dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bumar1

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Grudziądz
    Kod pocztowy
    86-300
    Posty
    60

    Domyślnie Iskrzące przewody w wejściu różnicówki 3 x 32.

    Witam,
    w domku moich znajomych zrobiona jest instalacja przez profesjonalną firmę ( chyba niezbyt dobrą bo już splajtowała). Bardzo często mieli problem z wyłączającym się zasilaniem. Wyrzucało różnicówkę w szafie elektr. w domu a czasami nawet na słupie. Wczoraj znowu to samo. Zadzwonili do mnie czy mogę coś pomóc. Nie jestem elektrykiem ale zajmuję się amatorsko naprawami drobnego sprzętu AGD. pojechałem i sprawdziłem. Różnicówka na słupie była OK. Chciałem zajrzeć do szafki w domu. Kiedy zdejmowałem osłonę zauważyłem, że za osłoną coś iskrzy. Po zdjęciu okazało się, że iskrzy przewód 4 mm2 doprowadzający zasilanie do różnicówki (jednej z trzech faz) śruba była niedokręcona. W tym samym wejściu znajdują się dwa przewody: 4 i 2,5 mm2. w jednej śrubie. Ten 2,5 mm2 jest zgięty podwójnie ale to nic nie daje. Zawsze po dokręceniu śrubki któryś z przewodów jest luźny i iskrzy. To samo zauważyłem przy pozostałych wejściach do różnicówki.
    Czy są jakieś miedziane rureczki, które można nasunąć na przewód 2,5 tak, żeby odpowiadał grubością temu 4 mm2 i żeby w końcu śruba równo złąpała te dwa przewody. Jeżeli nie to jak temu zaradzić.
    Prosze o informacje. Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.
    Różnicówki na słupie jeszcze nie widziałem
    Co do sytuacji z dwoma różnymi przekrojami przewodów pod zaciskami osprzętu - partactwo zrobione.
    Doraźnym ratunkiem jest, o ile długości żyły przewodu o przekroju 2,5 mm2 wystarcza - owinąć koniec 2,5 wokół końcówki tej "czwórki", i zacisnąć na śrubie.
    Dobrze, że nie stało się to na zacisku N RCD - dopiero by się działo !
    "Firma" nie wyrobiła by się ze zwrotem za zniszczony sprzęt 1-fazowy podłączony do tej instalacji.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    TJD84

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-762
    Posty
    5

    Domyślnie

    Generalnie łączenie przewodów na aparatach elektrycznych, to nie jest dobry pomysł, ale jak się to prawidłowo zrobi, to oko można przymknąć. Łączenie różnych średnic, tak jak w tym przypadku, to już w zasadzie niedopuszczalna praktyka i taką instalację należy przerobić. Jeśli jest miejsce w skrzynce, to sugeruję używać zasisków zug, lub jak kto woli wago topjobs (polecam). Można je połączyć szyną i wyprowadzić po jednym przewodzie z każdego zacisku.

  4. #4

    Domyślnie

    Sklep albo zgnieć nieco tą czwórkę. Miedź jest bardzo miękka.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony