dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kuzio

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-311
    Dzielnica
    Oporów
    Posty
    2

    Question Wentylacja pomieszczenia w piwnicy przez ścianę zewnętrzną (vs grawitacyjnie)

    Drodzy forumowicze,

    Potrzebuję Waszego wsparcia w kwestii wentylacji pomieszczenia w piwnicy:
    • powierzchnia 11m2 (mniej wiecej w kwadracie),
    • wysokość 2,2 m (nie da się pogłębić, ławy fundamentowe płytko osadzone)
    • docelowo ma być mała kuchnią
    • ma dość duże okno,
    • zamieszkane, więc będzie utrzymywana normalna temperatura 20-22 stopnie
    • prowadzi do sypialni
    • w 40-letnim budynku do kapitalnego remontu (mury piwnic również zostaną ocieplone)
    • obecnie bez żadnych kratek wentylacyjnych (jest kanał grawitacyjny w sąsiadującej malutkiej łazience)


    I teraz jak rozwiązać kwestię normalnego wentylowania tego pomieszczenia, żeby uniknąć nadmiaru wilgoci i w konsekwencji grzyba na ścianach?
    Czy jest opcja wentylowania takiego pomieszczenia przez ścianę zewnętrzną , np. przez mechaniczne wentylatory utrzymujące stały przepływ? Ktoś zna konkretne rozwiazania?

    Proszę Was o radę, bo od Pani Architekt usłyszałem, że muszę dobudować (wymurować) przez wszystkie kondygnacje aż po dach dodatkowy kanał wentylacji grawitacyjnej. Co oczywiste, zabierze to powierzchnię pomieszczeń, a i zakres prac i koszt niemały.


    PS. Czy wydmuch okapu można bez problemu skierować za ścianę zewnętrzną?
    Ostatnio edytowane przez kuzio ; 05-08-2017 o 08:27 Powód: dodanie szczegółowszego pytania

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kuzio

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-311
    Dzielnica
    Oporów
    Posty
    2

    Domyślnie

    Ktokolwiek obeznany w temacie by pomógł? Plz!

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem, czy jestem obeznany w temacie, ale ja bym zainstalował rekuperator ścienny na ścianie zewnętrznej. Mam rekuperator ścienny w jednym pokoju w bloku. Nie jest to to samo co wentylacja mechaniczna z nawiewem/wywiewem po przekątnej. Wadą jest to że nawiew i wywiew są blisko siebie. Ale będzie dużo lepiej niż brak jakiejkolwiek wentylacji, no i nie będzie utraty ciepła w zimie, a i wilgoć ci odciągnie. Jeśli to Twój prywatny budynek to nie ma przeszkód prawnych. Jeśli to budynek wielorodzinny, to trzeba sprawdzić w przepisach, co do umieszczenia wyrzutni wentylacji.

    Cytat Napisał kuzio Zobacz post
    Drodzy forumowicze,
    obecnie bez żadnych kratek wentylacyjnych (jest kanał grawitacyjny w sąsiadującej malutkiej łazience)
    Pytanie czy ten kanał grawitacyjny jest zbiorczy jeszcze z jakimś innym pomieszczeniem na innej kondygnacji? Teraz już tak nie wolno robić, ale 40 lat temu takie cyrki były praktykowane. Jeśli jest tylko do tej łazienki (nikt inny nie jest podpięty do tego kanału), to należy przez ten kanał puścić wywiew wentylacji mechanicznej zbierającej powietrze zużyte napierw z kuchni, potem łazienki. Idealnie byłoby wyłożyć środek tego kanału odpowiednią rurą. A jak chcesz mieć cicho to zaistalować wentylator dachowy. Ponadto nie musisz budować kanału wentylacyjnego z cegieł tylko dać rurę, nawet cienką np. Ø125 mm. Chociaż wtedy opory i głośność wentylacji będzie większa.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 12-08-2017 o 14:46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony