dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daves

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Kod pocztowy
    32-085
    Posty
    4

    Domyślnie Pompa gruntowa czy powietrzna + fotowoltaika. Co jest lepsze?

    Chciałem zasięgnąć rady forumowiczów w temacie odnawialnych źródeł energii.

    U nas w Gminie ruszają dofinansowania w wysokości 60% do OZE. Zapisałem się na pompę ciepła powietrzną (do co i cwu) + fotowoltaikę, ale w sumie nie wiem czy to dobry pomysł gdyż:

    - pompa ciepła powietrze woda 9kW + fotowoltaika 6kW = 22500zł wkładu własnego
    - pompa ciepła gruntowa 7kW = 22000zl wkładu własnego

    Zarówno zestaw z fotowoltaiką jak i gruntowa pompa ciepła kosztują tyle samo. No i mam dylemat. Co tak naprawdę bardziej sprawdzi się w naszych polskich warunkach (woj. małopolskie).

    Jeszcze kilka słów o domu w którym mają funkcjonować te urządzenia:
    - dość stary dom drewniany z bali o przekroju ok. 25cm, 101m2 powierzchni użytkowej (parter 65m2, reszta poddasze).
    - termomodernizacja: ocieplenie podłogi styropianem 5+5, na dole na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, wylewka jastrych - zrobione
    - poddasze: będzie ogrzewanie podłogowe tylko że w ścianach (pod skosami)
    - ocieplenie całego domu wełną 10cm lub pianką pur. Obicie podbitką drewnianą - to jeszcze w tym roku
    - rolety zewnętrzne.
    - kominek w salonie jako ewentualne wspomaganie ogrzewania

    zapotrzebowanie na ciepło oceniam na jakieś 60-70kW/m2 (dokładny audyt energetyczny wykonam po termomodernizacji)

    W przypadku pompy gruntowej, rezygnowałbym z fotowoltaiki. Dodam jeszcze, że wszystko mamy na prąd i korzystamy dużo z drugiej taryfy.
    Ciekaw jestem, co Wy wybralibyście na moim miejscu.
    Pozdrawiam,
    Piotek

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Kable

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daves

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Kod pocztowy
    32-085
    Posty
    4

    Domyślnie

    Mam już zatopione rurki pex pod wodną podlogowke. Na początku myślałem o buforze i piecu elektrycznym ale te dotację są naprawdę kuszące.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Przy takim ociepleniu, kable puszą go z torbami.
    6060kWh/r to nie majątek.

    A PV z dopłatą rozpatrywałbym w oderwaniu od ogrzewania
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-08-2017 o 18:28

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daves

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Kod pocztowy
    32-085
    Posty
    4

    Domyślnie

    Już teraz mam zużycie prądu na poziomie 5-6kW. Przy 5 dzieci, pranie codziennie, suszarka elektryczna, gotowanie trochę tego prądu idzie

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Przy takim małym domu 6kW PV to o połowę za dużo.
    Połowę wyprodukowanej energii będziesz oddawał elektrowni za darmo bo nie będziesz w stanie jej wykorzystać na własne potrzeby.
    Lepszym rozwiązaniem jest PC 7kW gruntowa + 3kW PV.
    No.chyba raczej nie...
    Navpotrzeby bytowe(swiatlo, tv indukcja ) potrzebuje ok 3-4 tyś na ogrzewanie powiedzmy że co + cwu 9000 / cop 3 daje 3000 kW więc tych 6 tyś już braknie biorąc pod uwagę że odbiera 80% wyprodukowanego prądu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Z gruntową pompą ciepła zaoszczędzi pewnie ok 2000 zł na rok.
    Przy jego koszcie tej PC zwróci mu się wydatek po 11 latach.
    6060kWh * 0,35zł = 2121 zł
    Jak na tym oszczędzić 2000zł?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    " 60-70kW/m2 "

    Dom ołowiany zatopiony w jeziorze?
    A to jest u nas a nie za kręgiem polarnym?
    Też za ciepłe rejony...
    TAMTA strona księżyca?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Ciekawe w jaki sposób, mając 10cm ocieplenia w ścianach i podłodze, autor będzie mógł ogrzewać tylko w taryfie nocnej?
    i to jeszcze w domu drewnianym... też jestem ciekaw
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    6060kWh/r to nie majątek.
    Nie majątek ale skąd taka wartosc? szkoda ze nie podałes z dokladnoscia 2 miejsc po przecinku. To ze inwestor ocenia zapotrzebowanie na taką wartosc niewiele znaczy, bo ocenia zle, to nie zgaduj zgadula. Błedne dane wyjsciowe to błedne wnioski

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    daves

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Kod pocztowy
    32-085
    Posty
    4

    Domyślnie

    Proszę Państwa, moje pytanie brzmiało co bardziej zda egzamin w małym domu drewnianym: PC powietrzna + fotowoltaika czy PC gruntowa ze stabilnym źródłem.

    Niestety realiów nie zmienię. Dom jest stary ale własny. Przeniesiony przez teścia z innej miejscowości w latach 90tych, w marcu tego roku stał się naszą własnością razem z 12arową działką. Wziąłem kredyt na remont i zacząłem od ocieplenia podłogi i porządnej wylewki. W tym roku jeszcze ocieplam go na zewnątrz a w przyszłym roku dach. Oczywiście, najlepiej byłoby zburzyć i postawić nowy dom, ale taka opcja nie wchodzi w grę.

    Dla tych którzy piszą, że w tak małym domu nie da się zużyć 6000kWh prądu w ciągu roku, odpowiadam - da się. I to bez ogrzewania na prąd. Mam 5 małych synów, czyli 7os rodzinę i wszystko jest na prąd. W zeszłym roku zużyliśmy ok 5200kWh (dwa bojlery, kuchenka, piekarnik, pralka, suszarka, zmywarka, komputery, oświetlenie).

    Dla mnie najważniejsza jest kwestia rozwiązania problemu ogrzewania. Do obliczeń zużycia energii dla pompy należy przyjmować 45gr/kWh a nie 30.
    Wartości 60/70 kW/m2 to założenia graniczne. Nie robiłem audytu energetycznego (na stronie gorenje przy doborze PC dla domu ocieplonego styr 10 z oknami dwuszybowymi podają współczynnik 60).

  12. #12

    Domyślnie

    Wskaźnik 60 dotyczy mocy cieplnej budynku i ma jednostkę W/m2 . Kolega daves, ( kod pocztowy), mieszka w okolicy Krakowa, czyli tzw. III strefie .
    Koszt eksploatacji pompy powietrznej jest droższy o ok. 20 % do 25% od kosztów pompy gruntowej , ale PC-PW jest znacznie tańsza w zakupie .
    Polecam pompę powietrzną + instalator blisko domu . PV - na 100 % się przyda . Racjonalne ocieplenie ścian zewnętrznych to >= 20 cm dobrego styropianu
    OZC zrobiona obecnie, w kilku wersjach ocieplenia, rozwiąże szereg niewiadomych
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 15-08-2017 o 09:52
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał daves Zobacz post

    - pompa ciepła powietrze woda 9kW + fotowoltaika 6kW = 22500zł wkładu własnego
    - pompa ciepła gruntowa 7kW = 22000zl wkładu własnego
    Jeżeli masz taką możliwość i ważna jest dla Ciebie kwota jaką zapłacisz za prąd, to tylko zestaw PC P/W + PV.
    Szacuję, że Twoje roczne rachunki za prąd nie zwiększą się albo nawet ulegną delikatnemu zmniejszeniu.

    Pewnie teraz masz zużycie drogiej taryfy na poziomie 30%, po podłączeniu PV powinno wynieść 0% ( PV generuje prąd głównie w drogiej taryfie).

    Natomiast jeśli bardziej zależy ci tylko na małym zużyciu prądu to PC gruntowa i zrób ocieplenie 20- 30 cm albo i więcej. Będziesz miał małe zużycie na CO, ale rachunki wzrosną, ponieważ PC zużyje prąd.
    Wybór należy do Ciebie.
    Ostatnio edytowane przez Jack3030 ; 15-08-2017 o 10:03
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  14. #14

    Domyślnie

    Witam,

    Do współpracy z panelami FV odpowiednie są obydwa rodzaje pomp ciepła. Wybór danego typu powinien zostać przeprowadzony na podstawie symulacji rocznego kosztu zużycia energii elektrycznej przez pompę gruntową i pompę powietrzną oraz ilości energii uzyskanej z paneli FV. Jeżeli uzyska Pan znacznie więcej energii, niż wymagane jest do pracy gruntowej pompy ciepła, wtedy bardziej opłacalne będzie zastosowanie powietrznej pompy, ponieważ gwarantuje to znacznie niższe koszty inwestycyjne.
    W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji o pompach ciepła zachęcam do odwiedzenia strony internetowej marki moderowano.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 31-08-2017 o 11:08 Powód: Reklama niezgodna z regulaminem PP.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony