Witam wszystkich zainteresowanych tematem i też mam nadzieję, że chętnych w pomocy doboru ogrzewania domu jednorodzinnego. Na wstępie powiem, że dopiero jesteśmy przed etapem projektowania domu ale już teraz chcielibyśmy wiedzieć/pojąć decyzje jak będzie wyglądała instalacja CO oraz CWU i co ewentualnie zmienić w projekcie. Planujemy dom o powierzchni użytkowej ok 120m2 i powierzchni ogrzewanych podłóg ok 160m2. Wylewka cementowa ok 7 cm. III strefa klimatyczna - Gliwice, ogrzewanie podłogowe 100%, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i PW GWC (pomijamy jego zasadność). Ostatecznie dom ma być zaprojektowany tak aby nie przekroczyć 35 kWh/m²rok.

Poniżej przedstawiam swoje przemyślenia dotyczące ogrzewania domu. Do ogrzewania domu bierzemy pod uwagę wyłącznie pompę ciepła (dyskusję nad innymi sposobami ogrzewania pomijamy).

1. Rodzaj pompy ciepła i jej przybliżony koszt zakupu.
- Pompa ciepła powietrzna (P-W) - koszt zakupu to ok 20 tyś zł
- Pompa ciepła z poziomym kolektorem (G-W) koszt zakupu to ok 30 tyś zł
- Pompa ciepła z pionowym kolektorem (G-W) - koszt zakupu to ok 40 tyś zł
Wartości te są orientacyjne ale w zasadzie różnica pomiędzy tymi pompami wygląda bardzo podobnie. Szacuje, że różnica rocznego kosztu ogrzewania pomiędzy powietrzną pompą a pozostałymi dwoma wynosi ok 500 zł ze względu na grzałkę wspomagającą ogrzewanie zimą.
W przybliżeniu czas zwrotu pomp ciepła G-W z poziomym źródłem szacuje na ok 20 lat a pompy z pionowym na 40 lat.
Cały czas byłem za pompą ciepła z poziomym kolektorem bo jest tańsza w porównaniu z pionowym kolektorem i lepsza od powietrznej pompy ciepła ze względu na brak pracy bez grzałki zimą a tym samym nie muszę się martwić, że za oknem jest -25 stopni. Zakładam też, że dom buduje na co najmniej 50 lat a w tym czasie może wiele się wydarzyć np.: wymiana pompy na nową, wymiana glikolu, zaworów, pompy obiegowej, czy rozszczelnienie DZ i jego ponowne wykonanie. Nie uwierzę nikomu jeśli ktoś mi powie, że przez 50 lat taka instalacja z poziomym czy pionowym kolektorem będzie chodziła bezawaryjnie z jednostajną wydajnością. Więc taka instalacja w przyszłości będzie generowała dodatkowe koszty.
Biorąc to wszystko pod uwagę tan naprawdę zastanawiam się czy warto inwestować w inną pompę ciepła niż tylko w powietrzną?
Uważam również, że wraz ze wzrostem energooszczędności domu zmniejsza się różnica w rocznym koszcie CO+CWU a tym samym wydłuża się okres spłaty pompy GW w porównaniu do PW.
Dzięki rezygnacji z pompy ciepła z poziomym lub pionowym kolektorem na rzecz powietrznej pompy ciepła, oczywiście z dopłatą do tej różnicy, na dachu będzie można zainstalować instalację fotowoltaiczną o mocy 3 KW.

2. Rodzaj instalacji CO i CWU
Po przeczytaniu sporej ilości artykułów i wypowiedzi forumowiczów już sam nie wiem jakie było by efektywne ogrzewanie dla takiego domu – pompa ciepła PW z instalacją fotowoltaiczną.
Przede wszystkim zastanawiam się w jakich taryfach opłaca się ogrzewać taki dom. Przy I taryfie wystarczy dobrać odpowiednią pompę bez zapasu co zapewne będzie tańsze przy samym zakupie pompy? ale co z późniejszymi kosztami użytkowania? Przy II taryfie G12W wiem, że należy przyjąć pompę z zapasem tak aby była w stanie odrobić czas w którym była wyłączona i w dodatku nie pracowała przy 100% obciążeniu bo wtedy nie pracuje efektywnie. Zakładam też że w czasie dnia będą chodziły inne urządzenia jak TV, piec elektryczny indukcyjny itp. (wszystkie urządzenia będą korzystały z energii elektrycznej) Dlatego zastanawiam się czy warto myśleć o tej drugiej taryfie? Chciałbym uniknąć tego, żeby pompa inwertorowa pracowała jak on/off. W dodatku zastanawiam się czy trzeba mieć bufor dla instalacji CO i czy w ogóle warto go mieć, bo to kolejne koszty i urządzenia które mogą ulec awarii, kolejna pompa obiegowa która tez pobiera prąd.
Instalacja podłogowa ma mieć możliwość sterowania temperaturą w każdym pokoju, tak więc w pokojach będą zabudowane termostaty umożliwiające odcinanie pętli podłogowych za pomocą siłowników na rozdzielaczu. Dodatkowo zastanawiam się czy kiedyś nie będzie warto zainwestować w stację pogodową do lepszego sterowania temperaturą w domu.

3. Chłodzenie domu latem, z tym zagadnieniem mam największy kłopot. Problem w tym, że nie podobają mi się klimakonwektory, za bardzo mi przypominają grzejniki, w dodatku zakup klimakonwektórów nie należy do najtańszych. Dlatego zastanawiam się czy warto myśleć o dodatkowym chłodzeniu jeśli będzie PW GWC (wiem że to nie daje takiego samego efektu ale może wystarczy). Może warto pomyśleć nad dodatkową instalacją chłodnicy/nagrzewnicy która będzie zabudowana za rekuperatorem i podłączona do pompy ciepłą. Czy takie coś jest ekonomiczne? Wiem że jeszcze jest możliwość chłodzenia podłogówką ale możliwość wystąpienia punku rosy jak i efekt zimnej podłogi do końca mnie nie przekonuje do zastosowania tego rozwiązania.

Obecnie myślę nad pompami dwóch producentów Panasonic i Daikin o mocy ok 7kw

Bardzo prosiłbym o pomoc przy rozwiązaniu sposobu ogrzewania.