dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie REKUPERACJA - jaki komin do salonu???

    witam
    muszę zamówić kominy, prawdopodobnie zdecyduję się na firmę BRATA lub ZAPEL.
    I tylko teraz tak: w domu będzie WM+reku, poza kotłownią - tak WG.
    Do kotłowni (piec kondensacyjny gazowy) będzie komin systemowy z dodatkowym ciągiem wentylacyjnym prawdopodobnie https://www.kominysystem.pl/komin-br...00-na-gaz.html
    Sprzedawca do kominka proponuje kominy https://www.kominysystem.pl/zapel-ec...ale-200mm.html lub https://www.kominysystem.pl/brata-st...ale-200mm.html. Na moją wątpliwość dotyczącą ciągu wentylacyjnego, skoro jest WM stwierdził, że może być bez wentylacji i właśnie mam pytanie - JAKI POWINIEN BYĆ KOMIN DO KOMINKA - Z WENTYLACJĄ CZY BEZ??? czy kominek z wentylacją zakłóci pracę WM (bo mam wrazenie, że tak)? i czy kupując kominek bez wentylacji, sama WM będzie wystarczająca paląc w kominku???

  2. #2

    Domyślnie

    Wentylacja w kominie to dodatkowy kanał. Przy WM nie jest Ci do niczego potrzebny, ale też nie zaszkodzi. Kanał nie będzie sam z siebie wentylował, jeśli się do niego nie przekujemy i nie założymy kratek.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Przy WM nie jest Ci do niczego potrzebny, ale też nie zaszkodzi.
    Dołożenie kanału wentylacji grawitacyjnej do pomieszczenia z WM będzie złamaniem prawa (co nie przeszkadza wielu kominiarzom-nieukom domagać się tego).

    § 148.
    [...]
    2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej ani wentylacji hybrydowej.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    no właśnie obawiam się, że kanał WG może zakłócić pracę WM. Dlatego mam wątpliwości, jaki komin zamówić

  5. #5

    Domyślnie

    zamówić bez wentylacji. z wentylacja będzie droższy a i tak tego nie wykorzystasz


  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    zamówić bez wentylacji. z wentylacja będzie droższy a i tak tego nie wykorzystasz
    tak też sądziłam dzięki

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    agao_83

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    52-234
    Posty
    386

    Domyślnie

    a w kwestii firmy - może ktoś doradzi czy brać BRATA, ZAPEL czy JAWAR???
    wiem, że niby najlepszy schiedel ale cena powala niestety :/

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    a w kwestii firmy
    Ja po długim rozpoznawaniu wybrałem Jawar izostatyczny.
    Po wymurowaniu zapuściłem aparat i dopiero zobaczyłem, że rury są jajowate. Majster stwierdził, że to normalne i murował już gorsze. Za to dopiero do mnie dotarła istotna a mało eksponowana w necie zaleta kominu izostatycznego. Zobacz, jak wygląda łączenie tradycyjnego wkładu kominowego - jest ledwo frez. Jak dwie części nie pasują do siebie idealnie, to nie wiem, jakim cudem ma być to trwale szczelne.
    Izostatyczne kominy mają spore kielichy - jest to IMO pewniejsze połączenie po wypełnieniu kitem (zwłaszcza przy nie idealnie okrągłych rurach).

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dołożenie kanału wentylacji grawitacyjnej do pomieszczenia z WM będzie złamaniem prawa
    Doczytałbyś wypowiedź do końca zamiast niepotrzebnie straszyć.
    To że przy kominie będzie dodatkowy kanał przecież nie jest żadnym złamaniem prawa, ale niekoniecznym wydatkiem. To o czym piszesz pojawia się dopiero jeśli zrobimy kratkę w pomieszczeniu do tego kanału. Sam kanał przy kominie nic nie wentyluje jeśli nie ma wejścia i wyjścia, prawda?

    U siebie mam komin z kanałem (kosztował kilkadziesiąt złotych drożej) i o dziwo przydał mi się mimo wentylacji mechanicznej. Kominiarz uparł się żeby w pomieszczeniu z kotłem gazowym była wentylacja grawitacyjna, przebiłem się i mu pokazałem że jest. Później dziurę do kanału otynkowałem.
    Inne zastosowanie które rozważam, to podłączenie tam wyrzutni zużytego powietrza.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Pozwolę się podpiąć do wątku ze swoim pytaniem.
    Czy znacie producentów kominów systemowych, ceremicznych, którzy nie wymagają wentylacji izolacji z wełny (do tej pory znalazłem takie rozwiązanie tylko u plewy).
    Czy znacie rozwiązania z kominami stalowymi izolowanymi dedykowanymi do zastosowania wewnątrz?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    To że przy kominie będzie dodatkowy kanał przecież nie jest żadnym złamaniem prawa, ale niekoniecznym wydatkiem.
    Przyznaję, nie zrozumiałem propozycji robienia mostka termicznego i wydawania pieniędzy zupełnie bez celu.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iso2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał agao_83 Zobacz post
    witam
    muszę zamówić kominy, prawdopodobnie zdecyduję się na firmę BRATA lub ZAPEL.
    I tylko teraz tak: w domu będzie WM+reku, poza kotłownią - tak WG.
    Do kotłowni (piec kondensacyjny gazowy) będzie komin systemowy z dodatkowym ciągiem wentylacyjnym prawdopodobnie https://www.kominysystem.pl/komin-br...00-na-gaz.html
    Sprzedawca do kominka proponuje kominy https://www.kominysystem.pl/zapel-ec...ale-200mm.html lub https://www.kominysystem.pl/brata-st...ale-200mm.html. Na moją wątpliwość dotyczącą ciągu wentylacyjnego, skoro jest WM stwierdził, że może być bez wentylacji i właśnie mam pytanie - JAKI POWINIEN BYĆ KOMIN DO KOMINKA - Z WENTYLACJĄ CZY BEZ??? czy kominek z wentylacją zakłóci pracę WM (bo mam wrazenie, że tak)? i czy kupując kominek bez wentylacji, sama WM będzie wystarczająca paląc w kominku???
    Kiedyś był już podobny wątek na tym forum:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...y-wentylacyjne

    Jeśli chodzi o wymienione przez Ciebie firmy to chyba tylko Jawar jest producentem. Pozostałe dwie nie produkują kominów systemowych tylko składają kominy z zakupionych wcześniej elementów (rura importowana z Czech a pustaki od jakiegoś lokalnego producenta).
    Dla mnie więc wybór jest prosty
    Jestem byłym pracownikiem firmy Jawar. Wszystkie moje dotychczasowe wpisy były reklamą firmy Jawar.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony