dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie jak szybko kafelki po wylewkach ?

    Ile odczekać ?
    Tak, żeby potem kafelki nie pękały ?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar termolit
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Dolnyśląsk
    Kod pocztowy
    50-062
    Posty
    134
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1
    TERMOLIT Ogrzewanie Podłogowe | Wylewki Anhydrytowe | Pianobeton | Styrobeton www.termolit.pl tel. 513 148 985

    Domyślnie

    Cytat Napisał coachu13 Zobacz post
    Ile odczekać ?
    Tak, żeby potem kafelki nie pękały ?
    Wszystko w zależności od rodzaju wylewki.

    Jeśli chodzi o wylewkę anhydrytową, to już pojawiały się pytania na forum. Jeśli zamierzamy przykleić płytki na całej powierzchni domu, musimy wcześniej uzyskać tak zwany suchy jastrych o poziomie wilgotności szczątkowej wynoszącej ≤0,3%CM w przypadku jastrychów grzewczych oraz ≤0,5%CM przy niegrzewczych.

    Przy ogrzewaniu podłogowym konieczne jest przed położeniem płytek na całej powierzchni odpowiednie wygrzanie jastrychu zgodnie z protokołem wygrzewania oraz zeszlifowanie mleczka anhydrytowego (w zależności od wybranego materiału, nie które nie potrzebują).

    Wylewka anhydrytowa wysycha ok. 1mm/dziennie bez ogrzewania podłogowego - w zależności od warunków panujących w domu oraz jej grubości.

    Pozdrawiam
    Łukasz
    Ogrzewanie Podłogowe | Wylewki Anhydrytowe | Pianobeton | Styrobeton
    www.termolit.pl
    tel. 513 148 985

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Przy odpowiednim wietrzeniu i pogodzie na zewnątrz są to ok 3 - 4 tygodnie.
    Weź kawałek folii budowlanej 1m2 lub większy i połóż na podłodze zostawiając go na noc.
    Jeśli następnego dnia podłoga będzie ciemniejsza i wilgotna a na folii może skraplać się woda to oznacza że jeszcze nie jest pora.
    Jeśli woda przestanie się pojawiać to po tygodniu można układać płytki a z wygrzewania jastrychu przy ogrzewaniu podłogowym można zrezygnować.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Mnie się wydaje , że trzeba odczekać 28 dni i kłaść u mnie po ok miesiącu układano płytki na ogrzewaniu podłogowym po wcześniejszym wygrzaniu posadzki - do dzisiaj spokój i żadnych problemów - posadzka cementowa z mixokreta.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    po ok miesiącu układano płytki na ogrzewaniu podłogowym po wcześniejszym wygrzaniu posadzki -
    Wygrzewałeś zanim cement związał? Gdzie nie czytam, to zalecają pozostawienie w spokoju 28 dni i dopiero potem wygrzewanie.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Posadzki u siebie wygrzewałem dwukrotnie, 5 miesięcy po ich położeniu. Płytki kilka miesięcy po wygrzaniu, a i tak w dwóch miejscach jakimś cudem pękły.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wygrzewałeś zanim cement związał? Gdzie nie czytam, to zalecają pozostawienie w spokoju 28 dni i dopiero potem wygrzewanie.
    Tak napisałem......po 28 dniach i wygraniu ......układało.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.264
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tak napisałem......po 28 dniach i wygraniu ......układało.
    No i jak to rozumieć? 28 dni + dni na wygrzanie? Wygrzewałeś wg jakiej procedury?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A co ja będę pisał - jak nie wiem jak była procedura po czterech tygodniach fachowcy układający glazurę zapytali czy mogą włączyć ogrzewanie w celu osuszenia posadzki....przyjechałem odpaliłem piec i tak było ok tygodnia z temperaturą w pomieszczeniach ok 23*C. Włączyłem wentylację i posadzka schła. Po tygodniu fachowcy zmierzyli wilgotność posadzki robiąc kilka otworów czym mnie wkurzyli bo mogli uszkodzić ogrzewanie i stwierdzili, że jest dobrze. Ze względu na pewną przerwę w pracy przez trzy dni w domu było ok 25*C zwiększyłem temperaturę zasilania podłogówki do 45*C. Następnie zmniejszyłem temperaturę do 17 *C na zewnątrz było ok 10 bo pracownicy powiedzieli, że w takich warunkach nie da się pracować. Wtedy też ułożyli wszystkie płytki na podłogach. Tak jak pisałem do dzisiaj nic nie popękało płytki grubości 12 mm.na pozostałej części domu deski.

    Ale nawiasem pisząc znalazłem na forum sposób wygrzewania - jestem ciekaw czy ktoś tak robił?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post1293483
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.296

    Domyślnie

    Ja u siebie nie stosowałem procedury wygrzewania. . Piec i ogrzewanie musiał być włączony bo późnym latem wchodził stolarz który okładał schody betonowe i zażądał sobie aby wilgoć spadła przynajmniej poniżej 10%.
    Po skończonych schodach zacząłem kłaść płytki wymiaru 30 x 60 .rektyfikowane na 1mm fugi
    W kuchni, wiatrołapie, holu i części salony wokół kominka wyszło tego ze 35m2.
    Za mną 3 zimy i nic się nie dzieje.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    Banned
    Emillka

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-669
    Posty
    4

    Domyślnie

    U brata też "wygrzewali", również nic nie pęka, dom ma jakieś 2 lata.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Posadzki u siebie wygrzewałem dwukrotnie, 5 miesięcy po ich położeniu. Płytki kilka miesięcy po wygrzaniu, a i tak w dwóch miejscach jakimś cudem pękły.
    Samo wygrzewanie jest bardzo istotne, jednak nie przeciwdziała wszystkim przyszłym problemom.
    Podstawą jest prawidłowe wykonanie wylewki, gdzie warto zainwestować w zbrojenie oraz pamiętać o pielęgnacji podczas wczesnego wiązania betonu (do kilkunastu dni od wylania).
    Pielęgnacja to nie tylko przykrycie powierzchni folia, to również osłona przez intensywnym przewiewem, nasłonecznieniem, ewentualnie zimnem.
    Brak zbrojenia lub odpowiedniej pielęgnacji przyczynia się do powstania naprężeń w płycie wylewki z wewnętrznymi pęknięciami.
    Powyższe jest przyczynkiem późniejszego pękania okładzin ceramicznych.
    Wygrzewanie wylewki służy oddaniu nadmiaru wilgoci do otoczenia pozwalając na zachowanie wilgoci wylewka/otoczenia w pewnym zakresie równowagi bezpiecznym dla drewna.
    Dopóki wylewka ma więcej wilgoci w dolnej części niż w górnej, to w naturalny sposób może unosić swoje brzegi i naroża.
    Ukształtowanie wilgotnościowe jest jednoznaczne z powrotem płaszczyzny wylewki do płaszczyzny pierwotnej, co w przypadku ceramiki, daje trwale ukształtowaną powierzchnię wylewki będącej "fundamentem posadzki z płytek."

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Czyli już nie wiem. Wystarczy odczekać te 4 tygodnie.
    Czy odczekać, a potem jeszcze wygrzewać ?

  14. #14

    Domyślnie

    w marcu sąsiad robił wylewkę z miksokreta , w sierpniu przyszli goście od podłóg/paneli, zmierzyli wilgotność i powiedzieli ze za mokro, musi wyschnąć.
    takze policz sobie, a lepiej zmierz wilgotność


  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Uuu, no ładnie. Taka przerwa i jeszcze za wilgotno ??!!

  16. #16

    Domyślnie

    no widzisz, sąsiad tez był zdziwiony. ja robiłem w tym samym czasie, ale mnie jeszcze daleko do podłóg
    jak masz podłogówke, to wygrzej i bedzie sucho.


  17. #17

    Domyślnie

    Mi jeden fachowiec powiedział że aby sprawdzić czy jest jeszcze wilgoć wystarczy położyć jakąś większą folię (np. czarną) powiedzmy kilka metrów kwadratowych na posadzce i zostawić do następnego dnia. Jeśli pod folią będzie wilgoć to znaczy że ciągle posadzka jest wilgotna ...

    Jak nie to można spokojnie kłaść panele / kafle ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #18

    Domyślnie

    tez tak myślałem i sąsiad też, nawet położył folie i trzymał tydzień, folia nic nie wykazała, przyjechali panowie, zmierzyli i .... wczesniej napisałem.
    Co prawda niewiele za dużo tej wilgoci było, ale nie ma mowy o kładzeniu paneli, za mokro


  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Panele to rozumiem.
    Mi najbardziej rozchodzi się o płytki.

  20. #20
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    ja czekałem miesiąc potem zagrzałem podłogówkę chyba 2 dni i kładłem kafelki 60x60 na pow ok 90m2 i w zasadzie do dziś wszystko jest w porządku poza dwiema kafelkami gdzie zabrakło mi kleju wysokoelastycznego mapeia i kilka szt przykleiłem atlasem też wysokoelastycznym ale chyba coś nie poszło tak bo właśnie dwie klekoczą i trzeba będzie to poprawić

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony