dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 6
Pokaż wyniki od 101 do 109 z 109
  1. #101
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Prezes079

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wyspa
    Kod pocztowy
    72-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam wszystkich

    Od jakiegoś czasu chodzi mi myśl o pompie ciepła. Powiedziałem sobie że koniec z śmieciuchem, smrodem i innymi negatywnymi skutkami. Żebym we własnym domu był etatowym palaczem to już koniec z tym.
    Zainteresowałem się pompami ciepła powietrze-woda gdyż powinna zdać egzamin zwłaszcza że strefa klimatyczna "I" budynek parterowy z przełomu lat 2005r powierzchnia ok. 110 metra, ocieplony. Instalacja podłogowa a powierzchnia użytkowa to parter bez poddasza użytkowego. Aktualnie piec węglowy. Jak na koszta ogrzania nie mam co narzekać to na niewygodę itp. to tak. Posiadam jakiś tam bojller z wężownicą i grzałką elektryczną 150l i jakiś zbiornik ok. 500l buforowy.
    A więc do rzeczy chciał bym zmienić oczywiście przy najmniejszych wkładach finansowych na pompę ciepła i teraz jaką?
    Są pompy razem z zasobnikiem na wodę użytkową chyba atllantic albo lg czy panasonic bez z osobnym zasobnikiem cwu. A może w chińczyka meeting? cenowo niby dużo lepiej ale gdzie haczyk? Moc to chyba 9-10kW.
    Nie wiem czy jest sens iść w bufor bo sama podłogówka to jest już jakiś bufor do tego (podkreślam to jest moja myśl osoby laika) nawet jeśli zastosujemy bufor i będziemy grzać na taryfie np nocnej tańszej to przecież pompa w nocy spada jej wydajność gdyż wiadomo temperatury w nocnych godzinach są najniższe gdzie wydajność spada i jaki jest sens ładować bufor kiedy wydajność jest niska? Do tego wiadomo że grzanie takiego zbiornika niską temperaturą trwa a do tego szybko odda ciepło podłogówce. Sens jest przy wysoko temperaturowych piecach gdzie jest duża strata a później najlepiej oddać do ogrzewania nisko temperaturowego. Oczywiście to są tylko moje wywody więc czy jest sens tak robić?
    Jaki bym potrzebował zasobnik na wodę dla 3 osobowej rodziny aby był optymalny do pompy 9kW? bo stary bojler zapewne muszę wymienić.
    Może ktoś orientuje się cenowo jakie by były koszta bo to ze sama jednostka to koszt 13 tyś np lg 9kw to nic tak naprawdę nie mówi jakie by były koszta dalsze.
    Czy lepiej np lg+osobny wymiennik cwu czy może coś ala atlantis DUO? co jest ok 200l wody.
    Przepraszam za długi i chaotyczny wpis ale tysiące pytań wiadomo gdyby budowało się nowy dom to $ w ogrzewanie by były na pierwszym miejscu ale przy modernizacji człowiek ma także inne wydatki i chciał by dobrać to wszystko z głową.

  2. #102
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Prezes079 Zobacz post
    Są pompy razem z zasobnikiem na wodę użytkową chyba atllantic albo lg czy panasonic bez z osobnym zasobnikiem cwu. A może w chińczyka meeting?
    Są tzw. wieże hydrauliczne np. dimplex law 6-14imr (6-14 moc), sam ok miesiąc temu zamontowałem u siebie dotąd jestem zadowolony, wbudowany 100l bufor + 300l CWU, nie mam jeszcze przyłącza wody do budynku (czekam aż skończą budowę sieci wod-kan w ulicy), także obecnie nie odpowiem jak długo należy poczekać na ciepłą wodę. Pompa ma wbudowaną grzałkę przepływową do CO 6kW oraz 1,5kW dla CWU (chociaż w teorii grzałki 6kW nie powinny się załączyć do -15 to pierwsza zima pokaże).
    Zastanawiałem się nad Panasonic, ale przekonała mnie wieża hydrauliczna (brak tysiąca rur na ścianie).
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 04-12-2017 o 17:51
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  3. #103
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Prezes079

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wyspa
    Kod pocztowy
    72-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    No właśnie coś na podobie jest atllantic model z duo nazwie lodówka chyba 190l wody wszystko w jednym minimum rurociągu ale..... ma też chyba swoje wady jak coś się stanie po gwarancji to może być kiepsko.

  4. #104
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jeśli masz miejsce na osobny zbiornik CWU, to lepiej pieniądze zainwestować w minimum 300 l, dedykowany do PCI.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-12-2017 o 18:08
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #105
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Nie wiem jak Atlantic ale przy okazji uruchomienia rozmawiałem z pracownikiem Dimplexa o tym co jak się coś popsuje za n lat, to powiedział mi, że mają >10 lat wsparcia na części po zakończeniu produkcji (nie wiem czy to tylko słowa czy prawda), wieża ma zasobnik, bufor, płytowy wymiennik ciepła, sterownik pompy, i pompy obiegowe, ta sama wieża może współpracować z różnymi jednostkami zew. w sterowniku jest opcja wyboru modelu jedn. zew. myślę, że w tym przypadku nie będzie tragicznie, podpytaj jak ma atlantic. Dimplex "goły" wychodzi podobnie cenowo do innych natomiast jak chcesz bajerów to cena rośnie, a bajery to np. chłodzenie podłogą - dodatkowy mieszacz i jakiś moduł do sterownika + sterownik pokojowy z pomiarem wilgotności aby nie zejść poniżej punktu rosy, sterowanie ze smartphone dodatkowa kasa i to nie mała.
    Jak do tej pory według mnie:
    Plusy
    1. Wieża hydrauliczna - łatwość podłączenia, zbiorniki jeden pod drugim przez co zajmują w sumie 1,5m2 w pomieszczaniu
    2. Uruchomienie przez producenta
    3. Ciche chłodzenie (podłogą) za nie zbyt dużą dopłatą
    4. Sprężarka scroll
    5. Automatyka pompy steruje cyrkulacją cwu. w trakcie dezynfekcji termicznej instalacji.
    Minusy
    1. Sterownik pokojowy - strasznie ubogi, zadanie temp. pomieszczenia, sprawdzenie temp zew./wew aktualnej i zadanej powrotu, oraz wilgotność, wszystkie sterowanie ze sterownika pompy


    PS: Czy w przypadku Panasonic, Atlantic na uruchomienie przyjeżdża serwis firmowy czy instalator uruchamia ?
    Ostatnio edytowane przez dar3k ; 04-12-2017 o 18:12
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  6. #106

    Domyślnie

    Pytanie techniczne. Czy we wszystkich pompach ciepła powietrze-woda typu split jednostka zewnętrzna jest zasilana z jednostki wewnętrznej? Czy jednak jednostka zewnętrzna wymaga zasilania niezależnego, własnego?

  7. #107
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Prezes079 Zobacz post
    No właśnie coś na podobie jest atllantic model z duo nazwie lodówka chyba 190l wody wszystko w jednym minimum rurociągu ale..... ma też chyba swoje wady jak coś się stanie po gwarancji to może być kiepsko.
    Pytałem w Atlanticu ile sam zbiornik CWU do lodówki to usłyszałem iż 3600 zł netto cennikowo ale od tego jest duży rabat jak na pompy więc w podobnej cenie co dobry zbiornik 300 l z 2 wężownicami dedykowany do PC

  8. #108
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Pytanie techniczne. Czy we wszystkich pompach ciepła powietrze-woda typu split jednostka zewnętrzna jest zasilana z jednostki wewnętrznej? Czy jednak jednostka zewnętrzna wymaga zasilania niezależnego, własnego?
    wszystkie jednostki zewnętrzne (przynajmniej te Viessmanna) mają własne zasilanie. Z jednostką wewnętrzną łączą się (od strony eletrycznej) jedynie kablem komunikacyjnym
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #109

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Pytanie techniczne. Czy we wszystkich pompach ciepła powietrze-woda typu split jednostka zewnętrzna jest zasilana z jednostki wewnętrznej? Czy jednak jednostka zewnętrzna wymaga zasilania niezależnego, własnego?
    Witam,

    Jednostka zewnętrzna jednofazowa powietrznej pompy ciepła typu split może być zasilania z jednostki wewnętrznej natomiast jednostka trzy fazowa musi mieć oddzielne zasilanie.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers - Bosch

Strona 6 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony