dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1

    Question Wyłączenia gruntu z produkcji rolnej - jak naliczana jest opłata roczna?

    Jest MPZP dla terenu gdzie znajduje się działka - jako zabudowa jednorodzinna.
    Działka dość duża (>50 ar) w ewidencji gruntów klasa RIIIb.
    Niestety dość blisko droga, a po 2 stronom granicy działki wodociąg magistralny - co mnie zmusiło usytuować budynek nieco pośrodku i dalej od drogi z bocznym wjazdem.

    Kiedy wystąpiłem w starostwie o wyłączenie części gruntu z produkcji rolnej, to mnie od razu uprzedzili, że na planie nie może być "zygzaków", a teren wyłączany w miarę może być prostokątem, od razu odrzucili opcję wyłączenie wyłącznie terenu zabudowanego i dojazdów.

    Z tego powodu oczywiście nie zmieściłem się w 500 m2, a wyszło niewiele ponad 1000 m2.

    W Ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. 2015 poz. 909),
    W Art. 4 zaznaczono:
    12) należności – rozumie się przez to jednorazową opłatę z tytułu trwałego wyłączenia gruntów z produkcji;
    13) opłacie rocznej – rozumie się przez to opłatę roczną z tytułu użytkowania na cele nierolnicze lub nieleśne gruntów wyłączonych z produkcji, w wysokości 10% należności, uiszczaną: w razie trwałego wyłączenia – przez lat 10.

    W Art. 12. jest oszacowana Należność w punkcie 7 dla RIIIb - 262305 zł za 1ha
    przy tym w punkcie 6.
    "Należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji".

    Z cen rynkowych z operatu samego starostwa wynika, że Należność robi się ujemna, to moje pytanie jak starostwo nalicza opłatę roczną?

    Bo powiedzmy, mogę zaakcentować opłatę za te dodatkowe ~500 m2 (okołó 1300 zl rocznie), ale się obawiam, że by geodeta później nie wyłączył z produkcji rolnej połowę działki co będzie do opłaty >7000 zł rocznie bo po prostu się nie wypłacę.

    Dzięki za pomoc

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    wyłączeniu z produkcji rolnej podlega tylko powierzchnia zabudowy i powierzchnia utwardzona. Pozostała powierzchnia gruntu umożliwiająca naturalną wegetację roślinności (czyli powierzchnia biologicznie czynna) może być traktowana nadal jako grunt rolny.
    Źródło i podstawy

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    wyłączeniu z produkcji rolnej podlega tylko powierzchnia zabudowy i powierzchnia utwardzona. Pozostała powierzchnia gruntu umożliwiająca naturalną wegetację roślinności (czyli powierzchnia biologicznie czynna) może być traktowana nadal jako grunt rolny.
    Źródło i podstawy
    Tylko, że oni robią to na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków ( Dz. U. Nr 38, poz. 454 ) załącznik Nr 6

    "1) Tereny mieszkaniowe
    Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leśnej, zajęte pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe
    ."

    I tym się kierują geodeta robiący inwentaryzację powykonawczą (Instrukcja techniczna G-5 Ewidencja gruntów i budynków)

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    Tylko, że oni robią to na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków ( Dz. U. Nr 38, poz. 454 ) załącznik Nr 6

    "1) Tereny mieszkaniowe
    Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewykorzystywane do produkcji rolniczej i leśnej, zajęte pod budynki mieszkalne, urządzenia funkcjonalnie związane z budynkami mieszkalnymi (podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier i zabaw itp.), a także ogródki przydomowe
    ."
    I to jest spójne. Jak łąka czy sad owocowy można nazwać zajętym pod budynek czy urządzenie?
    A jaka bardzo się czepiają, to można przed zasianiem trawnika zaorać i zasadzić ziemniaki

    Edyta.
    Cytujesz nieaktualne przepisy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-08-2017 o 09:58

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I to jest spójne. Jak łąka czy sad owocowy można nazwać zajętym pod budynek czy urządzenie?
    A jaka bardzo się czepiają, to można przed zasianiem trawnika zaorać i zasadzić ziemniaki

    Edyta.
    Cytujesz nieaktualne przepisy.
    Rozumiem, że oczywiście można się odwołać, ale widzę wyroki WSA, które cą niekorzystne dla nas niestety.

    Który przypis cytuje jest nieaktualny, a który jest aktualny?


    Też mnie interesuje jak wygląda liczenie "opłaty rocznej", zwłaszcza od ujemnej Należności.
    Ostatnio edytowane przez Alter.Ego ; 14-08-2017 o 10:34

  6. #6

    Domyślnie

    Prawo nie określa czym jest sad owocowy - jedna uschła marchewka, to nadal sad... Oczywiście nie popadajmy w skrajności - nikt się nie przyczepi jeśli wysiejesz dwie grządki marchewki i posadzisz dwie, czy trzy wiśnie (polecam pod przyszłą wiśniówkę ).

    I jeszcze na koniec - nie mam zamiaru płacić za odrolnienie działki, która w MPZP jest określona pod zabudowę. Nie dość, że zapłaciłem za działkę, to jeszcze mam płacić za jej odrolnienie. Te przepisy, to jest porażka, rak naszych czasów.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    Który przypis cytuje jest nieaktualny, a który jest aktualny?
    Tutaj nie ma tego, co cytowałeś. Więc wnioskuję, że nieaktualny przepis zacytowałeś.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tutaj nie ma tego, co cytowałeś. Więc wnioskuję, że nieaktualny przepis zacytowałeś.
    ale tutaj jest http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20010380454

  9. #9

    Question

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Prawo nie określa czym jest sad owocowy - jedna uschła marchewka, to nadal sad... Oczywiście nie popadajmy w skrajności - nikt się nie przyczepi jeśli wysiejesz dwie grządki marchewki i posadzisz dwie, czy trzy wiśnie (polecam pod przyszłą wiśniówkę ).

    I jeszcze na koniec - nie mam zamiaru płacić za odrolnienie działki, która w MPZP jest określona pod zabudowę. Nie dość, że zapłaciłem za działkę, to jeszcze mam płacić za jej odrolnienie. Te przepisy, to jest porażka, rak naszych czasów.
    Też tak bym chciał, ale podejrzewam tego nie odpuszczą

    Dla mnie jest dziwne naliczenie samych opłat, wg ustawy - najpierw obniżają należność o wartość rynkową gruntu, a później naliczają opłatę roczną z należności która nie jest obniżona

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    Też tak bym chciał, ale podejrzewam tego nie odpuszczą
    Muszą, bo takie są przepisy
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    To ja jeszcze dopowiem, że nie ma nigdzie w prawie definicji sadu ani ogrodu warzywnego.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  12. #12

    Domyślnie

    Wybadaj temat, bo to da oszczędność jak to pisałeś zdaje się od 1300 do 7000 na rok przez 10 lat.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Wybadaj temat, bo to da oszczędność jak to pisałeś zdaje się od 1300 do 7000 na rok przez 10 lat.
    Zdaje sobie z tego sprawę, do wstępnej decyzji był bilans gruntu i wyszło nieco więcej niż 1000 m2 (minus 500 m2) = wyliczono opłaty rocznej około 1300 zl rok przez 10 lat. Ale ostatecznie ile będzie wyłączono będzie po zakończeniu budowy zależy jaki zrobi pomiar geodeta robiący inwentaryzację powykonawczą ze starostwa.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post

    I jeszcze na koniec - nie mam zamiaru płacić za odrolnienie działki, która w MPZP jest określona pod zabudowę. Nie dość, że zapłaciłem za działkę, to jeszcze mam płacić za jej odrolnienie. Te przepisy, to jest porażka, rak naszych czasów.
    i nie będziesz płacił za odrolnienie(zmiane przeznaczenia z rolnego na budowlane), to zrobiła już gmina na etapie uchwalania MPZP, Ty tylko musisz wyłączyć z produkcji rolniczej kawałek terenu na którym będzie stał dom

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    Zdaje sobie z tego sprawę, do wstępnej decyzji był bilans gruntu i wyszło nieco więcej niż 1000 m2 (minus 500 m2) = wyliczono opłaty rocznej około 1300 zl rok przez 10 lat. Ale ostatecznie ile będzie wyłączono będzie po zakończeniu budowy zależy jaki zrobi pomiar geodeta robiący inwentaryzację powykonawczą ze starostwa.
    wyłączyć z produkcji musisz przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę. To architekt podczas adaptacji wylicza ile gruntu trzeba wyłączyć z produkcji rolniczej. Nie musisz wyłączać z produkcji całych kwadratów bądź prostokątów, tylko ten teren który będzie utwardzony. Panią w starostwie poproś o podstawę prawną jej twierdzenia, ze musisz wyłączać całe kwadraty. Owszem, nie możesz wyłączyć esów floresów(choć tu tez bym polemizował, bo w żadnej ustawie nie ma określonego kształtu, jedynie powierzchnia).
    ja np. mam dom z okrągłymi tarasami i wyłączałem z produkcji rolniczej tylko teren pod domem z tymi okrągłymi tarasami i podjazd. dokładnie taki teren co jest pomarańczową linia zakreślony Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt zagospodarowania dzialki 276-7_01.jpg
Wyświetleń:	291
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	394834 czy tu widzicie pełne kwadraty bądź prostokąty??? Niech pani w starostwie nie pieprzy bzdur.


  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    wyłączyć z produkcji musisz przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę.
    O tym wiem i to zrobiłem.


    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    To architekt podczas adaptacji wylicza ile gruntu trzeba wyłączyć z produkcji rolniczej. Nie musisz wyłączać z produkcji całych kwadratów bądź prostokątów, tylko ten teren który będzie utwardzony.
    Architekt podczas adaptacji zrobił mi kilka takich wyliczeń. I oczywiście pierwsza opcja (gdzie był zaznaczony teren utwardzony) była "odrzucona" , dokładniej było tak, że nie przejdzie to przez geodetę, a jak nawet geodeta to zrobi to nie zaakceptuje jego pracę ODGiK. Do tego jest instrukcja techniczna G-5 Ewidencja gruntów i budynków dla geodety. Specjalnie szukałem wyroki WSA w takich sprawach



    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Niech pani w starostwie nie pieprzy bzdur.
    No niestety, już podawałem podstawę prawną w tym wątku, na którą starostwo się powołuje.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    No niestety, już podawałem podstawę prawną w tym wątku, na którą starostwo się powołuje.
    Hmmm, chyba ktoś tu myli pojęcia.
    wyłączasz z produkcji rolniczej tylko tyle ile potrzeba, nie cały grunt. Geodeta w inwentaryzacji podwykonawczej oznacza cześć gruntu lub cała działkę jako teren zabudowany "B" i nie ma to związku z wyłączeniem z produkcji rolniczej. Ja np. mam działkę 1000m2, sąsiedzi podobnie, każdy z nas wyłączał z produkcji rolniczej do 500m2 tak aby nie płacić. Ja np. wyłączyłem coś koło 230m2, jeden sąsiad ok 300m2, a drugi nie chrzanił się tylko od razu 500m2, choć tyle nie potrzebował. Geodeta podczas inwentaryzacji zaznacza tereny utwardzone i sprawdza czy zgadza sie powierzchnia utwardzona z powierzchnia wyłączona z produkcji rolniczej. Moze być mniej, aby nie było więcej. Natomiast zmienia klasyfikację gruntu na całej działce z (w naszym przypadku) PsIII na B. gdyby działki były większe(mam taką 5000m2) to część jest RbIV a część B. Ta część B jest prostokątem. I tu sie zgodzę z panią ze starostwa, ale nie zgodzę się z ta częścią odnośnie wyłączenia z produkcji rolniczej

    Zmiana klasy gruntu ma znaczenie przy podatkach. Inaczej płacisz za tereny rolnicze typu R czy Ł czy Ps a inaczej za B, ale dalej nie ma to związku z wyłączeniem z produkcji rolniczej.

    Architekt podczas adaptacji zrobił mi kilka takich wyliczeń. I oczywiście pierwsza opcja (gdzie był zaznaczony teren utwardzony) była "odrzucona" , dokładniej było tak, że nie przejdzie to przez geodetę, a jak nawet geodeta to zrobi to nie zaakceptuje jego pracę ODGiK. Do tego jest instrukcja techniczna G-5 Ewidencja gruntów i budynków dla geodety. Specjalnie szukałem wyroki WSA w takich sprawach
    dziwne, w takim razie w moim starostwie nie przeszła by ani jedna praca geodety, a przechodzą wszystkie, no chyba, ze sam inwestor namiesza i więcej utwardzi niż wyłączy z produkcji rolniczej, ale to jest oczywiste

    mógłbyś podać który to paragraf w tej ustawie?

    edit:
    a to czytałeś? http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/ile-gruntu-wylaczyc-z-produkcji-rolnej,132_5011.html

    Tu masz opis potrzebnych dokumentów z poznania wraz z opisem co mozna wyłączyć http://www.bip.powiat.poznan.pl/1415,ws-17 jak widzisz wszystko jest odwrotnie niz powiada pani z Twojego starostwa

    • plan zagospodarowania działki obejmujący całe zamierzenie budowlane z uwzględnieniem elementów o których mowa w przepisach art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane, z rozliczeniem powierzchni inwestycji w klasach i użytkach oraz wskazaniem terenu przeznaczonego do wyłączenia z produkcji rolniczej oraz terenu niezainwestowanego - o ile taki teren ma pozostać,
    • mapa do celów projektowych z zaznaczonym graficznie, kolorowym, wyraźnym obrysem powierzchni niezbędnej do wyłączenia z produkcji oraz liczbowym zbilansowaniem powierzchni terenu - z rozbiciem na działki i klasy gruntów,
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 14-08-2017 o 19:59 Powód: dopisek


  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    i nie będziesz płacił za odrolnienie(zmiane przeznaczenia z rolnego na budowlane), to zrobiła już gmina na etapie uchwalania MPZP, Ty tylko musisz wyłączyć z produkcji rolniczej kawałek terenu na którym będzie stał dom
    Btw, moim zdaniem to kompletnie nielogiczne, że po odrolnieniu nadal trzeba wyłączać z produkcji rolnej. Skoro została zmieniona właściwość działki i jej przeznaczenie, to oczywiste jest, że właściciel kupując tę działkę nie będzie chciał obsadzić tam ziemniaków, bo mu na to MPZP nie pozwoli. Wszystko dla kasy.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  18. #18

    Domyślnie

    odrolnienie to tylko zmiana przeznaczenia gruntów z rolnych na inne. Ogólnie "odrolnienie" to nic innego jak zgoda na inne wykorzystanie niż rolnicze. To nie jest tożsame z tym, ze ten grunt nie jest rolniczy. dopiero Ty wyłączając z produkcji rolniczej de facto zmieniasz jego przeznaczenie.
    Skoro została zmieniona właściwość działki i jej przeznaczenie, to oczywiste jest, że właściciel kupując tę działkę nie będzie chciał obsadzić tam ziemniaków, bo mu na to MPZP nie pozwoli.
    MPZP nie broni, możesz posadzić ziemniaki oraz posiać zboże, czyli uprawiać role do woli.
    Wszystko dla kasy.
    nie do końca, za wyłączenie z produkcji rolniczej pod zabudowę mieszkaniową do 500m2 nie płacisz nic. Musiałbyś ogromna chałupę postawić oraz zrobić mnóstwo podjazdów, zjazdów , ścieżek, oraz innych terenów utwardzonych aby to wykorzystać. Ale jeśli byłoby Cie stać na taka budowle, to wydanie tych kilku złoty na wyłaczenie z produkcji rolniczej nie będzie kłopotu, po prostu raz na miesiąc nie poszedłbyś do kibla w knajpie.


  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Nam to architekt przedstawił inaczej. Owszem pod dom wyłączyliśmy 500m2, ale żeby nie wyłączać reszty (na której planowaliśmy ogród przydomowy) musieliśmy zaprojektować na niej sad albo ogród warzywny. Lub oba. To jak to w końcu jest?
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  20. #20

    Domyślnie

    a ja nic nie projektowałem, znaczy gdzieś bliżej nieokreśloną zieleńKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zagospodarowanie 1.jpg
Wyświetleń:	297
Rozmiar:	88,0 KB
ID:	394888 to jest wycinek całej mapy(bez pieczątek i danych osobowych) jaką dałem do zagospodarowania działki do PnB i w/g której wyłączałem z produkcji rolniczej.

    Ogólnie zasada jest taka, aby do PnB zagospodarowywać jak najmniej

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    To jak to w końcu jest?
    projektujesz zieleń, trawnik cos blizej nieokreslonego, aby tylko nazywała sie zieleń, a czy tam posadzisz kartofle, czy ogórki, czy zyto posiejesz, albo sad zrobisz badx las, to juz Twoja sprawa. wazżne aby było biologicznie czynne.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 15-08-2017 o 21:35


Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony