dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Question OCHRONA wióra osikowego przed ptakami ( dzięciołami ).

    Zapytuję Was Szanowni Państwo,jako właścicieli domów drewnianych z dachem,który jest kryty wiórem osikowym. W czerwcu 2010 roku po wykonaniu konstrukcji podstawowej domu brygada dekarzy z Suwałk pokryła wiórem osikowym powierzchnię 420 m. kwadr.( dom i drewutnię ). Przez kilka m-cy dachy prezentowały się wyzywająco oryginalnie pięknie ! Po tym okresie przybrały kolor naturalny czyli jasnego grafitu. I tak było było przez 7 lat aż do teraz. W tym roku tj.2017 nastąpiła inwazja dwóch gatunków dzięciołów ,które uwzięły się na wiór osikowy szukając pod nim owadów - szkodników drewna budowlanego. Wygląda to tak,że uderzając i dłubiąc swoimi mocnymi dziobami kruszą kilka warstw wióra w głąb na dachu w wiele miejscach. Są to miejsca o różnej powierzchni,którymi podczas opadów deszczu woda dostaje się w głąb warstw poniżej uszkodzonej połaci dachu.

    Wiór osikowy ma przecież właściwości,które chronią przed atakiem i rozwojem szkodników ale ww. ptaki o tym nie wiedzą i wytrwale poszukują ich w co rusz nowych miejscach a przy tym są tak czujne i płochliwe,że nie idzie je podejść aby postraszyć. Inną trudnością jest to,że te ataki są w różnych porach dnia. Miejsca te sprawdzałem pod względem występowania i żerowania owadów ale nie ma tam śladów aktywności. Doszedłem do wniosku,że dzięcioły działają chyba na zasadzie prób i błędów kując w wiór niszcząc go w zamian nie mając nic.
    Jeżeli u któregoś z Państwa wystąpił podobny problem,uprzejmie proszę o kontakt na forum lub telefoniczny z poradą,jak wybrnąć z tej sytuacji.Tel:600 773 452.

    Z poważaniem tadeusz 321

  2. #2

    Domyślnie

    Może te dzięcioły (dzięcioł?) wcale nie szukają szkodników, ale zajmują teren i stukają możliwie głośno, żeby inne ptaki dokładnie słyszały? Wtedy ten dźwięk to taka seria szybkich i coraz krótszych dźwięków. Czasami walą w lampę, w rynnę, byle było głośno. Wtedy rozwiązaniem byłoby dołączenie suchej gałęzi, która ma lepszy dźwięk.
    Jaki to gatunek dzięcioła? Jak wygląda?
    A może te owady jednak są w drewnie?

    Może zapytaj się na stronach organizacji np. Ptaki Polskie, www.ptakipolskie.pl, mają sporo ludzi, ktoś powinien pomóc.

  3. #3

    Domyślnie

    ...dziękuje za odpowiedź ale one raczej zawodów na ilość decybeli nie prowadzą. Dach jest odwiedzany przez gatunek z czerwoną czapeczką i sądzę ,że ich zainteresowanie wynika z odgłosów dudnienia jakie powstają w 10 warstwowej grubości wióra - odgłosy przypominają dźwięk pustego, chorego pnia co powoduje domysł występowania owadów na posiłek. A wokół budynków rosną drzewa owocowe więc gałęzi nie muszę wykładać aby miały w co stukać. Dziękuję.

    tadeusz321.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięcioł się przyzwyczaja do ludzi, elementy odblaskowe, wycięty kształt czy odgłos drapieżnika, pomogą na chwilę.
    Ciężka sprawa, z czasem się znudzi, ale szkód narobi.

  5. #5

    Domyślnie

    kup wiatrówkę i nap.....laj

  6. #6

    Domyślnie

    ...już dawno o tym pomyślałem. Wiatrówkę mieć nie problem, szkopuł polega na tym, że trudno podejść na odpowiednią odległość bo ptaszyska są b.płoche a poza tym mają
    nieokreślone pory dnia na żerowanie. Pilnowałem przez 2 doby od wczesnego świtu do wieczora i żaden się nie pojawił! Chcę umieścić atrapy sokoła lub jastrzębia w locie na
    wysięgniku ponad dach - może pomoże ale nie wiem na jak długo.

    tadeusz321

  7. #7

    Domyślnie

    Mój znajomy kiedyś podwiesił pod dachem kukłę ( wyglądało jakby się ktoś powiesił ) . Nie dość ,że ptaszyska się do tego przyzwyczaiły to każdy kto do niego przychodził stawał dęba jak widział wisielca . Dzięcioły mu w elewacji styropianowej dziury wydziobywały ale w końcu chyba odpuściły .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony