dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rufus111

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-413
    Posty
    83

    Domyślnie Czy prawidłowo rekuperacja powinna być niesłyszalna ?

    Posiadam rekuperator Nikol 320. Instalacje mam poprowadzoną przewodami wentylacyjnymi pe-flex 75mm. Mam 4 nawiewne anemostaty 125mm i 4 wywiewne. ( do 3 puszek rozprężnych nawiewników mam poprowadzone po 3 przewody pe-flex i do jednej puszki 2 przewody pr-flex ). Rekuperator z skrzynką rozdzielczą mam połączony rurą Spiro 160mm, ocieploną wełną 2cm. Sam rekuperator z rurą spiro połączyłem kawałkiem elastycznej rury aluminiowej Flex. Za rekuperatorem w odległości ok. 70 cm. Mam założone kolano 90* następnie tłumik ( 1m) i za tłumikiem w odległości ok. 80 cm kolejne kolano 90*i rozdzielacz.
    Na poziomie 30 % wentylacja jest prawie niesłyszalna. Przy nawiewie na poziomie 40% w nocy zaczyna delikatnie być słyszalna. Może niektórym by to nie przeszkadzało. Natomiast moje ucho troszkę drażni (nie wiem jak to nazwać, ale słychać jakby dudnienie, basowy dźwięk) . Na poziomie 60% już nie da usnąć. Zastanawiam się czy źle dobrany tłumik może powodować takie objawy ?
    Czy prawidłowo wykonana instalacja nie powinna być słyszalna, nawet przy max przepływie tak jak u mnie np. 320m3/h ? Czy na odległość jesteście w stanie coś poradzić ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Wszystko co masz pomiędzy centralą a skrzynkami rozdzielczymi zamień na takie kanały...
    http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec...758877259.html
    Powinno znacznie pomóc...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    Na poziomie 30 % wentylacja jest prawie niesłyszalna. Przy nawiewie na poziomie 40% w nocy zaczyna delikatnie być słyszalna.
    U mnie (przy 20%) słychać wentylację tylko w najbliższym rekuperatora pomieszczeniu i to tylko w nocy (gdy jest cisza). 40% i więcej już słychać, ale to jest jedynie szum powietrza. 90% czasu wentylacja pracuje na 20%, bo tyle wystarcza więc problemu z hałasem wentylacji nie mam. Wszystkie kanały mam z metalowej blachy (z wyjątkiem dojść do anemostatów).
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Wszystko co masz pomiędzy centralą a skrzynkami rozdzielczymi zamień na takie kanały...
    http://allegro.pl/rura-spiro-sonodec...758877259.html
    Powinno znacznie pomóc...
    Proponujesz kanały ze złotka od czekolady? Ja bym się na taką prowizorkę nie zdecydował. Z takiego czegoś mam jedynie końcówki przy anemostatach.
    Budujesz dom z instalacjami na 2-3 lata czy na 20-30? Fakt że mam kanały ukryte w ścianach i pod wylewkami więc musiały być solidne. Uważam że najrozsądniej jest robić raz ale solidnie tak żeby przez następne 30 lat nie trzeba było poprawiać.
    Mieszkam już 6 lat i mam wrażenie że dopiero co się wprowadziłem, a i tak niektóre rzeczy już musiałem poprawiać bo się rozpadły, mimo iż fachowcy mówili że tak sie robi i będzie pan zadowolony .
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał rufus111 Zobacz post
    Posiadam rekuperator Nikol 320. Instalacje mam poprowadzoną przewodami wentylacyjnymi pe-flex 75mm. Mam 4 nawiewne anemostaty 125mm i 4 wywiewne. ( do 3 puszek rozprężnych nawiewników mam poprowadzone po 3 przewody pe-flex i do jednej puszki 2 przewody pr-flex ). Rekuperator z skrzynką rozdzielczą mam połączony rurą Spiro 160mm, ocieploną wełną 2cm. Sam rekuperator z rurą spiro połączyłem kawałkiem elastycznej rury aluminiowej Flex. Za rekuperatorem w odległości ok. 70 cm. Mam założone kolano 90* następnie tłumik ( 1m) i za tłumikiem w odległości ok. 80 cm kolejne kolano 90*i rozdzielacz.
    Na poziomie 30 % wentylacja jest prawie niesłyszalna. Przy nawiewie na poziomie 40% w nocy zaczyna delikatnie być słyszalna. Może niektórym by to nie przeszkadzało. Natomiast moje ucho troszkę drażni (nie wiem jak to nazwać, ale słychać jakby dudnienie, basowy dźwięk) . Na poziomie 60% już nie da usnąć. Zastanawiam się czy źle dobrany tłumik może powodować takie objawy ?
    Czy prawidłowo wykonana instalacja nie powinna być słyszalna, nawet przy max przepływie tak jak u mnie np. 320m3/h ? Czy na odległość jesteście w stanie coś poradzić ?
    Po pierwsze to przewody do wentylacji wewnątrz powinny być gładko ścienne.
    Winowajców nadmiernego hałasu może być wiele począwszy od samego rekuperatora i jego sztywnego zamocowania, poprzez zbyt wiele załamań kanałów którymi wędruje powietrze a skończywszy na zbyt małym przekroju rur które w połaczeniu z zagięciami powodują zawirowania powietrza i tym samym generowanie hałasu.
    Dudnienie i basowe dźwięki mogą być powodem drgań samego rekuperatora podczas pracy wentylatora które są przenoszone głównie przez sztywne musowania konstrukcyjne..
    Czasem częstotliwość obrotów wentylatora wchodzi po prostu w rezonans z luźnymi mocowaniami itp. konstrukcyjnymi rzeczami w budynku.

    Ogólnie 40% w nocy jeśli jest słyszalne to bardzo dobry wynik, ale dość trudny do wyeliminowania.
    Rura Spiro ze względu na brak gładkości powierzchni wewnętrznej będzie słyszalna przy większych prędkościach.
    Spróbuj w miarę możliwości zredukować kolanka lub te 90* zamienić na rurę spiro zagiętą z mniejszym kątem.
    Eksperymentując możesz pominąć tłumik który faktycznie źle dobrany do częstotliwości może powodować także takie efekty.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    Proponujesz kanały ze złotka od czekolady? Ja bym się na taką prowizorkę nie zdecydował. Z takiego czegoś mam jedynie końcówki przy anemostatach.
    Budujesz dom z instalacjami na 2-3 lata czy na 20-30? Fakt że mam kanały ukryte w ścianach i pod wylewkami więc musiały być solidne. Uważam że najrozsądniej jest robić raz ale solidnie tak żeby przez następne 30 lat nie trzeba było poprawiać.
    Mieszkam już 6 lat i mam wrażenie że dopiero co się wprowadziłem, a i tak niektóre rzeczy już musiałem poprawiać bo się rozpadły, mimo iż fachowcy mówili że tak sie robi i będzie pan zadowolony .
    I jak zwykle pierdololo...
    Najpierw piszesz że takie kanały są do doopy ale potem twierdzisz że masz takie końcówki ...
    Powiedz w którym miejscu napisałem że CAŁA instalacja ma być wykonana z takich kanałów...???
    Zasugerowałem jedynie wymianę odcinków łączących centralę wentylacyjną z resztą instalacji a podlinkowałem materiał który świetnie nadaje się do tego celu...( Tak aby było ciekawiej to z odcinków takich kanałów są " fabryczne" tłumiki...)
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #7

    Domyślnie

    Ja u siebie od kilku lat mam wykonaną instalację WM na "złotkach od czekolady" i co ciekawe instalcja jest niesłyszalna (nie słuchać żadnego szumu czy innych dźwięków z anemostataów)
    Nie ważne czy działa na 30% wydajności czy na 100% ...

    Warunek podstawowy dobrać tak centralę i kanały aby prędkości mieściła się w przedziale 2 do 5 m/s .
    Dodatkowo żadnych "sztywnych" połaczeń i rur i oczywiscie centrala też musi być przyzwoitej jakości ...

    I tyle albo aż tyle
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar panfotograf
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    ZDUŃSKA nieWOLA
    Posty
    2.084

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Najpierw piszesz że takie kanały są do doopy ale potem twierdzisz że masz takie końcówki ...
    Bo nie z wszystkiego co mi zrobił wykonawca z "fabrycznych" produktów jestem zadowolony.
    Już się zbudowałem ... i już mieszkam

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,

    Hałas w sieci przewodów jest spowodowany prawdopodobnie występowaniem zbyt wysokiej prędkości przepływu powietrza przez kanał lub poprzez zastosowanie aluminiowych przewodów spiro. Dlatego przy przepływie nominalnym wynoszącym 30% nie ma problemów z hałasem. Mogły zostać dobrane przewody o zbyt niskiej średnicy.
    Przy okazji zachęcam Państwa do zapoznania się z ofertą centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła marki Buderus Logavent HRV2. Urządzenie cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, wynosząca nawet do 90% i bardzo cicha praca. Najważniejszy element rekuperatora, czyli wymiennik ciepła wykonany jest w całości z aluminium. Centrala wentylacyjna dostępna jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kateg...w/rekuperacja/.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony