dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie Coś się u nas pojawia.....

    Witam.
    Od około miesiąca, co jakiś czas znajdujemy na dworzu nieznaną bliżej substancję. My to nazywamy pianką. Im to coś jest starsze tym bardziej konsystencją przypomina bezę. Kolor również się zmienia z upływem dni (zwłaszcza z zewnątrz). "Za młodu" jest żółta i stopniowo zmienia się w taką jakby łososiową. Wczoraj żona wypatrzyła kolejne, trzecie "takie cóś".
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0867.jpg
Wyświetleń:	221
Rozmiar:	101,0 KB
ID:	394681

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0868.jpg
Wyświetleń:	168
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	394682

    Jak do tej pory wszystkie nasze odkrycia miały miejsce na korze, którą opsypana jest grupa cyprysików? Dodam jeszcze, że te "pianki" zaczęły się pojawiać gdy podlałem ww. drzewka takim oto wspomagaczem, no ale to jest może zbieg okoliczności.
    Jak na razie mam dwie mgliste teorie co to może być:
    1 - któremuś z piesków "się ulewa" . Jak kiedyś zobaczyłem w ich kupkach kawałki torebek foliowych, to już mnie nic nie zdziwi co mogą zjeść
    2 - te pianki, to wylęgarnia Obcych, ale chyba są pokojowo nastawieni, bo na razie nic się nie wydarzyło.

    Może ktoś coś....... i z góry dziękuję
    Pozdro.
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  2. #2

    Domyślnie

    Gratulacje należycie do elity mogącej się delektować smakiem jakiejś soplówki tu jedna z podejrzanych soplówka jodłowa. Byleby cichaczem bo pod ochroną prawa. Za wiki
    "Owocnik
    Ma nieregularnie kulisty lub bryłowaty kształt i osiąga długość do kilkudziesięciu cm. Początkowo jest biały, później kremowy, w końcu ochrowy. Do podłoża przyrasta trzonem, z którego wyrastają liczne i wielokrotnie rozgałęziające się gałązki, zakończone pęczkiem cienkich, długich i zwisających igiełek[4].

    Miąższ
    Elastyczny i miękki, o nieprzyjemnym zapachu, ale w smaku łagodny[4].

    Cechy mikroskopowe
    Strzępki ze sprzążkami, bezbarwne, u niektórych okazów amyloidalne. Występują w nich żółtawe, oleiste gloeocystydy. Podstawki zgrubiałe, 4-zarodnikowe, o rozmiarach 20-25 × 4-6 µm[5]. Zarodniki o kształcie od szerokoelipsoidalnego do mniej więcej kolistego, grubościenne, przejrzyste, o powierzchni gładkiej lub drobno punktowanej, niektóre z kroplami. Rozmiar 6–7 × 4,5–5,5 µm[4]. Są amyloidalne[6].

    Występowanie i siedlisko[edytuj]
    W Polsce gatunek rzadki. Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – zagrożony wyginięciem[7]. Znajduje się na listach gatunków zagrożonych także w Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Finlandii[2]. Od 2014 r. w Polsce jest objęty ochroną częściową grzybów[8]. Dawniej podlegał ochronie ścisłej.

    Występuje w lasach iglastych i mieszanych na jodle pospolitej. Owocniki pojawiają się od sierpnia do października[2]. W Europie zasięg jej występowania pokrywa się mniej więcej z zasięgiem występowania jodły pospolitej[6]. Stwierdzono występowanie w Polsce, Belgii, Francji, Holandii, Rumunii, Bułgarii, Włoszech i Ukrainie[5].

    Spotkać ją można głównie w lasach górskich, na wilgotnych miejscach. Owocniki wyrastają na martwych, przewróconych lub stojących pniach drzew[9] i tylko na grubszym drewnie o pewnej minimalnej średnicy[10].


    Saprotrof[2]. Młode owocniki są jadalne, ale jest grzybem rzadkim, wymierającym i prawnie chronionym, więc obowiązuje zakaz zbierania[11]. Ponadto nie jest smaczny[10]"

    Co do drugiego to jak mokro to podejrzewam seksualną orgię/ lub bez seksualną jakiś śluzowców czy innych zwierzątek z gleby. tak czy siak czysta tam macie glebę. No chyba ŻE TO MUTANTY

  3. #3

    Domyślnie

    Przypomina też Siedzuń sosnowy (do niedawna: szmaciak gałęzisty) Sparassis crispa
    http://www.pnbt.com.pl/grzyby_jadaln...c-381,1004,556

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Młode owocniki są jadalne, ale jest grzybem rzadkim, wymierającym i prawnie chronionym, więc obowiązuje zakaz zbierania
    Jakby co to żartowałem. Nic takiego u mnie nie było, nic nie widziałem, nic nie słyszałem i w ogóle o nic się nie pytałem. No po prostu kosmiczna pomyłka........
    A na poważnie, to dzięki za odpowiedzi. Skąd u Was wiedza o takich niezwykle "popularnych" grzybkach? Prawdę powiedziawszy spodziewałem się rozwiązania bardziej banalnego o ile w ogóle by było Gdybym był bardziej spostrzegawczy, to przy pierwszej znalezionej "piance" wiedział bym w którą stronę iść. A mianowicie po jej rozpołowieniu, dokonałem oględzin organoleptycznych, tzn. "niuchąłem" parę razy i faktycznie czuć było taką jakby lekką stęchlizną, co sugerowało by m,in. kierunek grzyba. Ale mądry Polak po szkodzie...
    Więc cóż, zagwozdka chyba rozwiązana?
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  5. #5

    Domyślnie

    Wpisałem w google.pl coś na zadzie grzyb przypominający piankę

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    może to być śluzowiec a nie grzyb. Grzyb miałby bardziej trwała strukturę.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    może to być śluzowiec a nie grzyb. Grzyb miałby bardziej trwała strukturę.
    Też obstawiam śluzowca. Soplówka to nie jest, szmaciak tym bardziej nie. Wygląda mi to na Fuligo candida, bliskiego krewnego wykwitu piankowego, tyle że wykwit jest intensywnie żółty. Fuligo candida rzadsze, ale nie jakiś unikat.
    Ostatnio edytowane przez G.N. ; 16-08-2017 o 12:07

  8. #8

    Domyślnie

    "Gdybym był bardziej spostrzegawczy, to przy pierwszej znalezionej "piance" wiedział bym w którą stronę iść. A mianowicie po jej rozpołowieniu, dokonałem oględzin organoleptycznych, tzn. "niuchąłem" parę razy i faktycznie czuć było taką jakby lekką stęchlizną, co sugerowało by m,in. kierunek grzyba. Ale mądry Polak po szkodzie.."

    Zbrodzieju bezbożny zamiast zostawić i napawać się podziwem na kolanach na widok tego cudu natury pokroił i....... zamiast nabożnie obserwować zarodniki rozpływające się po okolicy

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    może to być śluzowiec a nie grzyb. Grzyb miałby bardziej trwała strukturę.
    A już było tak fajnie, to przyszła niewiasta i wywróciła wszystko do góry kołami
    Teraz jestem w tym.... no ja mu tam... rozkroku (za przeproszeniem), choć ze wskazaniem na grzyba, ze względu na większe podobieństwo w ubarwieniu. Może jak jeszcze to coś się pojawi, to spróbuję sprawdzić jego konsystencję "za młodu" - jeżeli galareta, to znaczy że śluzowiec, a jak pianka to grzyb ??
    No chyba, że doszło do mezaliansu między tymi bytami..... bo są na tym świecie rzeczy o których się nawet fizjologom nie śniło

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Zbrodzieju bezbożny zamiast zostawić i napawać się podziwem na kolanach na widok tego cudu natury pokroił i....... zamiast nabożnie obserwować zarodniki rozpływające się po okolicy
    No właśnie... Gdy nabożnie napawałem się podziwem tego widoku, to cóś mi tak pluskało kole uszu. A to zarodniki się rozpływały Normalnie kosmos!
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał gustav.pl Zobacz post
    .... jeżeli galareta, to znaczy że śluzowiec, a jak pianka to grzyb ??...
    Jak pianka to śluzowiec, nawet nazywa się wykwit piankowy. Typowy kolor Fuligo septica jest taki

    Ale bywa dosyć zróżnicowany stąd inna nazwa wykwit zmienny Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4_Fuligo_septica_var_candida_20090730_130938.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	395354



    Poza tym jak wcześniej pisałem jest jeszcze bledsza Fuligo candida, odmiana Fuligo septica var. candida (wykwit piankowy bielejący) itd itd.
    Co do zastosowań kulinarnych to w Meksyku i na Ukrainie smażą i jedzą, podobno całkiem smaczne. Nie wiem jakoś nie miałem weny żeby próbować.
    Ostatnio edytowane przez G.N. ; 23-08-2017 o 08:30 Powód: Błąd w linku do zdjęcia

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.N. Zobacz post
    Jak pianka to śluzowiec, nawet nazywa się wykwit piankowy.
    No tak, ale w Wiki o Fuligo candida napisane jest tak:

    Cytat Napisał Wikipedia
    Tworzy śluzowate, bezkształtne plazmodium, które nie zawiera chlorofilu i nie posiada błon cytoplazmatycznych. Z zewnątrz okryte jest cienką warstewką śluzu i hialoplazmy, w środku znajduje się płynna cytoplazma z ziarnistościami.
    I dlatego tak ogólnikowo budowę śluzowców nazwałem galaretą. Ale jeżeli jest to pianka, to w takim wypadku jak można określić strukturę takiej soplówki jodłowej?? Chyba już za tym "nie nadanżam"
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Soplówka podobnie jak szmaciak ma stosunkowo twardy zwarty miąższ tyle że soplówka w postaci takiego jakby makaronu, a szmacjak pozwijanych cienkich blaszek, ale galaretowate to nie jest. Miąższ jest twardszy od pieczarki, porównywalny konsystencją z boczniakiem.
    Soplówka wygląda tak
    http://en.academic.ru/pictures/enwiki/73/Igelstachelbart%2C_Hericium_erinaceus22.jpg
    Szmaciak (poprawnie Siedzuń sosnowy) tak
    http://2.bp.blogspot.com/-QP01fjMmK28/VfF4Rt7O17I/AAAAAAAAEbI/Nw4KQbFZiJ8/s1600/P9107499.JPG
    Nieduży egzemplarz dobrze widać strukturę


    I jeszcze w przekroju
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	14519685_588705671333288_3553253867583951571_n.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	395356

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.N. Zobacz post
    Soplówka podobnie jak szmaciak ma stosunkowo twardy zwarty miąższ tyle że soplówka w postaci takiego jakby makaronu, a szmacjak pozwijanych cienkich blaszek, ale galaretowate to nie jest.
    "Galaretą" nazwałem śluzowce, natomiast konsystencję grzybów jak soplówka czy szmaciak porównałem do pianki. Ale dajmy spokój tym maluchom, bo mam jeszcze dwie "zagadkowe" zagadki Z drugą na razie się trochę wstrzymam, bo może się sama rozwiąże, natomiast pierwsza jest duża na ponad 2m i wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0881.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	104,2 KB
ID:	395451

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0882.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	395452

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0883.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	395453

    Trochę to przypomina komosę, ale chyba "pędzona" była na sterydach lub jest GMO Urósł ten jedynak między żywotnikami, nawet nie pamiętam kiedy i zostawiłem go z ciekawości, bo od nowości miał jakieś takie duże liście. W sumie to nie pamiętam czy miało to jakieś kwiaty?
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał gustav.pl Zobacz post
    Może jak jeszcze to coś się pojawi, to spróbuję sprawdzić jego konsystencję "za młodu"
    No i pojawił się znowu "grzybośluzowiec" Też wyrosło na korze(chyba) jednak tym razem nie między drzewkami, a na korze w worku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0886.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	87,2 KB
ID:	395509

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0887.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	395510

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0888.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	395511

    A poniżej zdjęcie zrobione godzinę po rozkrojeniu. Widać jak odchodzi wierzchnia warstwa.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0890.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	82,0 KB
ID:	395512


    Więc cóż... Od razu widać różnicę między tym wykwitem, a tym z pierwszego mojego postu. Dzisiejszy z zewnątrz jest gładki, a porowaty, co obrazowo porównałbym do np. gąbki. Natomiast ten wcześniejszy wyglądem przypomina pralinkę Raffaello.
    Jeśli chodzi zaś o środek, to to coś wcześniejsze wypełnione jest jakby gęstą mazią, coś a'la budyń waniliowy. Niestety piszę to tylko na podstawie załączonego zdjęcia, bo jak było w rzeczywistości, to już nie pamiętam. Miąższ dzisiejszej "zjawy" różni się zarówno kolorem jak i konsystencją. Jest taki bardzo ciemnobrązowy, podobny do blaszek grzybowego kapelusza, ale bardziej zwarty, ściślejszy. I w dotyku też przypomina owe blaszki. Tak więc dzisiejsze znalezisko to z pewnością jest jakimś grzybem. Bo i zapach, choć delikatny, ale wyraźnie grzybowy.
    Co ciekawe, to te wszystkie pojawiające się organizmy wyrastają jedynie na korze, ale przekompostowanej. Na świeżej korze nic takiego nie znalazłem.
    I chyba wyrosło to przez ubiegłą noc, bo jeszcze wczoraj nie zauważyłem tego czegoś....
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pralinka to jakaś purchawka.
    świeża kora zawiera inhibitory wzrostu, które chronią drzewa przed infekcjami.


    chwast to nie jest topinambur?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    To wygląda na grzyba, ale jaki? Nie mam pojęcia. Na przekroju jak tęgoskór, ale powierzchnia zupełnie inna. Coś jak sromotnik, mądziak albo buławka. Z kolei brzeg wygląda jak pleśń. Nie wiem, ani tęgoskór, ani czasznica czy purchawka to nie jest, ale jakiś grzyb na pewno.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "pleśń" to strzępki grzybni, a owocnik mógł się nieprawidłowo wykształcić na tym worku.

    Purchawka gruszkowata powinna mieć zapach gazu.

    tutaj inny grzyb:


    albo kubecznik pospolity:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 29-08-2017 o 22:33

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał gustav.pl Zobacz post
    "[...] pierwsza jest duża na ponad 2m i wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0881.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	104,2 KB
ID:	395451

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0882.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	395452

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0883.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	395453

    Trochę to przypomina komosę, ale chyba "pędzona" była na sterydach lub jest GMO Urósł ten jedynak między żywotnikami, nawet nie pamiętam kiedy i zostawiłem go z ciekawości, bo od nowości miał jakieś takie duże liście. W sumie to nie pamiętam czy miało to jakieś kwiaty?
    Na początku października "to coś" takie miało kwiaty:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0937.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	102,0 KB
ID:	399698
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

  19. #19

    Domyślnie

    jednak topinambur jak rozpoznała Elfir wcześniej. Czyli masz bulwy do jedzenia
    Podobno dość inwazyjny.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gustav.pl
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-668
    Posty
    276

    Domyślnie

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    jednak topinambur jak rozpoznała Elfir wcześniej.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    chwast to nie jest topinambur?
    Elfir, CHAPEAU BAS!!!

    Cytat Napisał gustav.pl Zobacz post
    mam jeszcze dwie "zagadkowe" zagadki Z drugą na razie się trochę wstrzymam, bo może się sama rozwiąże
    Druga zagadka wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0884.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	399756 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCN0885.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	399757
    Miałem nadzieję, że zagadka rozwiąże się sama, ale do rozwiązania niestety nie doszło, bo zagadka się wzięła i zepsuła Powyższe zdjęcia zrobiłem pod koniec sierpnia i wszystko wskazywało no to, że są to pomidory. Tym bardziej, że po jakimś czasie owoce zaczęły się czerwienić. Niestety zapomniałem o tych zagadkach i gdy pod koniec października robiłem sesję topinamburowi, to z pomidorowego? krzaczka niewiele co zostało, zgnił. Nie zdążyłem sprawdzić jak smakują własne, dzikie pomidory - o ile to były te warzywa oczywiście?

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    Czyli masz bulwy do jedzenia
    No tak, kartofelki, jakieś grzyby, pomidorki i tylko patrzeć jak p. Gessler zrobi u nas kuchenne rewolucje
    Może dziennik, ale nie budowy.
    Wszystko przemija, nawet najdłuższa żmija.....

    Projekt IRMA II(odbicie lustrzane). Porotherm 38 + 10cm styro. Pow. użytkowej 130 m2 + garaż 18 m2, kubatura 430 m3

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony