dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Podłączenie 2 lamp pod 1 włącznik

    Witam,mam problem z podłączeniem 2 lamp pod podwójny włącznik.
    Mam starą instalację gdzie do wylacznika dochodzą 3 kable,w dwóch jest prąd w trzecim nie ma więc myślę że to N.
    Do tego wlacznika doprowadzilem nowy kabel 2 żyłowy i do drugiej Nowej lampy.Stara instalacja bez uziemienia.
    I podlaczalem to Na przeróżne sposoby i włącza się tylko Stara lampa.
    Ta Nowa wogole nie świeci.Sprawdzałem próbówką i prąd dochodzi i do L i do N w tej Nowej lampie.
    Może mi ktoś doradzi czy musi być drugi włącznik światła do drugiej lampy i po prostu zmostkowac L z pierwszego wlacznika do tego drugiego i N razem żeby to zagrało??
    Ten podwójny włącznik co mam kupiony ma tylko 3 wyjścia bo 4 jest puste.
    Proszę o radę bo mi już ręce opadają.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Niby to o ID, ale jest też prosty opis, jak jest podłączony włącznik w tradycyjnej instalacji:
    https://youtu.be/A5MC3GJMUCQ

  3. #3

    Domyślnie

    Sprawa banalnie prosta - ten nowy przewód należało doprowadzic do lampy od puszki łączeniowej, nie od wyłącznika.
    Zresztą istniejąca instalacja ma poważną usterkę - sterowanie oświetleniem poprzez wyłącznik zerem, nie fazą.
    Wykręc żarówki ze starej lampy, "prąd" na dwóch przewodach wyłącznika "zniknie".
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 06-08-2017 o 13:44
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #4

    Domyślnie

    Stare budownictwo,Stara instalacja.
    Czyli muszę ten kabel na nowo wykuc i puscic go do puszki a od puszki Nowy do wlacznika??
    Nie da się tego wylacznika zmostkowac w jakikolwiek sposób żeby to działało i było bezpieczne w użytkowaniu??
    W drugim pokoju też sa 2 lampy i tam wszystko działa jak należy a kabel też jest puszczony do wlacznika.
    Czy to może być wina wlacznika??

  5. #5

    Domyślnie

    Nie tak prędko. Elektrycy u kolegi poumierali ?
    Naprawdę trzeba samemu grzebac ?
    Po pierwsze - do wyłącznika jest stary przewód 3-żyłowy, a więc był zamontowany wyłącznik podwójny, 2-klawiszowy (świecznikowy). Co on załączał ?
    Po drugie - wspomniane złe sterowanie oświetleniem.
    Po trzecie - potrzebny nowy przewód od puszki łączeniowej (podsufitowej) do nowej lampy. Oczywiście w tym przypadku wyłącznik będzie obsługiwał dwie lampy, każda załączana jednym klawiszem. Chyba że stara lampa jest typu "źyrandolowego", wówczas można zastosowac wyłącznik potrójny, ale dodatkowy przewód od puszki łączeniowej do wyłącznika musi byc.

    A tak na poważnie - elektryk konieczny, gdyż "już Ci ręce opadają", a przecież dla elektryka to pikuś, a nawet pan Pikuś.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Była pojedyncza stara lampa na tym włączniku.
    Gniazdka,włączniki i lampy wszystkie wymieniłem na nowe i wszędzie działaja bez zarzutu.
    Jedynie z tą lampa mam problem.
    No ale jak piszesz wezwe elektryka niech to oceni czy faktycznie trzeba kuc w świeżo pomalowanej ścianie czy wymyśli coś innego.

  7. #7

    Domyślnie

    Panowie wezwałem elektryka i powiedział mi to samo że kabel do puszki a nie do wlacznika.
    I że mogę sobie to sam zrobić bo to żadna filozofia a jemu się nie opłaca z 1 kablem grzebać...
    I tak zrobiłem,puscilem ten kabel do puszki pod sufitem ale teraz ta druga lampa świeci cały czas....Tak jakby nie reagowała na włącznik.
    W tej puszce z tego co widzę to wychodzi tylko faza i neutralny.
    Co jeszcze muszę zrobić żeby te lampy się zalaczaly na włączniku??
    z puszki podsufitowej wychodzą 2 białe kable a we włączniku sa 3...skąd ten 3 kabel???

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony