dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 17
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 330
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zuraw3

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Brudzice
    Kod pocztowy
    97-565
    Posty
    4

    Domyślnie Pompa ciepla p-w, nowy dom

    Witam forumowiczów, jestem na etapie lania fundamentow mam projekt typowego domku energooszczednego parterowego o powierzchni uzytkowej 100m, jednak mój projektant jak i kierownik budowy odradzają mi pchanie się w pompe ciepła p-w jako jedyne źródło ciepła. Ja oczywiście na etapie projektowym wyeliminowalem kominy, kotlownie, kominek gdyz planuje też rekuperacje. Dom wstepnie ma byc ocieplony strop 30 wełna, sciany 24styropian, podloga 20 styropian, podłogówka w całym budynku. OZC niby też mam zrobione ale nie wiem na ile jest ono zrobione rzetelnie bo zapotrzebowanie na energie Eu= 75,0 kWh (rok*m^2) Ek=63,0 kWh/(rok*m^2).
    Dlatego tutaj pytanie do was czy ogrzewanie pompa ciepla p-w jest tak dużo bardziej kosztowne? Jestem straszony że będe zmuszony dogrzewać prądem bo sama pompa w zime nie ma prawa ogrzać domu do temperatury 24 stopni?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar anemonek
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    183

    Domyślnie

    Fotohobby ma podobny dom, tylko na płycie fundamentowej i grzeje pompą p-w i nie jest jedyny na forum. A jakie źródło ciepła proponują projektant i kierownik budowy, skoro kominy i kotłownia już wyeliminowane? IMO kilka źródeł ciepła do tak małego i dobrze zaizolowanego domu (a może 40 cm wełny w stropie?) to marnotrawstwo pieniędzy. Nawet, jeśli czasem włączy się grzałka, to co z tego? Podsumowując: nie daj się, bo raczej będziesz żałować.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dużo bardziej kosztowne od czego? Od grzania prądem? Policz

    Dobrze dobrana* PC da radę ogrzać dom w 100%.

    *przy czym dyskusyjne jest, co znaczy dobrze dobrana. Zależy, czy chcesz ogrzewać tylko w tańszej strefie G12(w), wtedy PC musi wyprodukować w 10h tyle ciepła, co dom zużywa przez 24h, czy grzejesz 24/7 kiedy tylko trzeba. I IMO nie warto kupować pompy, co wyrobi samą sprężarką przez te kilkadziesiąt godzin w roku, gdy temperatura spadnie poniżej -20* - niech sobie wtedy odpali grzałki.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zuraw3

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Brudzice
    Kod pocztowy
    97-565
    Posty
    4

    Domyślnie

    @anemonek w ten sposob iż kotłownia została fizycznie tylko w jej miejsce miała być garderoba i jestem namawiany aby wylac tam stope pod komin i jednak go budowac aczkolwiek mi to w ogole nie odpowiada bo nie mialem w zamiarach nosic workow z pelletem czy eko groszkiem.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar anemonek
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    183

    Domyślnie

    Rozumiem. Tak czy inaczej, uważam, że masz rację planując pompę ciepła. Pewnie jeszcze jacyś forumowi eksperci się tu wypowiedzą, być może po długim weekendzie.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    zuraw3

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Brudzice
    Kod pocztowy
    97-565
    Posty
    4

    Domyślnie

    @wiesman tak wiem, rekuperacja bedzie. Dużo kosztowniejsze od źródeł ciepła typu pellet, ekogroszek owi fachowcy twierdza że taki domek bedzie musiał być dogrzewany w wiekszosci czasu grzałkami bo pompa pw nie da rady

  7. #7

    Domyślnie

    Podobny temat kiedyś podnosiłem na forum. W twoim domu grzanie pompą ciepła w perspektywie całego okresu grzewczego wyjdzie taniej niż inne źródła ciepła (najtaniej w eksploatacji wyjdzie gruntowa PC, ale większe koszty inwestycji vs p-w). Pellet czy ekogroszek może wyjdzie taniej w te kilka dni kiedy będzie poniżej -20 (choć i tego nie jestem pewien), ale w całym okresie grzania już nie. Uwzględnij dodatkowo te ok 5 tysięcy które musiałbyś wydać na komin i zapytaj kierbuda czy będzie wpadał co kilka dni i robił za palacza. Wyczuwam, że nie ma on żadnego doświadczenia z PC jako użytkownik i powiela te brednie o pellecie.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Powiem tak tych "owych fachowców" co mówią że pompa będzie dogrzewać sie przy domu 100m2 grzałkami to pogoń z budowy, bo to szkodniki budowlane.

    Moderowano
    Przecież to podobnie zapłacisz za pelet komin i osprzęt.
    zapytaj na priv o ofertę to dostaniesz szczegóły,
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 18-08-2017 o 21:51 Powód: Reklama wykraczająca po za ramy PP.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Zuraw3 dobrze ze na etapie fundamentów tu trafiłeś ja niestety na tym etaie byłem zafascynowany kotłem na ekogroszek zmniejszyłem garaż nawet zamontowalem dodatkowe drzwi obok bramy bym mógł wnosić worki, ale w porę się wyleczyłem z ekosyfu. Idziesz w dobrym kierunku, konkretne ocieplenie i WM będziesz miał komfortowo ciepło i tanio tylko nie słuchaj doradców szkolonych w czasach komunizmu jak mój kierbud.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał zuraw3 Zobacz post
    @wiesman tak wiem, rekuperacja bedzie. Dużo kosztowniejsze od źródeł ciepła typu pellet, ekogroszek owi fachowcy twierdza że taki domek bedzie musiał być dogrzewany w wiekszosci czasu grzałkami bo pompa pw nie da rady
    Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C
    A dla podłogi temp maxymalna 50 C .
    Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C
    A dla podłogi temp maxymalna 50 C .
    Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5
    I w czym to przeszkadza? Zespół mieszający i tak niezbędny. To, że z PC najlepiej dla sprawności puścić wodę prosto z pompy nie znaczy, że dla innych źródeł ciepła też to rozwiązanie jest przydatne.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C
    A dla podłogi temp maxymalna 50 C .
    Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5
    I takie rzeczy mówi "fachman" ??

    Jest takie coś jak zawór czterodrożny ...

    U mnie na kocioł szło 50-60 stopni a w podłogę od 24 stopni do 35 stopni ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Pomijając wszystkie inne aspekty - montowanie kotła na paliwo stałe do 100 %podłogówki to szaleństwo .Temperatura minimalna kotła to około 50 C
    A dla podłogi temp maxymalna 50 C .
    Wartości temperatur są oriętacyjne +/- 5
    Ten fachman to chyba flachman
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    tylko że za darmo nikt tego nie zamontuje...

    każdy mieszacz/zawór itp to dodatkowe koszty
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam,
    Jak najbardziej pompa ciepła jest w stanie pokryć zapotrzebowanie na co i cwu w takim budynku. Dodatkowe źródła może okazać się zbędnym wydatkiem. Słusznie, że masz wątpliwości i dzielisz sie z nimi na forum - ja radziłbym dodatkowo skonsultować się z innymi instalatorami z okolicy, bo przecież ten Twój nie jest podejrzewam jedyny, a jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego, to ja polecam skontaktować się z partnerami firmy Viessmann - znajdziesz ich tutaj.

    Czy producenta urządzenia już wybrałeś? A może znów masz w tym temacie jakieś wątpliwości? Jeśli masz jakiekolwiek pytania, lub chciałbyś rozważyć urządzenia z oferty firmy Viessmann zapraszam do dyskusji i kontaktu.

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Marcin34_Śl
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Posty
    935

    Domyślnie

    U MNie pompa Panas 7 KW seria H, ja nie miałem problemów z samym wyborem źródła ciepła ale z mocą pompy. Jak pisał Kazien nie bój się dogrzewania prądem tj. grzałką. Zakładają że grzałka 3KW będzie pracować 100 h w roku....jakie to koszty dodatkowe...120-150 PLN. Dla 100 metrowego dobrze ocieplonego domu z Wm to pompa 5KW dałaby radę.
    Nasza stodoła, projekt indywidualny 145 mpu, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, anhydryt 6,5cm i 5,5 cm, Porotherm Dryfix, Termo Organika Gold 18cm, dach i strop 30 cm PROFIMATA, poddasze 20CM, podłogówka 100%, WM z rekuperacją ZEHNDER 350, PC PW Panasonic 7KW H, GALECO bezokapowy, Integra 64,Okna Veka 82, Drzwi zewn. ALUPROF, OZC 4,6 KW

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin34_Śl Zobacz post
    U MNie pompa Panas 7 KW seria H, ja nie miałem problemów z samym wyborem źródła ciepła ale z mocą pompy. Jak pisał Kazien nie bój się dogrzewania prądem tj. grzałką. Zakładają że grzałka 3KW będzie pracować 100 h w roku....jakie to koszty dodatkowe...120-150 PLN. Dla 100 metrowego dobrze ocieplonego domu z Wm to pompa 5KW dałaby radę.
    Już kiedyś pisałem o kupowaniu za małych pomp ciepła, ani nie radzą sobie dobrze w taniej taryfie, ani zimą.
    a jak mamy potem jeszcze takie ubytki ciepła jak tuta:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR000039.jpg
Wyświetleń:	246
Rozmiar:	39,8 KB
ID:	395052
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR000036.JPG
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	55,7 KB
ID:	395053
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR000035.JPG
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	35,5 KB
ID:	395054

    to wtedy nagle robi sie problem.

    dlatego właśnie moja firma dorzuca gratis badanie kamerą termowizyjną by moi klienci byli pewni że ich budynki są dobrze ogrzewane.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    a jak mamy potem jeszcze takie ubytki ciepła jak tuta:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR000039.jpg
Wyświetleń:	246
Rozmiar:	39,8 KB
ID:	395052
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR000036.JPG
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	55,7 KB
ID:	395053
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TR000035.JPG
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	35,5 KB
ID:	395054

    to wtedy nagle robi sie problem.
    O czym mają świadczyć takie temperatury w środku lata, poza sezonem grzewczym? Czy ten dom mam klimatyzację?

    Czy to kolejny popis indolencji - w tym wypadku bezsensowności używania kamery termowizyjnej?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    O czym mają świadczyć takie temperatury w środku lata, poza sezonem grzewczym? Czy ten dom mam klimatyzację?

    Czy to kolejny popis indolencji - w tym wypadku bezsensowności używania kamery termowizyjnej?
    Drogi kolego kamera pokaże Ci różnice w temperaturach, interpretacja tych wyników wymaga doświadczenia, ale sporo nawet niewprawne oko jest w stanie wywnioskować.
    Jak masz dwa takie same okna a jedno mocno czerwone, drugie lekko to już nawet nie trzeba opisywać wiele, tylko do regulacji.

    Oczywiście jak na zewnątrz jest -10st.C a wewnątrz +23st.C to widać o wiele więcej, ale lepiej co się da poprawić przed zimą.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał zuraw3 Zobacz post
    Witam forumowiczów, jestem na etapie lania fundamentow mam projekt typowego domku energooszczednego parterowego o powierzchni uzytkowej 100m, jednak mój projektant jak i kierownik budowy odradzają mi pchanie się w pompe ciepła p-w jako jedyne źródło ciepła. Ja oczywiście na etapie projektowym wyeliminowalem kominy, kotlownie, kominek gdyz planuje też rekuperacje. Dom wstepnie ma byc ocieplony strop 30 wełna, sciany 24styropian, podloga 20 styropian, podłogówka w całym budynku. OZC niby też mam zrobione ale nie wiem na ile jest ono zrobione rzetelnie bo zapotrzebowanie na energie Eu= 75,0 kWh (rok*m^2) Ek=63,0 kWh/(rok*m^2).
    Dlatego tutaj pytanie do was czy ogrzewanie pompa ciepla p-w jest tak dużo bardziej kosztowne? Jestem straszony że będe zmuszony dogrzewać prądem bo sama pompa w zime nie ma prawa ogrzać domu do temperatury 24 stopni?
    Witam,

    Powietrzna pompa ciepła znakomicie sprawdza się jako jedyne źródło ciepła w budynku, więc nie jest wymagane stosowanie dodatkowego kotła. Również nie będzie Pan wtedy płacił jak za ogrzewanie prądem. Pompa ciepła może pobierać ciepło niskotemperaturowe do temperatury zewnętrznej -20⁰C, natomiast jeżeli temperatura spadnie niżej, ogrzewanie będzie realizowane wyłącznie za pomocą dogrzewacza elektrycznego. W zależności od regionu taka sytuacja może mieć jedynie miejsce od kilku godzin do kilkunastu dni w ciągu sezonu grzewczego.
    Przy okazji polecam modrowano
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 12-09-2017 o 12:08 Powód: Reklama niezgodna z regulaminem PP.

Strona 1 z 17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony