dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dobór mocy pompy do kaskady wodnej

    Witam wszystkich. Jestem nowy na forum, więc proszę o wyrozumiałość :).

    Piszę w temacie z złącznika i pewnie powie on więcej niż 1000 słów. Na obrazku nic nie jest przypadkowe (również wysokość wyprowadzenie rury z oczka do kaskady), więc jeśli macie uwagi/sugestie co to samej konstrukcji/jak to można zrobić lepiej, to poproszę. Budowlę zamierzam dopiero wykonać, łącznie z wywierceniem studni. Studnia będzie miała głębokość około 28m rurą 125mm. Na początku nie przewidywałem hydrofora, ale przecież woda ze studni przyda mi się również do innych celów, więc przyda mi się również "ciśnienie" :). Rozwiązanie z hydroforem załatwia mi również kwestie sterowania, więc dodatkowy plus. Pytanie co z zimą? Miejsce instalacji hydrofora musiałoby być w studzience od studni. Zabezpieczenie wełną może załatwi temat.
    Jak na razie (pewnie przez najbliższe 10 lat) pompa będzie pracować tylko na potrzeby kaskady, więc jej wydajność nie ma znaczenia. Ma znaczenie za to zużycie energii – odpowiedni dobór mocy pompy. Lepiej większa która będzie pracować krócej, czy mniejsza która będzie pracować dużej. Zakładam, że woda z oczka będzie się sączyć z prędkością max 2l/min, czyli 120l/h. Pojemność oczka wodnego nad rurą spustową szacuje że będzie około 200l.

    Pytanie brzmi jak dobrać do takiego ustrojstwa pompę/moc pompy/pojemność hydrofora tak, aby pobór energii był najmniejszy, a komfort pracy pompy/żywotność najwyższa. Zakładam że prędkość napełniania oczka z hydrofora (jak mocno odkręcę kranik) zgram z prędkością wylewania się wody do kaskady w sposób doświadczalny/metodą prób i błędów.

    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rys.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	394617  

  2. #2

    Domyślnie

    IMHO bez sensu. Lepiej dać pompkę do stawu. Tabela wydajności pompy od tego trzeba zacząć.

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystkiego nie napisałem, więc spostrzeżenie trafne (szczególnie z uwagi na pobór energii). Zależy mi również na stałym dopływie, natlenionej/nowej wody do stawu. Przy moich założeniach jest to prawie 3m3 na dobę.

    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  4. #4

    Domyślnie

    Woda płynie kaskadą więc się natlenia.

  5. #5

    Domyślnie

    No to jedno mamy z głowy, a co z nową wodą, która ma również zasilać staw?

  6. #6

    Domyślnie

    A po co zasilać ? Ucieka ci ta woda , że chcesz uzupełniać ? Można dolać trochę jak chcesz. Głębokość studni 28m a lustro ? Pompa głębinowa musi być także nic nie zamarznie.

  7. #7

    Domyślnie

    Tak jak pisałem, studnia jeszcze nie wywiercona, ale na sąsiedniej działce jest głęboka na 28m lustro 25-26m, więc tak załóżmy. I teraz jaka pompa:
    - jednofazowa/trójfazowa,
    - małej mocy/większej mocy,
    - .........?

    PZD

  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli lustro jest na 25-26m to trzeba zostawić trochę zapasu. Ja bym wiercił do 35m. Wybór producenta to temat rzeka. Tak czy siak najpierw trzeba zacząć od tabel wydajności pomp na danej głębokości.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony