dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Trwalość pompy ciepła PW a praca w II taryfie ?

    Witam !

    Mam pytanie dla fachowców od pomp ciepła ...

    Mamy powiedzmy zamontowany termostat pokojowy który jest podłaczony do pompy ciepła PW.

    Termostat ma za zadanie trzymać temperaturę w pomieszczeniu "wzorcowym" ale też ma na celu zmuszenie pompy do pracy w "tanich godzinach" czyli w II taryfie.

    Jak zachowuje się pompa jak zostanie przekroczona tempertaura powyzej założonej i pompa ciepła otrzymuje polecenie OFF od termostatu ?

    Czy pompa całowicie sie wyłacza (wchodzi w podtrzymanie) ? Czy przestaje działać wtedy pompa obiegowa podłogówki ? Czy przestaje działać wtedy sprężarka ? Co w tedy jak sprężarka potrzebuje wykonać defrost ?

    Czy taka praca poza oszczędnościami w rachunkach (można zmusić pompę do pracy tylko kilka godzin dziennie w taniej taryfie) działa negatywnie na pompę i jej trwałość ?

    Może i dziwne pytania , ale sądzę że wielu posiadaczy pomp ciepła PW korzysta z termostatów i z II taryfy wiec sądze że powinni wiedzieć jak sie zachowuje pompa i czy to bezpieczne ...

    Dzięki
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Ja ostatni sezon grzałem praktycznie tylko w taniej taryfie. W największe mrozy dokładałem 1 max 2h w dziennej.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Bez sterownika pokojowego jaki jest problem z ustawieniem docelowej temperatury zasilania w droższej strefie ze stopień czy dwa niższej, niż w taniej?

    AFAIK Panasonic z termostatem pokojowym zatrzymuje pompy obiegowe (nie wiem, czy od razu, czy jeszcze chwile nimi napędza podłogówkę). Przy sterowaniu opartym na temperaturze DZ pompy pracują non stop niezależnie od tego, czy sprężarka chodzi, czy nie.

  4. #4

    Domyślnie

    diabeł tkwi w szczegółach, napiszę może jak to wygląda u mnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jak zachowuje się pompa jak zostanie przekroczona tempertaura powyzej założonej i pompa ciepła otrzymuje polecenie OFF od termostatu ?
    wyłączy sprężarkę i pompy obiegowe


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czy pompa całowicie sie wyłacza (wchodzi w podtrzymanie) ? Czy przestaje działać wtedy pompa obiegowa podłogówki ? Czy przestaje działać wtedy sprężarka ? Co w tedy jak sprężarka potrzebuje wykonać defrost ?
    no jak całkowicie...cały czas zostaje włączony sterownik odczytujący temperatury ze sterownika pokojowego...jest w gotowości, jak przyjdzie impuls ze sterownika, to znowu się załączy
    ja mam g-w - ale wydaje mi się, że defrosty nie są potrzebne jak PC nie pracuje...


    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czy taka praca poza oszczędnościami w rachunkach (można zmusić pompę do pracy tylko kilka godzin dziennie w taniej taryfie) działa negatywnie na pompę i jej trwałość ?
    ja nie widzę negatywów, wręcz same pozytywy. Przy grzaniu w taniej taryfie, PC ma mniej start-stopów, co nie pozostaje bez znaczenia na żywotność sprężarki.
    Co prawda ja mam tylko on/offa, w inwerterach jeśli ten problem występuje - to jakby rzadziej - ale czytałem tutaj o przypadkach, że było bardzo dużo załączeń w przypadku pomp p-w
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez sterownika pokojowego jaki jest problem z ustawieniem docelowej temperatury zasilania w droższej strefie ze stopień czy dwa niższej, niż w taniej?
    .
    Może taki że nie każda pompa ma mocno rozbusowae sterowanie i można sobie ustawić godziny w jakich chcemy mieć wyższa temperaturę a w jakich niższą , przygotowaną pod II taryfę ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    ja nie widzę negatywów, wręcz same pozytywy. Przy grzaniu w taniej taryfie, PC ma mniej start-stopów, co nie pozostaje bez znaczenia na żywotność sprężarki.
    Co prawda ja mam tylko on/offa, w inwerterach jeśli ten problem występuje - to jakby rzadziej - ale czytałem tutaj o przypadkach, że było bardzo dużo załączeń w przypadku pomp p-w
    OK , ale ten plus jest przy pompach typu ON-OFF. Jak jest inwerter to przecież sprężarka działa w szerokim zakresie mocy , czyli bez zbędnych załączeń i wyłączeń.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    OK , ale ten plus jest przy pompach typu ON-OFF. Jak jest inwerter to przecież sprężarka działa w szerokim zakresie mocy , czyli bez zbędnych załączeń i wyłączeń.
    niby tak, ale...wszystko zależy od sterowania...i różnie bywa...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony