójść, z tym że dodatkowo planuję bufor wodny dla lepszej stabilności ogrzewania na kaloryferach (u Ciebie rolę bufora pełni podłogówka). Ale trochę mnie przed tym powstrzymują finanse, może bardziej opłacalna będzie reanimacja dotychczasowego wkładu bez wymiany na akumulacyjny-ceramiczny. Sprawa wprawdzie się przeciąga, ale w ciągu kilku dni powinno być już wiadomo co dalej.
    A Ty jaki masz wkład? U mnie na pewno będzie potrzebny mocniejszy, ale jeśli sobie chwalisz, to może bym spojrzał na tę firmę. A kanały akumulacyjne z gotowych modułów czy ręcznie z szamotu?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Niewiele jest kominków / kotłów, które spełnią oczekiwania wynikające z Twoich obliczeń.

    A o jakich konkretnie oczekiwaniach mówisz? Bo jeśli chodzi Ci o finansowe oszczędności na grzaniu, to mam je nawet na starym CTM-ie. Jednak kosztem dużego wkładu pracy własnej, przegrzewania salonu i niestabilności grzania. I to właśnie chciałbym przede wszystkim ograniczyć modernizując układ.

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Nie znam jeszcze dobrej polskiej konstrukcji wodnej, mimo szczerych chęci kilku manufaktur....
    A co sądzisz o wkładach wodnych-akumulacyjnych Verus od Kokoszki-Lotza? Ostatnio na nie wpadłem idąc tropem wpisów na FM właścicielki (zadowolonej ) takowego. Tanie nie są, to na pewno. Jednak jeżeli ich jakość byłaby wysoka, to może warto rozważyć...

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.398
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    A o jakich konkretnie oczekiwaniach mówisz? Bo jeśli chodzi Ci o finansowe oszczędności na grzaniu, to mam je nawet na starym CTM-ie. Jednak kosztem dużego wkładu pracy własnej, przegrzewania salonu i niestabilności grzania. I to właśnie chciałbym przede wszystkim ograniczyć modernizując układ.


    A co sądzisz o wkładach wodnych-akumulacyjnych Verus od Kokoszki-Lotza? Ostatnio na nie wpadłem idąc tropem wpisów na FM właścicielki (zadowolonej ) takowego. Tanie nie są, to na pewno. Jednak jeżeli ich jakość byłaby wysoka, to może warto rozważyć...
    Zadowolenie właścicielki nic nie musi oznaczać. Przedtem nie miała nic, teraz coś ma i się cieszy (znam inwestorkę). Lidka i Jarek robią niezłe sprzęty...niestety nie miałem możliwości potestować. Jak mają ułożone płomienice? Wszystkie pionowo do góry, czy szeregowo (w górę, w dół i w górę)? A może poziomo?

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    I za te 3-4 lata dać im kolejne 20 tys., potem kolejne i tak dalej... Za kilkanaście lat mógłbym sobie za to drugie mieszkanie kupić, na zimę
    Wolę jednak wydać raz, a potem ekonomicznie grzać drewnem.
    W takim razie zamiast kombinować nad sprawnością bardzo niedoskonałych urządzeń na paliwo stałe i pakować kasę w odświeżanie systemu, spróbuj zmniejszyć zapotrzebowanie. Ot, choćby poprzez wymianę okien oraz ocieplenie od wewnątrz (skoro od zewnątrz nie chcą) ścian (choćby) szczytowych z wstawieniem okien na ciepłe ramki. Z pewnością wyniesie to mniej niż zakup i wykonanie nowego systemu grzewczego a który IMHO niewiele zmieni skoro już teraz "z rzeczywistości" wychodzi Ci sprawność 75-80% na kominku.

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    Hm, ty masz wyliczenia oparte na jakichś założeniach, a ja realne doświadczenia:
    Zawsze są jakieś założenia, ja się opieram na realnych wartościach jakie wyciągnąłem z domu rodzicach i pewnych założeniach by nie powiedzieć domysłach -- u Ciebie też widać założenia i to budzące sporo wątpliwości przynajmniej u mnie. Choćby jeśli idzie o sprawności urządzeń grzewczych. Niestety nie podałeś jakiej kubatury masz to mieszkanie, więc trudno było cokolwiek ekstrapolować. Teraz już chociaż wiem, że masz 135m2 mieszkania, ale jeszcze by się przydał układ ścian szczytowych, w sensie czy jesteś w środku czy w narożniku.

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    po pierwsze ogrzewałem przez jakiś czas to mieszkanie gazem, a po drugie wiem jakie rachunki przychodzą sąsiadom, którzy mają mieszkania o takim podobnym rozkładzie w tym samym budynku. 6-7 tysięcy za sezon nie należy do wyjątków, raczej standard - i to przy utrzymywaniu niezbyt wysokiej temperatury, na pewno nie wyższej niż mam teraz (tzn. zimą) u siebie.
    No więc pociągnijmy te niewiadome dalej i nie odbieraj mnie jako swojego wroga. Z zużycia gazu wynika, przyjmując średnią cenę gazu na poziomie 0,24zł/kWh, że mieszkanie wciąga 25MWh/rok. Co by oznaczało w zestawieniu z drewnem, sprawność kominka na poziome 80%. Co jest nierealne, bo takie sprawności to kominki MOŻE są w stanie uzyskać przy pełnym odbiorze energii, a nie, jak sam przyznajesz, kisząc opał przez co także komin wygląda... źle. Zachodzi dalsze pytanie, jeśli mieszkanie jest tak energochłonne, to czemu musisz kisić opał. To takie raczej sprzeczne informacje które wzbudzają moje wątpliwości -- a przecież to nie moje pieniądze pójdą na to mieszkanie. Kolejne pytanie dla mnie niewiadome, czy w tym zużyciu gazu jest już CWU i w zużyciu drewna też? Jakie tam piece gazowe są zastosowane? Jakieś stare strucle, czy nowoczesne kondensacyjne?

    Cytat Napisał fajnytoster Zobacz post
    Jeżeli czytałeś ten wątek w całości, to wiesz, że spalam rocznie ok. 10-12 metrów dobrego drewna, zwykle grabowego. Licząc 700 kg na metr i 4,2 kWh/kg to daje wartość opałową rzędu 30-35 tys. kWh rocznie. Gdybym miał spalanie przy sprawności - jak sugerujesz - 40%, to oznaczałoby że moje mieszkanie ma zapotrzebowanie na energię cieplną rzędu 12-14 tys. kWh rocznie, a zatem nieco ponad tysiąc metrów gazu. Sorry, ale to się ma nijak do rzeczywistości...
    Może więc rozważ raczej zrewidowanie swoich założeń? Bo ja nie mam mocy zmieniania faktów
    Napisałem jaka sprawność wyszła u moich rodziców, a nie jaka wyszła u Ciebie. U Ciebie próbuje póki co to wyliczyć i zwrócić uwagę, że dwukrotnie niższa cena ogrzewania drewnem jest mało prawdopodobna. Naturalnie o ile przyjąć na paliwo stawki rynkowe a nie drewno z własnego lasu -- domyślam się, że musisz kupić suche i pocięte, bo w kamienicy miejsca na suszenie i rąbanie raczej nie ma? Przepraszam za te pytania, ale nie znam realiów mieszkania w kamienicy szczególnie ogrzewanej drewnem. Póki co sprawności z kominka wyszły Ci na poziomie 82-92% przy porównaniu do wyliczonego zapotrzebowania, i około 70-80% do zużycia gazu (gdzie też nieznana jest sprawność).
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony