dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 109
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie pompa ciepła- którą wybrać?

    Przymierzamy się do budowy domu, która ma ruszyć z początkiem września.
    Zdecydowaliśmy się na pompę ciepła i rekuperację. Po odrzuceniu innych ofert pozostały nam 2 firmy, które proponują: pompa ciepła Gebwell Qi10 oraz druga firma: Danfoss DHP-L Opti 12.
    Na którą pompę się zdecydować? O danfoss znalazłam sporo pozytywnych opinii. Czy ktoś miał do czynienia z pompą Gebwell- nie mogę znaleźć o nich nic.
    Dodam, że dom będzie miał powierzchnię użytkową 157 m2, pow netto: 236m2.

  2. #2

    Domyślnie

    Pompy te zostały dobrane na podstawie ???
    -powierzchnię użytkową 157 m2, pow netto: 236 m2.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Pompy te zostały dobrane na podstawie ???
    -powierzchnię użytkową 157 m2, pow netto: 236 m2.
    Na podstawie różnych współczynników ustalonych w trakcie spotkania.
    Mam podać więcej szczegółów? Jakich konkretnie?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Na podstawie różnych współczynników ustalonych w trakcie spotkania.
    Mam podać więcej szczegółów? Jakich konkretnie?
    Tak, podaj wyniki obliczen ozc dla tego budynku, a konkretnie projektowe obciązenie cieplne, gdyz na jego podstawie dobieramy moc pompy. Sądze jednak a nawet jestem tego pewien ze w czasie spotkania tych obliczen nie da sie wykonac ani dokladnie, ani rzetelnie, ani w ogóle.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Takie wyliczenia dostaliśmy od firmy oferującej danfoss:
    Zapotrzebownie budynku na energię:
    Ciepło 22 790 kWh/rok
    c.w.u. 2000 kWh/rok
    Łącznie 24 790 kWh/ rok
    Całkowita energia dostarczona, w tym c.w.u. 24 790/rok
    Zużycie energii przez pompę:
    Ciepło 5281 kWh/rok, 3.433 zl
    c.w.u. 738kWh/ rok, 479 zl
    Łącznie 6 019 kWh/ rok, 3.912 zł/ rok
    Energia odnawialna 18.771 kWh/rok
    SCOP* = 4,12 3

    Mąż jeszcze wspomniał, że w trakcie spotkania powiedzieli mu, że ma najpierw wybudować dom, wybrać konkretne ocieplenie, konkretne okna, drzwi i wtedy będą dobierać jeszcze raz konkretną moc pompy.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Danfoss może sprzęt i dobry, ale po pewnym wątku tutaj Danfossa bym sobie darował
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    Danfoss może sprzęt i dobry, ale po pewnym wątku tutaj Danfossa bym sobie darował
    A o Gebwell słyszałeś cokolwiek..?
    A co było w tym wątku Danfossa? mogę poprosić o link?
    Jakie zatem pompy ciepła są najlepsze- chodzi mi o firmy..

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Takie wyliczenia dostaliśmy od firmy oferującej danfoss:
    Zapotrzebownie budynku na energię:
    Ciepło 22 790 kWh/rok
    c.w.u. 2000 kWh/rok
    Łącznie 24 790 kWh/ rok
    Całkowita energia dostarczona, w tym c.w.u. 24 790/rok
    Zużycie energii przez pompę:
    Ciepło 5281 kWh/rok, 3.433 zl
    c.w.u. 738kWh/ rok, 479 zl
    Łącznie 6 019 kWh/ rok, 3.912 zł/ rok
    Energia odnawialna 18.771 kWh/rok
    SCOP* = 4,12 3

    Mąż jeszcze wspomniał, że w trakcie spotkania powiedzieli mu, że ma najpierw wybudować dom, wybrać konkretne ocieplenie, konkretne okna, drzwi i wtedy będą dobierać jeszcze raz konkretną moc pompy.
    Mam podobny metraż i u mnie wyliczone wartości są prawie dwa razy niższe niż twoje... Nie masz izolacji?
    Druga sprawa to danfos - poszukaj sobie wątku o tej firmie.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Mam podobny metraż i u mnie wyliczone wartości są prawie dwa razy niższe niż twoje... Nie masz izolacji?
    Druga sprawa to danfos - poszukaj sobie wątku o tej firmie.
    Planujemy ocieplić budynek wełną mineralną ISOVER FASOTERM NF gr. 20 cm, chyba że zdecydujemy się na styropian grafitowy- ale jedno z tych dwóch na pewno, do tego na pewno dobre okna.

    A czy o pompie Gebwell może ktoś cokolwiek powiedzieć?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Justin85. Jeżeli zaplanujesz konkretne parametry okien, drzwi i ocieplenia to można wyliczyć OZC na etapie projektu. Dodatkowo jeszcze osoby to liczące potrzebują projekt lub założenia GZ (ogrzewania w domu) oraz rodzaju podłóg. Zaplanuj to, znajdź kogoś kto Ci to obliczy i... będzie zdecydowanie łatwiej.
    Z tych 2 wziąłbym Dunofssa ale przy tej wielkości domu poważnie rozważyłbym pompę powietrzną.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Planujemy ocieplić budynek wełną mineralną ISOVER FASOTERM NF gr. 20 cm, chyba że zdecydujemy się na styropian grafitowy- ale jedno z tych dwóch na pewno, do tego na pewno dobre okna.

    A czy o pompie Gebwell może ktoś cokolwiek powiedzieć?
    Jezeli obliczenia uwzgledniają ocieplenie to darowałbym sobie te firmy a przynajmniej ich obliczenia, zawyzone o conajmniej 50-100%, w jakim celu? Tego nie trzeba sie nawet domyslac, wieksza pompa wiekszy zysk sprzedawcy/instalatora.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Justin85. Jeżeli zaplanujesz konkretne parametry okien, drzwi i ocieplenia to można wyliczyć OZC na etapie projektu. Dodatkowo jeszcze osoby to liczące potrzebują projekt lub założenia GZ (ogrzewania w domu) oraz rodzaju podłóg. Zaplanuj to, znajdź kogoś kto Ci to obliczy i... będzie zdecydowanie łatwiej.
    Z tych 2 wziąłbym Dunofssa ale przy tej wielkości domu poważnie rozważyłbym pompę powietrzną.
    Dokładnych parametrów okien, drzwi i ocieplenia nie mamy jeszcze, bo dopiero ruszamy z budową. Firmy zresztą podały swoje wyliczenia na podstawie projektu, zaznaczając, że jak wszystkie parametry będą znane- to całość zostanie zaktualizowana.
    Projekt domu to dokładnie taki:
    https://www.archeton.pl/projekt-domu...333_opisogolny

    Jakie zatem pompy są warte uwagi- jeśli chodzi o firmy? Możecie polecić konkretne firmy z Pomorza?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Planujemy ocieplić budynek wełną mineralną ISOVER FASOTERM NF gr. 20 cm, chyba że zdecydujemy się na styropian grafitowy- ale jedno z tych dwóch na pewno, do tego na pewno dobre okna.

    A czy o pompie Gebwell może ktoś cokolwiek powiedzieć?
    Zastanawiam się czemu upierasz się przy pompie, o której nikt na FM nie ma bladego pojęcia? Nie lepiej przejżeć wątki i zdecydować się na produkt popularny na forum? Na pewno w przyszłości będzie łatwiej o ewentualną pomoc, poradę- choćby w ustawieniach.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Nie upieram się. Po prostu przeglądając oferty umówiłam się na spotkania w 2 firmach i poleciły mi powyższe pompy, stąd mój post.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Tak czy inaczej poczytaj wątki np. o polskich pompach i dla odmiany Ty zaproponuj fachowcom jedną z nich do wyceny.
    Swoją drogą, gdy byłem na podobnym etapie nie ograniczałem się do dwóch firm. Pytałem o wycenę kilkunastu lub więcej.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Dokładnych parametrów okien, drzwi i ocieplenia nie mamy jeszcze, bo dopiero ruszamy z budową. Firmy zresztą podały swoje wyliczenia na podstawie projektu, zaznaczając, że jak wszystkie parametry będą znane- to całość zostanie zaktualizowana.
    Projekt domu to dokładnie taki:
    https://www.archeton.pl/projekt-domu...333_opisogolny

    Jakie zatem pompy są warte uwagi- jeśli chodzi o firmy?
    no to lecimy - do OZC wylicz to co planujesz, a jak na etapie budowy zmienić na lepsze jakościowo (z powodu np. lepszej oferty czy zastrzyku zbędnej gotówki ) to i lepiej ...
    przy wyliczeniu OZC fachowiec i tak policzy ci pewien zapas, bo plan planem a wykonanie moze nie być tak piękne

    a co do firm - marek pomp - ciężko powiedzieć, raczej patrz w kierunku popularności/ceny
    jeśli gruntowa to podobno najlepsze są Nibe i IVT - tylko dlaczego najlepsze? większość bebechów mają takich samych jak inne firmy, ale serwis, zakłady itp. na wyższym poziomie (podobno), zaś sama marka jest międzynarodowa, znana na całym świecie
    tylko ze to wiąże się z ceną, dla większości zaporową...

    ja mam np. SamrtHeata, firma zarejestrowana w Niemczech, właścicielami jacyś Chińczycy.... i co? jestem zadowolony

    bardziej zerkaj na serwis, warunki gwarancji, cenę, sprężarkę i dopiero ewentualnie "markę"
    ale ja jestem uzytkownik, nie handlowiec więc pewnie zaraz mnie ktoś zakrzyczy

    a co do tej dugiej pompy, w życiu o niej nie słyszałem, więc nie będę się o niej wypowiadać

    ale faktycznie strasznie dużej mocy ci zaproponowano

    ja mam dom podobny wielkościowo, ciut mniejszy, i mój inwerterek z max mocą 8 wystarcza...

    jeśli zaś interesuje cię powietrzna, to masz też niezły wybór, choćby Samsunga, panasa i wiele innych ale ja mam głębinową, o powietrznych sie nie wypowiadam
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Justin85

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-823
    Posty
    14

    Domyślnie

    Tomasz 131- wysyłałam kilkanaście zapytań o ofertę do różnych firm jakiś czas temu. Teraz prosiłam o potwierdzenie oferty- jeśli ktoś nie potrafi mi odpisać, to skreślam taką firmę... Zgodnie z twoją sugestią szukam dalej innych firm, innych pomp.
    Okobar -dzięki za nazwy konkretnych firm, poszukam, poczytam. Interesuje mnie pompa tylko gruntowa.

    Jak i gdzie obliczyć OZC? Sorry, jestem laikiem i wszystkiego się dopiero uczę ;p

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Tomasz 131- wysyłałam kilkanaście zapytań o ofertę do różnych firm jakiś czas temu. Teraz prosiłam o potwierdzenie oferty- jeśli ktoś nie potrafi mi odpisać, to skreślam taką firmę... Zgodnie z twoją sugestią szukam dalej innych firm, innych pomp.
    Okobar -dzięki za nazwy konkretnych firm, poszukam, poczytam. Interesuje mnie pompa tylko gruntowa.

    Jak i gdzie obliczyć OZC? Sorry, jestem laikiem i wszystkiego się dopiero uczę ;p
    Szukaj na grupie kolegi Asolt - on się tym zajmuje profesjonalnie
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Justin85 Zobacz post
    Tomasz 131- wysyłałam kilkanaście zapytań o ofertę do różnych firm jakiś czas temu. Teraz prosiłam o potwierdzenie oferty- jeśli ktoś nie potrafi mi odpisać, to skreślam taką firmę... Zgodnie z twoją sugestią szukam dalej innych firm, innych pomp.
    Okobar -dzięki za nazwy konkretnych firm, poszukam, poczytam. Interesuje mnie pompa tylko gruntowa.

    Jak i gdzie obliczyć OZC? Sorry, jestem laikiem i wszystkiego się dopiero uczę ;p
    Tutaj na forum można poszukać mnóstwo opisów jak to pompy powietrze woda znakomicie radzą sobie w nawet najcięższe mrozy.

    Gdańsk dodatkowo do I/II strefa kimatyczna więc tam pompy powietrzne radzą sobie najlepiej.
    Do tego im lepiej izolowany dom tym udział energii wytworzonej na ogrzewanie względem energii wytworzonej na cele wody użytkowej jest mniejszy.
    Ciągle powtarzam że pompa gruntowa jest nieopłacalna, często polski produkt, nie inwerterowy, lub chińczyk słabej jakości wychodzi drożej niż markowa pompa ciepła japońskie Mitsubishi czy Panasonic.

    Nawet jeżeli chcemy dobrą pompę gruntową IVT czy NIBE żeby dostać odpowiedni poziom urządzenia i markę to musimy wydać około 50tyś zł.

    Powietrzna Panasonic do omawianego budynku to 27600zł - 29600zł(zależy od konfiguracji), czyli ponad 20tyś taniej!!!!
    Bardzo pesymistycznie licząc(bo podane parametry budynku są bardzo słabe napewno będzie lepiej) REALNE koszty ogrzewania tego domu na
    gruntówce: 2708zł
    powietrznej: 3250zł
    Różnica 542zł rocznie taniej jest ogrzewać się gruntówką, a różnica w kosztach montażu to 20tyś czyli:

    20 000zł / 542zł = 37lat, czyli DOPIERO po 38 latach pompa gruntowa zacznie się opłacać. a jaka by najlepsza nie była po 20 latach wyleci z kotłowni na złom bo będzie zabytkiem!

    A obliczenia te były bardzo pesymistyczne, realnie różnica w kosztach przy normalny m ociepleniu wyjdzie połowę mniejsza!

    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    kosztowo CNC ma rację ale nie tylko koszty decydują o wyborze pompy
    ja wybrałem gruntową bo widziałem powietrzne i mi nie podpasowało

    no i jeszcze trzeba mieć na działce miejsce na zewnętrzną jednostkę (tak wiem, miejsce ograniczone do 1mx50cm często, ale zawsze to miejsce - może ktoś tego nie chce?)
    ja nie chciałem

    ale teraz, mimo że jestem zadowolony z mojej pc, wahałbym się gdybym budował nowy dom...
    i pewnie poszedłbym po kwocie ekonomicznej

    sam co prawda zapłaciłem niewiele patrząc na ceny z przeróżnych ofert, ale pewnie i tak więcej niż powietrzna...


    gdybym dostał ofertę w okolicach 50k, to bym się nie zastanawiał tylko brał powietrzną...
    na szczęście dostałem niższą
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony