dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze ogrzewania.

    Witam,
    Niedawno zacząłem budowę domu jednak nie jestem ostatecznie zdecydowany na sposób ogrzewania. Myśłałem, że mam jeszcze sporo czasu na wybór jednak ten czas szybko się kończy. Rozważałem już chyba wszystkie sposoby jednak nie wiem czym ostatecznie będe ogrzewał. Dom będzie miał kotłownie przystosowaną do opału stałego jednak przygotowuje się też na przyszłość ( może kiedyś pociągną gaz). Wentylacja grawitacyjna, jeden komin spalinowy i dwa wentylacyjne. Obecnie nabardziej skłąniam się ku pelletowi, dużo czytam o kotłach, póki co moim lidrem jest Lazar i Red Compact. Chciałbym uniknąć węgla. Podłogówka na całej powierzchni.
    Wklejam link z obliczeniem zapotrzebowania na ciepło. Bardzo proszę o porady. Pozdrawiam.
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2lzh
    Ostatnio edytowane przez gino21 ; 10-08-2017 o 12:52

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Wynik masz podobny do mojego. Pierwszy sezon kosztował mnie 1500zł + 1m3 drewna i ok 150kg brykietu. Teraz powinno być mniej bo drugi sezon i odpalę reku. Na twoim miejscu nie myślałbym w przyszłości o gazie tylko o pompie ciepła, chyba że masz możliwość to odrazu rób pompę. Zrezygnuj z grawitacji i odrazo rób rekuperator. Koszt niewiele większy i można zrobić samemu.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Gaz każdy wiek jaki jest i ile kosztuje natomiast pompy ciepła po prostu się obawiam, wiem, że na forum jest mnóstwo zadowolonych użytkowników jednak osobiście nie znam nikogo kto by ogrzewał pompą, Kolejna sprawa to cena pompy. Wentylacja będzie grawitacyjna, za dalleko wszystko poszło. Wybór raczej padnie na pellet tylko nie wiem jaki piec, jaka firma, ile KW. Jakieś wskazówki użytkowników lub sprzedających?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    W pelecie Ci nie pomogę. Codo wentylacji mechanicznej ja też trochę z ręką w nocniku się obudziłem. Już miałem kominy jak postanowiłem mieć WM. W stanie surowym zamkniętym porozciągałem z żoną rury i pomału to uruchamiam. Na jesień będę już zatykał kominy
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #5
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Jakie są koszty czyszczenia takiej wentylacji ?
    Darek B

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jakie są koszty czyszczenia takiej wentylacji ?
    A które kanały chcesz czyścić, nawiewne czy wywiewne?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jakie są koszty czyszczenia takiej wentylacji ?
    Dokladnie takie same jak wentylacji grawitacyjnej. Chyba u siebie czysciłes to wiesz.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino21 Zobacz post
    Witam,
    Niedawno zacząłem budowę domu jednak nie jestem ostatecznie zdecydowany na sposób ogrzewania. Myśłałem, że mam jeszcze sporo czasu na wybór jednak ten czas szybko się kończy. Rozważałem już chyba wszystkie sposoby jednak nie wiem czym ostatecznie będe ogrzewał. Dom będzie miał kotłownie przystosowaną do opału stałego jednak przygotowuje się też na przyszłość ( może kiedyś pociągną gaz). Wentylacja grawitacyjna, jeden komin spalinowy i dwa wentylacyjne. Obecnie nabardziej skłąniam się ku pelletowi, dużo czytam o kotłach, póki co moim lidrem jest Lazar i Red Compact. Chciałbym uniknąć węgla. Podłogówka na całej powierzchni.
    Wklejam link z obliczeniem zapotrzebowania na ciepło. Bardzo proszę o porady. Pozdrawiam.
    http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2lzh
    Daj sobie spokój z pelletem i rób pompę ciepła. Inwestycja na podobnym poziomie a rachunki dużo mniejsze.
    Jak 10 lat temu kupowałem pompę, to też tego ustrojstwa nawet na oczy wcześniej nie widziałem. Widziałem natomiast mnóstwo lodówek i klimatyzatorów i wyszedłem z założenia, że skoro potrafią one pracować bezawaryjnie kilkadziesiąt lat to nie ma się nad czym zastanawiać (przez 9 lat miałem jedną drobną awarię. Koszt naprawy 50zł). Dzisiaj wiem, że to była jedna z lepszych inwestycji w moim domu. Druga to WM, a trzecia ogrzewanie podłogowe w całym domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Liwko a jaką masz pompę, gruntową czy powietrzną? Masz kominek w razie większych mrozów czy pompa daje rade?

  10. #10

    Domyślnie

    dlaczego odpowiednio dobrana pompa miałaby nie dać rady? nie rozumiem tego pędu do paliw stałych, nie dość że droższych w instalacji (wraz z całą kotłownią) od prądu, gazu czy pompy, to jeszcze na dodatek często droższych w eksploatacji (od pompy ciepła).

    a wentylację mechaniczną zrób - można faktycznie samemu to ogarnąć, a komfort nieporównywalny do grawitacyjnej, która raz działa, raz nie (przy obecnych upałach nie dość, że nie działa, to jeszcze wspomaga przegrzewanie pomieszczeń), a czasem wali cofkami.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino21 Zobacz post
    Liwko a jaką masz pompę, gruntową czy powietrzną? Masz kominek w razie większych mrozów czy pompa daje rade?
    Mam polską gruntową w cenie tego kotła na pellet. Do tego musisz dorobić dolne źródło, ale za to możesz zrezygnować z budowy komina.
    Pompa tak jak każde inne urządzenie grzewcze ma określoną moc i jeśli nie dobierzemy za małej, to nie będziemy mieli problemu z niedogrzewaniem. Mogę tylko napisać, że pierwszej zimy jak nagrzebałem w ustawieniach, to gdy na zewnątrz było -27, to w łazience miałem +28 stopni. Dramat.

  12. #12

    Domyślnie

    Mnie zniechęca fakt, iż nikt w okolicy tego nie ma i nie mogę tego zweryfikować naocznie. Dlatego nikt nie jest mi w stanie poradzic konkretnej firmy, która się tym zajmuje, a wiadomo, że jak się do jakiejś udam to każda powie że jest najlepsza i niedroga.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam,

    A nie zastanawiał się Pan nad wyborem pompy ciepła zamiast kotła na pellet?
    Mimo wyższych kosztów inwestycyjnych, pompa ciepła pozwoli na uzyskanie znacznie niższych rocznych kosztów eksploatacyjnych. Dodatkowo takie rozwiązanie jest całkowicie bezobsługowe oraz ekologiczne, ponieważ wytwarzanie ciepła nie zachodzi na drodze spalania. Brak emisji zanieczyszczeń do otoczenia wiązać się będzie z polepszeniem zdrowia Pańskiej rodziny. moderowano
    Alternatywą dla pompy ciepła jest również gazowy kocioł kondensacyjny, który będzie doskonale współpracował z wybranym przez Pana ogrzewaniem podłogowym.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 30-08-2017 o 12:20 Powód: Reklama wykraczająca po za regulamin PP.

  14. #14

    Domyślnie

    Rozmawiałem wczoraj ze znajomym hydraulikiem i powiedział mi, że montował ostatnio kilka peleciaków i były to same SASY. Czy macie wiedzę jak sprawują się te kotły? Np. ten model...
    http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/...o-compact.html

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    robo__

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    170

    Domyślnie

    Cytat Napisał gino21 Zobacz post
    Rozmawiałem wczoraj ze znajomym hydraulikiem i powiedział mi, że montował ostatnio kilka peleciaków i były to same SASY. Czy macie wiedzę jak sprawują się te kotły? Np. ten model...
    http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/...o-compact.html
    Nie mam nic do firmy SAS ale oni to się przez wiele lat w kotłach węglowych specjalizowali. Nie znam ich produktów pelletowych widziałem kocioł na groch w działaniu i był całkiem fajny. Jak bym chciał mieć*pellet to bym się chyba w firmie specjalizującej się w peleciaach szukał.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał robo__ Zobacz post
    Nie mam nic do firmy SAS ale oni to się przez wiele lat w kotłach węglowych specjalizowali. Nie znam ich produktów pelletowych widziałem kocioł na groch w działaniu i był całkiem fajny. Jak bym chciał mieć*pellet to bym się chyba w firmie specjalizującej się w peleciaach szukał.
    Którą firmę masz na myśli?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony