dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Przestrzeń wentylacyjna pod płytą OSB

    witam, mam pytanie jakiej wielkości trzeba zrobić lukę wentylacyjną pod płytą OSB z krycia wstępnego a pianą PUR od spodu? Mam zamiar położyć membranę na krokwiach i nabić na niej wzdłuż krokwi kontr łaty o gr 2.5 cm a dopiero na to płyty OSB . Od spodu na membranę natryśnięta zostanie piana. Czy luka o szerokości kontr łaty, czyli 2,5 cm jest wystarczająca jako wentylacja , czy raczej trzeba zrobić większą?
    Jeszcze jedno co dać na krokwiach jako wsparcie dla piany.Słyszałem od pewnego gościa od dachów, że zamiast membrany powinna być dawana jakaś siatka ?Co o tym sądzicie?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Sorki...
    Ty MNIEMASZ czy DYWAGUJESZ?

    Jak mniemasz - to nie wiem...
    Jak dywagujesz - to FIZYKA tym rządzi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Ani nie mniemam ani nie dywaguję , po prostu pytam . Mam we wrześniu robić modernizację dachu . W planach mam założone wykonanie pełnego deskowania na całości ale nie z desek tylko z płyt OSB, i wiadomo , że to ogranicza dyfuzję powietrza przez nie, a co za tym idzie, piana musi być oddzielona od deskowania tą luką powietrzną a nie rzucana na nią bezpośrednio. . Podczas rozmowy z przedstawicielem RUUKKI poradzili mi, aby płyty nie dawać na krokwie tylko najpierw dać kontr łaty wzdłuż krokwi, ponieważ w przypadku krzywych krokwi , nie będzie jak tych płyt wyrównać . I teraz tak sobie myślę , (nie dywaguję ) , że skoro daję na krokwie najpierw kontr łaty to może by wykorzystał je do przybicia jakiejś membrany pod nie, inaczej trzeba by nabijać membranę od środka pomiędzy krokwiami na jakichś listewkach , aby utworzyć tą lukę.Wiadomo że , kontr łata ma tylko 2,5 cm więc nie za wiele dlatego właśnie pytam o radę , bo nie wiem co robić. No chyba żeby nabić łaty , które mam cięte na 32mm grube, to już trochę więcej. Fizyka fizyką ale Ile powinna mieć taka luka

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Tyle ile musi, to się LICZY.
    " i wiadomo , że..."
    - Znaczy - mniemasz....
    KOMU wiadomo? OD KIEDY? CO wiadomo? DLACZEGO wiadomo?
    RUUKKI powiedział? Przecież chce SPRZEDAĆ!

    Coś masz zamiar zbudować...
    WIESZ co?
    WIESZ jak?
    WIESZ - PO CO?

    Jak nie - nie szukaj u sprzedawców!
    Poczytaj jaką "fizykę budowli" i pomyśl.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5

    Domyślnie

    Sorry , ale widzę , że albo bawi kolegę kpienie z innych , albo po prostu nie ma kolega w tym temacie wiedzy i niczego do powiedzenia. Nie mam czasu na dokształcanie się teraz z fizyki, wystarczy mi to co wiem, ale jak ktoś z doświadczeniem podpowie mi , że np: " musi być , co najmniej 3 cm" wtedy już wiem o co biega . Nie wiem jak koledze nie szkoda klawiatury na takie wywody.
    Poza tym ja nie będę teraz budował, bo wybudowałem już w latach 90- tych . Teraz chcę zmodernizować dach , i zrobić to zgodnie ze sztuką, ponieważ wtedy a teraz to wielka różnica między innymi w dostępie i jakości materiałów , nie wspominając o technologii.. Co do płyt OSB to nie mniemam tylko wiem , że ona jako wyrób drewnopochodny, posiada dużo związków żywicznych i wysokie sprasowanie , dlatego bardzo słabo wchłania wodę ale i słabo przepuszcza powietrze w porównaniu z naturalnym drewnem. Przy naturalnej desce , nie potrzeba by było tej przestrzeni powietrznej,
    Akurat co do RUUKKI to nie było rozmowy o sprzedaży blachy bo pokrycie będzie z innej firmy , ale od każdego można się dowiedzieć jakichś nowości i nie każdy musi mieć w tym interes , żeby komuś coś doradzić. pozdrawiam .
    Ostatnio edytowane przez jammo ; 15-08-2017 o 14:01

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "Nie mam czasu na dokształcanie się teraz z fizyki, wystarczy mi to co wiem,..."

    No, tak zwykle mówią przy budowie tego pierwszego domu...
    Potem im się to zmienia i ten trzeci to już ze sporym zapasem wiedzy stawiają...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    I dalej nic mi nie doradziłeś panie kolego. Jak zaznaczyłem wyżej, ja nie buduję i nie będę już budował więcej, bo mi nie potrzeba. W czasie stawiania pierwszego domu sam przerobiłem projekt praktycznie całego środka , zachowując jedynie wygląd zewnętrzny ( częściowo) . Jestem ze swojego domu zadowolony , i na dzień dzisiejszy nic w nim bym nie zmienił. Co do dachu to przy okazji wymiany blachy , zdecydowałem o nadbudówkach ponad dachem , aby zlikwidować skośne poddasza. I to jest jedyna rzecz, którą chcę zmienić . No ale odbiegamy od tematu , więc jeżeli kolega wie to proszę napisać ile powinna mieć taka luka , aby ta wentylacja ocieplenia była skuteczna.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Ja bym się zastanowił czy nie da się wyeliminować tej wentylacji.
    Wentylowana termoizolacja to dla mnie coś jak styropian na placki z wentylowaną pod nim ścianą.
    Głupota szczytowa a pół kraju tak ma!
    DLATEGO sugerowałem, aby zastanowić się jakie zjawiska się tam uruchomi tym sposobem.
    Przepływ pary to jedno, ciepła to drugie a punkt rosy to punkt rosy.
    Wolałbym go nie mieć tam, gdzie jest para wodna.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #9

    Domyślnie

    No tak , ja też bym wolał aby było możliwe rozwiązanie bez tej szczeliny wentylacyjnej, bo po pierwsze mniej kłopotu, po drugie mniejsze kaszty licząc materiał (membrana lub coś innego) i robociznę .Niestety na płycie OSB będzie papa czyli dodatkowa izolacja . W przypadku nie uwzględniania tej szczeliny powietrznej i natryskując pianę bezpośrednio na płyty, podejrzewam , że wilgoć wchłonięta przez piankę PUR w wyniku dyfuzji dojdzie do płyty i nie będzie miała się którędy odparować. Skumuluje się więc na granicy płyta-piana i może doprowadzić do degradacji płyty jak i krokwi. Szczelina wentylacyjna pomiędzy pianą a płytami, spowoduje odprowadzenie tej wilgoci do kalenicy i następnie do atmosfery. Jedyną opcją było by użycie piany zamknięto komórkowej która nie przyjmuje wilgoci , ale jej nie polecają ( lubi pękać, oddziela się od krokwi i membrany ) no i gdzieś ta para z poddasza w końcu musi mieć ujście , a nie wszyscy mają wentylację mechaniczna. Tak przynajmniej ja to rozumuję , pytanie , tylko jaka ta szczelina ma być szeroka.
    Co do styropianu to on nie jest na ścianie tak ściśle położony całą płaszczyzną jak piana PUR. Placki kleju nakładane na tafle styropianu, nigdy się idealnie nie rozprowadzą i zawsze jest tam minimalna szczelina. Z tego co wiem, ocieplając dom styropianem ekipy na szczycie ściany pod dachem zostawiają możliwość ujścia tej wilgoci.
    Ostatnio edytowane przez jammo ; 15-08-2017 o 19:31

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    "ekipy na szczycie ściany pod dachem zostawiają możliwość ujścia tej wilgoci. "

    No i to właśnie jest cała tragedia współpracy z "fachofcami".

    Nie przewidujesz wentylacji przestrzeni pod połacią? CZEMU?
    Zresztą... To TWOJE jest!
    Wentyluj poprzez tę pianę, jak lubisz... Do tej pustki pod OSB.
    Czemu nie termoizolujesz stropu piętra zamiast połaci?
    Łatwiej jest.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "


    Nie przewidujesz wentylacji przestrzeni pod połacią? CZEMU?
    Zresztą... To TWOJE jest!
    Wentyluj poprzez tę pianę, jak lubisz... Do tej pustki pod OSB.
    Czemu nie termoizolujesz stropu piętra zamiast połaci?
    Łatwiej jest.

    Adam M.
    Na większej części dachu będzie wentylowanie też pod blachą , bo będzie taki układ patrząc od krokwi w górę :
    - krokiew
    - płyta OSB
    - papa
    - kontr łaty
    - łaty
    - blacha na rąbek stojący (klick)
    Pod spodem planowana również luka wentylacyjna i piana.
    Na jednej stronie gdzie spad dachu po modernizacji ma mieć tylko 5* na krokwie pójdzie kontr łata, płyta OSB , na nią mata strukturalna i wtedy blacha na podwójny rąbek stojący. Od spodu ocieplenie pianą no i ze względu na tą płytę OSB ta słynna luka wentylacyjna.
    Dla lepszego zobrazowania pokazuję wizualizację jak będzie wyglądał dom po modernizacji. Obecnie jest dach dwuspadowy , bez nadbudówek.
    Co do izolacji stropu to nie ma jak. Tylko środkowa część domu jest pod płytą i tam jest ocieplona płyta styropianem , natomiast boczne strony domu mają poddasza mieszkalne i tu trzeba zrobić ocieplenie pod spodem z piany. Obecnie stropodachy mam ocieplone wełną , ale po modernizacji zostanie ona zastąpiona pianą PUR.


    Ostatnio edytowane przez jammo ; 15-08-2017 o 22:38

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    A rozważałeś płyty nakrokwiowe? Skoro robisz totalną rozbiórke dachu, Fakt, są droższe, ale i lepsze i dużo prostsze pod względem fizyki, 2x cieplejsze od piany OK. Żadnych pap, OSB. dziur wentylacyjnych.

    Ot gotowa płyta na piuro-wpust z gotowym kryciem wstępnym (membrana, jakies folie ALU, dużo tego jest). Przykrecasz to do krokwi przez łaty i gotowe. Sprawna ekipa przykryje dach pewnie w dzień. Jak policzysz koszt papy, płyty OSB, dodatkowej membrany, nabijania tych krokwi żeby zrobić szczeline. Dodatkowo od środka możesz zrobić prościej i taniej. Nie potrzebujesz paroizolacji, nie potrzebujesz dodatkowej warstwy ocieplenia pod krokwiami. katon-gips możesz przykręcać w zasadadzie bezpośrednio do krokwi. Jak se chcesz możesz dopchać między krokwiami tani styropian.

  13. #13

    Domyślnie

    Ok wszystko pięknie ładnie tylko płyta PIR jest ponad 2-krotnie droższa niż piana, albo nawet więcej. Zresztą i tak trzeba by dać jej około 20cm.Z tego co wiem , koszt samej płyty o grubości około 20cm to blisko 150zł m2 a więc dość dużo, no i dojdą też koszty montażu przecież. Sprawa druga , na jednej połaci tak jak pisałem wcześniej , będzie tylko 5* pochyłu więc muszę dawać blachę na podwójny rąbek. Ona ma to do siebie, że jest miękka i jako blacha płaska musi mieć twarde i jednolite podłoże dlatego wymagane jest deskowanie zaraz pod blachą. Nie wiem jak by się miała ta technika o której piszesz. Z twojego opisu wynika , że na tej płycie nabija się łaty .

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cytat Napisał jammo Zobacz post
    Ok wszystko pięknie ładnie tylko płyta PIR jest ponad 2-krotnie droższa niż piana, albo nawet więcej. Zresztą i tak trzeba by dać jej około 20cm.Z tego co wiem , koszt samej płyty o grubości około 20cm to blisko 150zł m2 a więc dość dużo, no i dojdą też koszty montażu przecież. Sprawa druga , na jednej połaci tak jak pisałem wcześniej , będzie tylko 5* pochyłu więc muszę dawać blachę na podwójny rąbek. Ona ma to do siebie, że jest miękka i jako blacha płaska musi mieć twarde i jednolite podłoże dlatego wymagane jest deskowanie zaraz pod blachą. Nie wiem jak by się miała ta technika o której piszesz. Z twojego opisu wynika , że na tej płycie nabija się łaty .
    Nie namawiam. Tylko podpowiadam rozważyć taką opcję.

    Jest droższa taka płyta ale jest też około 2x cieplejsza niż piana natryskowa.15cm płyty to lepiej niż30cm piany natryskowej. Lepiej, bo ocieplenie nie jest poprzerywane krokwiami. Taka płyta jest twarda i sztywna. Po położeniu na krokwie się po niej normalnie chodzi. Oczywiście do niej, blachy nie przykręcisz.


    Oczywiście żę są koszty montazu płyty. Ale masz:
    - koszt montażu płyty

    zamiast:
    - kosztu montazu membrany
    - kosztu nabijania nadstawek na krokwie
    - kosztu montażu płyty OSB
    - kosztu położenia papy
    - kosztu natrysku piany
    - kosztu położenia paroizolacji od środka
    - kosztu budowy rusztu podkrokwiami do montażu karton-gipsu.

    Dla mnie, w dzisiejszych czasach dla nowego domu, jedyna opcja warta rozważenia w przypadku dachówki/bloachodachówki.

    Niestety w przypadku blachy płaskiej, gontów jakichś raczej pomysł spali na panewce.

    pozdrawiam,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony