dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie klimatyzacja poddasza

    Witam
    Ponieważ powoli dojrzewam do zamontowania klimatyzacji w sypialniach, a jestem w tej kwestii dyletantem proszę o rady.
    Do schłodzenia są dwie (ew. jedna) sypialnie na poddaszu domku szkieletowego. Sypialnia dziecka - 6 m2 i jedno pomieszczenie ok 25 m2 z otwartą klatką schodową na dół. Domek ma elewację drewnianą i nie chciał bym jej szpecić, więc zawieszanie czegokolwiek na zewnątrz na wysokości poddasza odpada. Raczej coś na zasadzie cyrkulacji - czerpanie powietrza z chłodzonego pomieszczenia i po schłodzeniu wpuszczania go z powrotem. Nad sypialniami znajduje się mały, gospodarczy stryszek-graciarnia, ocieplony, ale nie ogrzewany. Z ew. odprowadzeniem skroplin nie było by problemu, bo jest tam otwarte naczynie wzbiorcze z instalacji CO, więc wystarczyło by się podpiąć do przelewu. Stryszek od sypialni oddzielają drewniany sufit, wełna i płyta OSB, więc przebicie się to nie problem. Jak myślicie dało by się coś tam zmajstrować, a jeżeli tak to co? I czy chłodzenie pomieszczenia z otwartą klatką schodową ma sens? Czy raczej skoncentrować się na pokoju dziecka - szczerze to na tym mi najbardziej zależy. Nie boję się robótek ręcznych, więc jeżeli są jakieś niedrogie patenty na zasadzie "tymi rencamy", to chętnie nadstawiam uszu
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Może klima kanałowa?
    Ale jednostkę wewnętrzną i tak musisz umieścić na zewnątrz. Inaczej "zagotujesz" poddasze i wydajność będzie żałosna a w końcu całkiem padnie.

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem, chodzi o odprowadzenie ciepła? A można by to zrobić przez wylot wentylacji łazienek? Myślałem właśnie o jakiejś małej kanałowej.

  4. #4

    Domyślnie

    Zamiast tego czegoś w pokoju, masz to w ukrytym miejscu . Najczęściej wygłuszone/izolowane a kanałami rozprowadzasz do pokoi.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Rozumiem, chodzi o odprowadzenie ciepła? A można by to zrobić przez wylot wentylacji łazienek? Myślałem właśnie o jakiejś małej kanałowej.
    Jak sobie wyobrażasz zebranie powietrza zużytego przez takie coś



    i upchnięcie do wentylacji łazienki? I ile tego powietrza zassie wtedy i którędy dom, żeby uzupełnić setki metrów sześciennych na godzinę, które przepuszcza przez siebie jednostka zewnętrzna?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Rozumiem, chodzi o odprowadzenie ciepła? A można by to zrobić przez wylot wentylacji łazienek? Myślałem właśnie o jakiejś małej kanałowej.

    Krakers70 skąd jestes???

  7. #7

    Domyślnie

    DEMCIA
    Z okolic Krakowa
    Kaizen
    Widzisz, to nie problem kupić i zainstalować klimatyzator. Tylko czy warto? Myślałem raczej o jakiejś samoróbce małej mocy. Chodzi, o schłodzenie pokoju dziecka, zlokalizowanego na pd-zach i nagrzewającego się po południu. Cały dzień, kiedy nikogo nie ma, pokoik jest zamknięty (drzwi i okno) i temperatura jest ok., termiczny rock'n'roll zaczyna się ok 16. Otwarcie okna pogarsza tylko sprawę, bo powoduje zaciąganie powietrza rozgrzanego od nasłonecznionej elewacji. W efekcie kiedy mała idzie spać jest u niej najgoręcej, ostatnio ponad 30*. Na dniach kupuję folię przeciwsłoneczną na szybę zewnętrzna, drzewa zasadzone od zachodu już rosną, podobnie jak bluszcz na elewacji, ale to trochę potrwa Na razie potrzebuję czegoś małej mocy co przez kilka dni w roku będzie w godzinach popołudniowo-wieczornych schładzało mały pokoik z kubaturą pomniejszona dodatkowo o skos dachowy. Jakby mocy starczyło jeszcze na naszą sypialnię to byłby bonus. To nie ma być klasyczna klima chłodząca chałupę przez całe lato. Nie ma potrzeby, poza najgorszymi upałami jest naprawdę ok.
    ps.
    Przez ten stryszek przechodzi komin z jednym niewykorzystanym przewodem wentylacyjnym. Można by go zagospodarować. Mamy więc tam wszystko co trzeba, bo woda przecież też jest (naczynie wzbiorcze). To może jakiś mały klimakonwektor kanałowy?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Widzisz, to nie problem kupić i zainstalować klimatyzator. Tylko czy warto?
    Warto. W drugim mieszkaniu zamontowałem. W domu tez montuję. Nie ma lepszego rozwiązania.

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Na dniach kupuję folię przeciwsłoneczną na szybę zewnętrzna,
    Przerabiałem. Trochę pomoże. Ale niewiele i dalej daleko będzie do komfortu.

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Na razie potrzebuję czegoś małej mocy co przez kilka dni w roku będzie w godzinach popołudniowo-wieczornych schładzało mały pokoik z kubaturą pomniejszona dodatkowo o skos dachowy.
    I przez kilka miesięcy grzało najtaniej, jak to możliwe. A jak będzie, to się okaże, że tych dni chłodzenia jest nie kilka, a kilkadziesiąt. A potem człowiek się zastanawia, czemu tak późno zamontował klimę i się męczył.


    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    To może jakiś mały klimakonwektor kanałowy?
    A skąd weźmiesz schłodzoną wodę do tego klimakonwektora?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Też się zastanawiam nad klimą, kumpel ma 30cm wełny na poddaszu i przez ten okres upałów co był teraz z 4 dni miał chłodno na poddaszu, normalnie ma 23 na parterze a na poddaszu ok 27 st. Sam myślał o klimie ale budżet mu nie pozwolił. Dziś jest dzień wolny więc szukam na alledrogo klimy do samodzielnego montażu będzie to LG lub Gree , mam tylko 2 tyś na to muszę jeszcze żonę przekonać.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Dziś jest dzień wolny więc szukam na alledrogo klimy do samodzielnego montażu będzie to LG lub Gree , mam tylko 2 tyś na to muszę jeszcze żonę przekonać.
    Brzmi to kusząco,ale zastanawia mnie gwarancja na produkt.Niby sprzedający wystawia fakturę.Ale czy możliwe jest,że sprzedający nie znając mnie,moich umiejętności,wiedzy bierze na siebie montaż .Bo chyba tylko wtedy może być uznana gwarancja jeśli kilima jest podłączona przez instalatora z papierami.
    Co o tym myślicie?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś szuka do samodzielnego montażu to raczej powinien mieć pojęcie i umiejętności jak to zrobić. Jak nie to lepiej dla kogoś zamówić montażystę koszt około 700-1000 zł w zależności od regionu.Dzisiaj w wolnej chwili dokształciłem się zajmie mi to ok 6h taki montaż . Jak ktoś ma dwie lewe ręce to odradzam samodzielny montaż. Mi to nie sprawi większych trudności jedynie mój czas.

  12. #12

    Domyślnie

    Podobnie mam piękny widok z okien o wystawie zachodniej. Z lenistwa i oszczędności parę lat temu zwyczajnie na zewnątrz na szyby naklejałem folię ratunkową do szyb taśmą dwustronną.....różnica wieczorem 10 stopni mniej

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    J . Jak ktoś ma dwie lewe ręce to odradzam samodzielny montaż. Mi to nie sprawi większych trudności jedynie mój czas.
    Brawo Ty,ale nie oto mi chodziło.Żeby gwarancja na urządzenie była honorowana, to prawdopodobnie musi być pieczątka autoryzowanego instalatora.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Żeby gwarancja na urządzenie była honorowana, to prawdopodobnie musi być pieczątka autoryzowanego instalatora.
    Jeden warszawski sprzedawca z Allegro oferuje za 299 zł uruchomienie samodzielnie zamontowanej kupionej u nich klimy. W tym próżnia, sprawdzenie szczelności, odpalenie i podbicie gwarancji.

    Tylko IMO nie ma dużego sensu samodzielny montaż w domu. Bo to nie tylko problemy z gwarancją, ale też VAT 23% zamiast 8. Więc kupując klimę razem z wieszakiem i innymi drobiazgami płacąc z 2K zł netto wydajesz 2460 zł. Jakbyś to samo kupił z montażem, to płacąc 2460zł masz już zapłacone montażyście 278zł netto za jego pracę. Czyli więcej, niż za usługę odpalenia i podbicia gwarancji.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Z montażem chyba chcą 2800- 3200. Zdecyduję się chyba na gree za 1899zł plus wieszak za 80zł.
    Dogadałem się z gościem na 200zł za odpalenie(sprawdzenie szczelności,próżnia i pieczątka).
    Nie zarabiam bóg wie ile żeby mnie było stać na usługę, a wykończeniówka to studnia bez dna.
    Wiadomo że lepiej zamówić z montażem i mieć święty spokój, kawkę sobie pić.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Z montażem chyba chcą 2800- 3200.
    Ja kilka lat temu (ostatni rok on-offów) zapłaciłem 2K zł brutto z montażem za najtańszego galanza. Rok później brat montowa już inwertera galanz - AFAIR 2,5K zapłacił z montażem. Ale obaj montowaliśmy poza sezonem. Teraz pewnie mają takie żniwa, że nawet dając ceny zaporowe mają nadmiar pracy.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja kilka lat temu (ostatni rok on-offów) zapłaciłem 2K zł brutto z montażem za najtańszego galanza. Rok później brat montowa już inwertera galanz - AFAIR 2,5K zapłacił z montażem. Ale obaj montowaliśmy poza sezonem. Teraz pewnie mają takie żniwa, że nawet dając ceny zaporowe mają nadmiar pracy.
    Polecasz tego galanza jest o 500zł tańszy od gree można go nabyć za 1450 zł z uchwytem więc cena kusząca.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tkaczor123 Zobacz post
    Polecasz tego galanza jest o 500zł tańszy od gree można go nabyć za 1450 zł z uchwytem więc cena kusząca.
    Tego co ja mam już nie kupisz. Brat zadowolony.
    W domu dam Gree bo to chyba najtańsze, co daje się sterować zdalnie (moduł 200zł).

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    tkaczor123

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zakupiłem Gree jak zamontuję zdam relację jak się sprawdza.
    Prawie już zamontowany zostało tylko spiąć przewody do kupy i rozruch.
    Mam nadzieję że dzisiaj czas pozwoli.
    Czas pozwolił fajnie chłodzi temperatura na wylocie 6,8st lepiej niż myślałem, czas pracy łącznie 9h, jakbym drugi raz montował myślę ze z 5h by to max było.
    Ostatnio edytowane przez tkaczor123 ; 29-08-2017 o 20:18

  20. #20

    Domyślnie

    Daj se spokój z klima przenośną. Chałas jak cholera w stosunku do splita.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony