dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    herbi79

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Kod pocztowy
    66-010
    Posty
    1

    Domyślnie Remont parteru - dom 1913 r.

    Witam
    kilka słów tytułem wstępu; mieszkanie w kamiennicy odziedziczone po dziadkach, przez dziesiątki lat - bez remontu…
    Jestem właścicielką tylko ½ parteru, co niestety wiąże się z dodatkowymi problemami.
    Dom bez piwnicy, na glinie. Trzy lata temu zaczęłam od przebudowy podwórka (w celu odprowadzenia napierającej wody, wybrałam też ok 50 cm. ziemi dosypanej wokół pd-zach ściany- powrót do stanu pierwotnego oraz wyburzenia 2 dobudówek, zrobienia odwodnienia, nowego przyłącza wody i kanalizacji.
    Obecnie, po osuszeniu tynków w korytarzu, zostały one całkowicie zbite, do cegły. Podobnie na zewnątrz.
    Do tego jeden pokój też już jest całkowicie z nich oczyszczony, stara podłoga na legarach- zerwana. Podcinka z papą na jednej ze ścian zmurszała.
    Nowe Legary (20x20, długość 440 cm) zamówione, deski sosnowe (120 x 30, długość 550 cm) też.
    Pokój 4,50 na 5,60, trzy otwory wentylacyjne pod poziomem podłogi (jeden będzie mi potrzebny do doprowadzenia zimnego powietrza do kominka)- dwa pozostałe wystarczą do wentylacji, czy też zwiększyć ich ilość?
    Podłoże wyłożone warstwą cegieł, podłoga będzie na wysokości 42 cm od nich.
    I teraz pytanie: jak zrobić tę podłogę najlepiej? Dawać papę, styropian, folię, perlit, wełnę czy co tam jeszcze?
    Na dodatek, pokój usytuowany jest przy dość ruchliwej drodze- jakie mogę zastosować wygłuszenie?
    Dodam, że ogrzewanie póki co jest kominkowe, w przyszłości rozważam gaz.
    Proszę o pomoc, bo co fachowiec, to słyszę coś innego.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    PEŁEN powrót do stanu pierwotnego to chyba błąd.
    (wentylowana podłoga)
    Działa dobrze, ale... wymaga bardzo dużej ilości ciepła.
    Mury pewnie masywne, bo tak wtedy murowali...

    Dom na glinie.
    NIE ISTNIEJE sucha glina. Podłoże gliniaste zawsze jest mokre/wilgotne.
    Trzeba by w pierwszej kolejności zadbać o staranne odbudowanie hydroizolacji.
    Jakiś chudziak, na nim papa smołowa łączona z hydroizolacja pod ścianami.
    Folia to iluzja. Nie zapewni dobrej hydroizolacji.
    Styropian bituminów "nie lubi" więc raczej perlit.
    Tynki też z perlitu można zrobić.
    Perlit, wapno, cement (BIAŁY!). No i woda...
    Barwiony w masie, bo wszystko białe.

    Jak podłoga docieplona i w pełni podparta perlitem to masywne legary są zbędne.
    Darmo ich nie dają...
    Do wody zarobowej można dodać troszkę siarczanu miedzi (takie modre kryształki).
    Jest grzybobójczy.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Szanowny Panie Adamie,
    czytam forum i Pana posty już jakiś czas, bo sam przygotowuję się do remontu starego domu (1936 r.). Podłoga, podobnie jak u herbi79 wentylowana. Myślałem o zasypaniu pustki pomiędzy gruntem a legarami keramzytem impregnowanym. Czy wg Pana to dobry pomysł? Podłogi z perlitogipsu oczywiście przestudiowałem, ale mam poważne wątpliwości z działaniem wentylacji przy takim rozwiązaniu. Rekuperator to koszt ok. 16 000 zł - zwróci się, lub nie po ok. 20 latach. Czy w grę wchodzi sama wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna bez rekuperatora? Jeśli Pan pozwoli to jeszcze skorzystam z potencjalnej możliwości podpowiedzi. Co radzi Pan na izolację stropu parteru, przy założeniu, że poddasze jest użytkowe i ocieplone? Strop drewniany z polepą, ślepym pułapem i deskowaniem. Perlit, celulozę, keramzyt? Możliwości jest wiele, trudno nie mając doświadczenia się na coś zdecydować.

    Pozdrawiam
    Marek
    Ostatnio edytowane przez MkropkaB ; 28-07-2017 o 14:33

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    O keramzycie:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Keramzyt
    Generalnie - wypalone gliniane kulki.
    Jak piszą - bardzo dobrze zatrzymuje wodę.

    Na początku dokładnie bym sprawdził w jaki sposób zrobiono tam hydroizolację. Sposobów było kilka...
    Trzeba by ją naprawić, jeżeli potrzeba i wzmocnić, jeżeli rezygnujemy z podłogi wentylowanej.
    Idąc w kierunku energooszczędności trzeba by zrezygnować.
    Wentylacja mechaniczna BEZ rekuperacji to bardzo dobry pomysł.
    Wsparłbym ją jakimś GWC.
    Sporo zależy od tego ile jest miejsca na termoizolację. Oraz od tego jak duża jest ta podłoga. (koszt).

    To poddasze jest ogrzewane?
    Nad tym trzeba by pomyśleć.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    GWC niestety odpada, działka 500m2. Podłoga 80m2, w pokojach wentylowana w przedpokoju, kuchni i łazience wylewka. Podłoga na poddaszu to deski, polepa ok. 8cm i ślepy pułap. Poddasze ogrzewane tak samo jak parter - grzejniki panelowe z rurkami miedzianymi. Piec na gaz.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Po co więc termoizolować strop parteru?
    Po obu stronach ta sama temperatura, to przepływu ciepła nie będzie.
    CZEMU nie da się tam glikolowca zrobić? Dziwne...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Zastanawiałem się jak najskuteczniej odizolować strop, ale raczej akustycznie, nie termicznie. Podłoga pływająca na płytach drzewnych wystarczy? Glikolowiec do zrealizowania, niestety koparka na tył domu nie wjedzie. Z przodu miejsca zbyt mało i zagospodarowane. Z tyłu ręcznie kopać? Muszę się wgłębić w temat i zobaczyć ile trzeba wykopać.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Powinna wyciszyć.
    Glilolowiec to dobra rzecz...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki za podsunięcie tematu glikolowca. Może jakaś minikoparka się zmieści, trzeba pomierzyć. Najgorsze, że na dachu nie mam membrany. Dach zdrowy, nie kapie. Membrana od środka i izolacja to rozwiązanie raczej tymczasowe.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Natrysk piany PUR ?
    No, kosztuje, ale DZIAŁA!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Jakoś zaufania do tej piany mi brakuje. Jedno, że palna. Drugie, że nie wiadomo jak z trwałością tego materiału w naszych warunkach. Zastanawiałem się nad celulozą.

  12. #12

    Domyślnie

    Czytam i czytam, analizuję wątki o wentylacji i GWC, mętlik w głowie się robi, ale to dobrze! Pojawiają się wątpliwości i człowiek inaczej myśleć zaczyna. Przetrawiłem większość opisywanych tu głównych zagadnień i cały czas męczy mnie ta wentylowana podłoga i ogólnie system wentylacji w całym domu. Zastanawiam się, czy uzasadnionym byłoby doprowadzić pod tę podłogę wentylowaną powietrze z GWC. Czerpnia na ogrodzie i kanałami do każdego pomieszczenia. Zasypać tę pustkę keramzytem jakimś i niech sobie ten wiaterek tam hula. Wywiew na wentylatorach. Co o tym myślicie?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Dla mnie - pomysł nie jest najszczęśliwszy...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14

    Domyślnie

    Znalazłem coś takiegoKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Geothermal_WhiteArtkitekterAB_Ventilation - 550.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	57,6 KB
ID:	394724
    Stosowane jak widać.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    To zrób to a potem opisz co wyszło i jak działa.

    To wentylacja na lato z napędem kominem solarnym.
    U nas nie zawsze i nie stale jest te 33stC za oknem.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #16

    Domyślnie

    Rozwiązanie ze Szwecji, więc... 33stC za oknem odpada.

    http://www.motherearthnews.com/renew...s-ze0z1410zdeh

  17. #17

    Domyślnie

    Kanadyjczycy zamykają swoje podłogi wentylowane ale robią tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TE62UnventCrawl-10_IBACOS2-14.jpg
Wyświetleń:	60
Rozmiar:	92,2 KB
ID:	394729

    Często wstawiają dodatkowo osuszacz powietrza. U nas też się sprawdzi?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Nie wiem. Musiałbym nad tym pomyśleć...
    Szwedzi mają radon a Kanadyjczycy nie.

    Widzę, że kręci Cię to rozwiązanie...
    Poszukaj naszego, polskiego z jakiegoś dworku i poczytaj o nim.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19

    Domyślnie

    Witam po czasie. Podłogi zerwane, będzie papa i perlit. Jak wykonać połączenie izolacji poziomej z podłogową w takim przypadku? Czy wystarczy wywinięcie papy na ścianę? Miejscami papy z izolacji poziomej wystaje niewiele. Może najpierw zagruntować dysperbitem i nałożyć masę KMB a na to przygrzać papę? Miejscami fundament jest mocno wilgotny. Drugie pytanie dotyczy podłogi na poddaszu użytkowym. Wybrałem luźne części polepy. Mam zamiar wyłożyć całość agrotkaniną i uzupełnić perlitem do wysokości belek stropowych. Na belki filc, deski calówki lub płyta MFP i co dalej? Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PA250320.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	79,0 KB
ID:	404737

  20. #20

    Domyślnie

    I jeszcze jedno pytanie. Jak już ten perlitogips (ok. 20cm) będzie, to czy trzeba rzucić na to jakąś warstwę nośną (np. OSB lub MFP) przy założeniu, że będą na tym panele podłogowe?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony