dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Question Pompa ciepła a zapasowy komin

    Witam

    Wkrótce będę rozpoczynał budowę, domek będzie parterowy, 115 m, planuję ogrzewanie powietrzną pompą ciepła.

    Myślę nad kominem. W projekcie go zrobiłem, na wszelki wypadek. Zastanawiam się czy go budować, czy nie. Pompa będzie jedynym źródłem ciepła, nie chcę kominka. Ale gdyby się okazało, że nie wydala w duże mrozy, albo rachunki są kosmiczne, z kominem zawsze jest pole manewru - dołożenie właśnie kominka, albo jakiegoś pieca.
    W z drugiej strony nieużywany komin, to koszty, mostek cieplny, często problemy z dachem (z tego co czytam, to sporo przecieków na dachu to źle obrobiony komin)
    Mam jeszcze taki pomysł, że wymuruje tylko stopę fundamentową pod komin. W razie kryzysowej sytuacji, dostawi się jakiś systemowy komin. Strop będzie drewniany, więc nie powinno to być jakieś trudne w wykonaniu. Ma to sens?

    Ogólnie - czy ktoś kto ma powietrzną pompę ciepła, musiał kiedyś korzystać z dodatkowych źródeł ogrzewania? Ilu z was dogrzewa się kominkiem lub innym źródłem bo musi?
    Pozdrawiam
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Ja niestety zbyt pozno zdecydowalem sie na PC i kominy stoja 2. Jeden do pieca a drugi do kominka ktorego finalnie chyba tez nie bedzie. Kasa w plecy - teraz bym na pewno nie stawial kominow.

    Zrob sobie stope na wszelki whpadek i daj sobie spokoj z kominem
    PC PW Panasonic T-cap 9kW, 230V, seria H, + bufor 100l, 2x termostat salus (parter i piętro) + CWU 300L.
    Dom pełna piętrówka 200m2 z garażem i kotłownią - wszystko grzane, 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach. Okna 3 szyby Abakus BluEnergy Uw~0,8 + ciepły parapet. Siany BK 24cm + docelowo 25cm styro. Piętro ocieplone 40cm wełna nad płytami z KG.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    My zrobiliśmy stopę, ale udało mi się męża przekonać, żeby "zapasowego" komina nie robić. Szkoda kasy, a tej na budowie i tak idzie strasznie dużo

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A spytam tak: jest ktoś kto ma powietrzną pompę ciepła i żałuje że nie zrobił ma komina?
    Ostatnio edytowane przez Nurek_ ; 28-08-2017 o 13:28
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dzabij

    Zarejestrowany
    Jun 2004
    Skąd
    Henryków Urocze gm. Piaseczno
    Posty
    2.194

    Domyślnie

    Alternatywnie, zawsze można postawić komin stalowy dwuścienny na zewnątrz budynku (z domem w stylu dworkowym będzie to wyglądało jak g... w lesie, ale z domem nowoczesnym może wyglądać znośnie a nawet interesująco, dodać industrialnego charakteru) .

    Ja w kolejnym domu też nie zrobię żadnego komina.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Ja też komina bym nie stawiał i jak narazie przepycham się z żoną bo się uparła na kominek w którym pewnie napali (moimi rękoma) raz lub dwa razy w ciągu roku,ale myślę że do wiosny skapituluje.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Witam

    Wkrótce będę rozpoczynał budowę, domek będzie parterowy, 115 m, planuję ogrzewanie powietrzną pompą ciepła.

    Myślę nad kominem. W projekcie go zrobiłem, na wszelki wypadek. Zastanawiam się czy go budować, czy nie. Pompa będzie jedynym źródłem ciepła, nie chcę kominka. Ale gdyby się okazało, że nie wydala w duże mrozy, albo rachunki są kosmiczne, z kominem zawsze jest pole manewru - dołożenie właśnie kominka, albo jakiegoś pieca.
    W z drugiej strony nieużywany komin, to koszty, mostek cieplny, często problemy z dachem (z tego co czytam, to sporo przecieków na dachu to źle obrobiony komin)
    Mam jeszcze taki pomysł, że wymuruje tylko stopę fundamentową pod komin. W razie kryzysowej sytuacji, dostawi się jakiś systemowy komin. Strop będzie drewniany, więc nie powinno to być jakieś trudne w wykonaniu. Ma to sens?

    Ogólnie - czy ktoś kto ma powietrzną pompę ciepła, musiał kiedyś korzystać z dodatkowych źródeł ogrzewania? Ilu z was dogrzewa się kominkiem lub innym źródłem bo musi?
    Pozdrawiam

    ja mam co prawda gruntową, ale dałem ciała i kominy "na zapas" zrobiłem
    mam dwa kominy, jeden stoi podpięty z kozą w salonie (paliłem w zeszłym roku jakieś 5 razy, w tym już 2 zeby robactwo się w kominie nie zalęgło - mam z murowany z cegły, bez żadnego wkładu ) a drugi po prostu jest, ale otwarty u góry i bez otworów gdziekolwiek na całej wysokości i tyle...

    i dzis nie robiłbym ani jednego ani drugiego, jakby żona za bardzo marudziła to zostawiłbym ten w salonie... ale i to z wielkim bolem serca
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Ogólnie - czy ktoś kto ma powietrzną pompę ciepła, musiał kiedyś korzystać z dodatkowych źródeł ogrzewania? Ilu z was dogrzewa się kominkiem lub innym źródłem bo musi?
    Ci, co zrobili to dobrze, czyli m.in. wykonali OZC i dobrali prawidłowej mocy PC -- nie potrzebują. Zresztą PC da sobie praktycznie zawsze radę, tylko ew. większymi kosztami. Wg mnie nie ma sensu robić zapasowego komina, sam też nie robiłem. Ew. zaplanuj tylko przepust gdzieś w salonie tak aby w razie czego można było wystawić rurę jeśli koniecznie chcesz mieć zabezpieczenie na paliwo stałe. JEśli zaś chodzi o alternatywne zabezpieczenie na wypadek dłuższego braku prądu, to ja mam w planach zainstalować w "kotłowni" piecyk gazowy na butle PB (przeznaczony do grzania CWU, ma moce po 5-7kW) z wyrzutem bocznym. Koszt takiego źródła zapasowego (wykorzystującego minimalną ilość energii elektrycznej w razie braku prądu z sieci) powinien zamknąć się w 1500 zł.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    Ci, co zrobili to dobrze, czyli m.in. wykonali OZC i dobrali prawidłowej mocy PC -- nie potrzebują. Zresztą PC da sobie praktycznie zawsze radę, tylko ew. większymi kosztami. Wg mnie nie ma sensu robić zapasowego komina, sam też nie robiłem. Ew. zaplanuj tylko przepust gdzieś w salonie tak aby w razie czego można było wystawić rurę jeśli koniecznie chcesz mieć zabezpieczenie na paliwo stałe. JEśli zaś chodzi o alternatywne zabezpieczenie na wypadek dłuższego braku prądu, to ja mam w planach zainstalować w "kotłowni" piecyk gazowy na butle PB (przeznaczony do grzania CWU, ma moce po 5-7kW) z wyrzutem bocznym. Koszt takiego źródła zapasowego (wykorzystującego minimalną ilość energii elektrycznej w razie braku prądu z sieci) powinien zamknąć się w 1500 zł.
    O źródło zapasowe się nie martwię, braki prądu zdarzają się mocno sporadycznie i nie były jeszcze dłuższe niż 2-3 godziny. W razie czego jeden albo dwa piecyki na butlę gazową powinny uratować sytuację.
    Bardziej chodziło mi o sytuację wysokich mrozów przez długi czas. Ale w sumie jak napisałeś - najwyżej opędzi się grzałką.

    Zrobię tylko stopę w kotłowni, kotłownia ma wspólną ścianę z salonem, więc jakby co, można dać kominek w salonie albo piec w kotłowni do tego samego komina.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    O źródło zapasowe się nie martwię, braki prądu zdarzają się mocno sporadycznie i nie były jeszcze dłuższe niż 2-3 godziny. W razie czego jeden albo dwa piecyki na butlę gazową powinny uratować sytuację.
    Bardziej chodziło mi o sytuację wysokich mrozów przez długi czas. Ale w sumie jak napisałeś - najwyżej opędzi się grzałką.
    Zrobię tylko stopę w kotłowni, kotłownia ma wspólną ścianę z salonem, więc jakby co, można dać kominek w salonie albo piec w kotłowni do tego samego komina.
    To chyba w stropie też musisz zrobić przepust żeby potem nie kuć.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    To chyba w stropie też musisz zrobić przepust żeby potem nie kuć.
    Strop będzie drewniany
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  12. #12
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    A jak przyjdzie jakiś kryzys światowy i staną elektrownie czy kopalnie to co wtedy ? jak się grzać ?

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    My na pc zdecydowaliśmy się podczas adaptacji. Kominy w projekcie były wykreślone. Ale pod namową rodziców postawiliśmy jeden. Kosztował z obróbkami o jakieś 2,5k netto więcej. Komin u nas pełni funkcję obecnie uchwytu na anteny-tu spisuje sie idealnie. Jest to najdroższy uchwyt na anteny chyba w polsce. Ma on jeszcze 4 kanały do grawitacji-garaż, "kotłownia" wc zaślepione, garaż zaślepiony. W zaklejonych kanałach od środka pomieszczeń na strychu podłącze wywiew z reku, a do drogiego napowietrzanie kanalizacji. Na razie na strychu mam wypusty.

    Jako zapasowe źródło prądu bedzie agregat, podejście z zapezpieczeniami jest zrobione. Aby agregat kupić. Prądu u nas brak tylko w planowanych wyłączeniach odkąd pamiętam. A mieszkam tu odkąd pamiętam.
    Ostatnio edytowane przez cob_ra ; 31-08-2017 o 15:10
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  14. #14

    Domyślnie

    KOMIN MUSI BYĆ . Inaczej jak dziatwie wytłumaczycie którędy do domu wparowuje przerośnięty krasnal santa klaus. No. można spacyfikować małolatów św Mikołajem biskupem i groźbą otrzymania rózgi za buntowniczą i pytalską postawę.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    KOMIN MUSI BYĆ . Inaczej jak dziatwie wytłumaczycie którędy do domu wparowuje przerośnięty krasnal santa klaus. No. można spacyfikować małolatów św Mikołajem biskupem i groźbą otrzymania rózgi za buntowniczą i pytalską postawę.
    Nie ma strachu. Mamy XXI wiek -- santa ma teraz sanie antygrawitacyjne i teleporter.

  16. #16
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Myjk Zobacz post
    JEśli zaś chodzi o alternatywne zabezpieczenie na wypadek dłuższego braku prądu, to ja mam w planach zainstalować w "kotłowni" piecyk gazowy na butle PB (przeznaczony do grzania CWU, ma moce po 5-7kW) z wyrzutem bocznym. Koszt takiego źródła zapasowego (wykorzystującego minimalną ilość energii elektrycznej w razie braku prądu z sieci) powinien zamknąć się w 1500 zł.
    Jaki model piecyka ?
    Cena ?
    Jakie awaryjne zasilanie prądem , model + cena ?
    Jakie odprowadzenie spalin ?
    Jak butla gazowa , pojemność i czas "pracy" ?
    Darek B

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zdun Darek B Zobacz post
    Jaki model piecyka ?
    Cena ?
    Jakie awaryjne zasilanie prądem , model + cena ?
    Jakie odprowadzenie spalin ?
    Jak butla gazowa , pojemność i czas "pracy" ?
    Pewnie chodzi mu o jakiś najtańszy Polski piecyk z dwuletnią gwarancją - cena pewnie okolo 700zł (są pewnie tańsze), znaleźć tani agregat to chyba nie problem... o odprowadzeniu spalin raczej napisał jasno.
    Butla 11kg powinna starczyć na 2,5-3 tygodnie dla 4 osobowej rodziny do grzania cwu. (przynajmniej tak o tym pisza ich użytkownicy)
    Cóż inwestycja z robocizną nie przekroczy 1500zł + cena agregatu.

    Napisałeś pewnie tylko po to by zareklamować kominek.... za minimum 10 000zł... a u Ciebie taki mebel to minimum 20 000zł...
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  18. #18

    Domyślnie

    Myjk, chyba mówił o UPS-ie. Tam trzeba tylko obiegówkę zasilić.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Myjk
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    WAW
    Posty
    5.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Pewnie chodzi mu o jakiś najtańszy Polski piecyk z dwuletnią gwarancją - cena pewnie okolo 700zł (są pewnie tańsze),
    Jako że to zapas, myślę nawet o używanym.

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    znaleźć tani agregat to chyba nie problem... o odprowadzeniu spalin raczej napisał jasno.
    Butla 11kg powinna starczyć na 2,5-3 tygodnie dla 4 osobowej rodziny do grzania cwu. (przynajmniej tak o tym pisza ich użytkownicy)
    Cóż inwestycja z robocizną nie przekroczy 1500zł + cena agregatu.
    Napisałeś pewnie tylko po to by zareklamować kominek.... za minimum 10 000zł... a u Ciebie taki mebel to minimum 20 000zł...
    Pisałem o tym wiele razy, nawet temu konkretnemu sprzedawcy (widać ma sklerozę, albo właśnie jak zwykle pisze tylko po to żeby zaistnieć i sobie "reklamę" zrobić). Niemniej jednak nawet gdybym dorzucił Tesla PowerWall (nad którym się zastanawiam jako że pracuję w domu i chcę mieć większego UPSa, a wg. danych producenta TPW2 ma mieć moc by zasilić nawet PC -- bo daje silne 2-3kW na wyjściu), to i tak będzie to kosztować mniej niż najtańszy nawet kocioł na drewno z kominem w dachu (jak trafić na "specjalistę" z 30-letnim doświadczeniem, co instaluje kotłownię w salonie za równowartość nowego samochodu średniej klasy i nawet nie potrafi wprost podać konkretnej kwoty, to tym bardziej). Będzie ciepło, a gratis nie trzeba będzie siedzieć przy świeczkach w razie braku prądu z sieci.

    Wspomniany piecyk jest dedykowany do CWU, ale przy posiadanej mocy i zapotrzebowaniu mojego domu na ciepło ma być źródłem zapasowym do CO/CWU. Ile czasu będzie pracować na jednej butli, to bardzo łatwo policzyć. Tylko trzeba podstawową matematykę znać, a niestety tutejszy zdun wielokrotnie udowodnił, że matematyki (i fizyki) nie zna, podobnie jak jednostek używanych przy obliczeniach. Stąd pewnie zadaje po raz kolejny te swoje "wyczerpujące" pytania.
    Dziennik Budowy
    *Dom: 190m2 (ogrzewane) + 55m2 (garaż+pom.gosp.) OZC CO 6,5kW dla -20@22oC | 10MWh/rok
    *PC G-G APIC 9kW z GWC spiralnym 500m2 PE40 5x150mb ~12kW
    *Fotowoltaika 10kWp SunEarth 325Wp, 3 połacie ESW, z falownikiem Fronius 8.2 3F
    *Stan: Meblowanie

  20. #20

    Domyślnie

    Przepływowy piecyk do CO ? Hm...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony