dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie pompą ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną

    Witam wszystkich zainteresowanych tematem i też mam nadzieję, że chętnych w pomocy doboru ogrzewania domu jednorodzinnego. Na wstępie powiem, że dopiero jesteśmy przed etapem projektowania domu ale już teraz chcielibyśmy wiedzieć/pojąć decyzje jak będzie wyglądała instalacja CO oraz CWU i co ewentualnie zmienić w projekcie. Planujemy dom o powierzchni użytkowej ok 120m2 i powierzchni ogrzewanych podłóg ok 160m2. Wylewka cementowa ok 7 cm. III strefa klimatyczna - Gliwice, ogrzewanie podłogowe 100%, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i PW GWC (pomijamy jego zasadność). Ostatecznie dom ma być zaprojektowany tak aby nie przekroczyć 35 kWh/m²rok.

    Poniżej przedstawiam swoje przemyślenia dotyczące ogrzewania domu. Do ogrzewania domu bierzemy pod uwagę wyłącznie pompę ciepła (dyskusję nad innymi sposobami ogrzewania pomijamy).

    1. Rodzaj pompy ciepła i jej przybliżony koszt zakupu.
    - Pompa ciepła powietrzna (P-W) - koszt zakupu to ok 20 tyś zł
    - Pompa ciepła z poziomym kolektorem (G-W) koszt zakupu to ok 30 tyś zł
    - Pompa ciepła z pionowym kolektorem (G-W) - koszt zakupu to ok 40 tyś zł
    Wartości te są orientacyjne ale w zasadzie różnica pomiędzy tymi pompami wygląda bardzo podobnie. Szacuje, że różnica rocznego kosztu ogrzewania pomiędzy powietrzną pompą a pozostałymi dwoma wynosi ok 500 zł ze względu na grzałkę wspomagającą ogrzewanie zimą.
    W przybliżeniu czas zwrotu pomp ciepła G-W z poziomym źródłem szacuje na ok 20 lat a pompy z pionowym na 40 lat.
    Cały czas byłem za pompą ciepła z poziomym kolektorem bo jest tańsza w porównaniu z pionowym kolektorem i lepsza od powietrznej pompy ciepła ze względu na brak pracy bez grzałki zimą a tym samym nie muszę się martwić, że za oknem jest -25 stopni. Zakładam też, że dom buduje na co najmniej 50 lat a w tym czasie może wiele się wydarzyć np.: wymiana pompy na nową, wymiana glikolu, zaworów, pompy obiegowej, czy rozszczelnienie DZ i jego ponowne wykonanie. Nie uwierzę nikomu jeśli ktoś mi powie, że przez 50 lat taka instalacja z poziomym czy pionowym kolektorem będzie chodziła bezawaryjnie z jednostajną wydajnością. Więc taka instalacja w przyszłości będzie generowała dodatkowe koszty.
    Biorąc to wszystko pod uwagę tan naprawdę zastanawiam się czy warto inwestować w inną pompę ciepła niż tylko w powietrzną?
    Uważam również, że wraz ze wzrostem energooszczędności domu zmniejsza się różnica w rocznym koszcie CO+CWU a tym samym wydłuża się okres spłaty pompy GW w porównaniu do PW.
    Dzięki rezygnacji z pompy ciepła z poziomym lub pionowym kolektorem na rzecz powietrznej pompy ciepła, oczywiście z dopłatą do tej różnicy, na dachu będzie można zainstalować instalację fotowoltaiczną o mocy 3 KW.

    2. Rodzaj instalacji CO i CWU
    Po przeczytaniu sporej ilości artykułów i wypowiedzi forumowiczów już sam nie wiem jakie było by efektywne ogrzewanie dla takiego domu – pompa ciepła PW z instalacją fotowoltaiczną.
    Przede wszystkim zastanawiam się w jakich taryfach opłaca się ogrzewać taki dom. Przy I taryfie wystarczy dobrać odpowiednią pompę bez zapasu co zapewne będzie tańsze przy samym zakupie pompy? ale co z późniejszymi kosztami użytkowania? Przy II taryfie G12W wiem, że należy przyjąć pompę z zapasem tak aby była w stanie odrobić czas w którym była wyłączona i w dodatku nie pracowała przy 100% obciążeniu bo wtedy nie pracuje efektywnie. Zakładam też że w czasie dnia będą chodziły inne urządzenia jak TV, piec elektryczny indukcyjny itp. (wszystkie urządzenia będą korzystały z energii elektrycznej) Dlatego zastanawiam się czy warto myśleć o tej drugiej taryfie? Chciałbym uniknąć tego, żeby pompa inwertorowa pracowała jak on/off. W dodatku zastanawiam się czy trzeba mieć bufor dla instalacji CO i czy w ogóle warto go mieć, bo to kolejne koszty i urządzenia które mogą ulec awarii, kolejna pompa obiegowa która tez pobiera prąd.
    Instalacja podłogowa ma mieć możliwość sterowania temperaturą w każdym pokoju, tak więc w pokojach będą zabudowane termostaty umożliwiające odcinanie pętli podłogowych za pomocą siłowników na rozdzielaczu. Dodatkowo zastanawiam się czy kiedyś nie będzie warto zainwestować w stację pogodową do lepszego sterowania temperaturą w domu.

    3. Chłodzenie domu latem, z tym zagadnieniem mam największy kłopot. Problem w tym, że nie podobają mi się klimakonwektory, za bardzo mi przypominają grzejniki, w dodatku zakup klimakonwektórów nie należy do najtańszych. Dlatego zastanawiam się czy warto myśleć o dodatkowym chłodzeniu jeśli będzie PW GWC (wiem że to nie daje takiego samego efektu ale może wystarczy). Może warto pomyśleć nad dodatkową instalacją chłodnicy/nagrzewnicy która będzie zabudowana za rekuperatorem i podłączona do pompy ciepłą. Czy takie coś jest ekonomiczne? Wiem że jeszcze jest możliwość chłodzenia podłogówką ale możliwość wystąpienia punku rosy jak i efekt zimnej podłogi do końca mnie nie przekonuje do zastosowania tego rozwiązania.

    Obecnie myślę nad pompami dwóch producentów Panasonic i Daikin o mocy ok 7kw

    Bardzo prosiłbym o pomoc przy rozwiązaniu sposobu ogrzewania.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    3. Chłodzenie domu latem, z tym zagadnieniem mam największy kłopot. Problem w tym, że nie podobają mi się klimakonwektory, za bardzo mi przypominają grzejniki, w dodatku zakup klimakonwektórów nie należy do najtańszych. Dlatego zastanawiam się czy warto myśleć o dodatkowym chłodzeniu jeśli będzie PW GWC (wiem że to nie daje takiego samego efektu ale może wystarczy). Może warto pomyśleć nad dodatkową instalacją chłodnicy/nagrzewnicy która będzie zabudowana za rekuperatorem i podłączona do pompy ciepłą. Czy takie coś jest ekonomiczne? Wiem że jeszcze jest możliwość chłodzenia podłogówką ale możliwość wystąpienia punku rosy jak i efekt zimnej podłogi do końca mnie nie przekonuje do zastosowania tego rozwiązania.

    Obecnie myślę nad pompami dwóch producentów Panasonic i Daikin o mocy ok 7kw

    Bardzo prosiłbym o pomoc przy rozwiązaniu sposobu ogrzewania.
    Obie te pompy mają funkcje chłodzenia.
    Mając takie pompy zagadnienie klimatyzacji robi się banalne.
    Kupujesz klimakonwektor kanałowy (do zabudowy) i robisz rozprowadzenie do pomieszczeń, które chcesz chłodzić.
    Wykonując to na etapie budowy domu, całość można estetycznie schować.
    Wentylacja ma za małą wydajność by skutecznie chłodzić dom, nie łączy się tych 2 systemów.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 09-08-2017 o 22:54

  3. #3

    Domyślnie

    Jest już taki temat ; Pompy ciepła a zestaw fotowoltaiczny http://forum.muratordom.pl/showthrea...fotowoltaiczny
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    a ja proponuję zrobić jak narprostrze i niekomplikować układu .Każdy klocek wymaga serwisu .

  5. #5

    Domyślnie

    co do , to jest to bardzo fajne rozwiązanie - na pewno tańsze niż klima, no ale do tego potrzeba gruntowej pompy ciepła. zaletą jest efektywność energetyczna związana z niskimi kosztami eksploatacyjnymi - podczas naturalnego chłodzenia pompa ciepła jest wyłączona. energię elektryczną pobierają jedynie pompy obiegowe. kolejna zaleta to regeneracja dolnego źródła ciepła i akumulacja dodatkowego ciepła w gruncie. ciepło zgromadzone w gruncie zostaje później wykorzystane do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 16-08-2017 o 17:33

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobosil Zobacz post
    co do to jest to bardzo fajne rozwiązanie - na pewno tańsze niż klima, no ale do tego potrzeba gruntowej pompy ciepła. zaletą jest efektywność energetyczna związana z niskimi kosztami eksploatacyjnymi - podczas naturalnego chłodzenia pompa ciepła jest wyłączona. energię elektryczną pobierają jedynie pompy obiegowe.ciepło zgromadzone w gruncie zostaje później wykorzystane do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym. .
    Ja tam nie uważam tego za fajne . Klima lepiej się sprawdza .
    .
    energię elektryczną pobierają jedynie pompy obiegowe.ciepło zgromadzone w gruncie zostaje później wykorzystane do ogrzewania budynku w sezonie grzewczym
    Bajdurzena .Guzik się nagromadzi tego ciepła w gruncie

    Aby korzystać z tej funkcji należy wyposażyć pompę w moduł chłodzenia pasywnego
    Ciekawe jaki koszt dodatkowy za ten moduł
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 16-08-2017 o 17:40 Powód: Łączenie postów.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Ja tam nie uważam tego za fajne . Klima lepiej się sprawdza .
    Tak, klima jest skuteczniejsza i szybsza w działaniu.
    Ale jest też droższa w zakupie i droższa w eksploatacji. Jest też głośna, w porównaniu do chłodzenia pasywnego którego w ogóle nie słychać.
    Jednostki zewnętrzne SĄ, postawione na ziemi albo wiszą na elewacji. Trzeba je serwisować i nie pożyją tyle co wymiennik z AISI316
    Są plusy dodatnie i ujemne jak widzisz.
    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Bajdurzena .Guzik się nagromadzi tego ciepła w gruncie
    To prawda, tu się zgodzę. Efekty znikome przy poziomym źródle. Przy odwiertach przeważnie nie ma akumulacji bo wody gruntowe kradną wszystko co znajdą po drodze
    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Ciekawe jaki koszt dodatkowy za ten moduł
    Od około 3k netto, za to klimatyatorów z montażem na cały dom nie kupisz
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Ale jest też droższa w zakupie i droższa w eksploatacji. Jest też głośna, w porównaniu do chłodzenia pasywnego którego w ogóle nie słychać.
    Słabo działa, to i słabo słychać. Praw fizyki nie oszukasz, i jak nie ruszysz powietrza wentylatorem, to chłód będzie snuł się przy podłodze a w głowę dalej żar. Chłód sam z siebie do góry nie ruszy. A ja wolę mieć ciepło w nogi i chłodno w głowę, a nie na odwrót.
    Więc trzeba mieć sporo samozaparcia żeby się cieszyć, że masz zimną posadzkę. Ja wolę mieć zimne powietrze. A dokupienie klimakonwektorów jest droższe od klimatyzatorów.

    No i klima osuszy powietrze, co w upały jest dosyć cenne. A chłodzenie bierne nie zrobi tego.

  9. #9

    Domyślnie

    Piszesz co wiesz ale czy wiesz co piszesz to wątpię. Bez klimy dzięki GGWC i aktywnemu chłodzeniu podłogi PC PW ( szerokim okapom, markizom, roletom ) miałem przy 37C na zewnątrz 23C w środku i 65% wilgotności. Nie czułem żadnego żaru w głowie, fakt po gresie na bosaka mało komfortowo ale już na desce 3W OK. Klima nie jest panaceum na wszytko i jak nie ma konieczności ( np. samochód ) to lepiej jej nie nadużywać. W pracy mam klimę w upały ratuje ale w domu wolałem jej uniknąć .

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Obie te pompy mają funkcje chłodzenia.
    Mając takie pompy zagadnienie klimatyzacji robi się banalne.
    Kupujesz klimakonwektor kanałowy (do zabudowy) i robisz rozprowadzenie do pomieszczeń, które chcesz chłodzić.
    Wykonując to na etapie budowy domu, całość można estetycznie schować.
    Wentylacja ma za małą wydajność by skutecznie chłodzić dom, nie łączy się tych 2 systemów.
    Witam,

    Dokładnie. Powietrzne pompy ciepła mogą być wykorzystywane do chłodzenia budynku w sezonie letnim dzięki możliwości rewersyjnej pracy. Nie generuje to większych dodatkowych kosztów (oprócz systemu regulacji zabezpieczającym przed obniżeniem się temperatury w instalacji poniżej temperatury punktu rosy), a w rezultacie otrzymujemy wydajny system chłodzenia.
    Sam koszt chłodzenia budynku za pomocą pompy ciepła jest porównywalny z kosztem chłodzenia budynku klimatyzatorem ściennym. Natomiast w przypadku gruntowych pomp ciepła istnieje możliwość chłodzenia pasywnego, gdy nie pracuje sprężarka. Pozwoli to na dodatkowe oszczędności energii elektrycznej.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony