dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jak wybieraliście wykonawcę, jak wycenialiście koszty?

    Stoję przed wyborem wykonawcy SSZ.
    Kryteria które będą decydujące:
    1. dostępność wykonawcy w wybranych przez nas terminie
    2. opinia o wykonawcy
    3. cena

    Zorientowałem się na rynku lokalnym, rozmawiałem z inwestorami, część wykonawców została pozytywnie zaopiniowana, inni inwestorzy odradzali współpracę z danymi wykonawcami. Widziałem realizację każdego z "poleconych". 2 pierwsze z powyższych punktów udało się zweryfikować.
    Pozostaje cena.
    Jak wy zbieraliście wyceny ? Przekazywaliście skan projektu do wykonwaców i składów budowlanych ? Zlecaliście budowę powierzając ich zakup wykonawcy, czy sami się tym zajmowaliście?
    Jako, że pracuję na etacie, nie wyobrażam sobie logistyki wszystkich zakupów samodzielnie. Nie chciałbym jednak doprowadzić do sytuacji, w której wykonawca ma pełną dowolność doboru materiałów. Jestem świeżo po rozmowie z jednym z inwestorów który na tyle zaufał wykonwacy, że ten to wykorzystał; wstawiał mu materiały które nie schodziły w hurtowni, bądź były znacznie droższe. Inwestor całkowicie stracił kontrolę nad użytymi materiałami. Z wykonawcą się pożegnał, stracił czas i pieniądze.
    Myślałem nad taką organizacją : wybieram skład budowlany czy hurtownię i obliguję wykonawcę do zakupów we wskazanej przeze mnie lokalizacji w wynegocjowanych przeze mnie cenach. A może polecacie inne rozwiązanie ? Może jednak zdecydować się wliczenie materiałów w usługę ?
    Dzięki.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    My wybraliśmy wykonawcę SSZ i inwestora zastępczego (IZ), właśnie z tego względu, że pracując nie mamy czasu żeby skrupulatnie doglądać budowy i martwić się o materiały. IZ będzie m.in. szukał materiałów, konsultował z nami ceny i zajmował się zamawianiem. Planujemy tez otworzyć w pobliskiej hurtowni rachunek na określoną, niewielką kwotę, aby wykonawca jak czegoś mu zabraknie to kupował takie drobne rzeczy samemu.

    Co do wyceny to wszystkim zainteresowanym wysłaliśmy projekt w pdf-ie i to wystarczyło.
    Z wliczaniem materiałów w usługę to zależy. Jeśli firma działa legalnie to kupując przez nią materiały płacisz 8% vat (od usługi z materiałami), a nie 23% vat od materiałów i 8% od usługi. Zazwyczaj nie jest tak, że całe 15% różnicy z materiałów jest na czysto dla Ciebie, ale jeśli wykonawca nie dorzuca marży do materiałów to jesteś do przodu o te 7-9% (pozostałe procenty zjadają koszty wykonawcy związane z taką obsługą zlecenia).
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  3. #3

    Domyślnie

    Cześć Doli,
    rola inwestora zastępczego sprowadza się do negocjacji cen w hurtowniach ? Jeśli tak, nie lepiej jest odwiedzić kilka hurtowni, wybrać najlepszą i narzucić wykonawcy zakupy we wskazanym punkcie ? Pytam, nie neguję
    Rozumiem, że u was jest wyraźny podział: robocizna i materiał (tu pilotować będzie IZ) i wy nie wrzucać materiału w koszt usługi ?

    Czy możliwym jest wskazanie wykonawcy hurtowni w której ja uprzednio ustalę cenę a on z nimi będzie współpracował (w sensie kupował to co jest mu potrzebne i dogrywał terminy dostaw na potrzeby budowy)? Wykonawca będzie najlepiej zorientowany co i na kiedy będzie mu potrzebne.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    z polecenia

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ad. 1. W ogóle nie brałem pod uwagę terminu. Po pierwsze jak zaczynaliśmy rozmawiać, to nie mieliśmy nawet projektu o PnB nie wspominając. Więc nie mogliśmy określić terminu, kiedy będzie mógł wejść. A po drugie, to na dobrego wykonawcę SSO to z rok trzeba czekać. I po trzecie, to naprawdę mało istotne.

    Ad. 2. Jakość prac to podstawowe kryterium. Oceny klientów to realne, dobre narzędzie (ale takich żywych - nie koniecznie w necie gdzie już jest masa pijaru i czarnego, i białego). Nasz wykonawca wybudował domy na dwóch działkach przyległych do naszej i jeszcze kilka w bardzo bliskiej okolicy. Jak go dawni klienci widzieli, to przybiegali z uśmiechem, a nie z siekierą
    Do tego jeszcze rozmowa, jak i co robi, dlaczego tak i zweryfikowanie w necie. Jakkolwiek bardzo jestem zadowolony z wykonawcy, to nie obyło się bez niedociągnięć. Trochę w dzienniku o tym pisałem. Ale to drobiazgi. A teraz jeszcze wyszedł problem z uziomem - uwierzyłem elektrykom, że nie trzeba fundamentowego, wykonawca przytaknął (standardowo nie spawa zbrojenia, a żeby uziom fundamentowy dobrze spełniał swoją rolę to musi być dobry styk między prętami, czyli w praktyce trzeba spawać). A tymczasem wygląda na to, że to jedyny rodzaj uziomy zgodny z prawem. Prawdopodobnie uda się elektrykowi dopiąć do zbrojenia tarasu, więc wymóg formalny będzie spełniony ale pewnie trzeba będzie jeszcze pokombinować z prętami i bednarką, żeby dobrze działał. Więc ideałów nie ma, trzeba zawsze kontrolować, sprawdzać i dopytywać.

    Ad. 3. IMO jak nie odbiega drastycznie od innych oferentów, to bez znaczenia. Np. na adaptację miałem trzy oferty - jedna odpadła, bo była 2x droższa. Ale to raczej wyjątek, że tak duże różnice są. Pewnie lepszy wykonawca nie pójdzie w oszczędności czasu, gdzie uważa, że to będzie ze szkodą dla jakości. Kto chce taniej zaoferować usługi - jedzie po najniższej linii oporu. Np. mój wykonawca kuł ściany nośne żeby wsunąć tam pustak ściany działowej, żeby było lepsze połączenie. Większość przybija kątownik blaszany - szybko i tanio.

    Nie ufaj. Sąsiad (mój wykonawca SSO nie budował mu, dla jasności) zaufał i wziął ekipę na realizację "pod klucz". Nie jest zadowolony. Jego nastawienie jest tak dalekie od zadowolenia, jak to możliwe. Najbardziej jaskrawy przykład, to zwykłe złodziejstwo - coś mu pociekło więc rozebrał kartongips, gdzie miała być wełna. A nie było. Jakość i pomysły (ekipa razem z architektem i projektem) raczej mało praktyczne - taras z 10cm powyżej poziomu terenu, wyrzutnia rekuperacji na ścianie do tego z metr od czerpni (niezgodne to nawet z przepisami) i jeszcze na ścianie zachodniej. Generalnie masakra.
    Musisz kontrolować. Im więcej kontroli, tym mniej baboli (pewnie o wielu nie będziesz wiedział nigdy, albo dowiesz się w nieciekawych okolicznościach).

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Cześć Doli,
    rola inwestora zastępczego sprowadza się do negocjacji cen w hurtowniach ? Jeśli tak, nie lepiej jest odwiedzić kilka hurtowni, wybrać najlepszą i narzucić wykonawcy zakupy we wskazanym punkcie ? Pytam, nie neguję
    Rozumiem, że u was jest wyraźny podział: robocizna i materiał (tu pilotować będzie IZ) i wy nie wrzucać materiału w koszt usługi ?
    Rola IZ jest dokładnie taka sama jak inwestora bezpośredniego, czyli mnie (z mężem) gdybyśmy doglądali budowy sami. IZ pozbierał nam ekipy na ZSS i z nich wybraliśmy, tę która nam odpowiadała (jeździł z nami oglądać ich pracę). Teraz jego zadaniem jest zebrać i porównać ceny materiałów. Ma nam tez organizować takie prace jak np. zakup blaszaka na budowę. Do tego będzie jeździł na budowę tak często jak my byśmy jeździli i nadzorował pracę ekipy, wyłapywał błędy, o ile będą, rozmawiał z kierownikiem budowy. My też będziemy na budowę zaglądać, ale że on ma większe doświadczenie i nie jest wykonawcą, to może więcej błędów wyłapać.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Co jest złego w wyrzutni na ścianie zachodniej?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Co jest złego w wyrzutni na ścianie zachodniej?
    Wyrzutnia źle, że w ogóle w ścianie. Już łatwo poznać, który otwór to czerpnia, a który wyrzutnia. A chyba jeszcze roku nie mieszkają.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Znaczy, że skropliny wyciekają i brudzą elewację?

  10. #10

    Domyślnie

    Bez przesady z tą wyrzutnią na ścianie. Wiekszość ludzi tak ma. Jak ktoś ma stropodach (strop monilityczny) jak np ja to ma się przez to przebijać żeby wyrzutnia była na dachu? Bez sensu. Może po roku jest jakiś slad na tynku ale wystarczy minuta karcherem.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bracianka
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Stalowa Wola
    Kod pocztowy
    37-450
    Posty
    708

    Domyślnie

    Co do ceny materiałów - to myśmy jednak sami kupowali - oboje na etacie - jakoś szczególnie dużo czasu to nie zajmuje, jeśli wcześniej się ogarnęło, z czego konkretnie chce się budować. Zawsze można dać projekt do wyceny do kilku lokalnych hurtowni/składów i wybrać najlepszą ofertę (nie zawsze najtańszą). Z racji tego, że sami organizowaliśmy materiał, to interesowała nas tylko robocizna. Można się też ew. spytać wykonawcy - często mają swoje "umowy" ze składami - wtedy rzeczywiście może lepiej pozostawić zakupy jemu.
    MTM Styl - Zięba, leciutko powiększony. Podłogówka po całości, grzana gazem, ocieplenie 20cm zwykłego styropianu, na dachu 30cm wełny, okna trzyszybowe, WM z rekuperatorem, planowany gwc. Praca wre i końca nie widać...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    Rola IZ jest dokładnie taka sama jak inwestora bezpośredniego, czyli mnie (z mężem) gdybyśmy doglądali budowy sami. IZ pozbierał nam ekipy na ZSS i z nich wybraliśmy, tę która nam odpowiadała (jeździł z nami oglądać ich pracę). Teraz jego zadaniem jest zebrać i porównać ceny materiałów. Ma nam tez organizować takie prace jak np. zakup blaszaka na budowę. Do tego będzie jeździł na budowę tak często jak my byśmy jeździli i nadzorował pracę ekipy, wyłapywał błędy, o ile będą, rozmawiał z kierownikiem budowy. My też będziemy na budowę zaglądać, ale że on ma większe doświadczenie i nie jest wykonawcą, to może więcej błędów wyłapać.
    To chyba taki "inspektor nadzoru inwestorskiego".
    A mogę wiedzieć ile taka osoba kosztuje?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    To chyba taki "inspektor nadzoru inwestorskiego".
    A mogę wiedzieć ile taka osoba kosztuje?
    Trochę też, ale sam inspektor nadzoru nie bawi się w zamawianie materiałów i zgrywanie ekip. Cenami nie chwalę się publicznie, ale zerknij do skrzynki.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Robbson

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    kutno
    Kod pocztowy
    99-300
    Posty
    20

    Domyślnie

    -Na podstawie opinii, polecenia od tych którzy budowali.
    -Oczywiście cena też miała znaczenie ale mniejsze

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony